Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje u vezi maticne ploce

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Pitanje u vezi maticne ploce

[ Pregleda: 3304 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

RedLox

Član broj: 7120
Poruke: 137
*.as54.sa-ma.bih.net.ba.



Profil

icon Pitanje u vezi maticne ploce17.12.2003. u 21:25 - pre 246 meseci
Vozdra raja , imam pitanje oko overklokiranja. Naime imam maticnu Asusovu cuv4x-e 733 MHz pa me zanima moze li ovo 733 kako povecati i na koliko ? A usput moze li mi neko objasniti kako da promijenim bios na neki noviji posto kas pokrenem aflash ono normalno krene imam 2 opcije ali kad upisujem ime fajla samo pise greska ne moze da nadje file?





_____________________________________________
Hvala
 
Odgovor na temu

ivanvuk
Beograd

Član broj: 13690
Poruke: 153
*.beotel.net



Profil

icon Re: Pitanje u vezi maticne ploce19.12.2003. u 03:34 - pre 246 meseci
Bilo je dosta ovakvih pitanja i pretrazi malo forum, naci cesh mnogo odgovora.

Ja ti mogu ukratko isprichati kako to u principu ide..


Dakle, verovatno imash celerona na toj plochi?
To bi sve trebalo da se radi iz biosa, dizesh frekvenciju koja se mnozi, i samim tim dizesh i frekvenciju memorije. Koliko memorija izdrzi toliko cesh moci da dignesh procesor, pod uslovom da se ne greje previshe. Sa 733 bi sigurno ishlo na nekih 1GHz, i vishe... Takodje treba malo da dignesh i napon na procesoru. Ja imam Asus VIA plochu i to se zove vpcore. Evo kako sam ja uradio to:

Overklokovao sam svoj AMD 1800+ sa 1533 na 1916 mhz (koliko se secam te su cifre). Digao sam mu frekvenciju memorije sa 266 na 333 a mnozioc mi je zakljuchan na 11.5 (dakle 333/2 * 11.5 = 1914,75 ....) Takodje mi je HotCPUTester prijavljivao greshke dok nisam digao napon na procu sa 1.6 volta na 1.7. Ali to isprobavaj u najmanjim mogucim koracima dok ne proradi lepo. Temperatura mi ne prelazi 48 C.

Uzmi asusov program Probe (dobio si uz plochu?) za motrenje temperature procesora, skini sa neta Hot Cpu Tester, program za testiranje machine pri isforsiranom radu i eksperimentishi.

Detaljnija uputstva za tvoju plochu i za flashovanje nadji na netu i na forumima

Sa flashovanjem probaj da promenish naziv fajla sa fleshom za bios u neko jednostavno ime. Nikada nisam radio flash, ali to mi jedino pada na pamet. Ne znam koja je ekstenzija za flash ali stavi neshto kao fl.aaa (umesto aaa pravu ekstenziju).
Naravno, nadam se da si mu dao pravilnu putanju do fajla (a:\.... ako je na FDD)
IvanVuk
 
Odgovor na temu

RedLox

Član broj: 7120
Poruke: 137
*.as54.sa-ma.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi maticne ploce19.12.2003. u 22:03 - pre 246 meseci
Extenzija fajla je *.exe , skinuo sam sa interneta naj noviji flash ali opet nece ,ista mi poruka iskace ( greska u citanju fila ). Probao sam i sa biosom 1003 i taj file nosi naziv cpucode ali ja ga pokrenem da diskete ali nista se ne desava .
A sto se tice overklokiranja procesor mi je intel pentijum III 733MHz. Pokusao sam sa onim malim prekidacima ali samo smanjim MHz sve sam probao i preko djampera stavio sam plocu u JAMPER FREE MODE i kad odem u bios stavim na manuel CPU brzinu ali mi opet ostaje zaledjeno CPU: system frequency multiple.
Valjda se i to treba promijeniti , a isto ne znam kako da podesim koju cu sistem/PCI frekvenciju . Mozda je u tome problem?




_________________________________
Moze li neko pomoci? HVALA



 
Odgovor na temu

ivanvuk
Beograd

Član broj: 13690
Poruke: 153
195.252.87.*



Profil

icon Re: Pitanje u vezi maticne ploce20.12.2003. u 01:10 - pre 246 meseci
Ti izgleda imash neshto stariju plochu... ne znam, na starijima to ide malo teze, ali ako je u dzamper free modu trebalo bi onako kao sam ti objasnio.


E sada, ja stvarno ne znam, ali ima nekih procesora na kome je Multiplier (mnozioc) zakljuchan. Onda ostaje samo frekvenicja magistrale. (ima i drugih nachina, mozda neko lemljenje ali to necemo :)

U sushtini ti imash SDRAM a ne DDR a SDRAM radi na istoj frekvenciji kao i magistrala.

Tako da dizesh samo frekvenciju memorije (magistrale) i nju mnozish sa mnoziocem procesora da bi dobio frekvenciu na kojoj radi.
Sdram koliko ja znam ne ide iznad 133mhz (pc66, pc 100, pc133 ...?).
Ako ti memorija trenutno radi na 100 mhz na primer, dignesh je na 133 i tako ubrzash sam procesor. Pod uslovom da moze da radi.

Ili pokushash ruchno da menjash mnozioc (dzamperima?), ali tu ti ne mogu pomoci, trazi manual na netu, ili pogledaj ako si dobio uz plochu. Sve opcije bi trebalo da budu izlistane.

Josh treba da nadjesh specifikacije svoje ploche, koje maksimalne brzine CPUa podrzava (mada verujem da moze da ide i iznad 733) i da budesh siguran da ce tvoja memorija podneti vecu frekvenciju od one na kojoj sada radi, kao shto rekoh. (pogledaj oznaku na memoriji)

Za flashovanje biosa detaljno prochitaj uputstvo (koje dobijesh uz program ili plochu, ili nadji na netu) i mora da postoji neka caka. Flash skidaj sa zvanichnog ASUSovog sajta.

Toliko!

NAdam se da cesh neshto uspeti!
IvanVuk
 
Odgovor na temu

RedLox

Član broj: 7120
Poruke: 137
*.as54.sa-ma.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi maticne ploce20.12.2003. u 22:58 - pre 246 meseci
Ma sto se tice ploce pokusao sam preko onih djampera ali ja mijesto da dignem frekvenciju ja je samo spustim a radim isto kosto pise u uputsvu koje sam dobio uz maticnu . A sto se tice biosa isto sam radio prema knjizi tj isto kako pise na asusovoj stranici ali nece da mi pokrene ove starije vrste biosa 1003 i 1004 ko da cita sa diskete ali nista se ne desava , a ovaj novi neki 22 zadnji sto su izdali ono pojavi se da izaberes i to uradim ali kad ukucajem ime fila samo pise error i kaze da ne moze da ga cita . Pomozite ljudi!



_________________________________________
Hvala
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Pitanje u vezi maticne ploce

[ Pregleda: 3304 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.