Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Registracija zvanične e-mail adrese u APR

[es] :: Windows mreže :: Registracija zvanične e-mail adrese u APR

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 4877 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Blue82
dipl. ecc.

Član broj: 165981
Poruke: 838
*.dynamic.sbb.rs.



+322 Profil

icon Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 18:47 - pre 55 meseci
Verovatno sam promašio podforum, pa temu premestite gde odgovara ako je neophodno.
U startu da kažem da nisam tehničko lice ali me zanima vaše razmišljanje i kako ste /da li ste to rešili u vasoj firmu. Naime 01.10.2019. ističe zakonski rok u kome sva preduzeća moraju prijaviti svoju zvaničnu e-mail adresu u APR-u. Ta adresa će uvek morati biti dostupna i slanjem nečega na taj mail država će se ponašati isto kao da ste poslali preporučenom poštom nekome pismo. Na tu adresu će vam slati opomene za plaćanje, država razna rešenja po kojima ćete morati plaćati, sudovi svoju dokumentaciju i sl.

E sad dolazimo do suštine problema. Kako su te e-mail adrese javno dostupne, to će biti raj za spamere i raznosače virusa, pošto će imati na jednom mestu proverene adrese. Kada bi danas dobio mail u većini slučajeva lako se proceni da li je mail maliciozan ili ne. Dobijamo gomilu lažnih faktura, swiftova banke i sl. Naravno ne otvaramo ih. Ali pošto je ovo sada zvanična adresa sa koje vam se može obratiti npr Poreska, hajde budi faca pa ne otvori mail navodno od Poreske uprave sa atachmentom rešenje broj 54586598. Od trenutka prijema maila počinju da teku zakonski rokovi jer se to smatra datumom prijema rešenja. Taj mail će očekivano biti zatrpan virusima i nekada će ih neko sasvim sigurno pokrenuti.

Šta ćete raditi po tom pitanju? Kako izdvojiti te mailove od ostatka mreže a opet mailove učiniti dostupnim zaposlenima jer tu će stizati mailovi i za direktora i za računovodstvo i za komercijalu...
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 19:13 - pre 55 meseci
Mislim da to nece funkcionisati ponajbolje. Kriptografija bi trebala da bude u igri svakako.
 
Odgovor na temu

zrachko
Vojvodina

Član broj: 40789
Poruke: 100
192.40.57.*



+22 Profil

icon Re: Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 19:15 - pre 55 meseci
Budi na oprezu i gledaj email header-e. Ne klikći na phishing linkove. Poreska ti neće poslati dokument.pdf.exe. Isključi automastsko učitavanje embeded slika.
Glupost je neunishtiva. Budala je nezajebljiva.
Stupidity is permanent; ignorance can be fixed.

 
Odgovor na temu

Blue82
dipl. ecc.

Član broj: 165981
Poruke: 838
*.dynamic.sbb.rs.



+322 Profil

icon Re: Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 19:18 - pre 55 meseci
Na to najviše i gađam. Imali smo pre par godina problem sa onim kripto virusom, pojeo vagon podataka jer je jedan kolega nešto otvorio na svom računaru i to čak ne ni na lokaciji u firmi već na lokaciji 10km dalje od sedišta (druga naša adresa). Sreća nije došao do servera već je šifrovao samo računare korisnika. Zato i postavljam pitanje.

@zrachko, nije problem u meni. Ja sam ekonomista a programiranje mi je od malena hobi, tako da u 90% slučajeva shvatam šta radim i koje oni metode koriste. Problem je ostalih 200 radnika koji moraju imati pristup mailu a ne može neko stajati iznad njih i gledati šta rade.
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 19:22 - pre 55 meseci
Citat:
Blue82: Ta adresa će uvek morati biti dostupna i slanjem nečega na taj mail država će se ponašati isto kao da ste poslali preporučenom poštom nekome pismo.

