Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta ce biti kad ih vise ne bude?

[es] :: Nauka :: Sta ce biti kad ih vise ne bude?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 16246 | Odgovora: 77 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dark_Runger
GunRunner

Član broj: 22461
Poruke: 178
80.93.231.*

Sajt: thepiratebay.org


+3 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 13:00 - pre 221 meseci
Trosim dok ima!

Kad nestane,nabavicu
Barrier Break a lost soul a loaded weapon
These empty shells they rain hell the dark beckons
 
Odgovor na temu

plcb83
Nis

Član broj: 62739
Poruke: 274
*.dial.b92.net.

ICQ: 168538686
Sajt: www.gradnis.net


Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 14:51 - pre 221 meseci

Citat:
Deda_Mraz:@plcb83

Pa evo ti jedan podatak, koji je naša zemlja neverovatno bogata vodom. Mi smo jedna od 20, pazi DVADESET zemalja na celoj zemaljskoj kugli, koji ima normalnu (u odnosu na neke zemlje gde je voda narandžasta) pijaću vodu iz česme, nemaš pojma koliko je to važno za jednu zemlju da ima normalnu pijaću i hemijski ispravnu vodu iz česme. Plus dobit nama je što imamo 10-ak jako kvalitetnih izvora mineralnih voda, koji su neki od njih i jako visoko miniralizovani.
Tako da eto... Srbija možda i stane na noge, kada počne u velikoj meri da izvozi vodu na američko i evropsko tržište ;)


Da, i onda prodamo "Coca-Cola" kompaniji "Rosu" za pisljivih 21 milke eura. Mislim sta reci. A to je jedina voda kod nas koju mogu da piju i bebe.

Evo ako neko hoce da ucestvuje i kupi akcije "Mivele" iz Trstenika moze da pogleda Konzorcijum „Mivela“ . Detaljno je objasnjeno.
Inace imam pristupnice kuci pa moze i preko maila da se javi ko je zainteresovan.
www.gradnis.net
www.glavnibaja.info

Moje misljenje ce se vremenom menjati ali ne i cinjenica da sam u pravu.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16688
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 14:58 - pre 221 meseci
Citat:

Da, i onda prodamo "Coca-Cola" kompaniji "Rosu" za pisljivih 21 milke eura. Mislim sta reci. A to je jedina voda kod nas koju mogu da piju i bebe.


Cena je trzisna - toliko moze da se proda, a posto je Rosa privatna firma, mogu da se prodaju kome god hoce - Koka Kola ce svakako morati da placa porez Srbiji na svu zaradu od te vode, tako da je sa stanovista drzave manje vise isto - mozda ce cak i vise da dobiju jer Koka Kola moze da plasira tu vodu i na druga trzista lakse (veze, kontakti...)

Moje misljenje je da je za vodu najgore da bude nicija... tj. svacija, jer je to manje vise precica da se ista razbacuje i potpuno neracionalno trosi, a da ne pominjemo da nece biti prodavana.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 15:53 - pre 221 meseci
Gledao sam jutros neku emisiju na 3K, trenutna statistika u Americi pokazuje da se vise pije flasirana nego pijaca voda. Od flasirane vode, najvise se pije Pepsi Akvafina, zatim Kokakolina voda, na trecem mestu je opet neka njima slicna i tek na cetvrtom mestu je prirodna voda, znaci ove prve 3 su vestacki stvorene od neke naj obicnije vode koja moze biti cak i otpadna. Proces proizvodnje pijace vode tece tako sto se kao sto rekoh uzme bilo kakva voda, zatim se ona propusti kroz takve procese preciscavanja gde se uklone sve fizicke primese krupnije od 0,2 mikrona (cak i bakterije i virusi su vece od toga), zatim se vrsi hemijsko eliminisanje raznih hemikalija koje se nalaze u vodi i na kraju se vrsi mineralizacija. Mineralizacija se vrsi jer su preciscavanjem otklonjeni svi minerali koji su kao prvo potrebni organizmu a kao drugo obicna H2O bez njih nema onaj svojstven ukus, tj. previse je bljutava (ko ne veruje neka kupi destilisanu vodu pa ce videti da ta voda nije tako ugodna za pice kao prirodna pijaca voda). U Valjevu je pre 10-ak godina podignuta fabrika vode, ne znam da li po Srbiji ima jos takvih fabrika, samo znam da je to tada objavljeno kao neka ekstra senzacija. Ta fabrika uzima vodu iz nekog akumulacionog jezera i preciscava je otprilike tako kao te americke firme sto rade flasiranje. Ono sto je interesantno, ta fabrika je u vlasnistvu grada tako da vodu koju proizvede sipa direktno u vodovodnu mrezu, gde se mesa za vodom uzetom sa izvorista reke gradac, najcistije reke u Srbiji. To je sve sto ja znam o tome, a ako ima Valjevaca na forumu mogli bi vam dati detaljnije informacije.
Slazem se da je prosto greh takvu vodu koristiti za pranje automobila, ali sta da se radi, automobili moraju da se peru a vecina auto-perionica tamo sigurno u radu koristi tu vodu. Postoji i industrijska voda ali mislim da nju trose samo vece fabrike, ostala sitna boranija ima samo jednu vrstu vode - pijacu. Bez obzira na sve to, ne mogu da se slozim sa Dimkovicem:
Citat:
Ivan Dimkovic: to prvo mora da se regulise... ekonomskom cenom pijace vode - pa nece neko da zaliva kola i bastu sa cistom pijacom vodom koja je dragoceni resurs.

