Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Periodni sistem hemiskih elemenata No 701

[es] :: Nauka :: Periodni sistem hemiskih elemenata No 701

[ Pregleda: 2214 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+557 Profil

icon Periodni sistem hemiskih elemenata No 70107.10.2018. u 13:26 - pre 66 meseci
Gledam nešto onaj periodni sistem elemenata iz školskih knjiga i sasvim lepo se može uočiti grupa metaloida, hemičari to zovu stepenasta granica izmedju metala I nemetala, pa sad, ako postoji periodičnost po kolonama vertikalno: alkalni metali, zemnoalkalni, plemeniti gasovi, i po vrstama horizontalno: lantanoidi, aktinoidi, zašto ne bi neka periodičnost bila ispoljena i dijagonalno? I onda sam razmišljao kako bi to moglo biti predstavljeno na papiru i evo moglo bi ovako: metaloidi su na crtežu tamno plave boje:


[Ovu poruku je menjao MajorFatal dana 07.10.2018. u 14:50 GMT+1]
Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+557 Profil

icon Re: Periodni sistem hemiskih elemenata No 70107.10.2018. u 13:44 - pre 66 meseci
Ovakvo predstavljanje i tumačenje bi objasnilo i "dijagonalni efekat" u hemiji jer bi sad slični elementi uvek bili u istoj dijagonali :) a ako nastavim premetanje po istom principu dobija se nešto što podseća na "levo stepenasti periodni sistem", posle sam pročitao da ima već oko 700 različitih varijanti predstavljanja periodnog sistema elemenata pa valjda ni ovaj moj neće biti višak, a i valjda nisam ponovio nešto što je neko već uradio.

Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+557 Profil

icon Re: Periodni sistem hemiskih elemenata No 70108.10.2018. u 19:08 - pre 66 meseci
Više sam očekivao kao neki komentar :)
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+557 Profil

icon Re: Periodni sistem hemiskih elemenata No 70112.10.2018. u 12:58 - pre 66 meseci
Na primer, šta znam, ako bi ono što sam napisao bilo tačno onda bi element broj 118 morao da ima neke osobine metaloida i neke plemenitih gasova jer se na tom elementu ukrštaju dijagonala i kolona, ili tako nešto slično?
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Periodni sistem hemiskih elemenata No 70112.10.2018. u 13:10 - pre 66 meseci
Ti baš ne znaš šta bi sa sobom?
Da si hemičar, pa da razumem da ti nešto smeta u postojećim prikazima periodnog sistema, nego si se uhvatio za metaloide, koji ne samo da nisu precizno definisani u hemiji, nego je ta osobina potpuno nebitna.
I sada predlažeš neku revolucionarnu izmenu koja nikome na svetu nije potrebna.
Ljudi koji se mnogo bolje razumeju u hemiju su napravili razne sisteme, ne samo uzimajući u obzir osobine hemijskih elemenata nego i ograničenja prikaza tih sistema na hartiji. Dok je u vreme Mendeljejeva takva sistematizacija bila neophodna, količina znanja o elmentima potpuno obesmišljava neke "revolucionarne" metoda prikaza periodnog sistema. Mendeljejev nije znao ni za elektron ni proton ni neutron, jedino što je znao je atomska masa. Tek "pametnom" organizacijom je uspeo da shvati gde fale elementi.
Danas je to potpuno nebitno, osobina hemijskog elementa zavisi od konfiguracije valentnih elektrona i ukupnog broja protona/elektrona u elementu.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+557 Profil

icon Re: Periodni sistem hemiskih elemenata No 70112.10.2018. u 14:16 - pre 66 meseci
Kakve veze sve to što si napisao ima sa činjenicom da se neke osobine nekih elemenata periodično ponavljaju?
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+557 Profil

icon Re: Periodni sistem hemiskih elemenata No 70114.10.2018. u 23:54 - pre 66 meseci
Da li ja znam ili ne znam šta bih sa sobom i predsobljem nije tema.

