Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pregrevanje procesora

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Pregrevanje procesora

[ Pregleda: 3440 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MarkoV021
Marko Vlalukin
Novi Sad

Član broj: 337919
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Pregrevanje procesora11.01.2018. u 16:45 - pre 75 meseci
Pozz svima... Evo javljam se ovde u nadi da ce mi neko pomoci da resim problem.

Pre mesec dana sam pazario polovan racunar... AMD A6-6400K APU with Radeon(tm) HD Graphics 3.9GHz, sa 4Gb RAM DDR3.
Posto nije imao windovs... prijatelj mi je instalirao windovs 7, ali nisu bili kompletni driveri jer windovs instalira samo sta mu je najneophodnije.
Radio je savrseno i tako bez drivera. Posle par dana... sam iz cista mira se restartovao u toku rada... aj reko slucajnost ili pad napona... i kasnije sve normalno, ali posle 3 4 dana opet... i tako par puta za nedelju dana... onda sam u medjuvremenu instalirao drivere... ukucao sam na googlu tacan naziv maticne ploce... upao na ASUSov sajt... tamo mi bili ponudjeni najnoviji driveri za sve i svasta... skidao sam ih redom i instalirao... iz nekog razloga CHIPSET sam ostavio za sutradan... sutradan sam kupio jos jednu plocicu od 8GB RAM DDR3... postavio sam je i onda reko aj i taj CHIPSET da instaliram i da bude sve pod konac.
Odradio sam sve... proslo tu par sati... reko sad cu da zaigram igru... i igram ja tako 15 20 min... kad on se restartuje... ja reko to ono uobicajeno... ali ovaj put se desava nakon 5 do 10min igranja bilo koje igre... ALI SAMO IGRE... sve drugo mogu da radim 24h bez prestanka ali kad igram restart... nikakva poruka nakon restarta ne izlazi... sve najnormalnije kao da sam ja pritisnuo dugme za restart.
Onda sam poceo da istrazujem po netu i da citam sve i svasta... proverio sve i svasta... testirao memoriju... izvadio tu novu sto sam stavio... menjao ovako onako... ali uvek sve isto... znaci memorija je ok... poceo sam da sumnjam na pregrevanje procesora... skinuo sam program Piriform Specy za pracenje temperature hardvera... i imam sta da vidim... sve komponente su super... temperatura oko 30 i manje... kako koja komponenta... a procesor temperatura pise crvenim i varira od 90 do 107 stepeni C... nije faradej da se razumemo... ja reko to je znaci problem... i odlucim da zamenim pastu jer je sigurno suva... izvadim cooler i hladnjak ocistim alkoholom stavim pastu po PSu i vratim sve... NEMA REZULTATA... sve isto... nisam imao vise zivaca par dana nisam ni pipnuo komp... prosli sad praznici i ja reko aj ponovo da zamenim pastu... mozda nije naleglo kako treba ili nzm ni ja... zamenim ja opet... i opet nista... citam dalje po netu... i saznam da postoje 2 senzora za temperaturu... jedan u samopm procesoru a jedan ispod soketa na ploci... navodno taj na ploci nije najtacniji... ali takodje kazu ljudi... pipni hladnjak... ako je vreo... znaci da je temperatura tacna... ako je hladan ili mlak... znaci da senzor za temperaturu brljavi... ja sam pipnuo hladnjak... nije uopste vruc... neka kao sobna temperatura... cak mozda i hladnjikav... malo mi je laknulo jer sad znam da se ne pregreva... onda sam skinuo drugi program za merenje posto mi nema logike da je hladan a da pise 100 stepeni... skinuo sam Core Temp 1,11 ali kod njega pokazuje 31 do 50 stepeni u zavisnosti sta radim na racunaru... ta temperatura mi ima logike jer je hladnjak mlak. Da napomenem da cooler na procesoru vrti oko 2700rpm i da temperatura u BIOSu pokazuje oko 50... ali to u biosu mi nije merodavno jer tad racunar nije bas opterecen... dodao sam jos jedan cooler na kuciste... nema promena... pomagajte drugovi hocu da se ubijem. Unapred HVALA
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p3-92.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pregrevanje procesora11.01.2018. u 16:54 - pre 75 meseci
Sta osim igre radis zahtevno na tom kompu, pa da vidis temperature? Mozda da spustis malo klok ako ustreba?
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.cgates.lt.



