Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7943931 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rankovica2
Aleksandar Rankovic
TSM
Srbija

Član broj: 301289
Poruke: 25
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 14:16 - pre 145 meseci
OK.Da ne budem ne vaspitan, procitacu sve postove.
Ali mislim da moze da se izbegne polaganje.

Jos jedno pitanje.
Da li je moguce nostrifikovati licencu Projektanta i izvodjaca elektricnih instalacija jake i slabe struje.

Jer ja sam planirao prvo malo da vozim pa da projektujem zbog jezika.

Pozz.




 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 14:18 - pre 145 meseci
Bambi,

Svi mi koji nismo u EU imamo pravo da vozimo u Norveskoj prva 3 meseca.Ranije je moglo duze ali su zakon promenili.Nakon toga moras da polazes.Povoljnost imas samo u smanjenom broju casova voznje.
Pre tog zakona,bilo je mislim na godinu dana.
Gotovo 90% sam sigurna da moras da polazes ovde bez obzira sto imas sve kategorije voznje polozene u Srbiji.
Ono sto je akcenat jeste da imas zavrsenu skolu za taj posao koji obavljas-i nema zime za dozvolu tada.
Dakle,na ugovoru ti pise koji posao obavljas,i prilozis diplomu uz taj ugovor,a diploma je iz te branse.Dakle kvalifikovan si za taj posao.Tada dobijas dozvolu sigurno iz 3000 kruna placenu taksu za obradu papira.Ako nemas dipomu koja odgovara,onda radis sezonski posao i taj tip dozvole i dobijas,osim ako nemas ponudu za platu godisnju od 500.000 kruna.

Ovo je srz ovog foruma.Nacin dobijanja dozvole kroz povezivanje obrazovanja i posla koji se radi.Nismo u EU.
Ali za vozace ima i dodatna klauzula...zakon koji kaze da se moze voziti 3 meseca pa potom se mora polagati u Norveskoj.
Pre je moglo drugacije,ali je zakon promenjen.U svakom slucaju mogao si da vozis 1 god pa zaradis neke pare a i imas dovoljno vremena da polazes za novu.Sada tri meseca,i to sve,i testovi i voznja.
Isla u skolu,pitala,najbolje je poceti negde septembra,da uhvatim i noc i dan i led i sve...Jer sada je ovde samo dan,pa ne bih mogla da vozim nocnu voznju.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 14:20 - pre 145 meseci
Druze,

U ovoj zemlji jako malo toga mozes da izbegnes.Uverices se,boze zdravlja,i sam kada dodjes.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 14:32 - pre 145 meseci
Cena sto se tice polaganja vozacke ovde u Tromsu su sledece(mislim da nije velika oscilacija u ceni samog casa bilo gde u No)

Kjøretime ( 1 cas voznje ) -580 kr (malo vise od 70 evra),individualno koliko ti treba.
Sikkerhetskurs på bane - 3800 kr
Sikkerhetskurs på vei - 6400 kr
Førerprøve - 1500 kr
Teorikurs - 1500 kr
TGK Førstehjelpskurs 600 kr




MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.17.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 14:34 - pre 145 meseci
Pitanje uvezi promene prezimena na autorizaciji,naime devojka je poslala papire aprila,a krajem aprila uplatila ii taksu od 1430 kruna za obradu papira,medjutim mi jula planiramo vencanje i tada ce biti promenjeno njeno prezime a nadamo se da dotad stigne i autorizacija!
Pa me zanima da li je potrebna i da li je moguca promena prezimena na vec postojecoj autorizaciji,i sta je sve potrebno za tu promenu?
U pitanju je autorizacije medicinske struke za med.sestru zapravo helsefagarbeider/hjelpepleier?
Hvala!!!
 
Odgovor na temu

rankovica2
Aleksandar Rankovic
TSM
Srbija

Član broj: 301289
Poruke: 25
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 14:36 - pre 145 meseci
Hvala Mirjana,

na brzim i konciznim odgovorima.

Danas sam dobio informaciju do duse povrsna,
da postoji relacija Srbija - Poljska - Norveska.
Norvezani ne priznaju nase dozvole.
Poljaci priznaju nase.
A, Norvezani priznaju Poljske.
U tom trouglu je "moguce" obezbediti dozvolu.(????)

E sad, ako vec kazes da je srz u diplomi to menja sve.

Pozz.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 14:44 - pre 145 meseci
[quote]rankovica2: Hvala Mirjana,

na brzim i konciznim odgovorima.

Danas sam dobio informaciju do duse povrsna,
da postoji relacija Srbija - Poljska - Norveska.
Norvezani ne priznaju nase dozvole.
Poljaci priznaju nase.
A, Norvezani priznaju Poljske.
U tom trouglu je "moguce" obezbediti dozvolu.(????)

