Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Povremeno gasenje racunara

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Povremeno gasenje racunara

[ Pregleda: 2325 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

svarogiperun

Član broj: 241415
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Povremeno gasenje racunara07.10.2015. u 08:55 - pre 103 meseci
Računar se od kada je kupljen pre nekih 8 godina s vremena na vreme ugasi. Kada ga ponovo uključim stvara buku kao da usisava (ne baš kao pravi usisivač, ali zvuk liči na to). Onda se smiri kada se sistem podigne. Međutim, pre par dana nakon što se isključio, pritiskao sam dugme uzaman. Ništa se nije dešavalo.

Otvorio sam kućište i počeo da pipkam male utikače ubodene u matičnu ploču, veoma su labavi, a koji vode do dugmeta za reset (crveno-bela), start (crno-bela), gde vode žuto-bela i sivo-bela nisam mogao da utvrdim. Uglavnom uspelo je da ga uključim, ali se posle samo dva dana opet isključio sam od sebe tokom rada i opet Power dugme nije reagovalo, morao sam opet da ga otvaram i pritiskam utikačiće.

Da li ta labavost može da bude razlog isključenja računara ili je nešto drugo u pitanju. Pretpostavljam da se radi o napajanju. Imate li neku ideju, a da to nije odlazak kod majstora.

Hvala unapred.

http://www100.zippyshare.com/v/0L9fcKGm/file.html

 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.dynamic.sbb.rs.



+536 Profil

icon Re: Povremeno gasenje racunara07.10.2015. u 11:24 - pre 103 meseci
Koja mašina je u pitanju inače?

Da se možda ne pregreva CPU?
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Povremeno gasenje racunara07.10.2015. u 11:35 - pre 103 meseci
90+% pregrevanje procesora, taman dok ga otvori on se ohladi i posle toga pali.
Instaliraj ovo pa malo prati temperaturu CPU-a: http://www.cpuid.com/downloads/hwmonitor/hwmonitor_1.28.exe
 
Odgovor na temu

svarogiperun

Član broj: 241415
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Povremeno gasenje racunara08.10.2015. u 10:22 - pre 103 meseci
Juce sam umesto otvaranja samo poceo da gnjavim Power dugme na vise mesta i ukljucio se. Dugme je inace veoma veliko, neka Komtrejdova glupa ideja. Ali sve se cesce gasi. Da li moze da bude do RAM-a. Ima !GB i kao da pocinje da mu smeta kada radim vise stvari odjednom.
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Povremeno gasenje racunara08.10.2015. u 10:35 - pre 103 meseci
Da li si proverio temperature ili nisi, a ako nisi, da ne gubimo ovde vreme sa tobom?
 
Odgovor na temu

svarogiperun

Član broj: 241415
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Povremeno gasenje racunara09.10.2015. u 09:12 - pre 103 meseci
Nemam internet kod kuće, zbog toga kasnim. Temperatura je najviše išla do 30 stepeni, HDD do 40, a računar je u BIOSU podešen da gasi kada dođe do 60.

Juče čim sam računar startovao iz Standby-a, instalirao HWMonitor i startovao program, ugasi se računar. Kasnije u toku dana sam ga uključio i radio je satima. Počinjem da sumnjam da mu smeta Standby, a radi godinama na njemu jer čim je kupljen nakon par dana imao sam problema da ga startujem, krenuo bi, pa cijuknuo nakon par sekundi i ugasio se. Nakon drugog puta (koji je trajao skoro sat vremena pre nego sam uspeo da ga startujem) odlučio sam da računar ne gasim nego držim na standby-u. I tako se uz 3-4 isključenja godišnje vozam sa njim već godinama. Ne pitajte zašto ga nisam nosio 2007. u Komtrejd kad je bio u garanciji. Tegliti ga u autobusu do Beograda nije bila privlačna ideja.

Miroslav je pitao koja je mašina u pitanju. Nisam siguran šta to znači, ali možda je ovo:

Intel(R) Celeron(R) D CPU 3.06GHz
3.08 GHz, 0.99 GB of RAM

A HW Monitor kaže u trenutku kad sam snimio ekran:

Temperatures:
TMPIN0 -52 C
TMPIN1 0 C
TMPIN2 31 C (to mu je i bilo najviše)

