Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Asus P5QL/EPU + 8GB RAM (dual-channel) + Intel Xeon = PROBLEM!

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Asus P5QL/EPU + 8GB RAM (dual-channel) + Intel Xeon = PROBLEM!

[ Pregleda: 2255 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nicolas
Beograd

Član broj: 11756
Poruke: 164
87.116.179.*

ICQ: 57271817


+2 Profil

icon Asus P5QL/EPU + 8GB RAM (dual-channel) + Intel Xeon = PROBLEM!24.02.2018. u 02:30 - pre 74 meseci
Malo sam tražio po forumu, ali ne nađoh ništa slično mom problemu.
Iako malo vremešno, nabavio sam sledeće:

- ploča Asus P5QL/EPU
- procesor Intel Xeon E5440 (modovan na 775 socket)
- 8 GB DDR2 memorija (4 x 2GB Kingston, a imam i 4 x 2GB Samsung) PC6400, svi Kingston moduli su isti i svi Samsung moduli su isti, tako da rade u dual-channelu.

Dok je radila stara kombinacija Asus P5QL/EPU + procesor Intel E6600 + 8 GB RAM (Samsung ili Kingston, svejedno), sve je bilo ok.
Danas su mi stigla dva komada Xeon E5440 i problem je sledeći.
Kada stavim ovaj Xeon i ostavim sva 4 memorijska modula, mašina se upali, vrte se ventilatori, ali nema slike na ekranu, praktično se ništa ne dešava.
Ako izbacim 2 ili 3 modula i razbijem "dual-channel", mašina se pokrene i digne sistem. Znači, ovo radi samo ako je jedan modul ubačen u prvi slot ili dva modula u prva dva slota. Sve ostale kombinacije, ne rade.
Kada upalim mašinu (sa jednim ili dva modula), tokom pokretanja mi ispisuje poruku da je preporučen update BIOS-a (kao na prikazanoj slici). BIOS na ploči mi je updateovan na poslednju verziju 0408, tako da nema kud dalje. Za svaki slučaj, uradio sam još jednom flash biosa, ali ništa se nije promenilo.
Takođe, kada se sistem podigne i uradim restart, operativni sistem uradi shut down i kada bi ponovo trebalo da krene da učitava BIOS, mašina tu faktički stane, ugasi ekran i ostanu samo ventilatori da se vrte. Tada fizički moram da ga resetujem na dugme.
Pošto sam uzeo dva Xeon procesora, probao sam i drugi. Situacija ista.
Pokušao sam u BIOS-u da spustim frekvenciju memorije na 667 (pošto je radila na 800), ali ni to nije pomoglo.
Ponavljam, sa Intel E6600 sve radi sve kako treba, bez ikakvih problema. S obzirom da ova ploča podržava Core2Quad procesore, kao i Xeon modovane za 775, ne znam zašto ovaj procesor pravi problem.
Jel ima neko ideju šta bih još mogao da probam?


Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Asus P5QL/EPU + 8GB RAM (dual-channel) + Intel Xeon = PROBLEM!24.02.2018. u 12:15 - pre 74 meseci
Nijedna ta ploca , nije projektovana da radi sa Xeonom ! To su znaci buzdevine i nema nikakvih pravila da li ce neki model da radi sa nekim modelom Xeona .

Ima ploca koje sa nekim modelima rade , sa nekim ne rade ! Evo sad gledam na sajtu Asusa to je ploca sa cipsetom P43 i ASUS u podrsci naravno ne spominje nikakav Xeon . Naravno to ne znaci da nijedan ne radi .

Sto se tice BIOS-a , postoje hackovani Biosi , standardni u sustini , gde je u deo gde su microcodovi procesora , dodati i podaci za Xeone . To ne bi bilo lose instalirati .

Ja sada ne mogu da nadjem link, imas bas u starim postovima , Kineski sajt na engleskom , sa skoro svim Biosima, kao i tabela sta je probano ,koja ploca radi sa kojim Xeonom . Pogledaj te teme u zadnjih godinu dana gde smo pisali o tome , tamo su linkovi , ja ih nemam u bookmarku .

Tu ces naci link za Hackovan Bios, i neka iskustva koja mogu da te usmere sta radi na toj konkretnoj ploci.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Asus P5QL/EPU + 8GB RAM (dual-channel) + Intel Xeon = PROBLEM!24.02.2018. u 12:20 - pre 74 meseci
Evo nasao sam link : http://genius239239.myweb.hinet.net/771/

Ima link i za tvoju plocu .