Nisam pristalica ideje da pijaca voda treba da se prodaje, narocito skupo. Prvo, niko nije vlasnik vode, voda je prirodni resurs i ako neko kupi hektar zemljista, on je vlasnik te parcele, a ne vode koju izvlaci pumpama sa 300 metara dubine. Opet cu navesti primer Valjeva, ali, eto, sticajem okolnosti nekoliko prijatelja i clanovi sire porodice mi rade na problemima vodosnadbevanja u nekoliko tamosnjih preduzeca pa imam mnogo informacija iz prve ruke bas otuda, dok sa drugim gradovima nisam bas u toku sa funkcionisanjem sistema vodosnadbevanja. Znaci, u Valjevu i okolini ima nekoliko "proizvodjaca" vode, ne racunajuci tu fabriku koja preradjuje povrsinsku vodu, gotovo svi ostali crpe rezerve podzemne vode
- Vujic voda Petnica

- Voda voda Vrujci

...i jos nekoliko manje poznatih. Dakle, kupite hektar zemlje za male pare, izbusite 300 metara u dubinu, postavite pumpu i vec ste spremni za flasiranje vode. Ali, tu se javlja sledeci problem, ako vi izvlacite vodu ispod svoje zemlje, vi necete izvuci samo svoju vodu, vec i vodu ispod komsijskih imanja i ispod celog jednog ogromnog podrucja. Vas naravno nije briga sto je nekom 10 km daleko odatle iznenada presusio bunar koji je jos njegov pradeda iskopao i u kom je uvek bilo vode za pice. Nije vas briga sto je na nekom izvoru odakle su ljudi vekovima pili vodu odjednom nestalo vode. Ti ljudi su obicno stari i neobrazovani, pa zato nece uzeti kuku i motiku i krenuti da vam sruse fabriku, vec ce misliti da su nesto mnogo zgresili pa im je Bog ukinuo vodu. Tako ce taj covek, umesto da pije vodu koja je vekovima besplatno izvirala na njegovom imanju biti primoran da ode u prodavnicu i kupi flasu vase vode. Vase? Htedoh reci SVOJE vode...
Jeste, ako ima para, a ako nema, koga je briga, neka crkne od zedji kad nije bogat. Ovo nikako nije jedini vec samo najocigledniji primer socijalne nepravde. Naj legitimnjija moguca prava svakog coveka su pravo na hranu, vodu i vazduh. Pravo na hranu mu je prakticno oduzeto, gotovo da ne postoji mesto gde covek moze otici i pojesto neki dar prirode a da ne se ne pojavi neko ko sebe naziva vlasnikom sa dva naoruzana policajca. Na ugrozavanju prava na vodu se kao sto vidite intenzivno radi, pitanje je samo kad ce covek ostati bez svog treceg legitimnog prava - prava na vazduh.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16688
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 16:03 - pre 221 meseci
@Pctel,

Vidim da se ne razumemo bas najbolje - evo pokusacu da objasnim, mozda se i slozimo na kraju. Tacno je da svaka jedinka ima pravo na vodu, vazduh i hranu - ali nije neophodno da voda bude besplatna da bi se to pravo ostvarilo. Moguce je i sa komercijalnom vodom i socijalnim programom drzave koji bi finansirao i komercijalnu vodu onima koji imaju mala primanja.

