Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Postanak sveta - pitanje: Kako je nastao svet ?

elitemadzone.org :: MadZone :: Postanak sveta - pitanje: Kako je nastao svet ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 81566 | Odgovora: 302 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.184.EUnet.yu



+3 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 16:50 - pre 259 meseci
Citat:
preki:
Citat:
Polako! Ja sam napisao da je to moje misljenjea uopste nisam napisao da 100% mislim da je moje misljenje tacno.


Nisam mislio da ispadnem arogantan, ako si me tako shvatio.
To sto si ti rekao je bash bezveze, kao kad bih ja rekao da je necija keva rava i posle se vadim da je to samo moje misljenje i da ne mora da znaci da je 100% tacno. Ministre molim te :o))

Oooovaaaaajjj :-)))) Pa ima logike u tome sto pricas :-) Sorry! Izvinjavam se svim vernicima!

Citat:
Za onaj lapsus, sam odreagovao zbog onoga sto si iznad lapsusa napisao o Isusu, sorry , nisam video ispravku


Ma nema ljutnje :-) Znam da si tako reagovao zato sto sam prvo ja tebe naljutio.

Citat:

Nadam se da cemo nastaviti da diskutujemo kao i do sada mirno i bez uvreda/

za ostalo kasnije


Vazi. Ja se izvinjavam ako sam nekoga uvredio, nije bilo namerno. Nego da li ti 100% verujes i ne dopustas mogucnost da mozda nisi u pravu? Ako je tako onda bih zaista voleo da me ubedis da hriscanski bog postoji kao sto su i tebe ubedili da postoji.

Ima nekoliko osnovnih pitanja a to je da li je bog svemoguv i ostala sto sam postavljao a ima i nekih sitnijih sto se tice samih rituala i obicaja. Recimo da li smatras da je greh imati seks pre braka i da li je greh imati dete sa nekom zenom ako nisi ozenjen sa njom u crkvi jer recimo nisi krsten. Ja recimo nisam krsten ali krsticu se samo iz razloga sto moja devojka hoce da se vencamo u crkvi i ona je vernik. Jos jednom da ponovim da ne omalovazavam vernike ali jednostavno ja jos uvek nemam 100% formirano misljenje i trenutno ne verujem u hriscanskog boga. A da li sam u pravu jos uvek ne znam ali niko me nije ubedio da ste ti, moja devojka i ostali vernici u pravu.

Citat:
sunriseman: cuda ima samo ih ti ignorises ajde samo idi do manastira svetog vasilija ostroskog pa se raspitaj

Bio sam u manastiru svetog vasilija ostroskog ali nista me nije ubedilo da su cuda stvarno postojala.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.telemaxx.net



+7181 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 17:04 - pre 259 meseci
Citat:

Vera ne moze da zameni nauku (niti nauka veru uostalom) a ime Foruma je Fizika a ne Metafizika (mada postanak sveta upravo jeste jedna od dodirnih tacka fizike i metafizike, pa je bilo bolje ne pokretati je). Ova diskusija traje u svetu vise vekova i nije dovela do pomirenja stavova tj. do odustajanja bilo koje od strana.


Ako pratis hronologiju ove male diskusije :) primetices da je pocela da skrece u metafizicki problem u onom momentu kada je jedan od ucesnika diskusije rekao

parafraziram - "mlatite praznu slamu, procitajte bibliju i sve ce vam biti jasno"

Na sta sam ja odgovorio sa prostim stavom (i elegantnim dokazom) da je hriscanski bog logicka besmislica i da ako crkva ponistava logiku kao covekov izum nizi od boga, ne moze tu istu logiku parcijalno primenjivati na objekat koji ne poznaju niti mogu da ga artikulisu / odrede - lepo, okanite se logike i nastavite da pricate o tom (logicki nemogucem) bogu, ali bez zadiranja u nauku, jer ponistenjem logike nemate na istu nikakvo pravo.

I tako se rasprava razvija :)

Elem...

Stavovi su se i te kako promenili, nauka je napredovala i svoje teorije unapredjivala, sto je i razlog zbog kojeg ja sada sedim ovde i kucam ovu poruku na digitalnoj djavoljoj napravi (i niko me ne lozi na lomaci zbog toga) a ne idem u neki krstaski rat kako bi moj velmoza koga podrzava lokalni patrijarh/papa/itd.. imao vise zlata i teritorija.

A crkva.. za to vreme je izgubila svoju svetovnu vlast (koju nikad nisu imali, vec su bili samo instrument svetovne vlasti - zbog cega su i opstajali) , svoje stavove prema nauci su fundamentalno morali da menjaju, bar prividno - ako nista drugo ne spaljuju vestice vise. A kontradikciju u hriscanskom bogu moze da uvidi i dete sa malo elementarne logike... ipak se stvari menjaju :)

Crkva je i te kako unapredjivala svoju filozofiju (ucenje) - pa sada imaju citave kvazilogicne aparate odbrane - ali sama cinjenica da pocivaju na necemu iracionalnom je nesto sto ne mogu sakriti. Naravno, uvek mozemo kao doticni vladika velimirovic (o kome imam jako negativno misljenje iz nekih drugih razloga.. no da ne rasplamsavamo strasti, ko ga postuje - nek ga postuje) odgovoriti lakonski o prstenu i buretu - iako ne znamo nista o tom "buretu" ... pa jos primenjujemo i logiku na to bure iako smo tu logiku ponistili pre toga.. ccc... what a mess :)




[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 03.02.2003. u 19:06 GMT]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.184.EUnet.yu



+3 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 17:04 - pre 259 meseci
Citat:
salec:
Ova diskusija traje u svetu vise vekova i nije dovela do pomirenja stavova tj. do odustajanja bilo koje od strana.


