Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?

[es] :: GPS :: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 60029 | Odgovora: 67 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

X St ar ky
Aleksandar Jovanovic
Pancevo

Član broj: 20940
Poruke: 10
195.252.80.*

ICQ: 279630569


Profil

icon GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?17.02.2004. u 07:58 - pre 244 meseci
GPS uredjaj koliko ja znam omogućava globalno pozicioniranje u prostoru uz pomoć satelita.
o ovome je već bilo reci na ovom forumu ali mene ne interesuje princip rada GPS-a već njegova primena sa što većom preciznošću za što manje para.

Imam potrebu za GPS uređajem sa preciznošću od 0.10 - 0.75 m ako imate saznanje o uređaju sa najboljim odnosom cena kvalitet. Sve informacije su poželjne
unapred zahvalan na pomoći.
POZDRAV !!!
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?17.02.2004. u 08:01 - pre 244 meseci
Tu preciznost nije moguće postići sa jednim civilnim uređajem, pošto je preciznost za civilnu upotrebu ograničena na 5 do 10 metara.

Postoje metode kojom se može postići ova preciznost, ali sa više uređaja koji su vezani na različite satelite (triangulacija).

Marko.
 
Odgovor na temu

X St ar ky
Aleksandar Jovanovic
Pancevo

Član broj: 20940
Poruke: 10
195.252.80.*

ICQ: 279630569


Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?17.02.2004. u 08:06 - pre 244 meseci
KOLIKO JE UREĐAJA POTREBNO ?
PRETPOSTAVLJAM DA TREBA 3 UREĐAJA
 
Odgovor na temu

X St ar ky
Aleksandar Jovanovic
Pancevo

Član broj: 20940
Poruke: 10
195.252.80.*

ICQ: 279630569


Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?17.02.2004. u 08:37 - pre 244 meseci
ako saznate nešto o GIS uređajima
to su uređaji VEĆE preciznosti
ali gde da kupim i koji, je pravo pitanje?
pozdrav!
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?17.02.2004. u 10:09 - pre 244 meseci
Citat:
markom:
Postoje metode kojom se može postići ova preciznost, ali sa više uređaja koji su vezani na različite satelite (triangulacija).


da li si siguran u ovo? imaš možda neki link sa više informacija?

jedini način dobijanja veće preciznosti civilnim GPSom koji ja znam je preko externe fixne tačke koja računa grešku. znači, u gradu se postavi stacionarni GPS prijemnik koji zna svoj položaj, i koji u svakoj sekundi računa razliku položaja koji je prijavio GPS, i svog realnog položaja. onda tu grešku nekim kanalom (često najobičnijim radio odašiljačem) šalje u etar, i tu korekciju primenjuju svi klijenti. potrebni su samo GPS uređaj i radio prijemnik.

a mislim da je ovo i jedini način da se poveća precizonost, zato što valjda grupa satelita koji se vide sa jedne tačke na zemljinoj površini ima usklađenu "grešku", pa zato ne bi trebalo da ima razlike koji od njih sluša tvoj GPS uređaj..


inače, (ne)preciznost civilnih GPSa nije baš jednaka propisanoj. ume da greši i preko 50tak metara, mada retko. obično je manja od nekih 20tak..
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?17.02.2004. u 10:54 - pre 244 meseci
Ili da cekas neki rat u okruzenju kada po pravilu smanje gresku jer im je potrebna za navodjenje "pametnih" posiljki...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.vdial.verat.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?17.02.2004. u 11:21 - pre 244 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ili da cekas neki rat u okruzenju kada po pravilu smanje gresku jer im je potrebna za navodjenje "pametnih" posiljki...


hm.. šališ se, zar ne?!?

pa američka vojska ionako koristi vojne GPS prijemnike koji imaju tzv "kod", iliti znaju da dešifruju poseban kanal koji šalju sateliti, a u kojem je data korekcija greške.

i zašto bi onda za vreme ratnih dejstava smanjivali grešku na onim "civilnim" kanalima, kada bi to samo bolje mogla da iskoristi protivnička vojska?!?


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?17.02.2004. u 12:13 - pre 244 meseci
Ma secam se da je neko to pominjao 1991-ve da je jedno vreme za vreme rata u Iraku koriscen i civilni GPS.. ne znam ni sam zbog cega, pogledacu na netu - mozda ima negde objasnjeno... ili sam pogresno cuo...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?17.02.2004. u 12:24 - pre 244 meseci
http://www.newscientist.com/news/news.jsp?id=ns99993474

Citat:
But Langley says that, while this was true in the last Gulf War of 1991, he doubts it is now. In 1991, US forces did not have enough military GPS receivers, meaning they actually had to turn off the signal degradation to allow their personnel to use civilian receivers.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?17.02.2004. u 23:14 - pre 244 meseci
'91. nisu imali dovoljno. Danas ih verovatno imaju i previse.