E sad, ako vec kazes da je srz u diplomi to menja sve.

Pozz.

Druze, iako imam najbolje namere u pogledu tog trougla koji si opisao, proveri za svaki slucaj to jos jednom. Jer mi je malo cudno da EU zemlja priznaje nase vozacke dozvole. Koliko se secam kada sam citao nesto o tome svojevremeno, nije moguce priznavanje vozackih iz zemalja van Eu u bilo kojoj EU zemlji. Ne tvrdim da je to i dan danas tako, samo proveri jos jednom za svaki slucaj.
 
Odgovor na temu

rankovica2
Aleksandar Rankovic
TSM
Srbija

Član broj: 301289
Poruke: 25
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 14:46 - pre 145 meseci
200% se slazem.
 
Odgovor na temu

DAVORNO
davor nikolic
Koppang Hedmark

Član broj: 128579
Poruke: 89
*.dynamic.sbb.rs.



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 15:35 - pre 145 meseci
Ta kombinacija ne prolazi 99.99% jer sam imao amerikanca u skoli koji je imao i madjarske papire i madjarsku dozvolu, morao je da polaze jer se americke dozvole ne prizaju automatski sta je tacno polagao nisam upucen, ALI uvek neko ali znaci znam isto znam za slucaj da je u svedskoj zamenjena norveska dozvola za svedsku, ranije je moglo da se vozi sa nasom 1god i da se polaze samo voznja sa d nummerom sad samo tri meseca i mora da se ima persnnummer mislim da tako moze da se prodje samo sa voznjom na polaganju bez testova i ostalog pa je mnogoooooooo jeftinije oko 4000kr


E Mirka na ono o polaganju treba da dodas

iznajmljivanje auta 1500kr za polaganje
i izdavanje vozacke mislim da je oko 800kr
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 16:07 - pre 145 meseci
Apsolutno se mora polagati vozacki ispit u Norveskoj za one koji hoce profesionalno da voze . kao i u slucaju vozacke za privatni auto. Momak koji ima sve te kategorije koje si nabrojao je isao na razgovor za posao vozaca u javnom prevozu u Oslu , jedina prepreka norveska vozacka dozvola.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 16:15 - pre 145 meseci
Mada77,

Na vrlo slozenu i komplikovanu situaciju oko samog zaposljavanja pa potom predavanja dokumentacije za dozvolu,ti ces svojoj devojci da zadas i dodatni problem prebacivanja prezimena na diplomi tj.autorizaciji.Dakle,poslala je zahtev za dobijanje sa jednim prezimenom,a odmah potom kada je dobije treba da je menja.Pa da obavestava SAFH o svemu tome da se izdaje nova itd.A SAFH inace vrlo organizovana institucija.Mada77,neka tvoje balkansko srce ovog puta napravi ustupak zarad viseg cilja,sto manje peripetije,veruj mi prijatelju.U svakom slucaju ceka je mnogo dobar ispit zivaca oko dokumenata cekanja odgovora itd.Nemoj zbog neke formalnosti da komplikujes dalje.Procitao si i post od Stefana,kada kaze sta sve traze medicinarima,nama je jednostavno.Misli se na NOKUT.
Naravno,ovo je samo par redova napisanih,vas dvoje odlucujete.Ja sam samo stavila akcenat na jednostavnost koju Norvezani vole.I nije ovo zbog njih da se njima uvlacimo,vec zbog nas,ipak trazi posao na njihovom trzistu rada.

Rajic:"Irvas zivi u zadruznoj porodici i gadno se bije sa svoj harem.Posto oba pola imaju rogove,izgleda da bracna vernost ipak nije preovladjujuca crta seksualnog ponasanja.Lovacka predanja kazu da irvasi osete kada ce doci prolece,pa prave decu uskladjeno sa tim kalendarom.Mladuncad mogu vec sat po rodjenju da prate majku kamo ona krene (samo majke znaju sta takav akcioni radius znaci)!".
Ne zameri,islo mi uz tekst.



[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 05.06.2012. u 17:33 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 16:29 - pre 145 meseci
Davorno,druze...jao to ne rekose.Ali znaci jos 2300 na ono...
Ma kazem ja bez 25 000 nista.
U septembru krecem na voznju jer sada je dan.Pa da nemam nikakve prekide,da teram "slucaj" u jednom komadu.
Majko mila...sve i stalno ispocetka.
E o tome pricam MADA77,sve je ionako komplikovano i sve ides ispocetka i zato druze,ono sto moze jednostavno ne komplikuj.Neka se draga ti osoba preziva kako hoce,bitno je da se ima sta jesti,piti,ici na godisnje odmore kao covek a ne sto rece prof.Rajic u gore navedenom tekstu :"Irvasi se hrane travom,lisajima,liscem i korenjem mada nikad nisu ziveli u Srbiji pod bivsim rezimom."

