Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nova nada Ubuntu 6.06

[es] :: Advocacy :: Nova nada Ubuntu 6.06

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5087 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0606.06.2006. u 17:39 - pre 219 meseci
Citat:
Naprimjer, niko zivi ne moze utuziti (ono, moze, ali ja ne vjerujem da ima zanesenjaka koji vjeruju da taj spor mogu da dobiju) IBM da otvori softver koji oni nece, iako taj softver trci na komponentama koje su OSS (linux, na primjer).


Naprotiv, mislim da bi ih relativno lako naterali da se pridržavaju licence, ako bi zaista došli na sud i ako bi bilo dokazano da je krše.

IBM ili ne, sud je sud.

Vidi kako su nedavno naterali RIM da sklopi nagodbu za, koliko ono beše - $500 M, sa onom nekom malom firmom? Od 6 patenata po kojima su tuženi, kasnije su 2 odbijena, a dok su preostala 4 razmatrana - ovi se nagodiše i pored toga što su praktično svi posmatrači sa strane ocenjivali da će i preostala 4 patenta da budu proglašena nevažećim. Slično je i Eolas (firma od jednog jedinog čoveka ako se sećam dobro) tužio MS i dobio parnicu (takođe preko $500 M; mislim da sad razmatraju žalbe, itd) i tako dalje i tako dalje..

Potrebno je samo da imaš dobar motiv da se tužakaš sa njima: ne znam da li bi neko mogao da tuži npr. IBM i traži odštetu od $50 M jer su zatvorili kod koji je pod GPL-om?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teol.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0606.06.2006. u 18:30 - pre 219 meseci
Nego da se vratimo na ubuntu.

Preko vikenda (da, vikenom se radi :)) sam u jednoj maloj NGO organizaciji prestekavo racunare sa windowsa na Linux i to bas ovaj iz topica. Instalacija je radjena na 7 racunara: 1 HP laptop, 1 HP server, 5 nekih krntijica (PIV - Via, SiS). Evo zakljucka koji je po mom misljenja apsolutno objektivan:

* svih 5 krntijica je linux besprekorno instaliralo. Sav (sav) harware radi bez problema. Ukljucujuci i jedan skener, mrezni stampac i dva obicana (redom: hp, hp, hp, epson). Na svim racunarima sljaka samba.

* laptop, sve primio bez problema. Doduse nema kamerica, wirless nisam ni gledo jel radi sve ide preko dobrih starih kablova.

* server. heh... prvo mi je instalacija pukla 4 puta. Onda je sve proslo kak treba, pa pe prsla I particija. Sys tools su sve popravili. Sutra je pukla opet prva particija, poslje malo cackanja i druga. Sumnja se na hardware.


Suma:
Ubunu 6 - nista posebno. Uglavnom su stvari radjene ispod haube. Sustem instalacije, odlican - ekstra jednostavan. Paket menadzer - na nivou, poboljas u odnosu na proslu verziju tj. prilagodjen manje iskusnim korisnicima.

Na zalost, Linuxu i dalje trebaju 2-3 velika dekstop/workstation igraca da malo pokrenu industriju. Ako za par godina se to ne desi Linux kao desktop ce se totalno ugasiti.
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0606.06.2006. u 20:23 - pre 219 meseci
Citat:
degojs:
Citat:
Apatrid:Naprimjer, niko zivi ne moze utuziti (ono, moze, ali ja ne vjerujem da ima zanesenjaka koji vjeruju da taj spor mogu da dobiju) IBM da otvori softver koji oni nece, iako taj softver trci na komponentama koje su OSS (linux, na primjer).
Naprotiv, mislim da bi ih relativno lako naterali da se pridržavaju licence, ako bi zaista došli na sud i ako bi bilo dokazano da je krše.

IBM ili ne, sud je sud.


Ja recenicom koju si citirao nijesam htio da kazem "corav je posao tuziti IBM jer je doticni veliki, ima para te time i mocne advokate", vec "corav je posao ovdje tuziti IBM, povrede licence nema". Ako ti mislis da je povredjena licenca, objasni mi kako, ja bih bas volio da znam kako.

Evo ti ogoljene tvrdnje, da ne raspravljamo "ja u klin, ti u plocu":
IBM prodaje zatvoreni softver koji trci na Linux-u. Cinjenica da je "more" GPL komponenti prisutno na masini na kojoj trci IBM softver ne sprecava IBM da drzi taj kod zatvoren. GPL kao argument ne moze da se koristi da se IBM natjera da otvori svoj softver pisan za Linux.