Ma ja imam dosta drugova koji sada veruju u boga ali pre nisu tako da ova diskusija ima smisla. Ja bih voleo da me neko ubedi da bog postoji ali za sada niko nije ni hteo ni pokusavao nego svako mi kaze kako treba sam sebe da ubedim. Ja ne mogu sam sebe da uverim da verujem u nesto a ni sam ne znam sta je to nesto u sta treba da verujem.

Citat:

Citat:
srki:
Ja imam zelju da svima pomognem da budu srecni kao i ja sam ali opet ne verujem u boga tako da to ne mora nista da znaci.


To nije ni napisano sa znacenjem u smislu postojanja / ne postojanja boga, a i to bi bila pogresna logika. Osecanje prisustva ne implicira realno postojanje. Ako verujes, onda osecas prisustvo, O.K.? Samo sam hteo da malo podstaknem duh tolerancije prema vernicima naglasavanjem da njihovo iskustvo jeste stvarno.


Pogresno sam te razumeo. Inace mislim da si u pravu! Ja zaista znam dosta vernika koji se bas tako osecaju kao sto pricas i njihovo iskustvo jeste stvarno. Naravno ja bih to pripisao drugim stvarima ali zaista verujem da vernici osecaju tu ljubav, dobrotu itd...A nema potrebe da podstices toleranciju prema vernicima jer ja sam zaista tolerantan prema njima i cak ih vise cenim od mnogih nevernika iako sam sam nevernik. Recimo meni je moja devojka sve iako su ne slazemo u tome da li hriscanski bog postoji ili ne.
Mislim da bi trebalo da podstaknes duh tolerancije prema nevernicima jer prema mojim iskustvima oni su vise ugrozeni jer i meni su cesto pricali kako cinim greh sto ne postim ili sto ne idem u crkvu.
Inace da kazem da je i moj najbolji drug vernik. Tako da ne mislite da sam netolerantan ili da imam lose misljenje o njima. Zapravo je obrnuto.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.telemaxx.net



+7181 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 17:12 - pre 259 meseci
Citat:

Pogresno sam te razumeo. Inace mislim da si u pravu! Ja zaista znam dosta vernika koji se bas tako osecaju kao sto pricas i njihovo iskustvo jeste stvarno. Naravno ja bih to pripisao drugim stvarima ali zaista verujem da vernici osecaju tu ljubav, dobrotu itd


Osecati ljubav, sigurnost i srecu je kombinacija lucenja serotonina i nadrazaj Mi (OP-1, endorfinskih) opijatnih receptora u CNS-u - elem.. osim ljubavi, posle dobrog sexa, i vere u boga ili transcendentalne meditacije itd mogu da ga izazovu i beta-endorfin + serotonin, i ostale.. da kazem hemijski "analogne" supstance (da ih ne navodim) koje bi neko vestacki uneo ili mentalno istrenirao da luci (mislim da je ta t-meditacija bas primer za to.. i to vrlo ekstreman) - tako da to "osecanje" sa hemijskog stanovista je najobicnija komplikovanija hemijska reakcija - koja opet ne objasnjava boga.

Vernici sebe mogu da istreniraju da osecaju ljubav pri pomeni Boga ili bilo cega drugog, ali verovati na "osecanje" verniku je isto koliko i verovati zaljubljenoj osobi, nekome ko je u meditaiciji, ili nekom na odredjenim supstancama..


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

preki
Prerad Bojan
Beograd

Član broj: 409
Poruke: 291
*.ptt.yu



+1 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 17:54 - pre 259 meseci
Citat:
Ivan :: Cek.. hmm.. ako radi u praksi, i ne postoji eksperiment - bilo misaoni ili prakticni koji ga osporava, onda to znaci da je teorija ispravna.


Samo da raspravimo oko ovoga. Ja sam rekao da je teorija proverena u praksi na OGRANICENOM broju slucajeva. Sve dok se ne pokaze da ona vazi sa SVE slucajeve, ona nije dokazana. Primer ti je Rimanova hipoteza koja kaze da se sve nule neke f-je nalaze na nekoj pravoj. Najbolji rezultat do sada postignut je da su dva coveka pokazala da se prvih 3 milijarde nula nalaze na toj pravoj, ali niko nije uspeo da dokaze da to vazi za SVE slucajeve. Rezultat? Rimanova hipoteza je i danas neresen problem, jer u nauci nema parcijalnog dokaza. Ili vazi za sve slucajeve i da se to pokaze ili nije potvrdjena teorija.
Ne kazem da nisu tacne Ajnstajnove tvrdnje, ali nisu dokazane u punom smislu te reci. Uostalom i sam Ajnstajn je pogresno predstavio vasionu kao staticnu, sto je kasnije pokazano kao netacno tj. da se vasiona siri i da je dinamicna.
Necemo da osporavamo teorije relativiteta. Bilo bi bezveze.

