Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7984972 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
109.72.50.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2012. u 18:48 - pre 149 meseci
Cena povratne karte je bila 170e
 
Odgovor na temu

gargamel011
gargamel
beograd

Član broj: 24788
Poruke: 126



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2012. u 19:04 - pre 149 meseci
Citat:
lelorinel: mozda si samo imala srece


Meni se cini da ti nisi imao/la srece. Kolega je pre par dana sleteo sa puta
i probali smo da ga sami izvucemo ali nismo uspeli i onda sam otisao do prve kuce
u blizini i pitao coveka, na engleskom ne na norveskom, da li moze da nam
pomogne na sta je on izasao i svojim licnim autom probao da nas izvuce
i nije uspeo, ali koliko je on cimao taj svoj auto ja ne bi ni tudji.
Posle toga je otisao po coveka koji je dosao sa traktorom i on se napatio da nas
izvuce i posle 20 minuta mucenja je uspeo a da je usput pokidao SVOJU gurtnu
i kad smo pitali koliko smo duzni on se samo nasmejao i rekao srecan put.

A imam jos bar 5 primera slicna ali da ne gusim temu.
Svakako da budala svuda ima ali ja sam do sada imao kontakte samo sa pozitivnim
i raspolozenim ljudima.Cini mi se da su budale ovde u manjini.
Good luck is often with the man who doesn't include it in his plans!!!
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.222.202.84.customer.cdi.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2012. u 19:25 - pre 149 meseci
Podrzavam, do sada samo pozitivno doduse kratko iskustvo, sta vise u pocetku mi je bilo malo cudno jer sam stvarno ocekivao "nemacku" hladnocu i distancu, medjutim ljudi su krajnje opusteni i pozitivni. Ako vide da ne znas norveski samo se nasmeju i produze dalje na engleskom bez ikakvih "signala", a kome god da sam rekao odakle sam svi su rekli Ok, i nastavili dalje, opet bez ikakvih tikova ili razmisljanja na temu.

U par marketa gde stalno kupujem me vec skoro znaju, i vide da se trudim da ucim norveski pa mi prvo kazu cene na norveskom i odma ponove na engleskom, isto za kesu/racun/pozdrav, sve mi kazu u dva jezika, valjda im interesantno sto se trudim da uskapiram norveski pa eto nisu mufljuzi
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2012. u 22:42 - pre 149 meseci
Citat:
photoplazma:
Kada bude predavala papire u policiju neka ODMAH trazi tu nazovimo je privremenu dozvolu,i neka to sve ide u paketu s zahtevom za redovnu radnu dozvolu. Nama je bio veliki problem,kada smo naknadno saznali za tu privremenu dozvolu da je dobijemo. Kazu da se mora traziti uz redovnu dozvolu,jer kada policija preda papire u UDI to vise nije njihova nadleznost i nemozete je dobiti.
Mi smo zbog toga izgubili dva meseca od ugovora i gomilu zivaca.

Tako je barem ovde gde smo mi pokusavali.

Pozdrav i sve najbolje.


Hvala photoplazma

Pozdrav
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2012. u 22:45 - pre 149 meseci
Citat:
bambi84
Koliko dugo je supruga ucila jezik,i za koliko je uspela da pronadje posao?


Učila je godinu dana, odradila 2,5 kursa i posao je pronašla prvi dan. Bio je to zakazani intervju. Za dobru većinu stvari vodili smo se Mirjaninim postovima. Hvala joj!

Pozdrav
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.24.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2012. u 20:09 - pre 149 meseci
Da li neko moze da opise rad u starackim domovima?!
Kakvi su uslovi za rad,kakve su smene(smenski rad prva druga treca ili dan noc ili...),da li postoji razlika u uslovima za rad izmedju severa i juga li vecih i manjih mesta,...itd?
Hvala unapred
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2012. u 21:18 - pre 149 meseci
Citat:
lelorinel: mozda si samo imala srece


