Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

i5 3570k i temperatura

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: i5 3570k i temperatura

[ Pregleda: 3578 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marti Misterija
Vladimir Ignjatović
Beograd

Član broj: 109348
Poruke: 158
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: wllaxy@verat.net


+1 Profil

icon i5 3570k i temperatura11.04.2015. u 11:44 - pre 109 meseci
Pozdrav svima.

Ddanas sam stavio navedeni procesor sa box kulerom i CM termalnom pastom (ne previse i nisam razmazivao vec sam odmah stavio kuler na procesor kao i uvek do sada) i temperature su mi u idle, bez nekog opterecenja od 40-45C sa peakovima koji povremeno dostizu do 58C (max temperatura), minimum je 32-35C (Core 2 je 32 ostala tri su 35), tokom Valley Benchmarka (kad je zavrsio ceo test na Ultra i AAx8 i 1650x1080 rezoluciji) temperature CPU su bile preko 62C (temperatura graficke je bila 70C), dok je nakon pola sata igranja DA III: Inquisition temperatura dosla do 71C.

Napon procesora se krece od 1,02-1,20 V (min-max). Klokovi su cesto 3803 MHz (znaci u turbo modu iako ne radim nista zahtevno)...

U BIOS-u mi je multiplier 34 a frekvencija 100 a baš često mi ide na 3,8 GHz iako nema potrebe za turbo boostom... Takodje u BIOS-u na auto mogu samo da mu manualno odredim neku vrednost (trenutno je na 34) a frekvencije su od 1,6 do 3,8 ali su najcesce na 3,8... Cudi me da kad nema opterecenja on ne radi duze na 1,6 GHz ili nekoj slicnoj vrednosti...

E sad, ove temperature i ovaj clock mi se cine nesto prilicno visokim ili mozda gresim? Ako je visoko, sta bi mogao biti problem koji izaziva ovako visoku temperaturu i zbog cega je clock tako cesto na max vrednosti?
 
Odgovor na temu

zexxxx91

Član broj: 309917
Poruke: 236
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: i5 3570k i temperatura11.04.2015. u 15:55 - pre 109 meseci
Ako imas box kuler sa obicnim aluminiumom onda nemoj da te to cudi, to je sasvim normalno za takvo hladjenje.

Druga stvar, sta te je nateralo da menjas pastu, visoka temperatura ili si cistio racunar pa onako radi reda da zamenis i pastu??? Ako ti je pre stavljanja nove paste radilo sa manjim temperaturama onda nisi trebao nista da diras dok radi normalno. Vidjao racunare sa pastom starom par godina na procesoru i hlade se kao prvog dana bez problema.

Osim toga, to su sasvim normalne temperature prilikom opterecenja jer procesor ima turbo boost pa se sam klokne i jos imas fabricki box kuler.
Moj ti je savet prvo da proveris programe u pozadini, mozda ti nesto radi sto netreba i svakako da kupis malo bolji kuler od tog fabrickog.

Procesor sa turbo boost-om + fabricki box kuler = smrt za proceosr i ceo racunar zbog zagrevanja.

E sad sto se tice graficke, nisi naveo da li se ona ohladi u mirovanju, odnosno u windowsu ili i tada divlja?

Takodje nisi naveo ni model graficke jer ima grafickih kartica koje mogu da idu i do 105 stepeni pod opterecenjem bez problema.
/
 
Odgovor na temu

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: i5 3570k i temperatura11.04.2015. u 16:07 - pre 109 meseci
Nisi naveo najvažniju stavku, koja je matična? Od nje zavisi ono auto i manuelno podešavanje multiplier-a. Mada, ja ipak mislim da si ti isključio pre toga SpeedStep, iliti EIST, kako ga još zovu, koji baš služi da u trenucima (trenuTcima ????) neupošljenosti procesora, obori brzinu i na taj način ga debelo ohladi. Šteta je da taj proc K koristiš sa box kulerom, uzmi neki malo bolji, pa ga odvrni dok ne počne da vrišti, a i temperature će biti mnogo, mnogo bolje. A ako je stvarno često u Turbo, na 3.8, to znači da jedno ili dva jezgra su opterećeni, što upućuje ili na pomahnitao proces, može da bude šta 'oćeš, antivirus, indexiranje, ali najčešće je neka gamad.