Citat:
Gojko :: Dobro, ajmo ovako, o Isusu. Jeste li ga videli? Gde je dokaz da je on postojao?


Nisam video Isusa iz jednog prostog razloga sto je on ziveo pre 2000 godina. Isus je definitivno postojao, cak postoje i pisani dokazi o tome iz "nezavisnih" izvora.

Citat:
Gojko :: Hocete da kažete da je imao natprirodne moci?


Zavisi sta definises pod nadprirodnim mocima. On se nije bavio proricanjem sudbine i skidanjem magije, nema mesta poredjenju sa zorkom. Procitaj bilo koje jevandjelje, pa onda pobijaj sta mislis da je netacno.

Citat:
Ivan :: ali vidis, kad krenemo da osporavamo hriscanstvo... to se odmah tumaci kao atak od strane nekih :) a o sumporu, vecnim mukama i paklu da ne pricamo.. :)


Goreces Ivane, a i ti Gojko :o)))


Citat:
Ivan :: Mislim da nisi u pravu, ako se uzme u obzir Hablov zakon i Fraunhoferove linije to vreme je negde oko 15 milijardi godina IIRC.


Vrlo je moguce da sam pogresio, provericu, pa cu javiti.

Citat:
Ivan :: 1. Hriscanski Bog (Otac!) je logicka kontradikcija....


Kao sto sam rekao, ajde ljudi da vise ne ponavljam, Bog se ne moze opisati logikom kojom mi sada raspolazemo. Ne moze se opisati recima. Iz nepreciznog opisa proizilaze sva ova neslaganja. Ja ne mogu naucno (ili barem logicki) da odgovaram na ovakva pitanja iz istog razloga. Bog se ne moze opisati jednacinama. tacka.

Citat:
Ivan :: Ovaj... vidis, tih 4*10^9 ljudi veruje u bar 10-20 religija koje se fundamentalno razlikuju u definicijama njihovog boga - tako da tih 4^... ljudi veruje u nesto sasvim drugacije od pripadnika drugih religija. Mi ovde pricamo o hriscanskom bogu :)


Ja sam rekao da me Gojkov stav vredja, zato sto je za sve vernike (citat:bilo kakvo vezivanje za odredenu "veru" ) rekao da su "mali i beznacajni" i da je ta njihova vera (znaci nevezana za Hriscanstvo) posledica njihove "slabe licnosti". Preko toga ne mogu da predjem.

Citat:
ventura :: Isto kao sto majmun danas ne moze da razume sta je to planeta, sta su zvezde, crne rupe, galaksije, itd...


potpuno se slazem. Ovde se tezi pokazati uopste besmisao Boga, logikom koja ne moze da opise Boga. bezveze.

Citat:
Gojko:: zato što te religije ni ne dozvoljavaju da njihove temelje dovodiš u pitanje.


Zato sto je Hriscanstvo nastalo uz zivoga Hrista. Nicim ne mozes da opovrgnes da je On postojao.
Ja nisam uceni teolog, da bih mogao na svako vase pitanje da odgovorim.

Citat:
Ivan:: 1. Bog je neodredjen


Nisi zavrsio recenicu. Bog je neodredjen logikom kojom mi baratamo. Ja sve vreme to govorim. Bog je stvorio nebo i zemlju i sve vidljivo i nevidljivo, pa na kraju i ljude. Zasto mislis da sada covek mora da razume sve. Kolika je gomila nerazjasnjenih stvari, a zamisli kako je definisati Onoga koji je sve stvorio.
"Black holes are where God divided by zero."
- Steven Wright
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net



+7181 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 18:17 - pre 259 meseci
Citat:

Samo da raspravimo oko ovoga. Ja sam rekao da je teorija proverena u praksi na OGRANICENOM broju slucajeva. Sve dok se ne pokaze da ona vazi sa SVE slucajeve, ona nije dokazana. Primer ti je Rimanova hipoteza koja kaze da se sve nule neke f-je nalaze na nekoj pravoj. Najbolji rezultat do sada postignut je da su dva coveka pokazala da se prvih 3 milijarde nula nalaze na toj pravoj, ali niko nije uspeo da dokaze da to vazi za SVE slucajeve. Rezultat? Rimanova hipoteza je i danas neresen problem, jer u nauci nema parcijalnog dokaza. Ili vazi za sve slucajeve i da se to pokaze ili nije potvrdjena teorija.
Ne kazem da nisu tacne Ajnstajnove tvrdnje, ali nisu dokazane u punom smislu te reci. Uostalom i sam Ajnstajn je pogresno predstavio vasionu kao staticnu, sto je kasnije pokazano kao netacno tj. da se vasiona siri i da je dinamicna.
Necemo da osporavamo teorije relativiteta. Bilo bi bezveze.