Ovo je daleko bolji pristup nego da voda bude "dzabe" - jer ako je dzabe, neki siromasni ce je imati (ako imaju tu srecu da budu blizu izvora), medjutim neki drugi, ne tako siromasni, ce se rasipati i koristiti tu vodu preko svake granice, bez ikakve zelje da svoje procese proizvodnje/navodnjavanja/pranja i sl... unaprede da budu racionalnij (zasto bi?) - i onda vode nece biti za neke druge siromasne ljude, kakva je situacija danas.

Svetski ekonomski strucnjanci se slazu da je jedino resenje za nedostatak pijace vode, na globalnom nivou, komercijalizacija i tretiranje vode kao "commodity" ekonomske robe - to ce naterati sve faktore u lancu da se ponasaju odgovorno prema vodi, a siromasni ce dobiti neophodnu vodu u vidu socijalnih programa i drzavnih beneficija za iste. ako nisu u stanju da je plate.

Ako malo bolje razmislis, videces da je taj sistem, ipak, pravedniji od statusa quo - bas prema onima koji vodu nemaju. Nije pravedan prema onima koji imaju sredstva da vodu kupe, ali im ne odgovara jer ovako mogu da se rasipaju do mile volje.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
194.106.175.*



+16 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 16:06 - pre 221 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Na zalost, u ovom momentu - osim te dobre cinjenjce, Srbija isto spada u zemlje koje se razbacuju sa vodom (litri na stanovnika) - to prvo mora da se regulise, ekonomicnijim sistemima navodnjavanja, snadbevanja, proizvodnje - i, naravno, ekonomskom cenom pijace vode - pa nece neko da zaliva kola i bastu sa cistom pijacom vodom koja je dragoceni resurs.


To stoji, Srbija se i te kako razbacuje sa vodom. Recimo mene je šokirala činjenica kada sam čuo da ona voda što služi za ispiranja toalet šolje, koje se puni u kazančetu.... verovali ili ne to je pijaća voda. Tačnije to je hemijski i bakteriološki čista voda, bukvalno može da se pije iz kazančeta za WC šolju
Pošto nisam mogao da poverujem uzeo sam u jednu malu pipetu vodu iz mog kazančeta i odneo je u školu na ispitivanja (tamo imamo one stvarčice u kabinetu za hidrogeologiju) i uporedni test sa vodom uzetom iz slavine. Rezultati su bili indentični, gotovo isti...
Mislim to je jedan od najvećih problema koji mogu tek da postanu problemi.

Do pre 20-ak godina takodje su se ulice prave čistom tehničkom vodom (nije za piće ali je samo čista), što je opet OOOGROMAN minus vodovodu i fabrikama za prečišćavanje voda. Danas se hvala bogu ulice peru sa vodom koja je samo tehnički čista, a hemijski i bakteriološki nije i uglavnom je žute boje.....


Citat:
plcb83: Da, i onda prodamo "Coca-Cola" kompaniji "Rosu" za pisljivih 21 milke eura. Mislim sta reci. A to je jedina voda kod nas koju mogu da piju i bebe.


Ufff ufff ufff polako druže...
Sedi dole jedan...šalim se!

Pazi ovako Rosa je jedina flaširana mineralna voda koja NESME DA SE DAJE BEBAMA I DECI U RAZVOJU....Zapamti to!
Pitaću sl. nedelje prof. koja je to supstanca u Rosi koja uništava nešto veoma bitno u bebama što im podstiče dalji razvoj. Ali uglavnom znaj da je Rosa jedina voda koju nesmeju bebe i mala deca da piju, NIKAKO...
Pre par predavanja proesorka nam je govorila o ispitivanju voda i baš je napomenula za Rosu da ima previše te supstance koja škodi bebama, dok odraslim osobama ne. Pitaću u ponedeljak ša ću ti javiti, napisati ovde...