+536 Profil

icon Re: Pregrevanje procesora11.01.2018. u 18:01 - pre 75 meseci
Koja ploča?
Koje napajanje?

BIOS ploče poslednji?

Nije overklokovano ništa?
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Pregrevanje procesora11.01.2018. u 18:33 - pre 75 meseci
Testiraj nazavisno cpu sa prime95, graficku sa furmark. Mozes i da instaliras program aida64 trebalo bi da ima opciju da snimas sve parametre rada racunara u npr. html. Takodje uzrok restarta mozda mozes da nadjes u event log-u od samog racunara. Zapamti tacno vreme kada je doslo do restarta, pa pretrazi log.
 
Odgovor na temu

MarkoV021
Marko Vlalukin
Novi Sad

Član broj: 337919
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Pregrevanje procesora11.01.2018. u 19:08 - pre 75 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Sta osim igre radis zahtevno na tom kompu, pa da vidis temperature? Mozda da spustis malo klok ako ustreba?



Nista ne radim profesionalno... standardno surfujem gledam filmove... jedino zahtevno na desktopu je da imam par prozora otvorenih... viber chrom i jos po nesto... Ja ga nisam klokovao... imam ASUSov BIOS onaj sa malo lepsim interfejsom nego nekada sto je bio BIOS... tamo imam opciju... ako se dobro secam... Economic (radi tise, sa manjim kapacitetom, stedi struju) normal i opciju turbo (pojacane preformanse) meni je trenutno na normal, ali isprobao sam nedavno sve tri i uvek isto.
 
Odgovor na temu

MarkoV021
Marko Vlalukin
Novi Sad

Član broj: 337919
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Pregrevanje procesora11.01.2018. u 19:15 - pre 75 meseci
Citat:
Miroslav Cvejić:
Koja ploča?
Koje napajanje?

BIOS ploče poslednji?

Nije overklokovano ništa?


maticna ASUS F2AB5-M
napajanje MODEL:LPJ9-25E 3*SATA 420W
BIOS nemam pojma ali kad udjem u cosku pise ASUS UEFI BIOS Utility
 
Odgovor na temu

MarkoV021
Marko Vlalukin
Novi Sad

Član broj: 337919
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Pregrevanje procesora11.01.2018. u 19:16 - pre 75 meseci
Citat:
SASA M.:
Testiraj nazavisno cpu sa prime95, graficku sa furmark. Mozes i da instaliras program aida64 trebalo bi da ima opciju da snimas sve parametre rada racunara u npr. html. Takodje uzrok restarta mozda mozes da nadjes u event log-u od samog racunara. Zapamti tacno vreme kada je doslo do restarta, pa pretrazi log.


Odradicu te testove pa se javljam. Hvala
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Pregrevanje procesora11.01.2018. u 20:10 - pre 75 meseci
U ovim zimskim uslovima , ne bi trebalo da se pregreva ! Poznato je da je stock ventilator Bedan za seriju A6 i jace i na to se mnogi zale , to bi bilo prvo sto bi trebalo menjati , staviti kvalitetniji .

Ja imam slabiji model A4 i zimi je dobar , letos kada je bilo 40 stepeni , i pod klimom ne radi kako treba , nije nista pucalo , ali cujem ventilator na procesoru se dere vise nego klima A i iz napajanja je izlazio vruc vazduh , sto hoce kada je procesor pregrejan plus i napajanje se greje . Tako da letos nije bilo igranja !

Kako se cuje tvoj ventilator ? U startu je normalno da se jace cuje , a kasnije obara ako se nista ne radi . Kada izadje iz spavanja , radi na MAX , to neka te ne brine .