Nije bas tacno - teorija se nikada ne moze dokazati u svim slucajevima, jer ih ima beskonacno - zato teorija nikad ne moze ni biti 'apsolutna istina' - aksioma je nesto sto se uzima kao tacno - jos jednom, u nauci apsolutne istine ne postoje, ali ona pociva na tautologijama i aksiomama - i na, logici koja je ista evo vec 2000 godina.. objasnicu kasnije..

Citat:

Kao sto sam rekao, ajde ljudi da vise ne ponavljam, Bog se ne moze opisati logikom kojom mi sada raspolazemo. Ne moze se opisati recima. Iz nepreciznog opisa proizilaze sva ova neslaganja. Ja ne mogu naucno (ili barem logicki) da odgovaram na ovakva pitanja iz istog razloga. Bog se ne moze opisati jednacinama. tacka.


Dead wrong - logika je UVEK ista - nista se u logici nije menjalo od kako je nastala, i cela nauka i princip zakljucivanja se zasniva na njoj - ona ne moze da se "malo promeni" ili "nadogradi" vec samo da se srusi, a to bi urusilo i kompletnu nauku.

Ako se Bog ne moze opisati logikom, tj. ako se krsi sa njom - onda on u realnosti i ne postoji, stoga nema smisla uopste ni postavljati pitanja o njemu. Elem, postoje jos mnoge religije i mnogi Bogovi - koji su malo preciznije definisani.. e sad, hriscani su hteli najboljeg boga.. kako ide ono sa buretom... :)

Citat:

Nisi zavrsio recenicu. Bog je neodredjen logikom kojom mi baratamo. Ja sve vreme to govorim. Bog je stvorio nebo i zemlju i sve vidljivo i nevidljivo, pa na kraju i ljude. Zasto mislis da sada covek mora da razume sve. Kolika je gomila nerazjasnjenih stvari, a zamisli kako je definisati Onoga koji je sve stvorio.


Ok, ali ako to stoji - onda je On toliko nerazjasnjen da mi o njemu nista ne znamo - a hriscani mu opet daju neke kvazi-logicke osobine i kategorije, sto je - vec 50-ti put receno - BESMISLENO. Hriscani ne mogu da objasne one kategorije koje su mu nadenuli jer se sukobljavaju sa svemogucnoscu tog njihovog boga - time samo guslaju u krug i nista niti pokazuju, niti dokazuju, niti objasnjavaju - vec samo tvrde nesto - sto se prema svim danasnjim merilima pokazuje kao besmisao.






DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Gojko Vujovic
Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 19:19 - pre 259 meseci
Citat:
preki:
Citat:
Gojko:: zato što te religije ni ne dozvoljavaju da njihove temelje dovodiš u pitanje.


Zato sto je Hriscanstvo nastalo uz zivoga Hrista. Nicim ne mozes da opovrgnes da je On postojao.


Izvinjavam se ako sam nekoga uvredio, probaću to malo kasnije da preformulišem..

Ali, niti ja mogu da opovrgnem njegovo postojanje, niti vi da dokažete isto.

Da me ubediš u tako nešto, otprilike bi ti trebalo isto vremena kao i da me ubediš u postojanje duhova. Teško da bih poverovao u to dok ne bih dobio neki čvrst dokaz, a imajući u vidu šta je sve crkva radila (I ŠTA RADI!!), kako očekuješ da nešto što potiče od crkvenih ljudi uopšte uzmem u razmatranje!?

Mada ne bih sebe definisao kao ateistu zaista. Taj poriče svako postojanje boga, je l tako? Ja se ne bunim protiv toga da je postojala neka sila (koju vi možete zvati i Bog) koja je stvorila univerzum iz ko zna čega što je pre toga postojalo, nego sam prosto protiv zloupotreba tih tvrdnji od strane crkve, zaglupljivanja i obmana koje crkva vekovima sprovodi, ratova koji se počinju u ime "vere" sa kojom ama baš ništa nemamo, jer suviše je Zemlja mala planeta da bi se ta "sila" ako je i stvorila svemir, bavila nama pojedinačno, itd itd..
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Gojko Vujovic
Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 19:32 - pre 259 meseci
Evo za šta bih se ja zalagao, a NE u šta bih "verovao":

http://www.secularhumanism.org/intro/what.html
http://www.secularhumanism.org/intro/declaration.html

Mada ne i kompletno sa njihovim tvrdnjama. Neka varijacija ovoga, možda:

http://www.religioustolerance.org/u-u1.htm
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 20:58 - pre 259 meseci
Tema je takva da i ja moram da se priključim, mada sam dosad odolevao.

Kao prvo, svi opisi boga kao nečega nedokučivog, se jednako mogu preneti i na mnoge druge stvari. Uostalom, dajte mi tačnu definiciju svemira, i ja ću biti srećan.