Ne znam zašto misliš da nekome mora nešto da smeta u nečemu da bi napravio nešto drugo? Nisam se ja "uhvatio" metaloida, već sam spomenuo da se ovako bolje predstavlja i "dijagonalni efekat" Litijum iz prve grupe mnogo više je sličan po osobinama Magnezijumu iz druge grupe nego bilo kom elementu iz svoje sopstvene grupe i tako kroz sve kolone. Meni i odgovara ako metaloidi nisu precizno definisani, onda ću Germanijum i onaj drugi da obojim svetloplavo, prebacim u postprelazne metale i dobijem čistu dijagonalu metaloida :) Takodje se ne slažem da su nebitni, čim su ljudi definisali sebi šta su metali, a šta nemetali, i metaloidi su bitni, takodje podsetiću te da se sve poluprovodničke tehnologije vrte oko Silicijuma i još par elemenata iz grupe metaloida.

Hvala ti što misliš da je moja ideja revolucionarna, meni ipak više deluje da sam samo malo ispomerao vrste, opet, kako možeš da znaš da to nikom na svetu ne treba?

U vreme Mendeljejeva kao i danas sistematizacija nije bila neophodna, ljudi to uglavnom rade od svoje volje...
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Periodni sistem hemiskih elemenata No 70115.10.2018. u 08:34 - pre 66 meseci
Ne razumeš sarkazam?
Tvoja ideja je "revolucionarna" u istoj meri kao i tvoj algoritam za kompresiju slučajnih podataka. Osim što taj algoritam ne postoji, a tvoja nova tablica periodnog sistema postoji u formi crteža koji nikom nije potreban.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+557 Profil

icon Re: Periodni sistem hemiskih elemenata No 70116.10.2018. u 23:32 - pre 66 meseci
Kako ne bih razumeo sarkazam? Kompresija -> Mendeljejev -> Sarkazam :)

Problem je u tome što ja nisam svoju ideju nazvao revolucionarnom nego ti, pa sad kad objašnjavaš da je u stvari "revolucionarna" samo deluje da oponiraš meni, a u stvari oponiraš sebi. Kakav algoritam za kompresiju slučajnih podataka pominješ, može neki link? Svejedno, ako takav algoritam ne postoji kako onda može biti moj, opet "slučajni podaci" koje pominješ definitivno ne postoje u šta se možeš uveriti ako taj pojam upišeš u wikipediju, tako da ako algoritam ako ne postoji izgleda da je obavio dobar posao jer ih je kompresovao toliko da više ni ne postoje...

Ako sam imao algoritam koji ne postoji a sad imam tablicu koja postoji to je veliki napredak za mene, a nisi u pravu da crtež ne treba nikom, treba na primer hemičarima, pa školskoj deci i nastavnicima, pa tebi da bi komentarisao sarkastično, pa svim ljudima sveta da se dive lepoti crteža...

Edit: sjajno je da ponavljaš primedbu koju si imao pre ravno 10 godina čini mi se: "Glavni problem sa tvojim algoritmom je što ni ne postoji, brojač je samo bacanje prašine u oči" itd... :)
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Periodni sistem hemiskih elemenata No 70130.12.2018. u 04:28 - pre 63 meseci
Citat:
djoka_l:
Ne razumeš sarkazam?
Tvoja ideja je "revolucionarna" u istoj meri kao i tvoj algoritam za kompresiju slučajnih podataka. Osim što taj algoritam ne postoji, a tvoja nova tablica periodnog sistema postoji u formi crteža koji nikom nije potreban.


Ha! Busted! Na ovoj temi: http://www.elitesecurity.org/t470644-0#3405214 si priznao da algoritam postoji i da samo što nije proradio, neću sad ulaziti u detalje da algoritam ne može da proradi nego samo program :)

Citat:
djoka_l:
Druže majore,
pohvalno j e što si odlučio da malo istražiš teoriju pre nego što se ponovo baciš na komprimovanje slučajnog niza (kao što si pre pokušavao).
Međutim, potrebno je da još malo proučiš materiju, pre nego što tvoj algoritam proradi.


Nego, ne znam šta sad da radim, da li da malo reklamiram, čuo sam da koka kola daje 51% svojih prihoda na marketing, kažu da je cilj kad neko pomisli na osvežavajuće piće da prvo pomisli na koka kolu, ja bih hteo kad neko pomisli na periodni sistem hemijskih elemenata da prvo pomisli na moj crtež?