Otkud ti ovo? Niti će adresa morati da bude "uvek dostupna" niti će se država ponašati ovako.
Citat:
Blue82: Na tu adresu će vam slati opomene za plaćanje, država razna rešenja po kojima ćete morati plaćati, sudovi svoju dokumentaciju i sl. ...
Od trenutka prijema maila počinju da teku zakonski rokovi jer se to smatra datumom prijema rešenja.

Neće, trenutno je najavljeno samo da će APR slati na taj mail rešenje o registraciji u elektronskoj formi. Da bi se desilo ovo o čemu pišeš, da država (i ostali) šalju zvanične dokumente u elektronskoj formi i da to prozvodi neke pravne posledice (rokovi, žalbe) potrebno je da se stvore uslovi za potpunu primenu Zakona o elektronskom dokumentu, elektronskoj identifikaciji i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju, konkretno u delu koji se odnosi na kvalifikovanu elektronsku dostavu, kada će moći da se garantuje uručenje (da postoji potvrda o dostavi elektronskog dokumenta, kako je propisano zakonom).
 
Odgovor na temu

zrachko
Vojvodina

Član broj: 40789
Poruke: 100
192.40.57.*



+22 Profil

icon Re: Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 19:24 - pre 55 meseci
Ili obuči 200 radnika da ne nasedaju na takve mail-ove ili obuči njih 5 koji će se bakćati sa takvim stvarima i njima prosleđujte mail-ove koji su od države.
Glupost je neunishtiva. Budala je nezajebljiva.
Stupidity is permanent; ignorance can be fixed.

 
Odgovor na temu

Blue82
dipl. ecc.

Član broj: 165981
Poruke: 838
*.dynamic.sbb.rs.



+322 Profil

icon Re: Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 19:28 - pre 55 meseci
@kalimero 011 nisam rekao da će to početi sutra, ali odmah kada zažive servisi usluga od poverenja zaživeće i ceo sistem. Ono što će sigurno zaživeti pre usluga od poverenja su virusi od poverenja na sada sigurne e-mail adrese do kojih je neverovatno lako doći.

Želeo bih da pričamo o tehničkoj stvari rešavanja problema a ne o pravnom nadjebavanju jer to je nešto što nas definitivno čeka. Ono što je meni sada palo na pamet, da li postoji mogućnost da imamo jedan izdvojen računar (van mreže) koji bi primao te mailove? Tom računaru bi putem nekog programa sličnog TeamViewer-u mogli korisnici da pristupe i vide mailove. Ako pokrenu nešto, neće doći ni do kakve štete. E sad pitanje je da li postoje takvi programi ali u kojima bi svaki user imao posebnu instancu i da u isto vreme te mailove mogu da gledaju više korisnika npr. Ne znam da li je moguće.
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 19:34 - pre 55 meseci
^
Kad zaživi usluga kvalifikovane elektronske dostave u komunikaciji sa državom (gde se najverovatnije neće koristiti klasičan mail) će biti ispunjeni uslovi iz člana 54. pomenutog zakona:

"Usluga kvalifikovane elektronske dostave mora:

1) da je pružana od strane jednog ili više pružaoca kvalifikovanih usluga od poverenja;

2) da, uz visok nivo pouzdanosti, obezbeđuje identifikaciju pošiljaoca;

3) da obezbeđuje identifikaciju primaoca prilikom dostave podataka..."

tako da - ne brini. ;)

P.S. Sad vidim da si dopunio poruku i da ne želiš da pričaš o pravnom aspektu (primeti da u slučaju da ne postoji pravni aspekt koji si spomenuo gore, ne postoje ni problemi o kojima želiš da pričaš, ali OK...). Izvinjavam se, neću više...
 
Odgovor na temu

Blue82
dipl. ecc.

Član broj: 165981
Poruke: 838
*.dynamic.sbb.rs.