Stoga, ja bih izneo stav da je pitanje boga nebitno (znači ne sam bog, već pitanje njegove prirode), a sa jednako složenim pitanjima se susrećemo i u prirodi i nauci koja nije ,,van našeg domašaja''. Prema tome, pitanje neobjašnjivosti boga ostavite za neke druge prilike. Dalje, zar nije ,,naša'' logika, ona logika koju nam je bog podario? :)

Uopšte, svi načini za proveravanje dostojnosti nekog istorijskog događaja se zasnivaju na ,,poverenju'': kojim izvorima ćemo odlučiti da verujemo. Ja se ne bih složio da ,,većina'' garantuje ispravnost: vrlo je lako moguće da je ,,većina'' dela nastala pod nekim uticajem, i samim tim je privržena jednoj strani. Uopšte, standardno merilo ,,istine'' nije zaista i istina, i ukoliko ti imaš 50 svedoka koji tvrde da si ti živeo pre 2000 godina zajedno sa njima, to ne menja stvar. Zato, naši ,,logički zakoni'' su savršeno ispravni kada važe početne pretpostavke, ali problem je njihove provere. Sve početne pretpostavke ljudi ustanove pomoću dogovora, i to je ono što omogućava sporazumevanje ljudi.

Dalje, ,,sveto pismo'' kao i svaki ,,demokratski zakon'' sadrži i dobre i loše strane. Ja u tome vidim jedan moralni vodič, koji je, za razliku od modernih zakona, napisan tako da se može tumačiti na razne načine (samo je zato i opstao i preživeo brojne provere i dokaze o njegovoj nedoslednosti). Ono što sam ja tu pročitao su osvetoljubivost (gde je bog glavni osvetnik: ,,pusti ti njega da radi kako hoće, a bog će već njega srediti''), prepotentnost boga (,,ukoliko mene ne poštuješ, nastradaćeš''), itd. Sve u svemu, jedna vrlo čudna knjiga, i daleko od onoga što sam očekivao.

Tu je zanimljiv primer i pre godinu-dve ukradene ikone iz neke domaće crkve. Jedan pop (predstavnik religije, zar ne?) je odmah skočio i osudio onoga koji je ikonu uzeo (oni bi rekli ,,ukrao''). Međutim, ja bih očekivao da mu poželi blagostanje sa tom ikonom, možda mu malo zamerio na sebičnosti što je želeo da u ,,božjoj ikoni'' uživa samo on, ali sve u svemu, treba mu dati podstreka da u ikoni nađe ono što, navodno, crkva predstavlja -- boga. Sigurno mislite da je pop ispravno postupio, ali to je jedna od omaški bilo kojeg sistema vrednosti. Da li je u pitanju ,,krv za krv, zub za zub'', ili možda verničko ,,bog će njega dokrajčiti'', sve se svodi na osnovne ljudske osobine: želja za osvetom, i slično.


E da, svakako je svima poznato da je, sudeći po podacima iz Biblije, temperatura pakla oko 400 stepeni celzijusa. (toplo, zar ne?) Ono što je još bolje je što je temperatura raja preko 700 stepeni, pa vi sad vidite gde bi ste se radije sunčali :)


Dalje, izneću jedan mogući (među mnogim drugim, isto mogućim) tok razvoja svih legendi i teorija o svemogućim bićima, bogovima.

Starogrčka religija je vrlo pogodna za tu analizu. Tu se opisuje naročita ,,rasa'' (titani,...) koji su učestvovali u ,,raspodeli sveta''. Sve te snažne momke možemo povezati i sa običnim ljudima, natprosečno snažnim, kojima su prepričavanja uvećale i snagu i sposobnost (ovo naravno nije retkost, setimo se Kraljevića Marka :). Oni su najverovatnije bili nosioci društva pre početka istorije, i otuda njihova veličina. Posle njih kasnije dolaze bogovi, koji ih nekako pređu i dokopaju se vlasti na svetu. Oni takođe sve podele, a među jakima uvek postoji i najjači (šampion u WBC kategoriji), i on je Glavni, on je On. Sve su to ljudi sa velikim uticajem na razvoj ranog društva. Zbog toga im se pridaje i status nadčoveka, koji dobija i novo ime: ,,bog''. Legende posle nekoliko hiljada godina dobijaju drugačiji tog, i On postaje Bog -- jedini kome se treba klanjati.

Čini mi se da jevrejski ,,Jahve'' zapravo predstavlja zajednički imenicu ili množinu, tj. da se radi o ,,bogovima'', a ne o Bogu. Prema tome, čak i u tom slučaju za ovu teoriju postoji mogućnost da važi.

Svakako, ovo je spekulacija, ali neka mi neko pokaže nedostatak u njoj. Ukoliko ne može, ja onda neću reći da je ovo istina, već da je jednako moguće da je ova teorija ispravna, da je teorija neke religije ispravna, ili da je nešto treće ispravno. Samo se o tome radi: nemoguće je proceniti ispravnost početnih pretpostavki.

Toliko (za sada)


PS. Koristim ,,bog'' sa malim početnim slovom kao zajedničku imenicu, pošto postoji i značajan broj religija kod kojih ima više bogova, a bogovi monoteističkih religija se često među sobom razlikuju itd. Nije bilo zadnje namere pri ovakvoj upotrebi.

