Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7988866 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 13:25 - pre 147 meseci
Cek, cek, kako mislis dobio si odgovor?
Da te nisu uslovili dobijanjem autorizacije ako odradis 6 meseci prakse pred drzavni?
Ima ona opcija kod nas, nesto kao prva sansa, dobija se 10.000 mesecno, 7 meseci. Nije za bacanje.
Raspitaj se malo.

 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 14:34 - pre 147 meseci
jens,a iz kojeg razloga ti završava neslavno?
 
Odgovor na temu

zligor983
zlatanovic igor
med.teh.
varese italy

Član broj: 289725
Poruke: 2
151.66.241.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 14:58 - pre 147 meseci
dobio sam odgovor iz safh za autorizaciju za sykepleier da moram da odradim hirurgiju ,psihijatriju i gerijatriju po 8 nedelja . pa pitam dali sa tim mogu da trazim posao da radim kao pomocni tehnicar ili bolnicar u norveskoj i da odradjujem tu praksu ?
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 15:27 - pre 147 meseci
e ne mogu da verujem dakle.... mada nisam uopste ni iznervirana ni nista... valjda sam oguglala... dakle odem ja jutros u SAFH da vidim po dogovoru od juce s tim mojim papirima sta su jelte uradili i sta sada im nije jasno po stoti put.... dakle iz nocne smene... sedela sat ipo tamo jer na recepciji mi rekli da saksbehandleri jos nisu stigli.... u pola 10 sam zaspala tam ote me portir neki probudio... odem pitam jesu dosli,a ne jok oni bogu mi.... pa reko ja ne mogu ovde zaspacu covece.... kaze idi ti kuci pa zovi izmedju 12 i 14h.... dobro... otisla ja kuci spavala 2h ustala u 13h... cekala na vezi 40 minuta, verovali ili ne.... zaspala cekajuci opet... kad odjednom cujem neko halo u slusalici telefona razbudim se... reko ja sam zvala juce, jutros bila tu sada evo zovem da pricam konacno s nekim od saksbehandlera... jao kao pa izvinite ja bi to rado uradio ali oni nisu danas ni dosli na posao.... reko niko nije dosao od 7 saksbehandlera... pa jel imaju kolektivno bolovanje ili godisnji... nasmeja se covek kao pa zvanicno ne, ali nema nikog.... reko ne mogu da verujem... nasmejem se i kazem typisk norsk... takk for ingenting.... ha det bra... i to sve sa smeskom... i eto dragi moji kako se zavrsi birokratski dan... a da kaze on meni posaljite mail.... reko poslala sam vec 2 puta nema odgovora... pa kad ste poslali.... reko zadnji pre 10 dana.... aaa pa znate mi imamo reorganizaciju meilova koju smo poceli da sprovodimo zadnji mesec dana, pa mozda se mail ili zagubio ili ispao iz sistema ili jednostavno nije dosao pod prave ruke jos uvek... ja slusam i smejem se... reko dva meila za mesec dana i bas obadva ispadnu iz sistema, mislim da treba malo taj sistem da razrdite i zamenite posto ocito ne funkcionise sa smeskom i plus dodam ili mozda treba radnici da dobiju obuku... nasmeja se covek i kaze da mozda...

i tako... kad bi covek svaki put za ovakve gluposti gubio zivce za 5 godina bi izludeo debelo... nego nauci da bude ko i oni sa smeskom pa uvali sto bi rekao nas narod

a inace su oni uspeli meni komplet dokumentaciju da zagube slavni 13 puta do sada malo li je jedan mail vise manje

u zdravlje skvadro i srecno vam farbanje jaja koji to radite
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 15:31 - pre 147 meseci
@ gerrard butler - to bih i ja voleo da znam. Cim cuju da sam u srbiji pocinju da vrdaju iako su mi putem mejla prethodno stavili do znanja da hoce da ugovorimo intervju(i iako i ja prilikom apliciranja stavim do znanja gde se trenutno nalazim). Zadnji put je bila situacija sa jednom zenom iz Trondheim kommune. Siti se ispricasmo i uveren sam da sam ostavio ok utisak jer se to prosto oseti u razgovoru, medjutim kad sam joj rekao da sam u srbiji sve je propalo. A prethodno mi je putem mejla(kao i sada) takodje stavljeno do znanja da zele intervju, a ja sam bio taj koji je prethodno insistirao na tel. razgovoru sto je sasvim normalno. A ovo je glavni deo mejla koji sam sada primio pa cemo da vidimo sta ce da bude, mada kao sto rekoh ne uzdam se u to uopste. Ali cu svakako da zvrcnem! :-)

Hei

Vi har mottatt din søknad om sommerjobb i xxxx kommune og ønsker derfor og ta deg inn til et intervju.

