Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?

[es] :: Advocacy :: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8993 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BinaryRuler

Član broj: 73518
Poruke: 189
89.216.248.*



+3 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?14.08.2007. u 23:00 - pre 204 meseci
Nedeljko da li ti imas neku preporuku za okruzenje i biblioteke?
Hvala na odgovorima. Respect!!!
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
217.65.192.*



+253 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?15.08.2007. u 07:57 - pre 204 meseci
SDL je pod GNU LGPL licencom. Na primer napravim igru, samo jedan exe fajl. #include "SDL", "SDL_image.h", "SDL_ttf.h" i tako dalje. Hocu da je postavim na svoj ili na tudji sajt da mogu svi besplatno da skidaju, sta treba da radim? Hocu da je postavim da se prodaje, sta treba da radim? Nije valjda da treba da im dajem source code, to je ludost
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?15.08.2007. u 09:19 - pre 204 meseci
Citat:
SkyDiverX: Nedeljko da li ti imas neku preporuku za okruzenje i biblioteke? Hvala na odgovorima. Respect!!!

Prvo reci šta zapravo hoćeš. Ja koristim Code::Blocks + Qt + MinGW/GNU C++, ali meni ne smeta da moj program bude pod GPL.
Citat:
llux: SDL je pod GNU LGPL licencom. Na primer napravim igru, samo jedan exe fajl. #include "SDL", "SDL_image.h", "SDL_ttf.h" i tako dalje. Hocu da je postavim na svoj ili na tudji sajt da mogu svi besplatno da skidaju, sta treba da radim? Hocu da je postavim da se prodaje, sta treba da radim? Nije valjda da treba da im dajem source code, to je ludost

Ta dva slučaja se ne razlikuju. Potpuno je nebitno da li isporučuješ kod uz nadoknadu ili bez nje. Ne možeš isporučiti kod linkovan sa kodom pod čistim LGPL (bez dodatnih speciujalnih dozvola, proveri da li je SDL licenca slučajno LGPL + neki special exception) kao closed source legalno. Postoje dva rešenja:

1. Da linkuješ svoj kod sa LGPL bibliotekom dinamički (uvek je moguće) i isporučuješ svoj exe zajedno sa dll-ovima biblioteke. No, u tom slučaju korisnici imaju pravo na izvorni kod te LGPL biblioteke. Budući da isporučuješ kod LGPL biblioteka kroz dll fajlove, to moraš učiniti pod uslovima licence te biblioteke.

2. Da kontaktiraš vlasnike biblioteke u vezi nabavke drugačije licence.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?15.08.2007. u 12:17 - pre 204 meseci
Citat:
llux: SDL je pod GNU LGPL licencom. Na primer napravim igru, samo jedan exe fajl. #include "SDL", "SDL_image.h", "SDL_ttf.h" i tako dalje. Hocu da je postavim na svoj ili na tudji sajt da mogu svi besplatno da skidaju, sta treba da radim? Hocu da je postavim da se prodaje, sta treba da radim? Nije valjda da treba da im dajem source code, to je ludost

Ne nalazim nijedan razlog zašto ne bi isporučio jedan dll-čić od 147 KB uz svoj exe fajl. Lepo su ti ljudi napisali kako se sa SDL-om radi pod raznim operativnim sistemima i raznim okruženjima.

http://lazyfoo.net/SDL_tutorials/lesson01/index.php
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

BinaryRuler

Član broj: 73518
Poruke: 189
89.216.248.*



+3 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?15.08.2007. u 12:54 - pre 204 meseci
Konkretno meni treba alat za pravljenje projekata sa licencom kakvu ja hocu da stavim. Ako hocu da mi projekat bude komercijalan da to migu da odradim ili ako se odlucim da ga dam pod GPL/LGPL licencom, znaci da mogu da biram.
Koje biblioteke (i grafizke biblioteke dolaze u obzir) i alate da koristim u tom slucaju?
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?15.08.2007. u 12:54 - pre 204 meseci
A sta ono pise za OpenGL da nije potrebna licenca. Je l to znaci da sam slobodan da radim sta hocu sa svojom igrom, bez obaveza?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?15.08.2007. u 14:14 - pre 204 meseci
Citat:
SkyDiverX: Konkretno meni treba alat za pravljenje projekata sa licencom kakvu ja hocu da stavim.

Ma, to mi je bilo jasno. Nego me zanima, sa tehničke strane, kakva je vrsta projekata u pitanju, (web, baze, igre, "običan" application development), šta biblioteka treba da ima itd. Možda ti pasuje Java, C#, Pascal.