U sustini treba poboljsati hladjenje . U BIOSU , nije da nista ne radi kompjuter , naprotiv , tako je napravljeno da ga opterecuje oko 50 % . Jer ces videti da u BIOSu dize temperaturu . Manje ga opterecuje Win kada se nista ne radi nego BIOS . To je tako namerno uradjeno radi testiranja .

Moja ploca je MSI FM2+ i nisam primetio da ima nekakve netacne senzore .

U svakom slucaju u celoj toj prici , je najsumnjivije , sto je komp skoro kupljen . Jer dobar auto , komp i slicno , retko ljudi prodaju dobre stvari , mada kazu prodajem jer kupujem bolji . Kada nesto ne radi , a nije bas uocljivo lako , ljudi se toga ratosiljavaju . Tuzno , ali je tako .
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16342



+2920 Profil

icon Re: Pregrevanje procesora11.01.2018. u 22:10 - pre 75 meseci
To ti je izgleda ovo isto sto se i meni desavalo:
http://www.elitesecurity.org/p2905975

Ploca ne valja.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

MarkoV021
Marko Vlalukin
Novi Sad

Član broj: 337919
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Pregrevanje procesora12.01.2018. u 00:09 - pre 75 meseci
Citat:
ademare:
U ovim zimskim uslovima , ne bi trebalo da se pregreva ! Poznato je da je stock ventilator Bedan za seriju A6 i jace i na to se mnogi zale , to bi bilo prvo sto bi trebalo menjati , staviti kvalitetniji .

Ja imam slabiji model A4 i zimi je dobar , letos kada je bilo 40 stepeni , i pod klimom ne radi kako treba , nije nista pucalo , ali cujem ventilator na procesoru se dere vise nego klima ;) A i iz napajanja je izlazio vruc vazduh , sto hoce kada je procesor pregrejan plus i napajanje se greje . Tako da letos nije bilo igranja !

Kako se cuje tvoj ventilator ? U startu je normalno da se jace cuje , a kasnije obara ako se nista ne radi . Kada izadje iz spavanja , radi na MAX , to neka te ne brine .

U sustini treba poboljsati hladjenje . U BIOSU , nije da nista ne radi kompjuter , naprotiv , tako je napravljeno da ga opterecuje oko 50 % . Jer ces videti da u BIOSu dize temperaturu . Manje ga opterecuje Win kada se nista ne radi nego BIOS . To je tako namerno uradjeno radi testiranja .

Moja ploca je MSI FM2+ i nisam primetio da ima nekakve netacne senzore .

U svakom slucaju u celoj toj prici , je najsumnjivije , sto je komp skoro kupljen . Jer dobar auto , komp i slicno , retko ljudi prodaju dobre stvari , mada kazu prodajem jer kupujem bolji . Kada nesto ne radi , a nije bas uocljivo lako , ljudi se toga ratosiljavaju . Tuzno , ali je tako .


Pozdrav i hvala na trudu.
Sto se tice uslova zimsko letnjih... kod mene u kuci su i sad letnji uslovi... za ventilator verujem da treba bolji ali mene buni to sto je hladnjak na dodir mlak da ne kazem hladan, a programi za merenje... jedan kaze oko 35 stepeni, a drugi preko 100...msm realno da je preko 100 ja ne bih smeo da priblizim prst... msm da bi se i cooler istopio :D

Ventilator je tih... u biosu pokazuje da varira izmedju 2600 i 3000 rpm... u sustini jedva se cuje.