Siden vi ikke får kontakt med deg på telefon ønsker vi at du tar kontakt med virksomhetsleder xxxxxx xxxxxxx
på telefon nr. xxxxxxxx eller xxxxxxxxx for å avtale tid.

Håper å høre fra deg snarest.



Ovo su doduse privatne stvari i mozda ne bi trebao da ih postujem ovde, ali valjda nece da skodi.
P.S. Nikad nisam zvao vikendom pa me zanima da li neko zna da li je ok zvati vikendom?
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 15:39 - pre 147 meseci
e ne mogu da verujem dakle.... mada nisam uopste ni iznervirana ni nista... valjda sam oguglala... dakle odem ja jutros u SAFH da vidim po dogovoru od juce s tim mojim papirima sta su jelte uradili i sta sada im nije jasno po stoti put.... dakle iz nocne smene... sedela sat ipo tamo jer na recepciji mi rekli da saksbehandleri jos nisu stigli.... u pola 10 sam zaspala tam ote me portir neki probudio... odem pitam jesu dosli,a ne jok oni bogu mi.... pa reko ja ne mogu ovde zaspacu covece.... kaze idi ti kuci pa zovi izmedju 12 i 14h.... dobro... otisla ja kuci spavala 2h ustala u 13h... cekala na vezi 40 minuta, verovali ili ne.... zaspala cekajuci opet... kad odjednom cujem neko halo u slusalici telefona razbudim se... reko ja sam zvala juce, jutros bila tu sada evo zovem da pricam konacno s nekim od saksbehandlera... jao kao pa izvinite ja bi to rado uradio ali oni nisu danas ni dosli na posao.... reko niko nije dosao od 7 saksbehandlera... pa jel imaju kolektivno bolovanje ili godisnji... nasmeja se covek kao pa zvanicno ne, ali nema nikog.... reko ne mogu da verujem... nasmejem se i kazem typisk norsk... takk for ingenting.... ha det bra... i to sve sa smeskom... i eto dragi moji kako se zavrsi birokratski dan... a da kaze on meni posaljite mail.... reko poslala sam vec 2 puta nema odgovora... pa kad ste poslali.... reko zadnji pre 10 dana.... aaa pa znate mi imamo reorganizaciju meilova koju smo poceli da sprovodimo zadnji mesec dana, pa mozda se mail ili zagubio ili ispao iz sistema ili jednostavno nije dosao pod prave ruke jos uvek... ja slusam i smejem se... reko dva meila za mesec dana i bas obadva ispadnu iz sistema, mislim da treba malo taj sistem da razrdite i zamenite posto ocito ne funkcionise sa smeskom i plus dodam ili mozda treba radnici da dobiju obuku... nasmeja se covek i kaze da mozda...

i tako... kad bi covek svaki put za ovakve gluposti gubio zivce za 5 godina bi izludeo debelo... nego nauci da bude ko i oni sa smeskom pa uvali sto bi rekao nas narod

a inace su oni uspeli meni komplet dokumentaciju da zagube slavni 13 puta do sada malo li je jedan mail vise manje

u zdravlje skvadro i srecno vam farbanje jaja koji to radite


UKOLIKO NISI u norveskoj:
- trebao si da trazis autorizaciju za helsefagarbeidera a ne za sykepleiera
- radnu dozvolu na osnovu prakse u norveskoj ne mozes da dobijes
- jedina mogucnost ti je da posaljes sve papire ponovo, platis gebyru ponovo i lepo na molbi za verifikaciju diplome strikiras da trazis AUTORIZACIJU ZA HELSEFAGARBEIDER/HJELPEPLEIER
-pa tek kad dobijes autorizaciju za helsefagarbeidera onda lepo dodjes ovamo
- pa nadjes posao
- pa polozis jezik
- pa se latis gore navedene procedure za autorizaciju kao sykepleier

to je tvoj jedini moguci put
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 15:43 - pre 147 meseci
min kjære jens lederi ne rade vikendom u ponedeljak zovi kjære :P