1. Za "bezbrižno" C++ programiranje možeš da koristiš npr. wxWidgets. Linkovao svoj kod sa time statički ili dinamički, imaš pravo da ga licenciraš kako hoćeš.
2. Kao odlično C++ okruženje sa odličnom, ali nešto skromnijom (samo GUI) bibliotekom, možeš koristiti Ultimate++ (www.ultimatepp.org). Biblioteke su pod BSD licencom, ali je jedan deo njih pod GPL, pa vodi računa o tome šta koristiš.
3. Java ima vrlo moćan API, ali zahteva instaliran jre da bi programi radili.
4. Ako ne insistiraš na jeziku C++, možeš probati Lazarus. Najveći deo komponenti je pod izmenjenom LGPL (dopušta da licenciraš program kako hoćeš i u slučaju statičkog povezivanja), ali je poneka i pod "čistom" LGPL, pa ako koristiš te kontrole, onda ih moraš koristiti pod LGPL uslovima, ako ne, onda super.
5. Ako ti je Windows jedina ciljna platforma, možeš probati neke od besplatnih (nisu slobodni, niti otvorenog koda itd.) Majkrosoftovih ili Borlandovih alata.
Citat:
llux: A sta ono pise za OpenGL da nije potrebna licenca. Je l to znaci da sam slobodan da radim sta hocu sa svojom igrom, bez obaveza?

Ne znam gde to piše. Dajte, pomozite drugima da vam pomognu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?15.08.2007. u 15:38 - pre 204 meseci
Opengl.org -ABOUT -LICENSING
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?15.08.2007. u 15:54 - pre 204 meseci
Citat:
llux: A sta ono pise za OpenGL da nije potrebna licenca. Je l to znaci da sam slobodan da radim sta hocu sa svojom igrom, bez obaveza?

Da. Upravo tako. No, ako hoćeš da plasiraš hardver koji ima OpenGL (recimo, da praviš igračku konzolu ili grafičku karticu) ili hoćeš da pišeš OpenGL drajver, onda ti treba licenca. Ako pišeš samo igru (kao softver, ne praviš nikakvu konzolu ili drugu vrstu hardvera) i koristiš neki od postojećih drajvera, ili jednostavno koristiš neki OpenGL API (tipičan slučaj, šta tebe briga koju će OpenGL karticu da koristi igrač tvoje igre, igra ne treba da bude zavisna od izbora OpenGL drajvera), onda ti svakako treba licenca za taj drajver ili taj OpenGL API (šta već koristiš), ali ne i za OpenGL. Recimo, ako koristiš OpenGL API iz Qt-a, onda važe uslovi Qt-ove licence. Ako koristiš neki drugi OpenGL API, vidi pod kojom je on licencom, jer se ona primenjuje.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?15.08.2007. u 17:08 - pre 204 meseci
Na primer pravim jedan .cpp fajl. Procitam opengl tutorijale i u njega ispisujem c plus plus + opengl kod. Kompajler vec ima opengl biblioteke. Kompajliram i to je to. Zasto sad QT? Mora da se koristi neki API? Koristi se valjda win32 API
 
Odgovor na temu

BinaryRuler

Član broj: 73518
Poruke: 189
89.216.248.*



+3 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?15.08.2007. u 19:08 - pre 204 meseci
Interesuje me c++ (desk aplikacije) i php ukljucujuci i baze podataka i eventualno OpenGL.
Naravno cross-platform.

[Ovu poruku je menjao SkyDiverX dana 15.08.2007. u 20:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

BinaryRuler

Član broj: 73518
Poruke: 189
89.216.248.*



+3 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?15.08.2007. u 21:22 - pre 204 meseci
Nedeljko da li znas mozda da li Ultimate++ moze da radi na AMD64 i na winXP 32-bita
Jer prilikom kompajliranja mi stalno izbacuje poruku

Linking...
/mingw/lib/crt2.o:crt1.c:(.text+0x16a): undefined reference to `__cpu_features_
init'
collect2: ld returned 1 exit status

There were errors. (0:00.21)

Koristio sam MINGW.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2790 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?15.08.2007. u 21:48 - pre 204 meseci
@Ilux

U tom slučaju koristiš OpenGL API koji je isporučen uz kompajler (ako je isporučen), pa važi licenca koja ide uz taj kompajler. Naravno, ne ona koja se odnosi na kompajler, već ona koja se odnosi na isporučene biblioteke. Ako jeu pitanju MinGW ili GCC ili bilo koji odgovarajući Borlandov ili Majkrosoftov proizvod, onda je sve OK. Izuzetak je besplatno izdanje Borlandovog Kylix-a - on zahteva da aplikacija bude pod GPL. Ja ne želim da ga koristim, jer nameće kratkotrajan natpis prilikom startovanja aplikacije napisane u njemu nalik na "Ovaj program je urađen u besplatnom izdanju Kylix-a i mora biti pod GPL". Ne smeta mi da moj kod bude pod GPL, ali ne podnosim nametnute natpise i slične stvari.