Elem, Mladenova tvrdnja da "GPL negira sve licence" ocigledno ne vazi za IBM-ovu svojinu nad softverom napisanim za Linux.

Citat:
degojs:Potrebno je samo da imaš dobar motiv da se tužakaš sa njima: ne znam da li bi neko mogao da tuži npr. IBM i traži odštetu od $50 M jer su zatvorili kod koji je pod GPL-om?


Dvije su komponente koje placa onaj koji spor izgubi: troskovi odstete ostecenoj strani, te sudski troskovi da se postupak pokrene i vodi. Koliko sam ja shvatio, kad FSF tuzi, oni traze da im platis troskove advokata koje su angazovali te da otvoris kod. Ne traze da im isplatis odstetu, to bi negiralo cinjenicu da se za GPL kod ne placa licenca. Uostalom, ni FSF nije vlasnik GPL koda.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0607.06.2006. u 01:12 - pre 219 meseci
Citat:
dr ZiDoo: Nego da se vratimo na ubuntu.
.............
Na zalost, Linuxu i dalje trebaju 2-3 velika dekstop/workstation igraca da malo pokrenu industriju. Ako za par godina se to ne desi Linux kao desktop ce se totalno ugasiti.

Nisam bas neki ljubitelj Ubuntua, mora de je zbog toga sto ima jednog gazdu, a i slova MS su tu ali mislim da je on negde bas u toj semi koju ti proglasavas opravdano za potrebnu da bi Linux ziveo i dalje.

Ovo im je prvo izdanje sa dugom vremenskom podrskom, zatim mislim da su presli na 1 CD, koji je istovremeno Live i instalcioni, pa sada mogu jos lakse da salju po svetu besplatne CD-e, medju koje je ukljucen i Kubuntu. Uskoro ce se pojaviti populacija koja ne zna za drugi OS osim (K)Ubuntu! Vec mesecima su prvi na top listi na Distrowatch, po mom misljenju zahvaljujuci prvenstveno slanju besplatnih CD-a sirom sveta a tako ce i ostati. Taj "cunami" ce biti tesko zaustaviti. Ljudi nece znati da im ne radi nesto za sta nisu ni culi niti znaju da postoji. Mozda je to lose, ali je tako.

Ja licno nikako ne mogu da shvatim da na razvijenom Zapadu sve postoji u bezbroj varijanti, osim MS Windowsa i mozda je Linux "bozja kazna" sto je Zapad dozvolio da to bude tako kako je.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0607.06.2006. u 15:23 - pre 218 meseci
Citat:
tdjokic:Vec mesecima su prvi na top listi na Distrowatch, po mom misljenju zahvaljujuci prvenstveno slanju besplatnih CD-a sirom sveta a tako ce i ostati.


tdjokic-u, Distrowatch statistike su formirane na osnovu posjeta NJIHOVIM web stranicama, a koje su posvecene distribuciji. Tako, na primjer, svaki put kad neko klikne na "Ubuntu" link na njihovoj stranici, brojac se inkrementira i distribucija postaje jos interesantnija. Dovesti slanje besplatnih CD-a u logicku vezu sa brojem kliktanja na Distrowatch... je poprilicno nategnuto. :) Takodje, Distrowatch kao autoritet meni poprilicno sumnjivo zvuci. Rijetko ga posjecujem, a svi mi formiramo svoje misljenje polazeci (prvo) od svojih iskustava. Meni se cini da Distrowatch posjecuje ekipa koja jos uvijek "trazi" svoju distribuciju, u takvoj populaciji sve "pocetnicke" distribucije bolje prolaze.

Da ne bude nesporazuma, ja uopste ne negiram uspjeh Ubuntu-a. I mislim da je slanje CD-ova od minimalnog uticaja na tu popularnost. Ljudi su stvarno odradili posao. Od i inace snazne distribucije, Debian-a, napravili su nesto sto se brzo instalira, veoma lijepo izgleda (meni, to je, ipak, subjektivno) i daje poprilicno funkcionalan box poslije nepunih pola sata, zadrzavajuci mogucnost da se evoluira u sto hoces, zato sto je veza sa Debian sistemom za distribuciju neprekinuta. Takodje, posto je Ubuntu "pocetnicka" distribucija, ton koji se koristi na njihovim forumima je mnogo tolerantniji od Debian price, gdje hoce da ti se obdesi da ti ekipa odgovori sa "RTFM" ;).