nego da ti dam jedan tips... reci ti njima da je to avionom sam o5h i da ti mozes doci tam obez problema jer to nije u africi... veruj ti men inemaju oni pojma kad ti njima kazes beograd/srbija neki ce da odreaguju tek na ex jugoslavija... oni misle da je to bagdad otprilike
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 15:50 - pre 147 meseci
@jens, a što reći sve ti je napisala zovi ga kvragu nemaš što izgubiti mada htio sam ti ustvari reći što nekog briga gdje je tko imaš autorizaciju jezik znaš i to je to pa mater mu jesi li tri sata avionom prije ili kasnije na odredištu kakve veze pa pretpostavljam da se intervju zakazuje par dana unaprijed tako da ne bi trebalo biti važno ali izgleda da ima dosta predrasuda koje mi još možda ne kapiramo naravno ne mislim to generalno za cijelu zemlju ali izgleda da ima jer ne vidim to drugačije na kraju krajeva sam plaćaš taj eventualni put i njih njima je tako svejedno pa nekužim zašto te ne zovu.
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 16:20 - pre 147 meseci
E jbg, ja vec poslao mejl ovoj sekretarici koja me je uputila na virksomhetsleder- ku. Pitao sam je kad je najzgodnije da je pozovem jer ne bih hteo da uznemiravam zenu kada je zauzeta, ali videh da Kelly kaze da je najbolje zvati od ponedeljka pa cu tako i da uradim. A sto se tice ostalog pa jeste norge na par sati odavde avionom ali ja radim ljudi. Treba uzeti slobodne dane, naruciti avionsku kartu sto znaci da moram da izvadim karticu za placanje preko interneta koju jos uvek nemam itd. Mislim sredicu ja to sve ali treba malo vremena. Put za norvesku nije isto sto i voznja GSPom do kneza. Mora covek da se organizuje.
Samo se nadam da ce ovaj put znati zbog cega zovem jer mi se sa ovom iz trondhajma desilo da joj je trebalo par minuta da me pronadje u kompjuteru da bi znala s kim razgovara iako smo dogovorili razgovor u odredjeno vreme i na odredjeni datum. Na njihovu inicijativu. Zanimljivo.
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 16:29 - pre 147 meseci
pa jes to gerarde u pravu si ti...al norvezaninu srbija, beograd zvuci daleko kao tebi kenia ili amerika... neki ni ne znaju da se to nalazi u evropi verovao ti ili ne zato je vazno reci da je to avionom sam o2h leta plus dolazak d otog mesta max 5-6 sati od norveske.... i bitno je objasniti proceduru samog dobijanja radne i boravisne dozvole, naglasiti da postoji mogucnost ovoga onoga tamo ovamo... mora se njima sve nacrtati jednostavno jer on pojma nema.... takodje da ti ne treba viza i da sutra ako treba mozes da sednes na avion i dodjes
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 16:32 - pre 147 meseci
heheh jens dobro da te je i nasla.... pa dobro to sto si poslao meil nije greska... sad u ponedeljka zovi direktno tu lederku ciji si broj dobio i kazi ko si sta si i da si dobio mail da se javis da se dogovorite oko intervjua... pa za koje vreme ti njima kazes da najranije mozes doci kad ih zoves?
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 16:36 - pre 147 meseci
@jens uff ako nebudeš napravio nekakvu reorganizaciju ili povukao crtu i odlučio se nečeš ti skoro napolje jer nema šanse da ti se poklopi sve sa poslom da bi ti mogao otiči i vratiti se bez nekih posljedica uzmi godišnji,neplačeno, izmuljaj bolovanje bar ti to nije problem i pići bez rizika ništa brate.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 16:41 - pre 147 meseci
Jens...izbaci iz glave da ti njima smetas.Zovi kao lud dok ne dobijes vezu s tim s kim treba.I pazi,kazes da mozes da dodjes licno kad oni hoce ali probas da im objasnis da si u Srbiji da sve to kosta ali si eto sredio svoja dokumenta poslao si im skenirano a za jezik moze da se proveri i telefonom.A ako ipak insistiraju na intervju,kupuj covece kartu.Kupuj je i sve mozes da organizujes za 7 dana.
Sommerjobb pocinje od kraja juna,ajde da kazemo od 20.og...do tada ces se snaci i za smestaj a i leto je...(ne kazem da predlazem ulicu,ali)...nemoj da zakeras na intervju a imate li stan,a koliko kvadrata itd.U mnogim opstinama trebalo bi da imaju smestaj za ljude koji dolaze leti da rade,ali citaj ovo...ne mora da znaci.A mnogo ce ti ipak znaciti ta referansa za kasnije.