@SkyDiverX

Pretpostavljam da želiš isključivo besplatna rešenja. Verujem da bi ti Lazarus odgovarao, ali ako već bojkotuješ Paskal, onda možeš isprobati wxWidgets. Lepo se integriše sa Code::Blocks-om. Ultimate++ koliko znam nema podršku za baze (treba proveriti).
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

BinaryRuler

Član broj: 73518
Poruke: 189
89.216.248.*



+3 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?15.08.2007. u 22:11 - pre 204 meseci
A da li mogu da koristim MySQL?
Jel bi ti bila frka da mi napises sta tacno da skinem za Code::blocks i wxWidgets i kako da ih podesim?

Sto se tice Ultimate++ podrzava MySQL, pri instalaciji trazi putanju do MySql-a.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2790 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?16.08.2007. u 07:02 - pre 204 meseci
MySQL je dvostruko licenciran. Besplatan je pod GPL, a može se kupiti i komercijalna licenca za njega, što je jedina mogućnost ako želiš da isporučiš svoj kod tako da ne bude pod GPL. Ukoliko hoćeš da zatvoriš svoj kod, a da bazu koristiš besplatno, onda možeš koristiti PostgreSQL. On je pod BSD licencom, tako da nema zime oko licenciranja tvog koda. Takođe, postoje besplatna izdanja ORACLE i SQL Server baza podataka, ali nisam siguran pod kojim se uslovima mogu koristiti. Treba proveriti.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

BinaryRuler

Član broj: 73518
Poruke: 189
89.216.248.*



+3 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?16.08.2007. u 12:37 - pre 203 meseci
Skinuo sam devc++ ali je pod GPL-om ali jako mi se svideo. Neznam da li mogu njega da koristim u komercijalne svrhe koliko sam razumeo koristi wxWidgets a on je pod LGPL-om zar ne?
http://wxdsgn.sourceforge.net/
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?16.08.2007. u 15:39 - pre 203 meseci
Da. Samo, pazi da linkovanje bude dinamičko.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

BinaryRuler

Član broj: 73518
Poruke: 189
89.216.248.*



+3 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?16.08.2007. u 15:53 - pre 203 meseci
Citat:
1. Za "bezbrižno" C++ programiranje možeš da koristiš npr. wxWidgets. Linkovao svoj kod sa time statički ili dinamički, imaš pravo da ga licenciraš kako hoćeš.

Ovde si rekao da moze i jedno i drugo za wxWidgets?

Kazimi za onu varijantu Code::Blocks i wxWidgets sta se prvo instalira?

Usput ako znas zasto mi i devc++ prijavljuje gresku sa MinGW kompajlerom prilikom kompajliranja

[Linker Error] undefined reference to `__cpu_features_init'
ld returned 1 exit status
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?16.08.2007. u 15:58 - pre 203 meseci
Još nešto. Budući da ćeš isporučivati nešto tipa wxWidgets.dll, taj fajl moraš isporučivati pod uslovima njegove licence. Znači, prikači jedan README.txt u kome piše da je taj fajl pod tom i tom licencom, isporuči kompletan tekst licence, ostavi svoj e-mail da bi mogao korisniku da isporučiš kompletan izvorni kod wxWidgets-a. U slučaju komercijalne isporuke, dužan si da lično obezbediš svojim korisnicima izvorni kod te komponente, ali ne i da snosiš troškove te isporuke. Možeš da naplatiš isporuku izvornog koda onoliko koliko to tebe košta (slobodno uračunaj i svoje utrošeno vreme, jer time is monez, ali ne preteruj). Da bi te manje davili, u README.txt fajlu napiši gde se izvorni kod te biblioteke može naći.

Ne zaboravi da u slučaju da svoj kod ne zaštitiš kopirajtom, nemaš ama baš nikakvu pravnu zaštitu. Ako je želiš, napiši nečto poput

Citat:
GameVision - Ultimative arcade game
Copyright (c) by Sir Oliver

You can use file game.exe under following license:

License

You may running this file on the single computer in one moment without any other limitations. Copyng is permited for making backup copies for personal use only.

ili šta već hoćeš.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

BinaryRuler

Član broj: 73518
Poruke: 189
89.216.248.*



+3 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?16.08.2007. u 17:20 - pre 203 meseci
Kako da napravim dinamicko linkovanje sa bibliotekom stdio.h ?
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8993 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.