Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

VB9 - budućnost programiranja

[es] :: Art of Programming :: VB9 - budućnost programiranja

[ Pregleda: 3243 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon VB9 - budućnost programiranja27.12.2006. u 18:27 - pre 211 meseci
http://research.microsoft.com/~emeijer/Papers/ICFP06.pdf

http://www.codeproject.com/useritems/csharp3-concepts.asp

Izgleda da je Funkcijsko programiranje "next big thing"...
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: VB9 - budućnost programiranja28.12.2006. u 00:36 - pre 211 meseci
Evo malo drukcije pogled na nove stvari
http://blogs.msdn.com/mattwar/archive/2005/10/09/479008.aspx

A evo i objasnjenja LINQ-a, ovaj link mi nekako najbolje objasnjava "evoluciju"
http://msdn.microsoft.com/libr...dotnet/html/linqprojectovw.asp

 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: VB9 - budućnost programiranja28.12.2006. u 16:47 - pre 211 meseci
Citat:


Ovo bi kao trebala biti neka patetična satira, na račun što hitnijeg razrješenja semantičke rupe između govornih i prirodnih jezika? :)

Citat:
A evo i objasnjenja LINQ-a, ovaj link mi nekako najbolje objasnjava "evoluciju"
http://msdn.microsoft.com/libr...dotnet/html/linqprojectovw.asp


LINQ je samo jedna od nadolazećih tehnologija koje se vežu uz C# 3.0/VB9. Povijesna perspektiva koju pruža papir Erika Meijera je IMHO nešto bolja od one o kojoj zbore Hejslberg/Box.

Zar baš nitko nema volje prokomentirati uzbudljive nove jezične konstrukte nikad prije viđene u mainstream jezicima?

CLOS-style multimetode u Visual Basicu? Brrr :)
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: VB9 - budućnost programiranja28.12.2006. u 17:12 - pre 211 meseci
Citat:
Brace you must

Written it is, the Console. “Hello World”


Brace you must? O RLY? OMFG ROFL!!!111!

there is 12#2#E1-2#1_0111# proper way ;)

Citat:

I know it’s difficult to believe, as strange as it seems. Yet, sometime in the future, everyone will be writing software this way. Knowing this, it makes my work so much more invigorating. I can literally feel the electricity in the air around here.


Najjaci deo! Da treba mesavina cobola i Tolkiena, za epski feeling ;-) I garant nece biti programera koji ce moci da audituje takav kod, jer ce se valjati od smeha ;-)

;-))))

BTW, sad ozbiljno, LINQ mi deluje kao preko hleba pogaca, nesto sto kompajler vendori mnogo vole da rade.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 28.12.2006. u 18:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: VB9 - budućnost programiranja28.12.2006. u 18:20 - pre 211 meseci
Citat:

Ovo bi kao trebala biti neka patetična satira, na račun što hitnijeg razrješenja semantičke rupe između govornih i prirodnih jezika?


Sta ja znam... meni je samo bio interesantan pogled na celu ovu evoluciju jezika, mada... za koju godinu svasta moze da se desi.


Citat:

LINQ je samo jedna od nadolazećih tehnologija koje se vežu uz C# 3.0/VB9. Povijesna perspektiva koju pruža papir Erika Meijera je IMHO nešto bolja od one o kojoj zbore Hejslberg/Box.


Jeste, LINQ je samo produkt te evolucije. Link sam dao jer se na njemu lepo vidi primena novih "gadgeta" (LINQ -> expression trees, extension methods, object Initializers, type Inference).

Sto se tice novih prosirenja, prokomentarisao bi kao sto sam procitao na jednom blogu - da su to uglavnom compiler syntactic sugar prosirenja. Da me neko ne razume pogresno ta prosirenja mnogo znace, uostalom LINQ ne bi mogao da funkcionise bez njih ali u pozadini to jeste to.

