Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

GUI aplikacija u perlu

[es] :: Perl :: GUI aplikacija u perlu

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13916 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

exdatis
Morar Zivica
Programer

Član broj: 92230
Poruke: 107
85.222.200.*



+1 Profil

icon GUI aplikacija u perlu21.05.2008. u 10:44 - pre 193 meseci
U forumima o prevazidjenosti Perla je pominjan i Tk a jsam namerno hteo da izbegnem postavku na temu koju odavno niko(malo-ko) cita.
Ja sam i tamo pisao, i objasnio da sam pisao u skoro svim jezicima i komerc.alatima, a sada ISKLJUCIVO RADIM U PERL-u!
Moje baze(zbog potrebe firme) imaju uglavnom izmedju 70 - 300 tabela i nose od 300 hiljada do 3 miliona slogova, koristim Perl-Tk standardne
objekte i Tk::MatchEntry za padajucu listu odnosno Tk::HList za grid, Tk:ialog i nista vise...
poredio sam brzine izvrsavanja sa mojim app napisanim u C++ Builder-u, Delphi-ju 7, PowerBuilder-u ...i za prva dva prema Perl interpretiranom kodu ili Byte-kompajliranom nema vidljive razlike u brzini izvrsavanja, a PowerBuilder nema sanse...
Neko je pominjao, kako su u komercijalnim alatima objekti vezani za podatke, pa to je lepo sa decijom bazom podataka, a kada su u pitanju milioni slogova iako podaci nisu ucitani, to je vise smetnje nego korist. Sem toga Borland Data objekat i slicne kontejner klase su prosto klase, ako neko zeli isto to moze napisati i u Perlu, definisati konstruktor i nema razlike u metodu komercijalnog alata.
Sa druge strane ljudi koji su pisali komercijalna okruzenja, morali su da predvide mnogo vise metoda nego sto je u odredjenim momentima potrebno. ja sam kreirao samo jedan .pm uz koriscenje constant varijabli kako bih lako mogao jednim potezom da promenim svojstva ekranima/objektima(boja pozadine, velicina, cursor i sl.) i taj mali modul koristim u svim app. dakle jedan red(poziv) za kreiranje i eventualno jedan za konfiguraciju, sto znaci ne puno velike skripte. Obicno perl skript napisem za kreiranje GUI-a i inicijalizaciju poziva funkcijama, a sve funkcije smestim u istoimeni .pm sto je i pregledno i lako za odrzavanje iako(spram broja tabela + izvestaji) to bude i do hiljadu skripti.
Pisao sam i CGI za isto(opet u Perlu), ali sam zadovoljniji ovim Tk app. Takodje uz nekoliko prostih varijabli kontrolisem i aktuelno stanje, akcije i sto god 'oces.
Dakle stvar nije u mogucnostima klik-klik alata nego u dobrom projektovanju aplikacije(naravno i znanju jezika u kom pises i metodima programiranja (modularno, strukturno, OOP)!
Znam da ce zvucati neverovatno, ali nakon sto sam malo vise vremena potrosio da napravim sebi opste module koje prostim
BEGIN
{
require 'paket.pm';
Module->import;
} ucitavam, sada brze razvijam app nego sto sam to radio u npr.C++ Builder-u!!!

Dakle ljudi, alat je fantastican, sve ostalo zavisi od Vas!
p.s. Kada su baze u pitanju, modul DBI u Perlu je DALEKO stabilniji nego pandam u Python-u ili ruby i sl. probao sam oba a i PHP, to ce tek biti dobri alati, dobro su zamisljeni, ali su jos uvek igracke za Perl.
Siguran sam da ce ko god mora da pise za razlicite platforme kao ja potvrditi moje misljenje o DBI modulima.

Knjigu u sake, potrudite se i Perl ce Vam se svakako oduziti na najbolji nacin! meni jeste i te kako i zahvalan sam svima koji rade na njegovom razvoju!
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.136.*



+19 Profil

icon Re: GUI aplikacija u perlu05.08.2008. u 16:24 - pre 190 meseci
koje knjige preporučaš?
 