ps jesi brz zexxxx91 ;-)
Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
Odgovor na temu

Marti Misterija
Vladimir Ignjatović
Beograd

Član broj: 109348
Poruke: 158
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: wllaxy@verat.net


+1 Profil

icon Re: i5 3570k i temperatura11.04.2015. u 17:19 - pre 109 meseci
Citat:
zexxxx91:
Ako imas box kuler sa obicnim aluminiumom onda nemoj da te to cudi, to je sasvim normalno za takvo hladjenje.

Druga stvar, sta te je nateralo da menjas pastu, visoka temperatura ili si cistio racunar pa onako radi reda da zamenis i pastu??? Ako ti je pre stavljanja nove paste radilo sa manjim temperaturama onda nisi trebao nista da diras dok radi normalno. Vidjao racunare sa pastom starom par godina na procesoru i hlade se kao prvog dana bez problema.

Osim toga, to su sasvim normalne temperature prilikom opterecenja jer procesor ima turbo boost pa se sam klokne i jos imas fabricki box kuler.
Moj ti je savet prvo da proveris programe u pozadini, mozda ti nesto radi sto netreba i svakako da kupis malo bolji kuler od tog fabrickog.

Procesor sa turbo boost-om + fabricki box kuler = smrt za proceosr i ceo racunar zbog zagrevanja.

E sad sto se tice graficke, nisi naveo da li se ona ohladi u mirovanju, odnosno u windowsu ili i tada divlja?

Takodje nisi naveo ni model graficke jer ima grafickih kartica koje mogu da idu i do 105 stepeni pod opterecenjem bez problema.


Maticna ploca je Gigabyte GA-Z77M-D3H sa vezijom BIOS-a 13.

Graficka kartica je Powercolor R9270 2 GB Turboduo.

Cooler je box koji je dosao uz procesor.

Pre ovog procesora sam imao Pentium G620 koji sam zamenio novim procesorom i box coolerom pa sam zato stavljao pastu (radi se o Cooler Master E2 IC Essential).

[Ovu poruku je menjao Marti Misterija dana 11.04.2015. u 18:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Marti Misterija
Vladimir Ignjatović
Beograd

Član broj: 109348
Poruke: 158
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: wllaxy@verat.net


+1 Profil

icon Re: i5 3570k i temperatura11.04.2015. u 17:28 - pre 109 meseci
Citat:
tuxserbia:
Nisi naveo najvažniju stavku, koja je matična? Od nje zavisi ono auto i manuelno podešavanje multiplier-a. Mada, ja ipak mislim da si ti isključio pre toga SpeedStep, iliti EIST, kako ga još zovu, koji baš služi da u trenucima (trenuTcima ????) neupošljenosti procesora, obori brzinu i na taj način ga debelo ohladi. Šteta je da taj proc K koristiš sa box kulerom, uzmi neki malo bolji, pa ga odvrni dok ne počne da vrišti, a i temperature će biti mnogo, mnogo bolje. A ako je stvarno često u Turbo, na 3.8, to znači da jedno ili dva jezgra su opterećeni, što upućuje ili na pomahnitao proces, može da bude šta 'oćeš, antivirus, indexiranje, ali najčešće je neka gamad.

ps jesi brz zexxxx91 ;-)



Maticna je vec pomenuta Gigabyte GA-Z77M-D3H. Na istoj nije moguce staviti multiplier na auto, vec je samo moguce manuelno odrediti neku vrednost (meni stoji na 34). Za voltazu uopste nema vcore nego je pod M.I.T/Advanced/Voltage samo opcija za DRAM Voltage koja je sad na auto i iznosi 1,524V.

EIST je enabled, isto kao i C1E.