Imas ruski sistem za globalno pozicioniranje. Ne znam koliku gresku oni stavljaju, ali kako kod Rusa sve moze za pare...

Nisi rekao ni cemu ce ti sluziti tolika preciznost? Sta mislis da navodis i u kolikom prostoru?
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

konexunion
Kosovo

Član broj: 20128
Poruke: 33
195.252.85.*



Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?17.02.2004. u 23:25 - pre 244 meseci
Posto sam radio sa pripadnicima KFOR-a na Kosovu znam samo neke stvari vezane za GPS ali bez obzira na svu tehniku koju oni imaju mislim da ove "mere'' koje ti dajes su slabo izvodljive.Takodje mislim da su najbolji rezultati koje su oni imali 1.5m.A tacno je da koriste tri satelita
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.vdial.verat.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?17.02.2004. u 23:40 - pre 244 meseci
nekoliko stvari vezano za tvoj post.

prvo iako nisam imao kontakt sa vojnim uređajima, taj podatak o preciznosti od ~1m deluje uverljivo. samo me interesuje kako su (ste) merili tu preciznost, pošto ne znam za neki ručni (ili bilo koji drugi) metod kojim je na lak i tako precizan način moguće izmeriti položaj.

i drugo, tačno je da su za određivanje položaja na površini zemlje dovoljna i tri satelita, ali je za određivanje i (nadmorske) visine neophodan četvrti. mada, na našim prostorima GPS uređaji hvataju bar 5-6 satelita..

 
Odgovor na temu

konexunion
Kosovo

Član broj: 20128
Poruke: 33
195.252.85.*



Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?18.02.2004. u 00:00 - pre 244 meseci
Iskreno nemam pojma jer znas kako je vojska je vojska pa ne smes puno ni da pitas jedino sam iz razgovora sa njima taj podatak saznao.Znam samo da je zbog konfiguracije terena(Kopaonik) nekada bivalo tesko naci cak i taj treci satelit a o pet ili sest ni govora.Mada drug mi ima GPS pa cu vam se javiti sa info. o modelu i karakteristikama
 
Odgovor na temu

Neflernis

Član broj: 6304
Poruke: 262
*.dialup.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?18.02.2004. u 01:34 - pre 244 meseci
Citat:
X St ar ky:
GPS uredjaj koliko ja znam omogućava globalno pozicioniranje u prostoru uz pomoć satelita.
o ovome je već bilo reci na ovom forumu ali mene ne interesuje princip rada GPS-a već njegova primena sa što većom preciznošću za što manje para.

Imam potrebu za GPS uređajem sa preciznošću od 0.10 - 0.75 m ako imate saznanje o uređaju sa najboljim odnosom cena kvalitet. Sve informacije su poželjne
unapred zahvalan na pomoći.
POZDRAV !!!


Samo ako nisam suvise znatizeljan sta ce ti tolika preciznost ? GPS ljudi uglavnom uzimaju za pomorsku navigaciju a tu je i do 100 m sasvim OK...
 
Odgovor na temu

X St ar ky
Aleksandar Jovanovic
Pancevo

Član broj: 20940
Poruke: 10
*.beg.sezampro.yu

ICQ: 279630569


Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?18.02.2004. u 10:18 - pre 244 meseci
Radim na razvoju sofvera koji bi trebao da omogući što preciznije ucrtavanje kordinata na karti. Radi se o softveru za primenu u civilnoj profesionalnoj i usko stručnoj delatnosti.
Podatak postoje profesionalni uredjaji koji se koriste u geodeziji sa preciznošću od 1 - 2 cm ali njihova cena je oko 6-18 hilada $
Mene zato interesuje GPS uređaj sa gore navedenim karakteristikama zbog verovatno nize cene i odsustva tolike preciznosti u datim okolnostima.
odnos cena/kvalitet izgleda upravo ovako


kvalitet
odnos
cena

 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.vdial.verat.net



+11 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?18.02.2004. u 11:27 - pre 244 meseci
Aleksandre, kada bi to moglo (bolje receno kada bi se isplatilo) da se postigne GPS uredjajem, mislis da bi uopste postojali profesionalni uredjaji koji zadovoljavaju potrebe preciznosti i kostaju toliko mnogo para?

Svaki uredjaj ima svoju namenu. GPS nije namenjen za to sto ti treba. mozes s njim dapostignes poterbnu prciznost ali ti terba da izvedes MNOGO merenja pa da matematikom istatistikom izracunas tacnu poziciju. Verujem da bi se merenje sa potrebnom preciznoscu brze izvelo sekstantom nego GPS-om.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?18.02.2004. u 11:54 - pre 244 meseci
Morao bih da se ne složim sa ovim. Merenje sekstantom veoma zavisi od temperature vazduha u srednjim i višim slojevima atmosfere. Pored toga, zahteva od tebe da imaš vedro vreme. Ne verujem da sa sekstantom (ma koliko precizno bio baždaren) možeš da izmeriš bilo šta preciznije od jedne "koordinatne" sekunde.