hehehehhe ja i sreca smo na Vi... bila sam sam ocovek, i iskreno govorila sta sam mislila.... mislim da norvezani nikog ne gledaju popreko zbog mesta odakle dolazi nego zbog vlastitog ponasanja....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.78.136.95.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2012. u 21:59 - pre 149 meseci
Moze li neko opisati kako je skolstvo ja imam sina srednjoskolca savrseno govori engleski ,kad dodje u Norvesku kako ide sa ucenjem jezika i ostalo .
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2012. u 22:53 - pre 149 meseci
Suvisno je da napisem da smo o tome pisali ranije,Mada77 ali ok...
Smene su po siframa D4,D8,A1,D2...itd.Tu koliko koja smena traje ima razlika,ali nedeljno radis 35.5 sati medjutim imas po turnusu nekada nedelju i sa 43,25 sati(to ukljucuje radni vikend) ali onda sledece nedelje imas jedan radni dan slobodan i vikend sto mu dodje manje od 35.5 sati nedeljno,znaci oscilira.Ono sto je zajednicko za sve turnuse jeste da je svaki treci vikend radan,turnusi se prave na 6 i 12 nedelja,zavisi od opstine do opstine.Smene su recimo od 15-22,15-22.15,8-15,8.30 do 14.30 itd.
Posao po starackim domovima je demencija,psihijatrija,akutna soba i sykestue (pacijenti na lecenju do 16 dana).Raporti za svako dezurstvo.Imas dovoljno opreme ali znaj da se u ovoj drzavi jakoooo stedi i vodi se racuna o tome.Kolege su ti asistenti,bolnicari,sestre.Obicno jedna vizita nedeljno.Taj rad staracki domovi...dakle imas staracki domovi,omsorgsbolig(laksi pacijenti stacionirani na jednom mestu),hjemmetjeneste nesto kao kod nas patronaza ali opet uslovno pisem jer nase zdravstvo ne funkcionise tako.
Razlika izmedju severa i juga...ima ali koren je isti,u turnusu moze da bude razlika ali svaki treci vikend je radan za sve,sto se nacina lecenja i nege pacijenata tice to je isto...na isti princip to funkcionise...trebalo bi mnogo vise od ovog sto sam ja napisala da ti sve opisem ali eto da imas malo presek stanja...
Mnogo toga covek mora da dozivi da bi shvatio.Nista komplikovano veruj mi.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2012. u 23:05 - pre 149 meseci
Mi smo malo "zivcani",reagujemo brzo i imamo daleko brze reakcije...Oni,Norvezani imaju vremena za sve apsolutno za sve,pa i kada je rec o nekim akutnim situacijama reaguju smireno.Na vizitama diskutujes i prosto ubedjujes lekara za neki antibiotik.Inace upotreba lekova bilo kojih se pokusava smanjiti na onaj samo nuzni nivo,dok je to kod nas potpuno drugacije.E sad oni znaju da preteraju u tome pa se ceka na sve jakoo dugo ali samo treba smireno reagovati(ja to ucim jos uvek),kod nas ako pacijent nesto nece ti ga nekako priteras da hoce...kod njih se nista ne radi mimo pacijentove zelje,rodbina ima neogranicena prava...te stvari su jako razlicite kod nas i ovde i to je test koliko mozes da reagujes opustenije nego inace.Onda imas medisinkurs.Ili ti legemiddelhåndtering...to se polaze na godisnjem nivou,ali tu ima razlika (to smo Kelly i ja pricale i poredile).Treba ti naravno neko vreme da budes upoznat sa nazivima norveskih lekova ali kazem nema razloga za paniku i neku nesigurnost.
Eto toliko od mene kao odgovor na tvoje pitanje,mada77.Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zoks975
Zoran Djordjevic
Star Light
Pozarevac,Srbija

Član broj: 249469
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.starlight.rs


+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2012. u 23:16 - pre 149 meseci
Dobro vece ja samo sve da vas pozdravim :) :P
 