Ubuntu je postao "bolji Debian od Debiana", bar sudeci po malom uzorku Debian korisnika u mojoj okolini. Presli, ne zale se, cini im se da su dobili "i jare i pare".

(K)Ubuntu je uspjesan zato sto je uradio pravu stvar i pokrenuo evoluciju u pravcu koji ima smisla. I ostale distribucije slijede tu logiku, sto ce se na kraju izroditi iz te "bitke distribucija" tek ostaje da se vidi. Ja NE vjerujem da cemo jednog lijepog dana osvanuti u svijetu u kome maltene svi LINUX KORISNICI voze Ubuntu, a generalizacija da ce cijela populacija voziti Linux mi tek ne pada na pamet. :)
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0607.06.2006. u 15:36 - pre 218 meseci
Citat:
dr ZiDoo: Na zalost, Linuxu i dalje trebaju 2-3 velika dekstop/workstation igraca da malo pokrenu industriju. Ako za par godina se to ne desi Linux kao desktop ce se totalno ugasiti.


Pravo ti reci, bas me zanima na cemu je baziran taj pesimizam (da ce se Linux kao desktop totalno ugasiti). Koliko mi nevjerovatno zvuci tvrdnja da ce za par godina svi preci na Linux, isto toliko (ako ne i vise) mi nevjerovatno zvuci tvrdnja da ce Linux zaginuti. Zasto? Da se takva "smrt" Linuxa (*BSD-a, bilo cega) desi, ono sto je potrebno i neophodno je da se dodje u situaciju da ta platforma NE MOZE da vozi neko parce softvera bez koga se ne moze. Ja uopste ne vidim tehlologiju koja bi bila takav "ubica" Linux-a kao desktop rijesenja, pogotovu za ljude koji vec sada koriste dati OS.
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.lstm.uni-erlangen.de.



+27 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0607.06.2006. u 15:56 - pre 218 meseci
Citat:
Apatrid:
Pa zatvoreni softver MORA da bude boljeg kvaliteta, pobogu.

Nemoj bre to „bolje“, kako iko može da kaže „bolje“ u opštem smislu? Većina slobodnog softvera je i nastala zato što neko nije imao ništa „bolje“, pa seo i napisao svoje. Recimo da zatvoreni softver mora da bude različit, inače nema 'leba. Kao što Linuks (kako se često dovikuje preko rovova) potamani vlasničke Unikse, tj. na polju gde se bije 1 na 1.

Meni najbliži primer je Intelov C-kompilator. Pravi brže programe od GCCa? U primenama koje se mene tiču, kako gde. Uglavnom je vrlo jogunast — ako se „bomba ne udari tačno kako treba“, brži ispadne GCC. I to na Intelovim procesorima, a na AMDu nema šta ni da se pokušava. I pošto ne proizvodim softver, Intel takođe imam za džabe kao i GCC, znači to ne igra ulogu.

I 'ajde nešto prostije. Zna li neko neki dobar program za crtanje grafika (znači ono, zadam mu neku funkciju preko tačaka/formule...), pa nek i košta, da ne moram da pišem sopstveni (kao što sam počeo)? Dobijem ospe kad upoređujem današnje grafike i one iz knjiga iz pedesetih-šezdesetih.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0607.06.2006. u 16:17 - pre 218 meseci
Citat:
Časlav Ilić: Nemoj bre to „bolje“, kako iko može da kaže „bolje“ u opštem smislu? Većina slobodnog softvera je i nastala zato što neko nije imao ništa „bolje“, pa seo i napisao svoje. Recimo da zatvoreni softver mora da bude različit, inače nema 'leba. Kao što Linuks (kako se često dovikuje preko rovova) potamani vlasničke Unikse, tj. na polju gde se bije 1 na 1.


Slazem se sa svime sto si rekao, samo da kazem da mi uopste nije bila namjera da "poredim babe i zabe" te uvodim etalone kvaliteta i/ili negiram razlicite potrebe korisnika.