PS.-Na pasosu jedno prezime,u autorizaciji drugo.U tome,moze da bude problema.A moze se izbeci ako zadrzi svoje prezime.




MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.151.44.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 16:52 - pre 145 meseci
Izgleda da poljaci zaista priznaju nase dozvole, ali da bi je zamijenili za poljsku morate imati dozvolu boravka u poljskoj duze od 185 dana po nekom osnovu. Nije nemoguce.

http://www.naukajazdy.pl/drivi.../driving_licence_exchange.html
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.17.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 17:27 - pre 145 meseci
Ok!Hvala na savetima!
Ipak mislim da sam negde na forumu procitao da nije nikakav problem odraditi tu izmenu ali ne mogu da pronadjem nikako!
Tako da ako neko zna kako to ide,koliko traje i sta je sve potrebno neka javi ili pp ili na forumu?
Mirka postoji valjda i jos jedna mogucnost,a to je vencanje u norveskoj,i to je valjda laksi put do kasnije zahteva za spajanje porodice,i to mislim da sam procitao mislim u postovima Medicman-a ali nisam siguran moada gresim,i to je veliko VALJDA,ali videcemo!
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 17:36 - pre 145 meseci
Pa neka promeni pasos posto se zaposli pod svojim prezimenom koje ce stajati na autorizaciji.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 18:23 - pre 145 meseci
"Pa neka promeni pasos posto se zaposli pod svojim prezimenom koje ce stajati u autorizaciji".

Nasla posao.Predaje dokumenta za dozvolu.U pasosu stoji jedno prezime na autorizaciji drugo.Problem u obradi,jer to za norvesku administraciju nije ista osoba.Dva prezimena.Sva dokumenta koja se dobijaju Visakort,d-nummer,personnummer glase na prezime iz pasosa.Zavedena je u Folkeregister.I to ako uspe da prodje da joj tako prodje dokumenat,a vrlo tesko.Ja i govorim o tom prvom koraku da se dokumenta slazu u potpunosti da bi se dobila dozvola za to zaposlenje-to je prvi korak.Tu papir moraju da se slazu.Jer to kada prodje,ako se menja prezime u pasosu,onda se ide u Skattekontor jer oni su nadlezni za promene.Svaka promena mora da se prijavi.Postoji brosura koja se popunjava za to.Ako se na taj nacin misli da je lakse da se zaobidje SAFH.Ali na glavi i dalje imas mnogo peripetije u poreskoj.I u svim dokumentima koje sam gore navela.Sve se menja.
Ipak nije stos u peripetijama vec da se u policiji ne pravi problem oko dva prezimena za to prvo dobijanje dozvole.Da ne spominjem svako produzenje.
Najjednostavnije je isto prezime u pasosu i na autorizaciji.
U svakom slucaju zakonom je regulisano.

Kod nas bi moglo sve,ali ljudi mi smo ti koji trazimo posao na njihovom trzistu.Mozemo bez komplikacija ali i sa njima.
Dovoljno ga Djokovic komplikuje sa Congom...ha ha ha!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 18:56 - pre 145 meseci
Mislila sam da se zaposli sa pasosem koji nije jos promenjen , Maric Milena na autorizaciji , Maric Milena na pasosu i ostalim dokumentima koja podnosi za posao i sve dozvole koje treba da dobije , pocinje da radi i posle 8 meseci menja pasos , da li je to komplikovano.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 19:08 - pre 145 meseci
Zorice,jeste.
Skattekontor,visakort,autorizacija-SAFH,skattekort,folkeregister,i plus dozvola o boravku je u starom pasosu,pa za sve prilazes dva.
Zorice,u norveskoj administraciji nema toga sto je jednostavno.Velika papirologija.
Vi poznajete moju bivsu cimerku.Udala se,menjala prezime pa sve od reda krenula sa menjanjem po ovim institucijama.Mnogo cimanja,verujte mi.
A bez te formalnosti se i moze biti udat.Sta fali zadrzati prezime,nista.Ali opet kazem,svi imaju svoje zelje.
Odosmo u sto postova o prezimenu...dosta je.
Pozdrav.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 19:14 - pre 145 meseci
Sto se tice pasosa, tu nece biti nekih velikih problema oko promene prezimena, jer se od maja pocunje sa boravisnom dozvolom koja nece vise biti u pasosu, elektronska kartica ce biti, pa ce i njena promena biti jednpostavnija, a nece biti vezana za pasos, kako je sad.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 19:20 - pre 145 meseci
Ali moras i dalje da uskladjujes podatke u svim onim navedenim institucijama.
To je vise prakticno resenje,ne moras da nosis pasos.Jel ima neki sajt o tome?
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7943931 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.