[ dragancesu @ 04.09.2019. 11:45 ] @
Kolega je kupio ploču i procesor i5-4xxx posebno
Probali smo da sastavimo sa ostalim delovima i pokrenemo ali neće, nema slike, nema zvuka (mada na novim pločama ne očekujem da pišti)
Stavljeno napajanje FSP 500W, memorija, kuler i ništa više
Na ploči ima 8pin za napajanje, po sredini se lepo uključuje 4pin za ploču, dilema je da li treba napajanje sa 8pin konektorom za ploču?
Šta možemo da probamo pre nego odnesemo u servis?

Hvala unapred

[ gilopile @ 04.09.2019. 12:04 ] @
Moze 4 pin umesto 8. Problem jedino moze biti kod procesora koji vise trose i kod OC-a, ali i ne mora.

Probajte da izvadite CMOS batt na 10 min i vratite. Probajte sa drugim RAM-om, samo jedan slot, pa samo drugi sto vise modela imate.

Izvadi CPU, dobro obrisi na njemu kontakte maramicom i vrati. Pregledaj socket da li ima neki iskrivljen pin...
Proveri da li jumper stoji na 1-2 CLRTC headeru.
Stisni MEMOK dugme i drzi, mozda je memorija nekompatibilna i sa ovim proradi...

Bocni buzzer na plocu i vidi da li bipce sa i bez RAM, samo sa CPU...

haha, ovo kao kad traktor nece da upali pa proveravas sve zivo ne bi li startovao :D
[ calexx @ 04.09.2019. 12:32 ] @
Citat:
dragancesu:Na ploči ima 8pin za napajanje, po sredini se lepo uključuje 4pin za ploču, dilema je da li treba napajanje sa 8pin konektorom za ploču?
Hm, kod mene je bila varijanta da se 4-pin ubode na prvu polovinu 8-pinskog, mislim bliže procesoru a ako ubadate po sredini ... proverite to opet.
[ ademare @ 04.09.2019. 12:41 ] @
Bilo je davno da je jedan clan tako spalio plocu, okrenuo konektor za 90 stepeni .

Ne bi trebalo nista po sredini !

Nego sasvim do kraja , sad zavisi kako je ploca okrenuta kada se gura , ali uvek je 4 skroz do kraja , kada se nema 8-pinski .

Jer i taj 8-pinski je 4+4 moze da se razdvoji .
[ gilopile @ 04.09.2019. 14:34 ] @
Ne moze da pogresi kako god da ga udene, samo zute ( +12 ) na stranu zakacaljke. Svi pinovi jedne strane su ionako paralelno povezani.
[ ademare @ 04.09.2019. 15:20 ] @
Uvek moze Napisao sam da je covek spalio . Okacio slike @ Calexx primetio na slici da je okrenuo .

Evo kako to izgleda sa slikama .

Ovo prvo je izgled na ploci i raspored oval , kocka , kocka , oval . Pratimo samo 12V stranu.

Konektor na napajanju je oval , kocka .

Posto ide kako kazes zakacka , na zakacku , postoji Samo jedan polozaj koji je pravilan i u koji ulazi .

To je tzv. Idiot proof sistem , projektovano da ne moze da se pogresi .

Ali ljudi opet pogrese U sredinu ne moze da se ugura vec na silu . Nije u sustini pogresno nijedno jer je sve ista struja , ali moze nesto da se odvali jakim guranjem .

A ako se ne okrene zakacka , na zakacku , onda bude spaljivanje . Ne mora da je pokretac teme zeznuo stvar , vec takvu nabavio .

Edit : Pogresno sam napisao Nick , Calexx pa da ispravim , znas da je osetljiv po tom pitanju

[Ovu poruku je menjao ademare dana 04.09.2019. u 16:39 GMT+1]
[ gilopile @ 04.09.2019. 16:28 ] @
Ma nece ni tako da sprzi nista na ploci iako okrene + i - . Samo ce u napajanju da odradi zastita.
[ gilopile @ 06.09.2019. 19:30 ] @
Dragance, imenjace, sta bi? Jel kresnuo komp?