Razmisljao sam da zamenim ovaj cooler nekim aftermarket cooler-om, npr. sa LC Power LC-CC-120 ili CM Evo 212+ (prvi je kazu u rangu CM ali je jeftiniji) ali to ce morati malo da priceka...

Istestirao sam malo sa Prime95 i vrlo brzo nakon pocetka testiranja temperatura procesora je dostigle peak od 86C (drugo jezgro) do najmanje 82C, nakon cega se temperatura ustalila u vrednostima od 68-72C, u retkim situacijama sa skokovima do 75C, sve dok nakon nesto malo vise od jedan sat rada nisam iskljucio Prime95. Nije sjajno, znam...

Inace proverio sam sa MBAM, poslednja verzija i nisam nasao nista od gamadi a ista situacija je i sa Kaspersky 15...
 
Odgovor na temu

zexxxx91

Član broj: 309917
Poruke: 236
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: i5 3570k i temperatura11.04.2015. u 17:30 - pre 109 meseci
Kad si vec promenio procesor, promeni i kuler. Jeste da je problem za dzep ali je bolje za procesor.
/
 
Odgovor na temu

Marti Misterija
Vladimir Ignjatović
Beograd

Član broj: 109348
Poruke: 158
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: wllaxy@verat.net


+1 Profil

icon Re: i5 3570k i temperatura11.04.2015. u 17:51 - pre 109 meseci
OK, to ce da smanji temperature ali ne znam sta ciniti sa drugom stvari koja se tice toga da mi u idle bez previse opterecenja jezgra cesto rade u turbo modu tj. od 3,8 GHz iako mislim da bi u idle on trebao da radi na najmanjem taktu i da ga podigne kad i koliko treba?
 
Odgovor na temu

zexxxx91

Član broj: 309917
Poruke: 236
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: i5 3570k i temperatura11.04.2015. u 18:14 - pre 109 meseci
Proveri da li ti u pozadini radi nesto sto opterecuje procesor.

To proveras tako sto udjes u Task Manager->Processes

Obicno ljudi imaju gomilu aktivnih stvari jer neznaju to da iskljuce, kao sto je skype i razni updateri od raznih programa kao sto je java ili nesto slicno.
/
 
Odgovor na temu

Marti Misterija
Vladimir Ignjatović
Beograd

Član broj: 109348
Poruke: 158
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: wllaxy@verat.net


+1 Profil

icon Re: i5 3570k i temperatura11.04.2015. u 19:07 - pre 109 meseci
To sam pogledao jos ranije i sve su to mali "potrosaci" osim Kasperskog, za kog je to normalna stvar ali se druzim sa njim vec vise od decenije i ne prelazi mi se na neki dugi AV program i neki windowsow svchost.exe fajl.


Hmmm, sad sam pogledao ponovo i imam preko 40 opera.exe *32 procesa sto nisam ranije primecivao...

Videcu da li ce i sta ce da ostane kad sad izadjem iz Opere...
 
Odgovor na temu

iglig
Igor Iglič
Beograd, Srbija

Član broj: 300685
Poruke: 80



+16 Profil

icon Re: i5 3570k i temperatura11.04.2015. u 19:08 - pre 109 meseci
Dok ne nabaviš nov kuler idi ovde pa sa PageUp/Down smanji maksimalnu dozvoljenu snagu, smanjiće performanse ali i temperature.



Btw. moj glas ide CM-u kad gazda neće da se ispri za odgovarajuću Noctua-u.

//Edit
Taj procesor u solidnom kućištu sa solidnim kulerom i podešenim sistemom radi na 35-40* (40 peak u leru) pri sobnoj temperaturu od 24*.
 
Odgovor na temu

Marti Misterija
Vladimir Ignjatović
Beograd

Član broj: 109348
Poruke: 158
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: wllaxy@verat.net


+1 Profil

icon Re: i5 3570k i temperatura11.04.2015. u 19:21 - pre 109 meseci
Ih, nije da nece nego gusi stambeni kredit... ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: i5 3570k i temperatura

[ Pregleda: 3578 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.