Fans Value min max
FANIN0 1080 RPM 0 RPM 675000 RPM

FANSPWM0 0%
FANSPWM1 99%
FANSPWM2 99%
 
Odgovor na temu

iculibrk
Bačka Palanka
21400

Član broj: 321321
Poruke: 823



+154 Profil

icon Re: Povremeno gasenje racunara09.10.2015. u 11:20 - pre 103 meseci
Ako ima zvuk "usisivaca" trebas videti kada si cistio kuler i naneo pastu na procesor. Ispitivanje dugmeta kao uzroka problema mozes testirati tako sto ces rakaciti prikljucak od dumta za ukljucivane na maticnoj i na njegovo mesto ukljuciti prikljucak od restart dugmeta, pa onda kompjuter ukljucivati na restart. Ovo radis posto iskljucis kabel od napajanja iz kucista.
Procesor mozes istestirati npr. sa Hot CPU Tester Pro 4.4.1.
Da bi ispitao ispravnost memorije trebas skinuti neki besplatni softver kao npr Memtest86+, ova verzija je autoinstall sa usb-a, restartujes racunar, udjes u bios, stavis 1. boot usb snimis i izadjes i kada se restartuje pogledas sta se desava sa memorijom. Naravno, ukoliko vec nisi, trebas ocistiti ne samo memorije vec svu prasinu na maticnoj, sa kartica i iz kucista.
Mada sa druge strane, koje napajanje je u kucistu?
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Povremeno gasenje racunara09.10.2015. u 13:40 - pre 103 meseci
Normalno da se gasi kada je podešeno u BIOS-u da se isključuje na 60 strepeni! Tu temperaturu malo slabije hlađen kompjuter postigne nakon pola sata nezahtevnog rada.
Promeni to na 90 stepeni, ništa mu neće biti.
 
Odgovor na temu

svarogiperun

Član broj: 241415
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Povremeno gasenje racunara13.10.2015. u 09:25 - pre 102 meseci
@ iculibrk
Oba programa pokazuju da je sve u redu. Usisavao sam ga 3.oktobra kad sam ga i otvarao. Što se tiče čišćenja kulera i nanošenja paste, to su španska sela za mene. Ne znam o kakvoj se pasti radi. Ne znam ni koje je napajanje, morao bi da mi objasniš kako da to utvrdim.

Inače, za česta, kao nikad isključenja sam ja kriv jer, računajući da ću morati da ga nosim kod jedinog majstora u mojoj varoši, nisam stranice kućišta zašrafio do kraja. Vibracije su očigledno radile svoje. Tek sam u petak 9. oktobra čitajući knjigu, a računar koristim pre svega za čitanje knjiga, slušanje muzike (sve ređe) i gledanje filmova (još ređe), a nakon što sam čuo zujanje koje je prestajalo kada stavim ruku na kućište i ponovo počinjalo kada je sklonim stavio rečnik na njega da smanji vibracije dok nisam završio sa čitanjem. Onda sam ga isključio i zašrafio stranice do kraja, a proverio i sve ostale šrafove pozadi i utvrdio da 3 ne mogu da se zašrafe do kraja, samo se vrte.

Dok rešenje sa rečnikom deluje ne bih se igrao sa onim malim utikačima, mada mi je to padalo na pamet.

Hvala svima na savetima, dok rečnik bude držao vodu izbegavaću jedinog majstora u varoši koji mi je pre tri godine uzeo pare, a da nije ni utvrdio zbog čega se računar gasi. Samo mi je napravio problem kada je onom bezveznom plastičnom garotom uvezao kablove koji su landarali slobodno jer sam sa njih skinuo drugi HDD (taj ne puštam iz kuće). Kad sam rekao da pretpostavljam da se računar gasi jer je unutra nešto labavo red je bio da proveri sve u kućištu, a ne da vezuje nedužne kablove na mrtvo.
 
Odgovor na temu

svarogiperun

Član broj: 241415
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Povremeno gasenje racunara14.10.2015. u 07:44 - pre 102 meseci
Koju termalnu pastu bi mi preporucili?

Na napajanju jedino mogu da procitam model LPK 2 400W
 
Odgovor na temu

iculibrk
Bačka Palanka
21400

Član broj: 321321
Poruke: 823



+154 Profil

icon Re: Povremeno gasenje racunara14.10.2015. u 14:03 - pre 102 meseci
Koliko vidim tebi je u problemu ventilator ili od napajanja ili od procesora. Koji je bucan lako mozes ustanoviti. Poslusaj odakle ide taj jaci zvuk. U svakom slucaju ako je od napajanja trebas promeniti celo napajanje i kupiti neko kvalitetnije. To sto drzi vodu, moze da bude dok majstori odu, jer mnogo vise stete mozes imati kasnije nego da to resis sada. Sada se jace cuje, ali moze i stati i dovesti do ostecenja komponenti pregrevanjem. Ne znam koju maticnu i graficku imas, ali u svakom slucaju bi bilo dobro promeniti to napajanje.
Ranije je kod nas bilo vise vrsta pasta Arctic Silver, ali skoro ih nisam mogao naci. Koliko sada vidim najcesce su Cooler Master -ove, mozes njih kupiti.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Povremeno gasenje racunara

[ Pregleda: 2325 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.