Jednostavno, da napisem nesto tipa "komercijalni softver mora da ponudi dodatne funkcije ili brze performanse u izvrsavanju operacija koje vecina korisnika koristi ili jednostavnije koriscenje ili..." mi je malo rogobatno, pa cu, uz svo duzno postovanje za tu argumentaciju, ja ipak nastaviti da koristim veoma fluidan i neprecizan termin "bolje", sve nadajuci se da ce sagovornici razumjeti da se radi o losoj navici. :)

"Razlicito" je neprecizno, barem kako ga ja dozivljavam. Program koji je napisan tako da se pokrece iz komandne linije je razlicit, ali ipak na "trzistu" cesto u inferiornijoj situaciji u poredjenju sa GUI kokurencijom. "Bolje", kad se razmislim, je ovdje iskorisceno kao uprosjeceno (i generalizovano, sto je vazda opasno) mjerenje interesovanja za funkcije doticnog softverskog paketa, a u siroj korisnickoj populaciji.

To sto su po toj logici Windows programi "bolji" vecini korisnika racunara na ovoj planeti, pravo ti reci, meni ne predstavlja problem. Njihovo pravo da sami procjenjuju (i naprave greske te zive sa posljedicama svog izbora).
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0607.06.2006. u 17:11 - pre 218 meseci
Citat:
Apatrid: tdjokic-u, Distrowatch statistike su formirane na osnovu posjeta NJIHOVIM web stranicama, a koje su posvecene distribuciji. ... Dovesti slanje besplatnih CD-a u logicku vezu sa brojem kliktanja na Distrowatch... je poprilicno nategnuto. :)

Da ne bude nesporazuma, ja uopste ne negiram uspjeh Ubuntu-a. I mislim da je slanje CD-ova od minimalnog uticaja na tu popularnost.

Ubuntu je postao "bolji Debian od Debiana", bar sudeci po malom uzorku Debian korisnika u mojoj okolini. Presli, ne zale se, cini im se da su dobili "i jare i pare".

Ne znam egzaktno kako se formira DW statistika, pa ne smem nista da tvrdim, ali, sa druge strane, verovatno se formira za SVE distribucije jednako? Ako je tako, onda su svi u istom polozaju, bio on los ili dobar. Kako je toliko ljudi iznenada saznalo za Ubuntu? Svi drugi veliki igraci imaju tradiciju, marketing, ovo, ono, a Ubuntu samo besplatne CD-e. Zato sam i dalje ubedjen da je to glavni uzrok za visoko mesto.

Evo dokaza iz njihove kuce, koji cemo uskoro imati prilike da proverimo: Ubuntu vec dugo salju, a Kubuntu ne. Sada je Kubuntu negde oko 13 mesta a ubedjen sam da ce se za par nedelja podici na neko 6 - 8 ili jos i vislje, jer su sada poceli i njega da salju.

Ubuntu nije los, ali nije ni blistav. Ima neke vrlo jednostavne mane, kao sto je recimo vrlo malo programa koji su dolazili uz instalacioni disk. Instalacija krajnje jednostavna, tekstualna, nesto kao u cilju omogucavanja instalacije i korisnicima sa skromnijim masinama, a onda im podmetnu skidanje programa preko Interneta! Mnogo kontroverzno. Mozda su nesto uradili i na tom planu, ne mogu trenutno da proverim.

Nisam toliko potkovan da bih diskutovao o onom "bolji Debian od Debiana". Znam da su mnogo radili i mnogo toga promenili, a da li je to i optimalan pristup ne znam. To prevazilazi moje skromno teorisko znanje.

A ona moja konstatacija o Coca Coli, pardon - Ubuntu :-) je bazirana bas na tom besplatnom slanju CD-a. Nazalost, mnogima je jos uvek to presudno. A ako nije bas presudno, ono je komforno - svakome je nesto sto je dzabe slatko. Preplavice svet, jednostavno. Bez finesa, totalno nesuptilno, "na silu". A vec postoji i niz distribucija baziranih na Ubuntu, namenjenih raznim lokalnim okruzenjima - skole i slicno. Nemoj mi reci da ce ona osoba koja celo vreme osnovnog i srednjeg skolovanja radi na Ubuntu kasnije tek tako preci na nesto drugo. Mozda ce se izdvojiti dva potpuno odvojena okruzenja - "Linux" i "ostali" i egzistirati paralelno, kao metarske i colovne mere, kao voznja levom i desnom stranom, sto nije idealno, ali postoji.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0607.06.2006. u 17:39 - pre 218 meseci
Citat:
tdjokic: Da ti kazem "Zameni stampac" bilo bi sa moje strane ruzno i glupo, nije to par eura pa da menjas. Medjutim, ima sansi da se na nekom forumu nadje resenje za taj problem. Takodje, mozes menjati Linux distribucije do mile volje, to JESTE par eura ili i manje.