+322 Profil

icon Re: Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 19:38 - pre 55 meseci
Bio sam pre nekih godinu dana na jednom seminaru gde su to objasnili ovako. Mi umesto da pošaljemo npr opomenu pred tužbu direktno kupcu, pošaljemo taj mail toj nekoj firmi koja će biti osnovana za delatnost usluga od poverenja. Onda im ona prosleđuje taj mail (ne znam da li će primalac videti da je mail stigao od njih ili od mene) a ta posrednička firma će čuvati podatke šta je poslato, kada, da li je taj primio mail i sl. kako bi to bio dokaz na sudu ako do njega dođe. I da bi to bilo princip kako će funkcionisati.

Ako je to tako i ako ja kao primalac ne dobijam mail od te firme za usluge od poverenja, već vidim izvornu adresu pošiljaoca, onda eto problema.
I vezano za Vaš poslednji post, to neće biti samo komunikacija sa državom, već i između privrednika.
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 19:46 - pre 55 meseci
^
Citat:
...Vaš...
Nema potrebe za persiranjem, molim te.
Citat:
...to neće biti samo komunikacija sa državom, već i između privrednika.
Ovo ne može da proizvede probleme pravne prirode koje si naveo u prvom postu, niti je obavezno da se u te svrhe (ako bude komunikacije klasičnim mail-om) koristi adresa registrovana kod APR-a.
 
Odgovor na temu

Blue82
dipl. ecc.

Član broj: 165981
Poruke: 838
*.dynamic.sbb.rs.



+322 Profil

icon Re: Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 19:54 - pre 55 meseci
Naravno da može. Nisam pravnik ali znam da pre pokretanja tužbe u slučaju da kupac ne izmiruje svoje obaveze, baš uvek moramo imati dokaz da smo ga opominjali za plaćanje, jer u protivnom dužnik može da se pozove na sudu da nije znao za dug (nije imao fakturu, izgubio ili jednostavno zaboravio) zbog čega bi tužba bila odbačena. U ovom slučaju slali bismo opomene dužnicima na tu zvaničnu e-mail adresu (kao i oni nama).

Takođe puno pravnih problema može da proistekne u komunikaciji kada su u pitanju radovi (gradilišta), kod kojih se mnogo štošta ugovora pismenom komunikacijom koja bi se opet sada mogla obavljati putem maila. Evo npr. ti mi putem pismenog obaveštenja možeš sutra zabraniti pristup gradilištu na kome sam ti do sada vršio određene radove. I kada ja uđem u posed u prekršaju sam.
 
Odgovor na temu

zrachko
Vojvodina

Član broj: 40789
Poruke: 100
*.dynamic.sbb.rs.



+22 Profil

icon Re: Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 20:00 - pre 55 meseci
Citat:
Blue82:da li postoji mogućnost da imamo jedan izdvojen računar (van mreže) koji bi primao te mailove? Tom računaru bi putem nekog programa sličnog TeamViewer-u mogli korisnici da pristupe i vide mailove. Ako pokrenu nešto, neće doći ni do kakve štete. E sad pitanje je da li postoje takvi programi ali u kojima bi svaki user imao posebnu instancu i da u isto vreme te mailove mogu da gledaju više korisnika npr. Ne znam da li je moguće.

Kada se taj računar zarazi i bude neupotrebljiv, šta ćete onda? Ne možeš se zaraziti ako ne učitavaš slike u mail-u, ako ne klikćeš na phishing linkove i ako ne otvaraš attachment-e.
Samo namesti prosleđivanje takvih mail-ova osobama koje treba da ih otvaraju.
Glupost je neunishtiva. Budala je nezajebljiva.
Stupidity is permanent; ignorance can be fixed.

 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 20:00 - pre 55 meseci
^^
Citat:
U ovom slučaju slali bismo opomene dužnicima na tu zvaničnu e-mail adresu (kao i oni nama).
Ovo nije ono o čemu si pisao u prvom postu ali nema veze - kvalifikovana elektronska dostava će garantovati da si ti poslao i da je taj kome šalješ primio dokument (ako taj neko želi da ga primi). Šta danas radite u ovakvim slučajevima (u papirnoj formi)? Kako na sudu dokazujete da je taj neko primio obaveštenje?
 