Inače nikako ne treba vodu prodavati stranim ulagačima i gigantskim kompanijama kao što su Kola ili nesle, nikako...
Zbog čega? Pročitaj predhodnu temu... i bogatsvo srbije...

Naša država samo da je malo pametnija, i da zna kako da iskoristi ovu našu vodu, pa mi bi pevali koliko bi love imali, ali to je bukvalno tako...
A kako vreme odmiče cena vode na svetskom tržištu će da raste i raste i raste.... Onda tu Srbija upadne na tržište i kaže dobar dan, dobar dan tolika i tolika je cena vode... Te države će morati da prihvate bilo koju cenu vode ukoliko misle da im stanovništvo preživi!

Ali opet govorim, glavni problem je što će neko sada da se debelo omrsi od privatizacije i prodaje Voda fabrike stranim ulagačima, a ne razmišlja šta će da bude posle sa tim i kakve bi tek onda pare mogao da zgrne.

Citat:
plcb83: Da, i onda prodamo "Coca-Cola" kompaniji "Rosu" za pisljivih 21 milke eura.


Sigurno bi za 10-ak godina uzeo 12x više para nego sada što je prodata kompanija, glavu dajem da bi tako bilo, ali pare svima zamute oči, terba samo pametno čekati svoju šansu i ulagati...sve se isplati a pogotovu poslovanje sa VODOM!
 
Odgovor na temu

plcb83
Nis

Član broj: 62739
Poruke: 274
*.dial.b92.net.

ICQ: 168538686
Sajt: www.gradnis.net


Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 16:10 - pre 221 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Cena je trzisna - toliko moze da se proda, a posto je Rosa privatna firma, mogu da se prodaju kome god hoce - Koka Kola ce svakako morati da placa porez Srbiji na svu zaradu od te vode, tako da je sa stanovista drzave manje vise isto - mozda ce cak i vise da dobiju jer Koka Kola moze da plasira tu vodu i na druga trzista lakse (veze, kontakti...)

Moje misljenje je da je za vodu najgore da bude nicija... tj. svacija, jer je to manje vise precica da se ista razbacuje i potpuno neracionalno trosi, a da ne pominjemo da nece biti prodavana.


Ma da, za drazvu Srbiju je mnogo bolje ako se pokupuje sve sto vredi i sto svi kazu da ce zapravo biti buducnost.
Ok, imaju kontakte i prodaju je u Evropi i sta onda? Pa oni cim su kupili fabriku otpustili su veliki deo zaposljenih i ostavili maltene one koji su im potrebni na pokretnim trakama.

Najbolje je da voda koja se nalazi u Srbiji pripada nama a ne da ocekujemo da ce neka (da ne kazem najjaca) kompanija da vodi racuna i misli o nasim interesima samo zato sto ima kontakte. Dva-tri posta pre ovog sam ostavio link za konzorcijum "Mivele". Eto recimo , hipoteticki, zar ne bi bilo bolje da se nesto tako uradilo i sa "Rosa" kompanijom. Svako kupi po nekoliko akcija i konzorcijum izadje na licitaciju. Vlasnici bi bili nekoliko hiljada gradjana...
Uz pravi menadzment akcije bi rasle...


edit:
@Deda_mraz

u isto vreme smo pisali poruku tako da cu sada da dopunim posto sam video tvoj post.

....
Citat:
"Pazi ovako Rosa je jedina flaširana mineralna voda koja NESME DA SE DAJE BEBAMA I DECI U RAZVOJU....Zapamti to!
Pitaću sl. nedelje prof. koja je to supstanca u Rosi koja uništava nešto veoma bitno u bebama što im podstiče dalji razvoj. Ali uglavnom znaj da je Rosa jedina voda koju nesmeju bebe i mala deca da piju, NIKAKO...
Pre par predavanja proesorka nam je govorila o ispitivanju voda i baš je napomenula za Rosu da ima previše te supstance koja škodi bebama, dok odraslim osobama ne. Pitaću u ponedeljak ša ću ti javiti, napisati ovde..."
...