Odgovor na temu

dvasilic

Član broj: 299844
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.02.2012. u 22:53 - pre 149 meseci
Pozdrav svima,
Zavrsila sam srednju medicinsku skolu, ginekolosko-akuserski smer, diplomirala, polozila drzavni ispit.Radim vec 12 godina u bolnici.Zelela bih da radim u Norveskoj!!
Da li mi je potrebna PREKVALIFIKACIJA u OPSTI SMER da bih dobila autorizaciju za rad u Norveskoj??
Bila bih zahvalna da mi odgovorite na ovu temu!!
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.02.2012. u 23:57 - pre 149 meseci
Citat:
dvasilic: Pozdrav svima,
Zavrsila sam srednju medicinsku skolu, ginekolosko-akuserski smer, diplomirala, polozila drzavni ispit.Radim vec 12 godina u bolnici.Zelela bih da radim u Norveskoj!!
Da li mi je potrebna PREKVALIFIKACIJA u OPSTI SMER da bih dobila autorizaciju za rad u Norveskoj??
Bila bih zahvalna da mi odgovorite na ovu temu!!


najbolje da proveris ovde www.safh.no

ja ne nadjoh nigde da pise da ne mozes da dobijes helsefagarbeider autorizaciju,al nigde ne vidoh n ida mozes.... dakle mora se direktno pitati ili pokusati pa videti sta ce biti.... mada nekom logikom gledano mislim da to nebi trebalo da ne moze
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2012. u 01:21 - pre 149 meseci
Citat:
IveD: Moze li neko opisati kako je skolstvo ja imam sina srednjoskolca savrseno govori engleski ,kad dodje u Norvesku kako ide sa ucenjem jezika i ostalo .


godinu dana ide da uci jezik sstrancima i posle ide normalno u skolu...
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

McGolub

Član broj: 299964
Poruke: 2
92.241.155.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2012. u 01:47 - pre 149 meseci
Pozdrav svima!
Zavrsio sam visoku skolu za veterinarskog tehnicara u Srbiji. Postoji li takva skola u Norveskoj i moze li se verifikovati diploma?
 
Odgovor na temu

DadooTz
Tuzla BiH

Član broj: 299325
Poruke: 19
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2012. u 08:37 - pre 149 meseci
Pozdrav svima,

Moja situacija je sledeća, supruga i ja smo dipl. ekonomisti, završio sam srednju elektro teh. i imam položen vozački za sve osim autobusa, zaposleni (ona banka, ja Telekom) radno iskustvo preko 5 godina i zivimo u Bosni. Želja nam je da se preselimo u Norvešku. Kakva je situacija za traženje posla bilo gdje u Norveškoj, engleski znamo vrlo dobro ali norveški smo već sami učili tako da već znamo neke pojmove. Molio bi vas za neke informacije.

Hvala.
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.78.136.95.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2012. u 13:22 - pre 149 meseci
kelyy-oslo-Hvala na odgovoru
 
Odgovor na temu

dvasilic

Član broj: 299844
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2012. u 17:45 - pre 149 meseci
Hvala na odgovoru Kelly-Oslo!!)
Proverice u safh.
 
Odgovor na temu

gargamel011
gargamel
beograd

Član broj: 24788
Poruke: 126



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2012. u 20:05 - pre 149 meseci
Mozda nekome bude interesantno i u Srbiji i u Norveskoj!!!

Posao Srpska kompanija u Norveskoj
Good luck is often with the man who doesn't include it in his plans!!!
 
Odgovor na temu

slavia

Član broj: 300012
Poruke: 2
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2012. u 23:30 - pre 149 meseci
pokusavam da pratim ima dosta korisnih saveta...
ja sam farmaceut tehnicar,sad studiram knjizevnost,ali to nije bitno ,imam 23 god.inace sam fan norveske,njihove kulture itd
taj nacin zivota mi odgovara,ja bih na primer sutra sve napustila,svo to uzaludno matretiranje po filoloskom fakultetu,
kad bi znala da na bilo koji nacin mogu da odem i da radim sa diplomom srednje skole,ili da se prekfalifikujem za oppsti smer,samo ne znam odakle da pocnem,
sta prvo kome da se obratim i da li ja mogu da odem tek tako,sama...
mislim verovatno nije nemoguce,tako ako bilo ko ima neki savet...unapred hvala
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7984972 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.