Sommerjobb je regulisan sezonskom vizom,ali je moguce sa sezonske preci odmah na drugi vid regulisanog boravka ako je u pitanju isti posao,tj.ista bransa.Ovo proverila u policiji.Ono sto je isto slucaj dalje jeste da bi za dalji rad nakon sommerjobb morao da opet predas dokumenta dok ti ta viza traje,zato je zeznuto sa sommerjobb raditi dalje,ali sve je moguce.
Na kraju krajeva za ta dva meseca se uzmu neke pare i ima se referansa i to norveska.Laksi je dalji put u svakom slucaju pa i ako nakon toga imas pauzu i moras opet za Srbiju.

Svaki dan zoves i ako ti kazu da je na sastanku,zoves opet malo sacekas pa zoves...kakva crna smetnja,kakva cuda.Ne vredi ni petkom...ova moja je svaki drugi petak na avspasering-u.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 16:49 - pre 147 meseci
Znas zasto ti ovo pisem,Jens?

Moja greska je pre dve godine bila sto sam umesto u septembru mogla da dodjem u junu i radim taj sommerjobb ali luda glava,secam se i ponude konkretne i kada mi je rekla da je to za sada samo dva meseca a ja rekla a ne,meni treba duze,ja hocu da zivim u Norveskoj.Kreten!Nema druge reci.Mislim da bi mi put bio laksi nego sto sam imala,ali ajde sad je to sve proslo...zato tebi ovo pisem.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 16:49 - pre 147 meseci
@ Kelly - sto posto si u pravu u vezi toga da mora sve da im se nacrta sto se tice nas iz srbije. U to sam se i licno uverio. Onoj sam morao sve da objasnjavam. I koji mi procenat treba za dobijanje radne i boravisne dozvole i ovo i ono da ne gnjavim. A u vezi onog tvog pitanja: ne znam kad najranije mogu da dodjem i to je ono najgore zbog cega sam skoro sigurno propustio jedan zicer jer ne zavisi sve samo od mene. A s obzirom da je u pitanju sommerjobb verovatno se i njima zuri da to zavrse sto mi isto tako ne ide u prilog. Kao sto rece gerard, mora da se uzima neplaceno. Nema druge. Ali zvacu svejedno, naravno. You never know.
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 16:54 - pre 147 meseci
E sad sam procitao ove dve poruke koje si postovala. Ma ja cu svakako da zovem i da je ubedjujem samo se trudim da budem nekako realan. Nego da li ponuda za posao mora da bude na minimum 3 meseca da bi se dobila dozvola za rad, ili?
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 17:00 - pre 147 meseci
@kelly_oslo u pravu si i slažem se s tobom ni ja sam do nekog doglednog vremena nisam znao ništa o Norveškoj ali baš ništa jer me to nije zanimalo pa isto tako mislim da ni mi nemamo pravo ništa njima zamjerati što oni ne znaju gdje smo i tko smo ipak je to zemlja na mjestu,a to što smo mi jadni ko nam je kriv.
Nego postavio sam na forum na 154 stranici neko moje viđenje oko troškova odlaska na žalost nitko nije bacio komentar,a volio bih to baš iz ovakvih razloga što @jens piše(posao, karta,radim kao i svi) jer bi nam bilo puno lakše i realnije ako to netko od vas malo prostudira da se ne zavaravamo oko troškova nego ostanemo u realnosti.
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 17:16 - pre 147 meseci
jens... ti promeni nick da je ovaj jens stltemberg tako neodlucan kao ti propala bi ova norveska pa jbg sada, moras odluciti sta hoces... ako si ti i s njima na intervjuu neodlucan ko s nama ovde pa nije ni cudo sto se na intervjuu sve zavrsi... moras imati konkretne cinjenice da im kazes npr... let mi traje 2h do trondhejma mi treba 5h vozom dakle sutradan mogu doci ili za 7 dana nije bitno razumece te sigurno.... ali ako ti njima kazes ovo sto meni pa znate ja imam posao, kartica, racuni,avion,let ima tu posla... vala i ja bi ti rekla srecno i cujem ose mozda a nebi te nazvala te mi nije ni jasno kako nisma odustala od ubedjivanja.... na forumu vidim da nisi glup, da nisi nepismen,da znas jezik a neodlucan si brate mili... ko ne riskira ne profitira... pre ili kasnije ces rizik morati preuzeti... mislim ok je ovo ak ose ti zezas s njima samo oko intervjua da vidis kao je to... to je skroz ok,ali nemoj onda da kazes da ne znas zasto se sve zavrsilo sam ona intervjuu.... zavrsilo se samo na tome jer ni ti smanisi isguran sta hoces i kako hoces i kako mozes... e kad ti to budes znao ja sam ubedjena da ces i dobiti posao.... dakle u tebi je problem a ne u norvezanima...