Aj bas pitaj, zivo me interesuje. Ako kaze profesorka da nije tako onda cu morati da priznam da sam pogesio, ali sam taj podatak procitao u 2 razlicite novine...

[Ovu poruku je menjao plcb83 dana 18.03.2006. u 17:15 GMT+1]
www.gradnis.net
www.glavnibaja.info

Moje misljenje ce se vremenom menjati ali ne i cinjenica da sam u pravu.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16688
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 16:18 - pre 221 meseci
Citat:

Ma da, za drazvu Srbiju je mnogo bolje ako se pokupuje sve sto vredi i sto svi kazu da ce zapravo biti buducnost.


Cek.. meni tu fakti nisu jasni ;)

1. Radi se o privatnoj firmi, zar ne? Znaci nije drzavna vec u vlasnistvu privatnika.
2. Izvor ne moze da se kupi, moze da se zakupi u Srbiji zar ne? Nece ga niko odneti.
3. Zasto mislis da je strani investitor losiji od domaceg?
4. Imas li neki primer da se domaci investitor ili drzava bolje staraju o firmi nego strana kompanija?

Citat:

Ok, imaju kontakte i prodaju je u Evropi i sta onda? Pa oni cim su kupili fabriku otpustili su veliki deo zaposljenih i ostavili maltene one koji su im potrebni na pokretnim trakama.


Hmm, a sta ti tu vidis kao lose? Zar mislis da domaci "gazda" nece uraditi isto? Mislim da je komunizam crkao jos pre 16 godina - ko god je vlasnik firme, brinuce se o svom profitu pod #1 i niko normalan nece zaposliti vise radnika nego sto mu treba, i to tako treba da bude - a ne da firma propada sve zarad kvazi "patriotizma" - to onda nije patriotizam vec anti-patriotizam jer firme propadaju, a ljudi onda stvarno ostaju bez posla i ekonomske nade.

Hoces da kazes da je maksizacija automatizacije proizvodnje losa? Naravno da nije.

Citat:

Najbolje je da voda koja se nalazi u Srbiji pripada nama


Hmm da li to onda znaci da si do sad mogao da udjes u pogon Rose i da uzmes vodu sa trake za dzabe, jer je "nasa"? :)) Mislim da ipak nisi mogao, a :) Probaj i sa Mivelom :) Ako to nije slucaj - reci mi onda u cemu je razlika ako je izvor zakupljen od strane firme?

Voda u Srbiji pripada onome ko je zakupio izvor, kao i svuda drugo - da li se on zove Mile ili Majk, nije bas puno bitno za onog ko nije vlasnik - ili mislis drugacije? Ako mislis, molim te obrazlozi.

Citat:

a ne da ocekujemo da ce neka (da ne kazem najjaca) kompanija da vodi racuna i misli o nasim interesima samo zato sto ima kontakte. Dva-tri posta pre ovog sam ostavio link za konzorcijum "Mivele". Eto recimo , hipoteticki, zar ne bi bilo bolje da se nesto tako uradilo i sa "Rosa" kompanijom. Svako kupi po nekoliko akcija i konzorcijum izadje na licitaciju. Vlasnici bi bili nekoliko hiljada gradjana...


Ne vidim sta je tu problem, nek se onda ljudi okupe i otkupe firmu - napravi se domaci fond, ako mislite da je to isplativa investicija... trziste je otvoreno, svako moze ucestvuje.

To se inace i postize formiranjem fondova - na zalost, gradjani Srbije vecinom jos nisu dosli do te ekonomske moci, a ni banke se ne trude - da to popularizuju. U mnogim zapadnim zemljama ljudi i te kako ulazu u fondove, koji raspolazu sa njihovim parama i plasiraju ih na trziste - tako bi i fabrike ostale "nase" (malo grub pojam) , a u isto vreme bi gradjani na indirektan nacin upravljali svojom drzavom.

U principu odlicna solucija, mnogo bolja od samoupravljanja, jos samo kad bi berza u Srbiji pocela stvarno da radi (tj. da mnoge firme izadju na istu) i da moze da se slobodno trguje ;)

Citat:

Uz pravi menadzment akcije bi rasle...