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Periodni sistem hemiskih elemenata No 70120.08.2021. u 07:29 - pre 31 meseci
Da li bi predloženi periodni sistem bio koristan naučnicima koji rade na razvoju novih baterija? Tu pre svega mislim na Na i Mg baterije.
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Periodni sistem hemiskih elemenata No 70120.08.2021. u 07:52 - pre 31 meseci
Svi ti elementi su tu, kako god da ih poređamo. Fora je pronaći nov elemenat?! Te nove uglavnom dodaju na kraju i spadaju u radioaktivne. Klasična hemija nema objašnjenje za radioaktivnost i život poluraspada. Po njima, u Černobilju ne sme da se živi u narednih hiljadu godina, a ipak žive ljudi tu negde u okolini :)
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Periodni sistem hemiskih elemenata No 70120.08.2021. u 09:59 - pre 31 meseci
Pa, elementi sa rednim brojem 104 do 118 su svi 'man-made', odnosno dobijeni veštački i nema ih u prirodi. Tu se najviše istakao Yuri Oganessian iz Rusije, pa je element 118 dobio naziv po njemu - oganesson. Pre par godina su investirali u novu opremu kako bi pokušali da stvore elemente sa rednim brojem 119 i 120.

Ako se posmatra periodni sistem elemenata (tabela), tu nisu navedeni izotopi, kojih ima nešto preko 250 stabilnih (mislim da je 254, tj. 2^(2^3)-2, tako sam pamtio), plus postoje i nestabilni (radioaktivni) izotopi.
Iako za sada nema nikakve konkretne koristi od novih 'man-made' elemenata, jer su svi ti elementi vrlo nestabilni i njihovo postojanje je kraće od jedne sekunde (kod nekih ispod milionitog dela sekunde), ali se očekuje da se u 8. vrsti periodnog sistema pojave neki egzotični elementi kao i da bude narušena određena pravilnost u samoj tabeli (u smislu osobina elemenata u zavisnosti od broja elektrona u poslenjem sloju.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4594
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+310 Profil

icon Re: Periodni sistem hemiskih elemenata No 70120.08.2021. u 12:30 - pre 31 meseci
Naš čuveni Profesor…


https://www.pmf.ni.ac.rs/chemi...with-prof-dr-miloje-rakocevic/
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.163.*



+557 Profil

icon Re: Periodni sistem hemiskih elemenata No 70120.08.2021. u 21:02 - pre 31 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
Da li bi predloženi periodni sistem bio koristan naučnicima koji rade na razvoju novih baterija? Tu pre svega mislim na Na i Mg baterije.


Čisto sumnjam, naučnici koji rade na razvoju novih baterija već znaju osobine hemijskih elemenata, kao i gde su smešteni u periodnom sistemu elemenata. Ne bi bilo korisno ni školskoj deci, jer se dijagonalni efekat ispoljava samo na prvom elementu neke grupe, i drugom iz sledeće, a bilo bi bezveze pokriviti ceo periodni sistem samo zbog po par puta dva elementa i metaloida. Ispalo je da je korisno samo meni jer sam upamtio da je Magnezijum sličniji Litijumu nego Natrijum :)

E sad jedino ako bi Oganesson stvarno imao osobine i metaloida i plemenitih gasova u dovoljnoj meri, onda bih mogao da smatram da ima smisla razmisliti.

Kao na primer: Pripada grupi plemenitih gasova (po starom periodnom sistemu) ali jedini nije gas, pride je veoma reaktivan za razliku od svih ostalih članova grupe... Ako bi ga tretirali kao metaloid možda bi dobili stabilniju varijantu

"Although this allowed very little experimental characterization of its properties and possible compounds, theoretical calculations have resulted in many predictions, including some surprising ones. For example, although oganesson is a member of group 18 (the noble gases) – the first synthetic element to be so – it may be significantly reactive, unlike all the other elements of that group.[3] It was formerly thought to be a gas under normal conditions but is now predicted to be a solid due to relativistic effects.[3] On the periodic table of the elements it is a p-block element and the last one of period 7."

Evo ga ovde obeležen sa X, metaloid jasno ko dan :)



[Ovu poruku je menjao MajorFatal dana 20.08.2021. u 22:15 GMT+1]
Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Periodni sistem hemiskih elemenata No 701

[ Pregleda: 2214 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.