Sto se tice senzora... tako sam procitao na nekom forumu... da taj senzor ispod soketa netacno ocitava jer je kao ipak zabarikadiran sa svih strana i nema vazduha i sta ja znam... kao i to da oce senzor da pobrljavi pa mozda treba refresovati BIOS ili sta vec... da se razumem puno u to ne bih pitao vas... dakle to sam samo procitao... ako su lagali mene i ja lazem vas :D

E sad sto se tice kompa... nije kupljen nov... kupljen je polovan iz nemacke... prijatelj je doneo i ja sam kupio... mozda je tamo bacen iz razloga sto nesto ne valja, ali da ne malerisem... moze biti da je jednostavno bacen kao i mnoge dobre i ispravne stvari sto bacaju i zamene za bolje i nove JER IM SE MOZE :D

Danas sam skinuo programe za testiranje graficke i procesora sto sam dobio za savet... testirao sam procesor od 19 i 30 do 00 i 30... kolko ja vidim tu je sve ok... bar nije nista pisalo lose, ali zato kad sam ukljucio test za grafiku tu se restartovao, ali ne odma vec posle nekih 15 min rada... bas u tom momentu nisam buljio u ekran pa nzm tacno dokle je stigao test... znam da je pokazivao temperaturu... ona nije prelazila 38 stepeni i da je gore vrteo frejmove u sekundi... poceo je naravno od 0 i povecavao... ja sam ga pratio do nekih 1700 i posle me oci zabolese pa sam ustao :D dakle rekao bih da se restartovao negde oko 2000 frejmova u sekundi... testiracu ponovo...

E sad... posto se meni to nije desavalo prvih 10ak dana od kako sam ga kupio... nego tek kad sam instalirao drivere i tako neke directX uz igre... ja sve sumnjam da nije mozda do toga... procitao sam jedan post da se decku to desavalo... onda je instalirao stariju verziju directXa i resio problem... mada taj post je iz 2012 god... tako da ko zna :D
 
Odgovor na temu

MarkoV021
Marko Vlalukin
Novi Sad

Član broj: 337919
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Pregrevanje procesora12.01.2018. u 00:14 - pre 75 meseci
Citat:
bakara:
To ti je izgleda ovo isto sto se i meni desavalo:
http://www.elitesecurity.org/p2905975

Ploca ne valja.


Pozz druze...

E pa vidis... nije bas ista situacija... meni core temp ocitava temperaturu ne vecu od 41 stepen... uglavnom je oko 37 38 stepeni... i restartuje se samo kada udjem u neku ozbiljniju igru... mogu da surfujem do sutra i da gledam filmove... cak i flash igre sam danas igrao dobrih sat ipo vremena...

Kada igram NFS CARBON, NFS THE RUN, CoDMW2, LOL... e tada mi restartuje... nekad kroz 5min... nekad kroz 15min
 
Odgovor na temu

MarkoV021
Marko Vlalukin
Novi Sad

Član broj: 337919
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Pregrevanje procesora12.01.2018. u 01:04 - pre 75 meseci
E ovako... namerno sam pokrenuo igru... restartovao se nakon nepuna 2 minuta... posle sam otisao u Event viver... pronasao sam sta se desilo u tom momentu... pise

u grupi Critical sam pronasao

kernal power 41 (63)

onda sam to izguglao... procitao kojesta ali u fazonu da je verovatno napajanje problem... moze se desiti ukoliko se menja ili dodaje RAM ili slicno... a ja sam dodao jos 8GB rama

pise sledece:

If event 41 is logged because power to the computer was interrupted, consider obtaining an uninterruptible power supply (UPS) such as a battery backup power supply. An underpowered or failing power supply may cause this behavior. For example, if you added RAM or additional devices or hard disks when this problem began, the power supply may cause the problem.

Izvor: https://support.microsoft.com/...tem-has-rebooted-without-clean

A na You Tubu navodno postoje resenja... treba nesto da se cacka podesava oko baterje... https://www.youtube.com/watch?v=EywHwEcEHGw
e sad... oni imaju lap top racunare... a sta cu ja sa desktopom? Mada sada sam video da i ja u control panelu imam power options... pa cu pokusati da uradim to sa You Tuba.

inace dok ovo pisem... skontao sam u cosku kod sata da mi stoji ikonica od AMD catalyst control center. Otvorio sam je i stoji mi nesto... dal je upozorenje ili to inace tako stoji nzm... ali ima veze sa ovim... kaze mi nesto u fazonu da promenim aktivni plan napajanja da bih izbalansirao preformanse sa potrosnjom... verovatno je ceo problem u tome...