Odgovor na temu

exdatis
Morar Zivica
Programer

Član broj: 92230
Poruke: 107
85.222.200.*



+1 Profil

icon Re: GUI aplikacija u perlu06.08.2008. u 06:22 - pre 190 meseci
Pa ja sam koristio samo knjigu Martin Brown - Perl The complete reference ima je i u izdanju Mikro knjige na srpskom.
Knjiga je odlicna, ali ja sam je citao kao vec iskusniji programer, pa mi je zbog toga bila Ok. Koliko sam razumeo starije kolege
cija su jedina iskustva Cobol ili FoxPro 2.6 (win/DOS), njima je to bilo suvise sturo, nedovoljno jasno jer nemaju predstavu o
objektno orijentisanim modelima, referencama i slicno i tesko prihvataju veliku fleksibilnost i moc Perl-a.
Mislim da je Learning Perl dobra za pocetak, da se vide tipovi podataka, razumeju nizovi, skalari, nizovi sa stringovnim kljucem itd.
Nisam siguran, ali mislim da i ona postoji u izdanju Mikro knjige.
Posle nekog sticanja iskustva, preporucujem informativno citanje knjige Ogija Hansena C -jezik, pa tek onda knjigu Brown-a jer ce
tada mnoge stvari biti jasnije i ono cemu se ne vidi primena jasno, postaje razumljivo i od velike vaznosti, a i stice se jedna disciplina
u pisanju, modeliranju(projektovanju) aplikacije.
Perl je 20 godina prisutan i njegove biblioteke(moduli) su vrlo stabilni i dobro napisani, do kraja uradjeni, u odnosu na novije jezike
tipa PHP, Python, Ruby koji su dobro zamisljeni i bice odlicni alati ali je potrebno jos vremena za doradu i postizanje stabilnosti u razlicitim uslovima.
Sa modulima dolaze i POD dokumenti, ili man stranice, pa je to sasvim dovoljno za kvalitetnu upotrebu konkretnog modula. Ja iz
navike valjda (C/C++) citam sam *.pm da bih se upoznao sa klasama i funkcijama koje modul nosi sto i drugima preporucujem jer se
mnogo puta dobije gomila ideja na osnovu resenja koje je neki autor modula primenio.
Po meni ove tri knjige su sve sto je potrebno, za kvalitetan rad.
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.140.*



+19 Profil

icon Re: GUI aplikacija u perlu08.08.2008. u 17:00 - pre 190 meseci
a u čemu radiš GUI, ili pišeš ručno?
 
Odgovor na temu

exdatis
Morar Zivica
Programer

Član broj: 92230
Poruke: 107
85.222.200.*



+1 Profil

icon Re: GUI aplikacija u perlu11.08.2008. u 09:07 - pre 190 meseci
Ja ga pisem rucno, ali kao sto sam rekao, najpre sam napisao rutine koje mi generisu objekte onako kako ja hocu, pa je to zapravo(verovao ili ne) brzi nacin za pisanje!
 
Odgovor na temu

exdatis
Morar Zivica
Programer

Član broj: 92230
Poruke: 107
85.222.200.*



+1 Profil

icon Re: GUI aplikacija u perlu13.08.2008. u 11:38 - pre 190 meseci
Ako mislis koji bas editor koristim, Komodo, free a ima i komercijalnih
 
Odgovor na temu

exdatis
Morar Zivica
Programer

Član broj: 92230
Poruke: 107
85.222.200.*



+1 Profil

icon Re: GUI aplikacija u perlu13.08.2008. u 11:40 - pre 190 meseci
Dobar je i Xemacs i Vim, Xemacs ima ogranicenje, moras da ga konfigurises ako ti perl nije na putanji /usr/bin/perl/ tj. ako koristis neku drugu verziju, a Vim ima dobar plugin i lepo radi.
Probao sam i Eclipse sa plugin-om za Perl, nije lose, ali mi se ipak najvise dopada Free Komodo
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.129.*



+19 Profil

icon Re: GUI aplikacija u perlu15.08.2008. u 10:22 - pre 190 meseci
a šta koristite za reports-e i grafove(chart)?
 