Odgovor na temu

Blue82
dipl. ecc.

Član broj: 165981
Poruke: 838
*.dynamic.sbb.rs.



+322 Profil

icon Re: Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 20:05 - pre 55 meseci
Dokazujemo povratnicom pošte.
Ako sam dobro razumeo (tako su barem rekli), moraćemo da obezbedimo da nam je e-mail adresa uvek aktivna (ma šta to značilo) i pretpostavljam da tu nećeš moći da odbiješ prijem jer samim tim što je tvoj server primio mail on je isporučen pa ti kasnije gledaj šta si dobio.
Nisam odstupio u odnosu na prvi post. Rekao sam da ćemo na tom mailu dobijati zvanične poruke od svih (poslovnih partnera, države ili neke treće strane). Tako su to zamislili jer... digitalizacija, izbacivanje papira.

https://www.blic.rs/biznis/ves...uje-smanjenje-troskova/8tdstzs
Evo izgleda do 2021 potpuno izbaciju papirnu fakturu. Sve ide u tom pravcu po meni i sa razlogom. Glupo je da u 21 veku ja pismo šaljem po golubu pismonoši.
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 20:10 - pre 55 meseci
^
Citat:
Dokazujemo povratnicom pošte.
Upravo!
Citat:
Ako sam dobro razumeo (tako su barem rekli), moraćemo da obezbedimo da nam je e-mail adresa uvek aktivna (ma šta to značilo) i pretpostavljam da tu nećeš moći da odbiješ prijem jer samim tim što je tvoj server primio mail on je isporučen pa ti kasnije gledaj šta si dobio.

Ne znam šta si to slušao, ali komunikacija država-stranka (građanin ili pravni subjekt) neće tako funkcionisati (zato i napisah da se najverovatnije neće koristiti klasičan mail). Što se tiče komunikacije između pravnih subjekata, sasvim sigurno niko nikoga neće terati da koristi kvalifikovanu elektronsku dostavu, to će biti stvar odluke, a ako se koristi biće obezbeđena i gore pomenuta povratnica.

Dopunjavaš poruke...
Citat:
Rekao sam da ćemo na tom mailu dobijati zvanične poruke od svih (poslovnih partnera, države ili neke treće strane). Tako su to zamislili jer... digitalizacija, izbacivanje papira.

Kažem ti da nisu... Adresa iz APR-a nema veze sa kvalifikovanom dostavom...
 
Odgovor na temu

Blue82
dipl. ecc.

Član broj: 165981
Poruke: 838
*.dynamic.sbb.rs.



+322 Profil

icon Re: Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 20:19 - pre 55 meseci
Ma ima, kako nema. Neće se mailovi slati direktno na tu adresu (mogu ali to neće biti dokaz o prijemu), već će se slati preko te agencije za usluge od poverenja a njena jedina uloga je (opet kako sam shvatio) da kao treće lice čuva informaciju da je sa ovog maila tog dana u toliko sati poslat mail na tu adresu, isti je primio njihov server tog datuma u toliko sati i sadržao je ovaj tekst i ovaj atachment. I pošto je on treće lice koje nema interes da laže to se uzima kao dokaz na sudu. Na osnovu toga sud će odlučiti da li je neko obavešten putem tog maila ili laže da ga nikada nije primio.