Da uz pravi menadzment... uz domaci se se videlo na slucaju firme Fresh&Co :(


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 18.03.2006. u 17:36 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
194.106.175.*



+16 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 16:21 - pre 221 meseci
@plcb83

Tako je sigurno... pitaću je i napisati ovde tačno. Baš sam zapamtio sa poslednjih predavanja dosta je napominjala Rosu i te supstance.

Pazi novine svašta pišu, nemoj verovati marketingu i propagandi, a pogotovu u novinama.

Recimo jedan list (mislim da je Ekonomist ili tako nšeto...ne mogu sada da se setim) je skoro objavio podataka da u Beogradu ima 10-ak prirodnih izvora sa pijaćom vodom, i da je voda 100% čista i da se ispitivanja vode vrše na svakih 6 meseci.
Grrr splaio bih novinara koji je to napisao. Kao prvo u Beogradu, istina postoje 10-ak izvora ali od tih 10 je 4 prirodni izvori a ne recimo svih 10.
Zatim svi ti izvori se ne kontrolišu na svakih 6 meseci, bože sačuvaj gluposti napisane, već se kontrolišu svake nedelje, meri se PH vrednost vode, fizički i hemijski sastav, temperatura i proticaj vode na dnevnom noviu. Pazi svake nedelje se ispituje ispravnost vode iz javnih PRIRODNIH česmi, tako da ko ti kaže na svkih 3*4 nedelje ili mesici, laže da znaš.
 
Odgovor na temu

kasaad
Hannover Germany

Član broj: 10052
Poruke: 163
*.pools.arcor-ip.net.



+4 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 16:27 - pre 221 meseci
krajnje zanimljiva ideja, voda je svacija posto ti kupis parcelu......pa tako je i nafta svacija posto ti kupis parcelu pa je vuces iz zemlje??

Kas

A da zaboravih, fabrika vode postoji u makisu znaci bg i bas tako radi, vuce vodu iz save i preciscava.



[Ovu poruku je menjao kasaad dana 18.03.2006. u 17:29 GMT+1]
FBzP Power!!!
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
194.106.175.*



+16 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 16:35 - pre 221 meseci
Citat:
kasaad:fabrika vode postoji u makisu znaci bg i bas tako radi, vuce vodu iz save i preciscava.


Nije tačno.... Nemoj da pišeš ono u šta nisi upućen!
 
Odgovor na temu

kasaad
Hannover Germany

Član broj: 10052
Poruke: 163
*.pools.arcor-ip.net.



+4 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 16:47 - pre 221 meseci
ajde onda me ti uputi molim te... sta nije tacno u onome sto sam napisao?
da vade vodu iz taloznika tj onog dela jezera ka makisu?? ajde ti tako upucen mi kazi kako je onda?

Kas
FBzP Power!!!
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
194.106.175.*



+16 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 16:57 - pre 221 meseci
Ne znam odakle vade, ali znam da ne vade iz Save, jer je voda iz save previše zagadjena a ta fabrika u Makišu nema odgovarajkuću opremu za prečišćavanje takve jedne vode.

Čak nema ni ona fabrika na Belim Vodama, koja je 6 puta bolje opremljenija nego ova u Makišu.

Mogu da predpostavim samo odakle vade vodu.... sigurno iz površinskih kopova i bunara koji se nalaze pored save, ali opet to nije voda iz save nego podzemna voda!
 
Odgovor na temu

kasaad
Hannover Germany

Član broj: 10052
Poruke: 163
*.pools.arcor-ip.net.



+4 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 17:03 - pre 221 meseci
e kad ne znas onda nemoj molim tako da mi odgovaras. voda iz reni bunara je nesto skroz drugo ( inace silazio sam u isti ) i reni bunari ne bi mogli da opskrbe ni 50 posto potrebne vode za bg, a ta voda u makisu je iz taloznika tj skoro direktno iz save.

Kas

P.s ne postoje povrsinski bunari, drenovi reni bunara su na 40 metara pod zemljom.


[Ovu poruku je menjao kasaad dana 18.03.2006. u 18:03 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kasaad dana 18.03.2006. u 18:05 GMT+1]
FBzP Power!!!
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
194.106.175.*



+16 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 17:11 - pre 221 meseci
Ko je ovde govorio o tim bunarima?