PPS. Kako je Herodot rekao (parafraziram): ,,U istoriji se mnoge stvari ne dogode u pravom trenutku, ili na pravom mestu. Savestan istoričar će ispraviti ove omaške.'' :)
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

preki
Prerad Bojan
Beograd

Član broj: 409
Poruke: 291
*.ptt.yu



+1 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 21:12 - pre 259 meseci
Citat:
Gojko Vujovic:


Izvinjavam se ako sam nekoga uvredio, proba�?u to malo kasnije da preformulišem..

Ali, niti ja mogu da opovrgnem njegovo postojanje, niti vi da dokažete isto.

Da me ubediš u tako nešto, otprilike bi ti trebalo isto vremena kao i da me ubediš u postojanje duhova. Teško da bih poverovao u to dok ne bih dobio neki �?vrst dokaz, a imaju�?i u vidu šta je sve crkva radila (I ŠTA RADI!!), kako o�?ekuješ da nešto što poti�?e od crkvenih ljudi uopšte uzmem u razmatranje!?

Mada ne bih sebe definisao kao ateistu zaista. Taj pori�?e svako postojanje boga, je l tako? Ja se ne bunim protiv toga da je postojala neka sila (koju vi možete zvati i Bog) koja je stvorila univerzum iz ko zna �?ega što je pre toga postojalo, nego sam prosto protiv zloupotreba tih tvrdnji od strane crkve, zaglupljivanja i obmana koje crkva vekovima sprovodi, ratova koji se po�?inju u ime "vere" sa kojom ama baš ništa nemamo, jer suviše je Zemlja mala planeta da bi se ta "sila" ako je i stvorila svemir, bavila nama pojedina�?no, itd itd..


Cek, da malo razjasnimo, da li ti smatras da Isus Hristos kao licnost (istorijska), gledano sa strane istorije kao nauke, nije postojao ? Pazi ovako, On je definitivno postojao i kao sto sam rekao oko toga se niko ne spori, pa mislim da nema razloga za to i na forumu.
Naravno da ni ja ne odobravam sve sta crkva radi. I ti svestenici su ljudi, pa i medju njima ima svakakvih. Ni jedna organizacija ne podleze generalizaciji, ako se spusti na pojednice. Imas ti popova koji voze bembare i koji bolje zive nego pola njihove parohije. Vecina je dobrih i postenih popova koji sve cine za svoju duhovnu decu. (kakav je slucaj kod mene. Da se zahvalim ocu Simi i ovde)
Ratovi koji pocinju u ime vere su ili odbrambeni ili nisu u ime vere. Treceg nema.
I jos nesto, nemojmo sada da skrecemo na temu SPC i kakvi su ovi kakvi su oni i sta se sve desava. Mislim da je za sada najbolje da se drzimo dosadasnje rasprave.
"Black holes are where God divided by zero."
- Steven Wright
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 21:21 - pre 259 meseci
Citat:
ventura:
Covek, na danasnjem stupu razvoja ne moze u potpunosti razumeti svemir, i ne moze da razume odgovor na sva pitanja.
Isto kao sto majmun danas ne moze da razume sta je to planeta, sta su zvezde, crne rupe, galaksije, itd...


Pa ventura, imaš dosta literature o planetama, zvezdama, crnim rupama, galaksijama itd. -- sigurno ćeš nešto skapirati :)

Šalim se, naravno. Tek sad sam primetio ovu poruku i tezu koju sam i ja izneo, tj. ima i mnogo drugih neobjašnjenih pojmova, a ja još dodajem ponešto.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
217.26.67.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 21:24 - pre 259 meseci
Citat:
Ratovi koji pocinju u ime vere su ili odbrambeni ili nisu u ime vere. Treceg nema.


da, odista, krstaski ratovi su bili sjajni. naravno, mozes da kazes da su to bili ratovi u ime katolicke crkve i kako nije ok izjednacavati veru sa odredjenom crkvom, ali stoji cinjenica da su najuzasnija zlodela tokom istorije bila pocinjena zarad neke dogme. ili zbog slepe vere, ili zbog prikrivanja sasvim suprotnih interesa. treceg nema.
(naravno, sada mozemo da ekstapoliramo termin dogma i kazemo da je sve dogma i odbranih hriscanstvo i ostale religije, cini mi se da religije opstaju na logickom apsurdu iz prostog razloga sto su besmislene pa ih je time nemoguce dokazati ili pobiti)
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 21:34 - pre 259 meseci
Citat:
preki:
Cek, da malo razjasnimo, da li ti smatras da Isus Hristos kao licnost (istorijska), gledano sa strane istorije kao nauke, nije postojao ? Pazi ovako, On je definitivno postojao i kao sto sam rekao oko toga se niko ne spori, pa mislim da nema razloga za to i na forumu.


Ja ću biti dovoljno hrabar da dovedem u pitanje čak i postojanje Isusa kao istorijske ličnosti. Naime, da bi se dokazalo njegovo postojanje, prvo se mora objasniti pojam postojanja, i šta ga karakteriše (odnosno, šta je dovoljno da bi dokaz bio potpun). Izvoli?