Sad vi meni kazite sta mislite... ima li ovo veze sa mojim problemom? a ja se javljam kad to obavim... nadam se da cu resiti problem.

Hvala!

[Ovu poruku je menjao MarkoV021 dana 12.01.2018. u 02:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p3-92.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pregrevanje procesora12.01.2018. u 04:02 - pre 75 meseci
Undervoltuj i underclockuj pa ces smanjiti potrosnju ;)
Ovaj moj na stock voltazi ne bi mogao da hladi kuler koji dolazi uz njega ;)
I da ploce umerju da budu veoma konzervativne po pitanju kolko voltaze daju procesoru ...
Sto se tice restarta zbog power surge, moze da se desi da ti napajanje crkava ko meni, ali to kod mene nije bilo pod opterecenjem, nego u bilo kom trenutku...


 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Pregrevanje procesora12.01.2018. u 12:42 - pre 75 meseci
Mogao bi on to da uradi , jer ploca nie ona iz najjeftinije serije , plus procesor je otkljucan K serija , pa moze da mu menja i mnozioc i sve ostalo . Ali nema nista od igara .

Problem je slican kao kod Bakare , ali tada pre 7 godina , procesor stari 1, 5 godinu , nije bio takav kao ti sto imas . On je imao graficku na ploci , a ti u Procesoru , plus taj procesor je jaci nego onaj pre 10 godina . Zato je onaj od pre 10 godina , znao da se preoptereti i na Flesh igri , dok za ovaj treba prava da bi se preopteretio .

Redosled ako zelis da resis problem je jednostavan .

1. Imas polovnih dobrih , jacih kulera , za AMD , hlade ljudi i mnogo jace procesore od tog . Prvo se to zameni , jer je najjeftinije resenje , koje mozda pomogne . Ako ne pomogne , ostace za kasnije , kada budes resavao dalje .

2. Promena ploce . To ili da probas kod nekog servisa ili da kupis drugu , zavisi sta ti se vise isplati . Tu je problem sto se takve polovne ploce tesko nalaze , jos je to relativno sveze da bi se prodavalo masovnije i mnogo ljudi traze novca za te polovne . Ima jos i novih ploca u radnji sa garancijom oko 4.500 din .

3 . To bi trebalo da resi problem , eventualno ako ne resi onda je procesor , zato se i ide do servisa , da ti kaze sta je tacno , pa da kupis samo tu jednu stvar , da ne lutas , ali dobar servis , da ti garantuje dijagnostiku . Znaci 3 . resenje je promena procesora , moze i on da crkne , mada cesce crkavaju ploce .

Na tebi je da vidis sta i kako , i da li ti se to uopste isplati , jer je komp skoro kupljen , a kazem ti taj sto ti je prodao , je garant znao za taj kvar , samo je precutao , jer da ti je rekao , ti to ne bi ni kupio .

 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Pregrevanje procesora12.01.2018. u 14:11 - pre 75 meseci
Sad sam se setio kako da testiras kompjuter !

Trebao bi da stavis neku bilo koju posebnu graficku karticu u kompjuter ! PCI-E , da ubodes u plocu , instaliras drajvere i da je povezes za monitor .

Sa stavljanjem graficke u plocu , iskljucice se ova u procesoru ! To mozes da proveris i u display properties , za svaki slucaj pogledaj i selektuj tu ubacenu . Nema veze kakava je grafika ta dodatna, makar i slabija !

Onda startuj neku igru i posmatraj da li se pregreva , jer posto je u procesor ugradjena graficka , ona vuce mnogo struje i doprinosi zagrevanju . Kada se ona iskljuci na ovaj nacin , procesor bi trebao da bude dosta hladniji !
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Pregrevanje procesora

[ Pregleda: 3440 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.