Jel ti znaš uopšte zašta služe površinski explatacioni (sama reč ti govori) bunari?
I šta ti što si silazio u bunar sada kao znaš da odatle vade vodu?? Iz save da vade... juuu

AJde neka ti bude... samo nemoj javno da govoriš...
 
Odgovor na temu

kasaad
Hannover Germany

Član broj: 10052
Poruke: 163
*.pools.arcor-ip.net.



+4 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 17:23 - pre 221 meseci
vazi u pravu si :)

Kas
FBzP Power!!!
 
Odgovor na temu

plcb83
Nis

Član broj: 62739
Poruke: 274
*.dial.b92.net.

ICQ: 168538686
Sajt: www.gradnis.net


Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 17:48 - pre 221 meseci
@Ivan Dimkovic

Evo , necu da klasicno citiram vec cu samo da stavim navodnike …

“1. Radi se o privatnoj firmi, zar ne? Znaci nije drzavna vec u vlasnistvu privatnika.”

Evo, “Rosa” je bila DRUSTVENA firma i nacin na koji je privatizovana malo mi je sumnjiv, ali ko sam ja da sudim o tome. Za dan –dva se znalo da je “Rosu” kipila “Coca-Cola”

“2 Izvor ne moze da se kupi, moze da se zakupi u Srbiji zar ne? Nece ga niko odneti.”

Ja nisam rekao da ce izvor da se kupi. Naravno kupili su FABRUKU koja pravi PROFIT. I kakve veze ima izvor? Mislis da sada moze da dodje Majk (ili Mika) i da koristi isti taj izvor koji koristi “Rosa”

“3. Zasto mislis da je strani investitor losiji od domaceg?”

Evo “Filip Moris” je kupio DIN-Nis. Zapravo kupio je ovo trziste. Dobro, ljudi su uzeli otpremnine i otisli sa 50-60 000 evra ali nije to poenta. Duvan se ne kupuje od domacih prizvodjaca duvana vec iz Juzne Afrike. Paklice ne pravi “Prosveta” Stamparija vec to rade Cesi. Znam, oni se trude da NJIMA bude veci profit ali ako su tada od DIN-a zivele na hiljade ljudi (i zaposljeni i oni koji su sa njim poslovali) a sada od te fabrike ima koristi samo drzava preko poreza-eto zasto mislim da nije bolji strani investitor.



“4 Imas li neki primer da se domaci investitor ili drzava bolje staraju o firmi nego strana kompanija?”

Imam. Evo Americka firma “Uniworld” je kupila “Srbija-turist” za milion dolara. Jedno od najvecih hotelskih preduzeca u Srbiji koja ima TRI hotela u Niskoj Banji, CETIRI hotela u Nisu i jedan motel sa autokampom i bazenom.I to sve za milion. Od 600 radnika koliko je bilo njih oko pola je uzelo otpremnine. Ostalo ih je 360. Njih 180 , znaci pola je dobilo otkaze. Zato strajkuju treci mesec. Trebao je da investira DEVET MILIONA dolara investirao je pola miliona. Do momenta privatizacije firma je poslovala sa dobicima od kako je privatizovana firma posluje sa gubicima! Bila je jedna od retkih koja je svojim radnicima isplacivala plate svakog meseca (za Nis pricam).


“mm, a sta ti tu vidis kao lose? Zar mislis da domaci "gazda" nece uraditi isto? Mislim da je komunizam crkao jos pre 16 godina - ko god je vlasnik firme, brinuce se o svom profitu pod #1”

Ovo nema veze sa komunizmom.

“Ne vidim sta je tu problem, nek se onda ljudi okupe i otkupe firmu - napravi se domaci fond, ako mislite da je to isplativa investicija... trziste je otvoreno, svako moze ucestvuje.

To se inace i postize formiranjem fondova - na zalost, gradjani Srbije vecinom jos nisu dosli do te ekonomske moci, a ni banke se ne trude - da to popularizuju. U mnogim zapadnim zemljama ljudi i te kako ulazu u fondove, koji raspolazu sa njihovim parama i plasiraju ih na trziste - tako bi i fabrike ostale "nase" (malo grub pojam) , a u isto vreme bi gradjani na indirektan nacin upravljali svojom drzavom. “

Za “Srbija-turist” konkretno nije ponudjeno da se privatizuju na taj nacin. Sve se radi “ispod zita”.