Zatim, na koji način se iz ,,istorijskih'' podatak utvrđuje istina? U najjednostavnijim slučajevima, za ,,istinu'' se uzima ono što se najčešće pojavljuje u izvorima. Ali, da li je ovo dovoljno da bi nešto bila istina? (naravno, slučajevi su u praksi znatno složeniji, radi se o preklapanjima, nekim pretpostavkama o ograničenjima (jedno od njih je, npr., da čovek ne može živeti 800 godina), itd. ali suština je ista)

Istina se utvrđuje na osnovu nekih naših pretpostavki. Neke od njih bi mogle biti ,,carski pisar nije imao razloga da laže'', itd. Ali, ovo je, složićete se, vrlo slab argument.

Stoga sam uverenja da dokaz o postojanju bilo koje istorijske ličnosti, ili o dešavanju nekog istorijskog događaja, ne postoji. Uvek postoji mogućnost greške, i stoga se ne radi o dokazu.

Neke se stvari mogu dokazati ukoliko ukažemo poverenje nekim drugim naukama. Npr. moguće je dokazati da je tvoj čukun-deda postojao, uz dodatnu pretpostavku da ti postojiš, i da se reprodukcija ljudske vrste vrši isključivo po klasičnim pravilima.

Za pokušaj dokaza nečega od ovoga, preporučio bih da kreneš od pretpostavke da postoji bar jedan čovek. Isto tako, moraćeš dodati i pretpostavku da postoji bar jedan bog, a šta ćeš kasnije dobiti zavisi mnogo od metoda, i narednih pretpostavki.

Dosta od mene večeras.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net



+7181 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 21:56 - pre 259 meseci
Citat:
caboom:
da, odista, krstaski ratovi su bili sjajni. naravno, mozes da kazes da su to bili ratovi u ime katolicke crkve


Poznato je da su se krstasima pridruzivale i jedinice na teritoriji Vizantije - koja je, koliko znam bila sve samo ne katolicka :)

Citat:
tOwk
Ja ću biti dovoljno hrabar da dovedem u pitanje čak i postojanje Isusa kao istorijske ličnosti.


Hehe - videces ti koliko si hrabar kada budes vecno goreo u sumporu... :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
217.26.67.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 22:00 - pre 259 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Poznato je da su se krstasima pridruzivale i jedinice na teritoriji Vizantije - koja je, koliko znam bila sve samo ne katolicka :)


veoma tacno, svi vole pljac^H^H^H^H^Hza krst vojevati! takodje, napravili su i lep rshum na podrucju beograda. ima u vama i franacke krvi, dragi stari beogradjani, ko kaze da nismo u evropi. varljivo leto 1096-te, rekao bih.

Citat:

Hehe - videces ti koliko si hrabar kada budes vecno goreo u sumporu... :)


zar necemo svi, ja vec biram ulje za sunchanje...
 
Odgovor na temu

preki
Prerad Bojan
Beograd

Član broj: 409
Poruke: 291
*.ptt.yu



+1 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 22:35 - pre 259 meseci
Citat:
Ja ću biti dovoljno hrabar da dovedem u pitanje čak i postojanje Isusa kao istorijske ličnosti. Naime, da bi se dokazalo njegovo postojanje, prvo se mora objasniti pojam postojanja, i šta ga karakteriše (odnosno, šta je dovoljno da bi dokaz bio potpun). Izvoli?


Ma daj, pa takvim razmisljanjem mozes pobiti bilo sta. Sta to sada znaci. Otkud ti znas da i ja postojim. Mozda sam ja samo skript na necijem racunaru :o))
Pricajmo ozbiljno. Istorija je rekla svoje. Ako mislis da to nije tako, brate lepo papir u ruke i prepravljaj :o)

Sto se srkija tice
Krstenje sluzi da bi se covek (ako je dete) ocistio od praroditeljskog greha, a ako je odrastao i od greha koji je do tada napravio. Naravno da covek mora da se iskreno pokaje za svoje grehe, ne samo recima.
Da li plemena koja ne znaju za Hrista idu u pakao, stvarno ne znam, nisam nikada o tome pitao nikoga.

"Black holes are where God divided by zero."
- Steven Wright
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net



+7181 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 22:42 - pre 259 meseci
Citat:

Za kraj evo i reci vladike Nikolaja Velimirovica na pitanje slicno temi o kojoj raspravljamo:


Jos jednom - nisam siguran da bi stavove doticnog vladike trebalo uzimati kao stavove srpske pravoslavne crkve tek tako - doticni nije kanonizovan a neki ga proglasavaju za svetog.. a u njegovoj biografiji ima dosta mrlja koje idu ka fasizmu i nacizmu, podrzavanju nekih struktura..

http://www.tao.ca/~kontrapunkt/arhiva/resources/nikolaj.html

I citati doticnog:

http://www.tao.ca/~kontrapunkt/arhiva/resources/nikolaj_citati.html


Da ova rasprava ne bi poprimila politicku konotaciju: doticnog vladiku neki smatraju za sam genij srpskog naciona - dok ga drugi smatraju onim najgorim, tj. klasicnim klero-fasistom koji je opio mozgove mase i oterao nas 30 godina u proslost na kraju 20-tog veka - svako moze da sudi po cemu hoce, ali poenta ovog posta je da se doticni ovde ne citira kao neki autoritativni izvor pravoslavlja, jer je dovoljno kotraverzan da ga ne uzimamo za autoritativni "izvor" informacija.