Licno mislim da je buducnost veoma svetla ovim jezicima (C#, VB) i da ce izazvati veliku promenu u nacinu razmisljanja i izrade programa slicno kao sto su to uneli generici u 2.0.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: VB9 - budućnost programiranja28.12.2006. u 18:55 - pre 211 meseci
To je old news za one za koje postoji 12#2#E1-2#1_0111# proper way ;-)
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: VB9 - budućnost programiranja29.12.2006. u 08:45 - pre 211 meseci
Bojane mozes li malo da pojasnis te tvoje izjave
Citat:

BTW, sad ozbiljno, LINQ mi deluje kao preko hleba pogaca, nesto sto kompajler vendori mnogo vole da rade.


kao i ovu zadnju da je old news. Ja ne razumem kako to mislis. Ovo je veoma novo u .NET svetu a za ostale jezike i tehnologije niko nije ni spominjao da vec ne postoji.
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: VB9 - budućnost programiranja09.02.2007. u 10:37 - pre 209 meseci
Jedan jako zanimljiv video, u kojem sudjeluje i Erik Meijer iz papira na prvom postu u ovoj temi:

http://channel9.msdn.com/Showpost.aspx?postid=273697

Citat:
negyxo: Sto se tice novih prosirenja, prokomentarisao bi kao sto sam procitao na jednom blogu - da su to uglavnom compiler syntactic sugar prosirenja. Da me neko ne razume pogresno ta prosirenja mnogo znace, uostalom LINQ ne bi mogao da funkcionise bez njih ali u pozadini to jeste to.


Sa stajališta CLI bajtkoda, gotovo svi kontrolni i deklarativni konstrukti programskog jezika su sintaksni šećer. Neke će od ovih featurez dakako zahtijevati zahvate u sam CLR (3.5, ili kako god ga budu verzionirali), neke neće. Činjenica je doduše da sam CLR pruža mnogo više nego što trenutni prime-time .NET jezik C# iskorištava.

Mene doduše mnogo više zanimaju 2 knjige koje ovo ljeto izlaze o F#, nego cijela ta LINQ strka, ali dobro ;) Varietas delectat!
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: VB9 - budućnost programiranja09.02.2007. u 13:20 - pre 209 meseci
Citat:
cynique: Jedan jako zanimljiv video, u kojem sudjeluje i Erik Meijer iz papira na prvom postu u ovoj temi:

http://channel9.msdn.com/Showpost.aspx?postid=273697


Video sam taj video, bilo mi je interesantno porediti rasprave oko D lanugage-a i onoga sto su Andreas i kompanija govorili. Onaj deo oko znacaja frameworka i sve manjeg znacaja jezika mi je najzanimljiviji.

Citat:

Sa stajališta CLI bajtkoda, gotovo svi kontrolni i deklarativni konstrukti programskog jezika su sintaksni šećer. Neke će od ovih featurez dakako zahtijevati zahvate u sam CLR (3.5, ili kako god ga budu verzionirali), neke neće.


Pa da, jeste. Kada se ide u takvu analizu onda se sve svodi na isto. To mu onda dodje isto tako kao IL prema native kodu ili ja gresim? Mada ovo nije toliko bitno, po meni ovo vec spada u neko filozofiranje, tacnije precizno definisanje sta je sta, sto u nekom prakticnom sistemu nema neku veliku vrednost (to da li je foreach u pozadini while...) bitno je koliko ce to nama da olaksa neke svakodnevne muke.
Mada kako je krenulo, kompajleri sve inteligentniji, pitanje je koliko cemo sami mi 'prljati' svoje ruke

Citat:

Mene doduše mnogo više zanimaju 2 knjige koje ovo ljeto izlaze o F#, nego cijela ta LINQ strka, ali dobro Varietas delectat!


Hehe, svako ima svoje, meni je LINQ interesantan zato sto radim Data aplikacije, i vec sad vidim gde bi lepo uskocio i koliko bi smanjio neke gluposti koje danas radim, pogotovo sto bi programski model bio mnogo blizi prakticnom problem. F# sam probao i za razliku od sledeceg C# primetio sam da ima lepsu sintaksu za funkcijsko programiranje ali to je valjda zato sto ono F od F# znaci nesto ali ne vidim gde bi ja to mogao koristiti danas u svojim programima... mada sada kad razmislim mislim da bi BL (Business Layer) bio ko stvoren za F# ali otom-potom.
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: VB9 - budućnost programiranja

[ Pregleda: 3243 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.