“U principu odlicna solucija, mnogo bolja od samoupravljanja, jos samo kad bi berza u Srbiji pocela stvarno da radi (tj. da mnoge firme izadju na istu) i da moze da se slobodno trguje ;)”

Zasto mislis da berza ne moze da radi? Evo ja sam se uclanio za konzorcijum “Mivele” Zato jer verujem da ce akcije koje (ako se na taj nacin privatizuje) su sada Xdinara za nekoliko godina biti 3X dinara.



Vo se ne kolje zbog kila mesa.

www.gradnis.net
www.glavnibaja.info

Moje misljenje ce se vremenom menjati ali ne i cinjenica da sam u pravu.

 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
86.35.142.*



+6455 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 17:58 - pre 221 meseci
Citat:
plcb83:
Evo “Filip Moris” je kupio DIN-Nis. Zapravo kupio je ovo trziste. Dobro, ljudi su uzeli otpremnine i otisli sa 50-60 000 evra ali nije to poenta. Duvan se ne kupuje od domacih prizvodjaca duvana vec iz Juzne Afrike. Paklice ne pravi “Prosveta” Stamparija vec to rade Cesi. Znam, oni se trude da NJIMA bude veci profit ali ako su tada od DIN-a zivele na hiljade ljudi (i zaposljeni i oni koji su sa njim poslovali) a sada od te fabrike ima koristi samo drzava preko poreza-eto zasto mislim da nije bolji strani investitor.


Da je DIN imao sposoban menadžment, to bi sve oni sami uradili i pre privatizacije, pa ne bi doveli firmu do bankrota.

Šta misliš zašto se duvan uvozi iz Južne Afrike, ili zašto se te kutije prave u Češkoj?

Ko je lud da smanjuje svoj profit zaradi neke burazer ekonomije, i da bi neki tamo Žika koji k** nije mrdnuo crlog života, može lagodno da živi na njihovoj grbači...

 
Odgovor na temu

WawaHOO!
Karaburma

Član broj: 86823
Poruke: 602
*.84.eunet.yu.

Sajt: www.infobuk.com


Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 18:05 - pre 221 meseci
Ja mislim da bi trebali da pocnemo da stekujemo vodu i za nekih 10-20 godina kada bude pocela da nestaje mozemo je prodavati i eto nama para.Ko hoce da se ridruzi mojoj ideji?

[Ovu poruku je menjao pajaja dana 18.03.2006. u 19:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16688
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 18:12 - pre 221 meseci
Citat:

Evo “Filip Moris” je kupio DIN-Nis. Zapravo kupio je ovo trziste. Dobro, ljudi su uzeli otpremnine i otisli sa 50-60 000 evra ali nije to poenta. Duvan se ne kupuje od domacih prizvodjaca duvana vec iz Juzne Afrike. Paklice ne pravi “Prosveta” Stamparija vec to rade Cesi. Znam, oni se trude da NJIMA bude veci profit ali ako su tada od DIN-a zivele na hiljade ljudi (i zaposljeni i oni koji su sa njim poslovali) a sada od te fabrike ima koristi samo drzava preko poreza-eto zasto mislim da nije bolji strani investitor.


Bas zato je DIN i dosao do toga da mora da bude kupljen jer je poslovao tako kako ti navodis - Ventura je lepo pitao, sta mislis zasto Philip Moris posluje onako kako posluje - pa naravno da bi maksimizirao svoj profit - nema u ekonomiji burazerstva, ako hoces da uspes - sa burazerstvom ces samo da propadnes na duze staze, kao vecina domacih drustvenih firmi.

Sta mislis, postavi sebi pitanje - da je DIN kupio domaci investitor, i da ima opciju da mu je jeftinije pakovanje paklica iz Ceske nego pakovanje u Srbiji, da li bi on ostavio biznis da mu ne pravi veci profit? Hajde razmisli dobro :)

Patriotizam je kad je svaka firma uspesna - taj burazerski "patriotizam" je kancer za drzavu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Sta ce biti kad ih vise ne bude?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 16246 | Odgovora: 77 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.