Sada kada ja imam dokaz da je moj mail stigao primaocu mene više ne zanima da li je on mail pročitao ili obrisao. I tu je problem sa početka u tome što sada moraš otvoriti svaki mail koji je tu poslat da vidiš o čemu se radi. Ako mi stigne mail OPOMENA PRED TUŽBU ja ga moram otvoriti a u telu piše, knjigovodstvenu karticu ili pregled neplaćenih faktura pogledajte klikom OVDE.
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 20:25 - pre 55 meseci
^
Uh... Usluge od poverenja ne funkcionišu tako (ti si ekonomista, verovatno povlačiš paralelu sa Escrow konceptom, ali ovo je nešto više od toga). Elem, zakon je detaljan, ne očekujem da čitaš sve, ali pročitaj ponovo bar onaj deo člana koji sam gore citirao, mora se (između ostalog) garantovati identifikacija primaoca, nije dovoljno da neko kaže "njihov server je primio poruku".

Opet dopuna... Ili ja brzo kucam. ;) Ne moraš ti nikakav mail da otvaraš ako ne želiš.
 
Odgovor na temu

Blue82
dipl. ecc.

Član broj: 165981
Poruke: 838
*.dynamic.sbb.rs.



+322 Profil

icon Re: Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 20:27 - pre 55 meseci
U kom smislu identifikacija primaoca? Ako sam ja registrovao zvaničnu adresu [email protected] to je zvanična adresa na koju hoću da primam mailove. Ako je mail poslat na tu adresu koja odgovara adresi na APR-u eto identifikovao sam primaoca. Neće valjda identifikovati ko je od zaposlenih primio mail. To nema smisla.
Naravno ako nešto nisam shvatio slobodno pojasni.

Ne moram da otvorim mail isto kao što ne moram da otvorim poštu koju mi je URUČIO poštar. Zakonski rok počinje da teče od trenutka uručenja pošte a u ovom slučaju to je datum prijema maila na serveru. Da li će ga neko čitati, nikoga ne bi trebalo da zanima.
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 20:33 - pre 55 meseci
Kako da ti objasnim kad država još ne zna koji će biti koncept koji će se primenjivati kod kvalifikovane dostave (postoji moguće rešenje ali nije definitivno, a i ne bih ovde o tome)? Ono što mogu da (probam da) pojasnim je identifikacija primaoca - to što je mail poslat ne znači i da je primljen na navedenoj adresi. Identifikacija znači da se pouzdano zna da je mail primljen, bilo od pravnog lica ili od identifikovanog pojedinca što se postiže sistemom dostave koji je potpuno drugačiji od slanja mail-a na neku adresu.

Kako sud zna da ti je poštar uručio pismo? Kako sud zna da je tvoj server primio mail i da je isporučen primaocu?
 
Odgovor na temu

Blue82
dipl. ecc.

Član broj: 165981
Poruke: 838
*.dynamic.sbb.rs.



+322 Profil

icon Re: Registracija zvanične e-mail adrese u APR17.09.2019. u 20:38 - pre 55 meseci
...što u praksi znači šta? Mailovi po tom sistemu koji spominješ uopšte se ne bi čitali kroz mail klijent već kroz neku posebnu aplikaciju ili nešto treće? Ako se ipak čitaju kroz mail klijent da li će se ti mailovi po nečem razlikovati od maila koji ja pošaljem na način kako se oni šalju danas? I treće da li će nešto sprečiti te koji šire viruse da putem tog sistema pošalju virus?

Sud zna da mi je poštar uručio pismo tako što poštar prilikom uručenja da primaocu da se potpiše na prijemicu i tu prijemnicu Pošta vraća pošiljaocu tako da meni ostane jedan kartončić na kome se primalac potpisao da je preuzeo poštu. Ja na sudu uz sudske spise dostavim i tu povratnicu što je za sud amin što se tiče isporuke. Što se tiče dela sa serverom i isporukom evo najjednostavnije uz pomoć onih mail trackera tačno se dobije informacija kada je mail primljen i da li je otvoren tj pregledan (naravno može se ovo sprečiti ali eto jedan jednostavan princip). Samo što to nije validno na sudu a isporuka preko agencije za usluge od poverenja će biti validna.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: Registracija zvanične e-mail adrese u APR

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 4877 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.