Evo i ovog drugog : https://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/2/

Tu imas skoro 2.000 komentara korisnika koji su probali , i nazalost ima i na prvoj strani koja se vidi bas jedan slican tvom , da ni posle updejtovanja , sa hackovanim Biosom , i dalje ploca ispisuje isto .

Na linku pored Biosa, nalazi se slika , nju je postavio ovaj Kinez koji je vlasnik sajta da je uspesno sa njom pokrenuo Xeon E5260. Tesko je snaci se sa ovim slovima na slici , dole pise da je u stvari Xeon X5260 na 3,33 Mhz. To je Xeon sa dva jezgra i sa TDP 80 wati .



[Ovu poruku je menjao ademare dana 24.02.2018. u 13:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nicolas
Beograd

Član broj: 11756
Poruke: 164
46.240.132.*

ICQ: 57271817


+2 Profil

icon Re: Asus P5QL/EPU + 8GB RAM (dual-channel) + Intel Xeon = PROBLEM!24.02.2018. u 14:13 - pre 74 meseci
Nije (više) problem u tome što ispisuje za update. Nakon što sam postavio sinoć post, tražio sam dalje i upravo našao ova dva sajta koja si linkovao. Skinuo sam modovani bios za moju ploču, flashovao i ta poruka se više ne ispisuje. Ali, ta poruka mi nije ni bila najveći problem. Nakon flashovanja biosa, mašina se i dalje ponaša isto. Odnosno, radi samo ako je DDR2 modul od 2 GB ubačen u prvi slot ili ako su dva modula ubačena u prva dva slota. Tada mašin podigne sistem i sve proradi. Mašina vidi 2 ili 4 GB RAM-a u zavisnosti koliko sam stavio. Ali sve ostale kombinacije ne rade. A meni je cilj da iskoristim sva 4 modula i da mašina vidi svih 8 GB. Dakle, mašina sa ovim Xeonom radi, ali nekako vrljavo.

Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Asus P5QL/EPU + 8GB RAM (dual-channel) + Intel Xeon = PROBLEM!24.02.2018. u 17:07 - pre 74 meseci
Jel sa standardnim procesorima , Ne sa Xeonima memorija kako treba ?

Ako je sa obicnim procesorima sve u redu sa memorijom onda tu nema neke pomoci , jednostavno nije potpuno kompatibilno . Posebno ako se memorija nalazi na ovoj listi :

http://dlcdnet.asus.com/pub/AS...19474240-1216864644.1518475209

Ploca bi trebala da radi sa 16 GB i to dvokanalno .
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Asus P5QL/EPU + 8GB RAM (dual-channel) + Intel Xeon = PROBLEM!24.02.2018. u 18:24 - pre 74 meseci
Desava se da je neki od pinova u soketu iskrivljen ili ne ostavaruje dobar kontakt. Proveri to sa nekom lupom. Ali posto sve radi ok sa E6600, moguce da stiker pravi problem ili je CPU falican.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

nicolas
Beograd

Član broj: 11756
Poruke: 164
46.240.132.*

ICQ: 57271817


+2 Profil

icon Re: Asus P5QL/EPU + 8GB RAM (dual-channel) + Intel Xeon = PROBLEM!24.02.2018. u 18:49 - pre 74 meseci
Da, sa Intel E6600 sve radi odlično. Ploča vidi svih 8 GB i rade na 800 MHz, kako sva 4 Samsung modula, tako i svih 4 Kingston modula.
Što se tiče te liste, Kingston memorija jeste na toj listi, ali Samsung memorija nije. Ova ploča podržava do 16GB, ali je to teško ostvarivo. To znači da bi trebalo da stavim 4 modula od po 4GB, međutim moduli od 4 GB za Intel ploče su vrlo retki. Jesam uspeo da nađem, ali je cena mnogo visoka, tako da bih morao da se zadovoljim sa ovih 8 GB.
Što se tiče faličnosti CPU-a, imam dva ovakva Xeona E5440. Oba se isto ponašaju, tako da je verovatnoća mala da su falični. Pre će biti da nešto suštinski ne funkcioniše u celoj ovoj kombinaciji.
Zalepio sam običnu traku, preko dva reda kontakata na procesoru gde su lemovi. Proverio sam lupom, savršeno sam postavio traku, koja simulira stiker. Mašina se u tom slučaju samo pokrene i nakon par sekundi ugasi.

Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Asus P5QL/EPU + 8GB RAM (dual-channel) + Intel Xeon = PROBLEM!24.02.2018. u 19:15 - pre 74 meseci
Uglavnom, jedan mem. kanal ne radi. Najverovatnije onda neka nekompatibilnost mem kontrolera na tom procesoru i ploce.
Nisam pretrazivao google...da li mozda ima neko da mu ovaj CPU radi sa tom plocom kako treba, Mozda ima i neke revizije tog procesora...Sve je to jako zeznuto, kad se nesto tako budzi. Ja bih bio zadovoljan i sa 4GB RAM-a, dosta je to za 90% neke osnovne stvari da se rade na PC-u.

Cepaj tako za sada.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Asus P5QL/EPU + 8GB RAM (dual-channel) + Intel Xeon = PROBLEM!24.02.2018. u 21:51 - pre 74 meseci
Treba proveriti da li se slučajno neki pin nije iskrivio na LGA podnožju jer opisani problemi mogu i na to da ukazuju. Takođe treba imati na umu da su kombinacije Xeon + LGA775 socket budženje, i da nema nikakve garancije stabilnosti takvog sistema. Ustvari sve zavisi od majstora koji je prepravljao CPU ili ploču...
 
Odgovor na temu

nicolas
Beograd

Član broj: 11756
Poruke: 164
46.240.132.*

ICQ: 57271817


+2 Profil

icon Re: Asus P5QL/EPU + 8GB RAM (dual-channel) + Intel Xeon = PROBLEM!25.02.2018. u 22:55 - pre 74 meseci
@gilopile: Slažem se da jeste budženje, svestan sam toga. Ali, puno je pozitivnih primera gde su ljudi na 775 ploče stavljali modovane 771 serverske procesore i za male pare dobijali sasvim dobre mašine. Mene su ova dva procesora E5440 koštala 22 evra. Njihov pandan iz serije Q9xxx košta bar 4-5 puta skuplje. Našao sam na netu primere da su ljudi uspevali vrlo uspešno da teraju Xeone na ovoj ploči. Do duše, nisam nigde video baš ovaj Xeon što ja imam, ali su gurali i jače od njega, pa bi trebalo da i ovaj radi. 4GB jeste dovoljno za neke prosečne potrebe, ali meni ova mašina treba i za virutelizaciju, tako da mi je RAM preko potreban. Do duše, neće tu sad biti ne znam kakvog virtuelnog okruženja, ali ono za šta mi treba, 4GB nije dovoljno. A što je najgore, ovaj E6600 je dual-core i ne podržava nove virtuezlizacione komponente VMware, a ni Hyper-V-a.
U svakom slučaju, izgleda da problem leži u ovom što je Binary Mind spomenuo. Ploča nije modifikovana, ali sam je ceo dan pregledao i ništa nisam video. Tek kada sam uzeo mobilni, čijom kamerom sam mogao bolje da pregledam soket, rekao bih da jedan ili dva pina nisu baš ok (na slici pin u centru kruga, kao i gore levo jedan odmah iznad kruga, čija nepravilnost je teško uočljiva). Vrlo verovatno je u tome problem. E sad, ostaje pitanje kako onda E6600 radi savršeno na toj ploči? Logika nameće da je moguće da E6600 ne koristi taj pin.


Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Asus P5QL/EPU + 8GB RAM (dual-channel) + Intel Xeon = PROBLEM!25.02.2018. u 23:49 - pre 74 meseci
Da, pretpostavio sam da te zeza po neki pin. Vidi, nije to sve isto, razliciti CPU, razliciti mem kontroleri, nisu svi isti pinovi...

Ja imam jednu gigabyte plocu 775 koja p45 cipset cini mi se, uglavnom podrzava quad 1333mhz i zeza me jedan jedini pin godinama :D

Toliko je labav da, kada ga ja malo iglicom podignem, on se nakon nekog vremena ponovo spusti i izgubi kontakt i ne rade mi isto 2 slota, tj jedan od 2 kanala za memoriju.

Kada ubacim single core CPU, radi sve najnormalnije bez tog pina. Kada ga podignem, prorade oba kanala ( 4 slota )...


Pre nedelju dana sam imao na servisu Asus Am2 plocu i CPU Athlon x2 4200+ i coveku isto nije radio jedan od dva slota za mem.

Na kraju sam video da fali samo jedan jedini pin na procesoru i onda sam ubacio u slot bakarnu iglicu, vratio CPU i drugi slot je proradio bez problema...


Tako da, 99% te zezaju ti pinovi. probaj iglicom da ih namestis.
Malo bolja lupa, dobro svetlo, nekoliko razlicitih iglica, 2 casice lozovace i opravi se to :D

Evo slika sa neta, znaci falio je u tom redu 5. pin. tj. ne, u suprotnom redu 5. pin.