Odgovor na temu

exdatis
Morar Zivica
Programer

Član broj: 92230
Poruke: 107
85.222.200.*



+1 Profil

icon Re: GUI aplikacija u perlu15.08.2008. u 11:15 - pre 190 meseci
Pa na CPAN arhivi ima gomilu alata za kreiranje recimo Pdf, txt ili HTML reporta. Ako ce tvoji korisnici koristiti matricne stampace onda ti je format koi je ugradjen u perl sasvim dovoljan(imas opciju da napises format kao npr. @<<< @ ##.### i sl.) ili pak da skines taj txt report sa CPAN-a.
Ja licno, ne koristim ni jedan modul, prosto generisem HTML stranicu i formatiram je kako ja hocu, posto Perl izvrsno radi sa fajlovima. Koristim jedan te isti fajl samo ga cistim (truncate) u startu i upisem sta mi treba i pomocu pipe-a(pajp -en. cev) podignem fajl u browser-u.
Takodje imas i gomilu modula za kreiranje grafikona, ali ja ti za sada u tome nemogu pomoci, jer ja jos nisam odlucio sta je najpovoljnije.
Ja mislim da cu koristiti znanja iz numericke analize da bih nacrtao grafik prosto pomocu funkcije pomocu opcija Canvas modula.
Moram da napomenem da je ovo generisanje HTML-a fleksibilnije od bilo kog alata(grafickog, klik-klik) za kreiranje izvestaja iz prostog razloga sto ovde mozes da kontrolises kako hoces odnose jedan->vise->vise....->vise i na kraju da objavis sumarne rezultate kako hoces. Tako da za slozene stvari ovakav metod skoro i da nema alternativu, iako je recimo Rave jako dobar alat za kreiranje izvestaja. Znam da su mnoge moje kolege i pored raznih alata slozene stvari pisali rucno bez dvoumljenja.
 
Odgovor na temu

exdatis
Morar Zivica
Programer

Član broj: 92230
Poruke: 107
85.222.200.*



+1 Profil

icon Re: GUI aplikacija u perlu15.08.2008. u 11:17 - pre 190 meseci
Ako nisi ogranicen vremenom razvoja, Perl je alat u kome mozes da napravis i sopstveni alat za klik-klik generisanje izvestaja i jos sto-sta. To je alat koji moze sta hoces, samo ako imas volje da razvijas alate pre pisanja app !
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.138.*



+19 Profil

icon Re: GUI aplikacija u perlu28.08.2008. u 20:07 - pre 189 meseci
kako bi se ovo izvelo u perlu?

http://www.elitesecurity.org/t334330-0#2033770
 
Odgovor na temu

exdatis
Morar Zivica
Programer

Član broj: 92230
Poruke: 107
85.222.200.*



+1 Profil

icon Re: GUI aplikacija u perlu02.09.2008. u 09:34 - pre 189 meseci
Nisam nikad pokusao, verovatno pomocu Javascript fajla koji mozes da ubacis u cgi fajl, ako si mislio na web.
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.142.*



+19 Profil

icon Re: GUI aplikacija u perlu02.09.2008. u 18:57 - pre 189 meseci
Citat:
exdatis: Nisam nikad pokusao, verovatno pomocu Javascript fajla koji mozes da ubacis u cgi fajl, ako si mislio na web.


nisam mislio tako, nego

napravi se jedan modul(wx, gtk) koji na load učita ostale module i kreira dinamički menu.
a svaki posebni modul sadrži jednu formu ili više formi.prva je glavna u svakom modulu.
 
Odgovor na temu

exdatis
Morar Zivica
Programer

Član broj: 92230
Poruke: 107
85.222.200.*



+1 Profil

icon Re: GUI aplikacija u perlu03.09.2008. u 06:50 - pre 189 meseci
Pa tako i ja radim, kreiras .pm u kome su funkcije koje generisu meni iz glavnog skripta pozoves funkciju iz modula, npr ako je modul
Modul.pm u njemu je package neki Package onda pozivas funkciju kao Package::ime_funkcije(arg1, arg2...,argn) i funkcija odradi svoj posao, sto god da je to, kreiranje menija, racunska operacija sa povratnom informacijom ili nesto drugo...
 
Odgovor na temu

exdatis
Morar Zivica
Programer

Član broj: 92230
Poruke: 107
85.222.200.*



+1 Profil

icon Re: GUI aplikacija u perlu03.09.2008. u 08:46 - pre 189 meseci
Naravno, modul moze da sadrzi i klase, konstruktore klasa itd. Onda koristis imas bless da vratis objekat.
 