Neko je spomenuo fiksnu tačku i referencu u odnosu na nju - da, ovo je najpreciznije moguće pozicioniranje, ali primenom matematičkih (statističkih) metoda i očitavanjem pozicije sa tri (ili više satelita), moguće je veoma precizno utvrditi tačnu poziciju sa minimalnom greškom.

Što se bajke o preciznosti od nekoliko centimetara tiče, iskreno smatram da je ovo nemoguće, iako sam samo navigator-amater.

Marko.
 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?18.02.2004. u 11:56 - pre 244 meseci
Pre neku godinu, video sam rad neke amerikanke koja je merila širinu nekog kanjona ili neke pukotine u USA, sa velikom preciznošću. Nisam zapamtio detalje, ali njena priča je bila da nije mogla da dobije na korišćenje dovoljno precizne uredjaje, zbog vojnih ograničenja, pa je pribegla jeftinim uredjajima, ogromnom broju merenja i statističkoj obradi. Navodno je bilo gundjanja u vojnim krugovima povodom te metode.

Amerikanki verovatno nije bio problem da iznajmi uredjaja koliko god je htela. Uzgred budi rečeno, ja sa ovim nemam baš nikakvog iskustva. Koliko je vremena potrebno da izvršiš jedno merenje? Koliko merenja možeš da napraviš tokom 1 minuta ili tokom npr 1 sata.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.verat.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?18.02.2004. u 13:25 - pre 244 meseci
Citat:
markom:
Neko je spomenuo fiksnu tačku i referencu u odnosu na nju - da, ovo je najpreciznije moguće pozicioniranje, ali primenom matematičkih (statističkih) metoda i očitavanjem pozicije sa tri (ili više satelita), moguće je veoma precizno utvrditi tačnu poziciju sa minimalnom greškom.


ja sam to pomenuo zato što je to jedini način za koji ja znam. zato te opet molim da daš neki link, ili bar ti malo bolje objasniš taj postupak, pošto mi nije jasno kako se izvodi.

još mi je čudnije što pominješ očitavanje pozicije sa tri satelita. pa sateliti ni ne šalju pozicije (dobro najavljuju svoje pozicije, al ajde ;), nego samo vreme, a uređaj detektuje (relativne) razlike u dobijenom vremenu (udaljenosti), i na osnovu toga računa poziciju.

zato je i minimum primanje signala od tri satelita da bi se odredio položaj, ali kao što već znamo, taj signal ima namernu grešku, pa mi nije jasno kako se onda može na osnovu ta tri (ili više) satelita može izračunati korekcija greške?

 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.vdial.verat.net



+11 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?19.02.2004. u 12:07 - pre 244 meseci
Citat:
markom:
Neko je spomenuo fiksnu tačku i referencu u odnosu na nju - da, ovo je najpreciznije moguće pozicioniranje, ali primenom matematičkih (statističkih) metoda i očitavanjem pozicije sa tri (ili više satelita), moguće je veoma precizno utvrditi tačnu poziciju sa minimalnom greškom.


Upravo tako radi GPS uredjaj. On hvata signale od najmanje tri pa do dvanaest satelita i na osnovu njih izracunava svoju poziciju. U celom tom procesu se unosi namerna greska tako da nikad ne dobijes tacnu poziciju nego koordinate koje dobijes gravitiraju ka tacnoj poziciji ali su rasute oko nje. Statistickom obradom mozes dobiti koliko-toliko preciznu poziciju ali uz dosta ponavljanje merenja. Dovoljan ti je i jedan GPS uredjaj, jer vise njih ti nece nista preciznije reci osim sto mozes da vrsis vise merenja istovremeno.

Samu statiskiku je lako pervariti, dovoljno je da greska koaj se unosi ne rasipa izmerene pozicije ravnomerno oko tacne pozicije nego da malo "zanosi" u stranu, pa jos i da se to "zanosenje" menja po nekom slucajnom principu tako da se stvar maksimalno iskomplikuje.

Ne poznajem GPS protokol tako da ne znam na koji nacin se unosi greska ali sumnjam da svi GPS uredjaji dobijaju citanje sa istom greskom tako da sumnjam da bi pomoglo da se GPS postavi na poziiju za koju se zna tacna lokacija pa da se racuna kolika je greska i primenjuje na ocitavanja dobijena drugim uredjajima. Ako to i radi, radi samo na malom prostoru jer dovoljno je desetak metara da GPS uhvati signal nekog drugog satelita sto odmah menja i rezultat racunanja pozicije.

Tako da kad se sve sabere, sekstant u sake :)
 
Odgovor na temu

[es] :: GPS :: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 60029 | Odgovora: 67 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.