(c) 1982 sinclair research ltd
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nicolas
Beograd

Član broj: 11756
Poruke: 164
46.240.132.*

ICQ: 57271817


+2 Profil

icon Re: Asus P5QL/EPU + 8GB RAM (dual-channel) + Intel Xeon = PROBLEM!22.03.2018. u 17:08 - pre 73 meseci
Rešio sam problem :)
A problem je bio u jednom pinu u socketu i taj pin nije bio nijedan od od onih na koje sam sumnjao u prethodnim postovima. Mislim, ti pinovi nisu bili baš "u vinklu", ali nisu oni praviili ovaj problem. Doterao sam prvo njih, ali se mašina i dalje isto ponašala. Dva cela dana sam potrošio kako bih ovo rešio, jer sam se zainatio. A ja kad se zainatim, postoje samo dva moguća ishoda :D
U celoj priči, pomogao mi je savet kolege sa posla. Kolega me je posavetovao da instaliram na telefonu aplikaciju za uvećanje snimka putem kamere (popularnije zvano lupa). U startu nisam verovao da to može da pomogne, jer sam mislio da se rad te aplikacije (lupe) apsolutno ne razlikuje od načina rada kamere kada digitalno zumiraš ono što kamera snima. Ali, prešao sam se. Da mi je neko pričao koliko ta lupa može da uveća snimak sa kamere, a da to nisam i sam video svojim očima, ne bih verovao. Do duše, sumnjivi pin sam prvo uočio na jednom od više desetina fotografija koje sam ranije napravio (u regularnom režimu). Skontao sam koji pin definitivno ne valja, ali nisam mogao da vidim na koji način je deformisan. Ovo su slike tog pina nakon prve faze ispravljanja (kod leve šarke, zaokružen)...





A onda je pomogla lupa. Pin je bio deformisan na način, koji ja ne mogu da objasnim kako je neko mogao tako da ga savije. Pin je bio savijen u rolnu ispod sebe samog. Da stvar bude još gora, pored toga što je bio tako savijen, bio je zarotiran duž svoje ose u spiralu. Vrlo zeznuto za ispravljanje, čak i za one koji se ovim profi bave, a kamo li za mene. Pokušao sam pincetom da ga ispravim, ali je išlo jako teško. Na kraju sam sve odradio iglom. Ali da nije bilo te lupe i tolikog uvećanja, ništa ne bih mogao da uradim. Nisam ga ispravio savršeno, ali sam uspeo da glavu pina postavim na mesto gde će imati kontakt. Nakon toga, mašina je prodisala punim plućima. Stabilan rad, vidi svih 8 GB u dual-channelu, rade i Samsung i Kingston moduli (Kingston sam ostavio, Samsung ide u prodaju). Još nisam pokušao da klokujem mašinu, videću koliko tu prostora ima i kako će se mašina ponašati.
Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Asus P5QL/EPU + 8GB RAM (dual-channel) + Intel Xeon = PROBLEM!22.03.2018. u 17:13 - pre 73 meseci
Eto, super, vredelo je truda.
Za takve stvari ovako nesto mora da se ima:
https://www.amazon.com/gp/prod...a4ad1a1b60599182bcfd6beaf396fb

Jeftinija varijanta:
https://www.amazon.com/gp/prod...55432925ac2710b1cbd5a43aa33590

Skupo za nas, ali jbg, ko se profi bavi, mora da kupi.
Nisu lose i one kozmeticarske velike lupe....

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 22.03.2018. u 18:27 GMT+1]
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

nicolas
Beograd

Član broj: 11756
Poruke: 164
46.240.132.*

ICQ: 57271817


+2 Profil

icon Re: Asus P5QL/EPU + 8GB RAM (dual-channel) + Intel Xeon = PROBLEM!23.03.2018. u 08:38 - pre 73 meseci
Da, ovo bi mi super došlo u ovakvoj situaciji. Ali, nije za jednokratnu upotrebu. Do duše, ja sam veliki ljubitelj alata i kojekakvih pratećih zafrkancija i nije mi strano da puknem pare za nešto skupo, što ću koristiti jednom u par godina :)
Možda, ako bih jednog dana batalio svoj posao ili ostao bez njega, pa da pređem da se bavim popravljanjem matičnih ploča i elektronike, onda bih uzeo ovo :D
Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Asus P5QL/EPU + 8GB RAM (dual-channel) + Intel Xeon = PROBLEM!

[ Pregleda: 2255 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.