Odgovor na temu

exdatis
Morar Zivica
Programer

Član broj: 92230
Poruke: 107
85.222.200.*



+1 Profil

icon Re: GUI aplikacija u perlu26.09.2008. u 11:32 - pre 188 meseci
Mozete videti fotografije nekih ekrana/formulara(ima boljih ali i ovako nemam vremena za sajt) na sajtu :
www.exdatis.net
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
213.147.109.*



+19 Profil

icon Re: GUI aplikacija u perlu03.10.2008. u 05:59 - pre 188 meseci
Citat:
exdatis: Mozete videti fotografije nekih ekrana/formulara(ima boljih ali i ovako nemam vremena za sajt) na sajtu :
www.exdatis.net



ovo je rađeno sa perl-om + tk?

 
Odgovor na temu

exdatis
Morar Zivica
Programer

Član broj: 92230
Poruke: 107
*.smin-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: GUI aplikacija u perlu05.10.2008. u 16:26 - pre 188 meseci
Da cist Perl::Tk, nista drugo i to one uobicajene stvari, jedino Tk::MatchEntry koji mozda nije bas uobicajen u recimo distribucijama kao
sto je ActiveState-ov (bilo za Linux, Win ili Solaris), koristim jer je laksi za korisnika...
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.141.*



+19 Profil

icon Re: GUI aplikacija u perlu05.10.2008. u 19:00 - pre 188 meseci
još jedno pitanje.

inače programiram u .net-u, a usput učim python i perl.
a još jedino se dvoumim oko GTK-a, TK-a i wx-a.
pa molim znalce za pomoć.

ono što mi je bitno da se i dalje razvija kojeg ću odabrati.nešto se šuška da se perl tk više ne razvija.
a koliko sam vidio wx je od svih najbolji po pitanju, pogotovo wxpython.
a za bazu sam mislio uzeti firebird.
 
Odgovor na temu

exdatis
Morar Zivica
Programer

Član broj: 92230
Poruke: 107
*.smin-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: GUI aplikacija u perlu08.10.2008. u 22:00 - pre 188 meseci
Ja sam probao razlicite biblioteke za GUI, wx je dobar, GTK malo preopterecen, medjutim mislim da je lakse raditi (i brze) sa Tk.
Naravno da je dalji razvoj bitan, ali puno ljudi razvija(u C-u) Tk, imas dobar primer Tk verziju Slavena Rezica, odlicno uradjeno, imas
i puno njegovih komentara, kako da sam napravis nove komponente od postojecih isl. Imas cini mi se i novi sajt, nisam siguran u
adresu, ali nesto u smislu NewTk ili tako nesto.
Nemislim da ce to tek tako nestati, a uostalom imas i proverenu Qt biblioteku koju mozes koristiti uz Perl i jos mnogo toga. Ja sam
(delimicno) procesljao TkInter i nisam u potpunosti bio zadovoljan, a jos manje Python-om pri radu sa bazama podataka.
Nemoj me pogresno razumeti, ne kudim Python, dobar jezik i odlicno se razvija, samo mu treba jos malo vremena.
Firebird je odlicna baza podataka, kontrolisane transakcije, ako ti nije problem prosto kreiranje generatora i trigera koji ih pogone, to je
odlican izbor( razmisli samo o vracanju novododeljenog ID-a u smislu povratne informacije).
Ja sam pisao nesto u .NET tehnologiji(uz Ado.net) i nista mi tu nije odgovaralo, a rad sa logickim poljima je(bar tada) bio katastrofa.
Kao i uvek, mnogo buke ni oko cega. Microsoft je napravio MFC biblioteku koje ne zelim ni da se secam, a .NET i dalje ne resava
rad sa stringovima i pored onog string buildera ili kako bese vec. Prvi utisak mi je bio a su mnogo(skolski receno) "prepisivali" od
Borlanda koji ima odlicnu biblioteki VCL.
Svaki alat ima i dobrog i loseg, mozda cak vise igra ulogu i sta ces u buducnosti pisati. Ako znas sta ces sledecih deset godina razvijati
onda ti nije nista problem. Ako mislis da ce biti raznih iznenadjenja(kao sto ja gledam na stvari) onda preporucujem Perl i Tk, baza manje vise
nije problem DBI je odlican alat(biblioteka) i odradjen je onako kako bi svaki programer (korisnik) pozeleo.
Puno srece u izboru...
 
Odgovor na temu

[es] :: Perl :: GUI aplikacija u perlu

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13916 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.