stvarno izvini na ovome ali ja sto naumu to na drumu

Miru podrzavam u napisanom...

da 3 meseca vikariat od minimalno 80% je dovoljno da se dobije viza


i da nemoj ti donositi odluke umesto njih... mozda joj se zuri, mozda i ne... mozda joj bas ti trebas pa moze da te ceka i 15 dana i mesec dana... mozda s ibas ti taj neko ko odgovara njenoj zamisli hjelpepleiera... nemoj se ti sikirati za njih jer veruj nece ni oni za tebe
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 17:19 - pre 147 meseci
Jens,za sezonski posao ne mora,to je sezonska viza i koliko pise u ugovoru o sezonskom poslu toliko ti i traje.Za ostalo je zahtev minimum 3 da kazem 6 meseci.
Tako da o tome ne treba da ih davis,plus sto mislim da je procenat 100% za sommerjobb,barem smo mi ovde imali sve po 100%,i ako je tako onda ne treba da ih davis za procenat.Jer sve da bude sto jednostavnije,mrze da se komplikuje.
Dakle,da bi se ti orijentisao u glavi pitas koliki je procenat u startu,ali kazem trebalo bi da je 100%,majku mu ali varira to po opstinama kako koja regulise.
Sezonske vize radi policija na njihovoj je nivou ne treba da dave UDI oko toga,zato ide brze.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.84-48-176.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 17:32 - pre 147 meseci
Dragi Jens najbolje da ti njih zovnes u Bg pa da vi odradite taj intervju. Zezam te malo jer pises treba ovo treba ono, ali sjedeci i telefonirajuci odozdo neces postici ono najvaznije a to je zaposliti se. Ako imas poziv na intervju organizuj se covjece i dolazi. Kazes ne ide ti u prilog jer se i njima zuri ama njima i kada se zuri to potraje najmanje 15 do 20 dana barem iz mog iskustva. Ja sam prvi posao dobila kao sommerjobb i to ne da mi je pomoglo nije moglo da se poredi sa onim stanjem kada sam tek dosla. U policiji kada sam ja predavala za prvi posao su mi rekli da moram imati 3 mjeseca minimalno i 80% naravno ali kako sam vec pisala meni je lederka ispunila te zahtjeve samo da bi dobila dozvolu, jer kad imas ponudu za sommerjobb ne znaju oni koliko ces ti posto da radis zato sve fino objasnis na intervjuu sta kako i koliko. Moja lederka nije imala pojma tu proceduru oko dozvole, mislila je da imamo prava kao i poljaci. Zato samo fino na intervju i nema sta da razmisljas ako mene pitas i zovi samo zovi a vikendom nema pojma pa i radnim danom ih ganjas i cekas na vezi ali isplati se.
Nego kad vec pomenu slanje molbi elektronskim putem i da se isplati jeste dok nisi u Norge pa si pravis neku dodatnu sansu za zaposlenje cim dodjes ali druze kad si ovdje svaki dan ti je dragocijen i za 3 mjeseca mozes da obidjes 44 a ne 4 doma na to se misli kad se kaze prednosti hodanja.

Kelly suosjecam sa tobom ista stvar mi se desava u Nokutu, nevjerovatno koji nesposobnjakovici i koje ladovine kada nazoves, znaci covjek mora imati konjske zivce a ja nemam jos malo ovih svojih, i kaze zive po 100 godina cudim se sto. I da od plate mi vec 4 puta odbijaju 50% porez iako sam 5 puta predala skattekort lederki pa ona to njima prosledjuje i dok nisam danas otisla licno u lønnskontor i rekla da ja te novce moram imati da mi trebaju ne bi se gospoda probudila i nista nemaju za reci zasto su odbijali toliko, sad se nadam konacno da sledeca plata da bude ok. Katastrofa su im ovi radnici u administraciji....
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7988866 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.