Takodje se moze videti kako se lepo koristi religija u cilju.. da kazemo.. omamljivanja mase - iako religija moze da se brani od ovoga i da tvrdi kako je to deo politicke masinerije koju ona ne kontrolise, vec je iskoriscavana od strane iste... ma... long story.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 04.02.2003. u 00:55 GMT]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
217.26.67.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 22:52 - pre 259 meseci
Citat:
preki:
Da li plemena koja ne znaju za Hrista idu u pakao, stvarno ne znam, nisam nikada o tome pitao nikoga.


dante bi rekao da idu. eto, homer, ovidije i kompanija se krckaju tamo (limbo) zato sto nisu bili krsteni. sta ce ljudi, bili su rodjeni u pogresno vreme.
 
Odgovor na temu

Noe
Stanisa S
PTR

Član broj: 6010
Poruke: 306
*.ptt.yu

Sajt: www.istanco.rs


+6 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 23:18 - pre 259 meseci
Vec duze vreme samo posmatram ovu temu pa eto nisam odoleo da napisem par reci.
Vidim da ovde vodi spor na relaciji vera - nauka, moje misljenje je da niti nauka opovrgava postojanje Boga niti vera iskljucuje (ili bar nebi trebalo) logicno i naucno razmisljanje.
Inace meni je sledeca stvar upala u oci.
I rece Bog neka bude svetlost, I bi svetlost..... (knjiga postanja- stari zavet)1.dan stvori bog nebu i zemlju i svetlost ...itd (VELIKI PRASAK ??)
dalje 2.3.4.5.6. dan -kopna - more biljni svet , ribe ptice, zivotinje i na kraju coveka (Da li Vam ovo lici na opste prihvacenu teoriju evolucije ?)
Ovo jedan dan svakako ne mora da shvatimo bukvalno to moze biti znatno duzi period - pa sveto pismo se i ne tumaci bukvalno zar ne..
No na stranu to..

Citat:
Ivan Dimkovic:

Hmm.. siri se u 4-dimenzionalnom prostor-vremenu, koje je definisano opstom teorijom relativnosti. However, opsta teorija relativnosti nije potpuna ujedinjena teorija i ne vazi na ekstremno malim razmerama (manjim od tzv. plankove konstante) i kada se to uzme u obzir, neke stvari ne stimaju i potrebna je dorada teorije - kombinacijom kvantne teorije i opste relativnosti bi trebalo da se dodje do ujedinjene teorije (tzv. M-teorije) koja bi mogla da objasni (skoro) sve pojave u ovom univerzumu (a mozda i u jos nekim koji su u drugim dimenzijama, tj. koji bi mogli da se detektuju kao promena u gravitaciji ili tzv. "tamna materija" koja izaziva greske u kalkulacijama danasnjih najsavremenijih uredjaja).

Mi ne mozemo da znamo sta je bilo pre plankovog momenta u Big Bang-u, i ako se univerzum posmatra iz ugla novijih teorija, uopste nije morao da bude "pocetak" vremena, vec samo susretanje 2 "membrane" u 11-dimenzionalnom prostoru M-teorije. No ovo je vec malo off-topic i za ovakvu diskusiju bi bio neophodan fizicar koji se bavi najnovijim teorijama o univerzumu, posto smo vecina nas ovde samo laici (osim par izuzetaka koji bi mogli da se prikljuce ponekad :-).

Uopste uzevsi, ovo je samo matematicki model - koji treba da zadovolji kalkulacije, i ako se pokaze kao dobar - bice koriscen dok se ne opovrgne. U tome je i car nauke :)

Teorija relativnosti i kvantna teorija su dve najvece teorije u XX veku, ali karika izmedju njih i dalje nedostaje - fizicari tvrde da ta karika nije daleko od nas. Posao u 21-vom veku ce biti ujedinjenje ove dve teorije i tada ce se coveku otvoriti puno novih vidika.



Kakva slucajnost ali bas ovo sto si izneo gore je najuza specijalnost mog skolskog druga (Micho Djurdjevich) sada profesor na univerzitetu u Meksiko Sitiju , poslao sam mu malopre Mail gde ga obavestavam o ovoj diskusiji i zamolio ga ako nadje malo vremena da napise jedan tekst o ovome i postuje ga ovde ili ga bar posalje meni a ja ga prosledim ovde.

http://www.matem.unam.mx/~micho/


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net



+7181 Profil

icon Re: postanak sveta03.02.2003. u 23:23 - pre 259 meseci
Odlicna ideja! Iskusan fizicar je svakako nesto sto izuzetno nedostaje ovoj raspravi :-)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Postanak sveta - pitanje: Kako je nastao svet ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 81566 | Odgovora: 302 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.