Jeste, samo nema svako vremena za tako nešto.

Citat:
MladenIsakovic: Uffff, to što ih oni negiraju, ne znači ništa. I ja negiram Seku Aleksić kao umetnika, smatram da ona sa umetnošću ima veze koliko i krokodil sa matematikom, pa to njoj ništa ne smeta da dobija oskare popularnosti. To što GPLovci propagiraju protiv ostalih, ništa im ne smeta da se razvijaju.

Ima raznih mišljenja, npr. moje kolege sa posla smatraju da je Seka Aleksić vrlo bitna za duhovno stanje nacije

Citat:
Apatrid: "Otrovnost" GPL licence (u stilu da bilo kakav izvedeni softver MORA da takodje bude objavljen pod GPL licencom) je stvar koja je vrlo sumnjiva sa pravnickog stanovista.

Ne razumem zašto si to nazvao "otrovnošću".

Citat:
Apatrid: Da ne bude nesporazuma, ja uopste ne negiram uspjeh Ubuntu-a. I mislim da je slanje CD-ova od minimalnog uticaja na tu popularnost. Ljudi su stvarno odradili posao. Od i inace snazne distribucije, Debian-a, napravili su nesto sto se brzo instalira, veoma lijepo izgleda (meni, to je, ipak, subjektivno) i daje poprilicno funkcionalan box poslije nepunih pola sata, zadrzavajuci mogucnost da se evoluira u sto hoces, zato sto je veza sa Debian sistemom za distribuciju neprekinuta. Takodje, posto je Ubuntu "pocetnicka" distribucija, ton koji se koristi na njihovim forumima je mnogo tolerantniji od Debian price, gdje hoce da ti se obdesi da ti ekipa odgovori sa "RTFM" .

Ubuntu je postao "bolji Debian od Debiana", bar sudeci po malom uzorku Debian korisnika u mojoj okolini. Presli, ne zale se, cini im se da su dobili "i jare i pare".

Ubuntu je bolji samo po tome što ima novije verzije programa. Inače, meni lično se izgled nikako ne sviđa i to je jedini razlog zbog preferiram Debian. Da mi se ide u savanu, ja bih išao u savanu, a da je gledam na ekranu monitora meni je potpuno neadekvatno. Ruku na srce, za prosečne korisnike neki grafički alati koje on ima mogu biti od velike pomoći.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0607.06.2006. u 17:49 - pre 218 meseci
Citat:
Marko_R: Ne razumem zašto si to nazvao "otrovnošću".


Zato sto sam (vec) dugo u emigraciji i ne znam za alternativu u srpskom jeziku. Kad se o GPL prica na engleskom, cesto se taj koncept (zahtjev da softver izveden iz GPL koda bude i sam GPL) identifikuje sa frazom "poison pill", ili prica o "poisonous nature of GPL". "Otrovnost" kao karakteristika odvracanja onih koji bi da kod koji je otvoren nanovo zatvore.

Nije upotrijebljeno u pezorativnom smislu.
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0607.06.2006. u 17:52 - pre 218 meseci
samo jedan komentar na podrsku hardware-a na linuxu..
na mom kompjuteru, Linux je jedini OS (slackware.. samo jedna distribucija..)
tao da je menjanje stampaca skupo.. to je tacno.. ali sledei put, kad kupujes novi hardware, kad vec gledas tri cetri sajta da uporedis par modela.. jos pogledas linuxquestions.com HCL (hardware compatibility list) i uzmes onog koji je supportan lepo pod linuxom. Kad neko kaze samo par procenata linux usera.. 2% godisnje zarade firme poput HP verujte da NIJE malo. Pa i stampac.. bar od ovih jeftinijih modela.. jeftiniji nov stampac nego dva kertridza.. tako da.. sledeci put.. samo jos pogledajte HCL i kupite ono sta radi bez problema, ni ne treba menjati distribuciju za svaku stvar koju hoces da uradis
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.lstm.uni-erlangen.de.



+27 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0608.06.2006. u 12:46 - pre 218 meseci
Citat:
Apatrid:
"Bolje", kad se razmislim, je ovdje iskorisceno kao uprosjeceno (i generalizovano, sto je vazda opasno) mjerenje interesovanja za funkcije doticnog softverskog paketa, a u siroj korisnickoj populaciji.

Izvanredna dodefinicija, zaista. Moraću da je pribeležim negde sa strane.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Nova nada Ubuntu 6.06

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5087 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.