Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7984470 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bajt

Član broj: 113463
Poruke: 43



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 07:46 - pre 141 meseci
Citat:
ducka79:
Jedno pitanjce koje se tiče "general regognition" od strane nokut-a. Tamo kažu da od dokumentacije uz aplication form moram da im pošaljem:
"From higher education:
1.Diploma, Diplomë (final diploma, degree certificate)
2.Indeks or Uverenie or Certifikatë (attachment to the diploma)
3.Diploma Supplement (if available)"
Što se tiče stavke br.2, indeks sam izgubio, što bi značilo da treba da izvadim uverenje o položenim ispitima ili nešto drugo?
Još nešto me interesuje, koliko sam prokljuvio mogu poslati samo aplication form, a oni će mi u roku od mesec dana odgovoriti da su je primili i poslaće mi spisak dokumenata koje treba da im dostavim, rok za dostavu je dva meseca.
Vaše mišljenje, da li da odmah sakupljam kompletnu dok ili da šaljem samo aplication form?
Što se tiče prevoda dokumenata, obzirom da je i to potrebno, da li da šaljem onim njihovim ovlašćenim prevodiocima ili će biti dovoljno da mi ljudi iz Sage to odrade?
I još nešto nigde ne nađoh mail na koji se sve šalje. Stoji da može poštom ali pretpostavljam da može i mailom pa ako znate koji je...?
Unapred zahvalan,


[Ovu poruku je menjao ducka79 dana 15.10.2012. u 22:06 GMT+1]


Što se tiče papira sa univerziteta šalješ prevedenu diplomu i dodatak diplomi (deo sa ocenama i podacima o tome koliko traje studiranje itd) sa pečatom sudskog tumača. Dakle ono što si dobio u tubi na svečanoj dodeli diplome :D Možeš i preko Sage ili preko bilo kog ovlašćenog prevodioca u gradu samo nek lupi pečat. Indeks ti ne treba. Zavisi od faksa do faksa ali sveukupno mislim da je ovo 5 strana prevoda (1 diploma + 4 dodatak).

Od srednjoškolskih dokumenata treba ti overena fotokopija uverenja o maturiranju (original, ne prevod). Overu možeš da odradiš u bilo kojoj opštini na šalteru. Diploma srednje škole im je potrebna kao potvrda da si učio engleski određeni broj godina i u tom slučaju nije potrebno polagati TOEFL il koji već test priznaju.

Pošalji još i isfotokopiranu prvu stranu pasoša (ne overavaš ništa)

Sve to spakuj u koverat zajedno sa popunjenim application formom i fijuu na adresu NOKUTa. Šalje se isključivo poštom.

Od trenutka kad im pošiljka stigne u sanduče treba oko mesec dana samo da shvate da su ga dobili i onda ti šalju odgovor sa eventualnim primedbama na koja imaš rok od 2 meseca da odgovoriš. U slučaju da je sve OK, potrebno je još oko 3-4 meseca da dobiješ nostrifikaciju same diplome. Ako nisi sve poslao kako treba onda opet šalješ poštom, pa opet mesec dana da registruju itd..

Pretpostavljam da ti je sad jasno da je totalno bezveze da šalješ samo application form :)


 
Odgovor na temu

bajt

Član broj: 113463
Poruke: 43



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 07:56 - pre 141 meseci
Da li je neko skoro (u poslednjih mesec dana) prošao kroz proceduru spajanja porodice u Kristiansadu i koliko je trajalo?

Predali smo papire za suprugu (ja imam radnu dozvolu na 3 god) krajem septembra. Na UDIjevom sajtu su navedena 2 meseca kao okvirno vreme za rešavanje slučaja ako se spajanje porodice vrši sa nosiocem radne dozvole. Po forumu a i po iskustvu drugih, vidim da su ljudi dobijali dozvole otprilike za to vreme a neki čak i u mnogo kraćem roku (Stavanger, KristiansUnd ili preko ambasade).

Međutim, prošle nedelje su nam u mailu od policije rekli da cela procedura traje oko 4 meseca (!) i da oni odlučuju o dozvoli a tek ako nešto od dokumenata fali ili im je nejasno šalje se u UDI. Meni je ipak malo nerealno da je upola manja gužva npr u Stavangeru nego u Kristiansandu.. Predali smo sva tražena dokumenta (sve po spisku :D)

 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 09:01 - pre 141 meseci
Citat:
srdjanm3:

I jos jedan savet.. napucajte profil na linkedin-u ... to se ovde jako gleda i prati.. Ja sam dosta poziva dobio od kojekoga preko linkedin-a.. Dok sam bio u NS nisam bas puno paznje posvecivao njemu, ali vidim da ovde to svi prate, gledaju..itd.

Pozdrav


krenuo sa ovim , stigao do onih 90%, sada moram da navucem kontakte

pozdrav i tnx

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

filipv7
vladimir filipovic
HJelpepleier/omsorgsarbeider
Valhalla sykehjem
Norway

Član broj: 220343
Poruke: 32
*.212.118.87.getinternet.no.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 10:18 - pre 141 meseci
Citat:
bajt:
Da li je neko skoro (u poslednjih mesec dana) prošao kroz proceduru spajanja porodice u Kristiansadu i koliko je trajalo?

Predali smo papire za suprugu (ja imam radnu dozvolu na 3 god) krajem septembra. Na UDIjevom sajtu su navedena 2 meseca kao okvirno vreme za rešavanje slučaja ako se spajanje porodice vrši sa nosiocem radne dozvole. Po forumu a i po iskustvu drugih, vidim da su ljudi dobijali dozvole otprilike za to vreme a neki čak i u mnogo kraćem roku (Stavanger, KristiansUnd ili preko ambasade).

Međutim, prošle nedelje su nam u mailu od policije rekli da cela procedura traje oko 4 meseca (!) i da oni odlučuju o dozvoli a tek ako nešto od dokumenata fali ili im je nejasno šalje se u UDI. Meni je ipak malo nerealno da je upola manja gužva npr u Stavangeru nego u Kristiansandu.. Predali smo sva tražena dokumenta (sve po spisku :D)



Izuzetno su spori, ja sam samo za produzenje iste cekao ove godine od aprila do avgusta, a tek sto su guzve i sto se tesko dolazi na red na salteru to je vec prica za sebe
 
Odgovor na temu

bajt

Član broj: 113463
Poruke: 43



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 10:48 - pre 141 meseci
Baš u Kristiansandu ?

Ja sam prošle godine u decembru dobio radnu dozvolu za manje od 2 meseca sa sve novim godinama i božićima :D Biće da je od tad bitno porastao broj zahteva u tom delu zemlje.
 
Odgovor na temu

filipv7
vladimir filipovic
HJelpepleier/omsorgsarbeider
Valhalla sykehjem
Norway

Član broj: 220343
Poruke: 32
*.212.118.87.getinternet.no.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 10:54 - pre 141 meseci
Pa bice da se tebi posrecilo, ili sam ja tezak maler ;-)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 11:50 - pre 141 meseci
Redusert kapasitet i SAFH i perioden 1.oktober - 5. oktober
Det vil beklageligvis være noe redusert kapasitet blant saksbehandlerne i SAFH i uke 40 (1.10. - 5.10.) grunnet internkursing av de ansatte i sammenheng med at SAFH skal over på nytt saksbehandlingssystem. Vi har fordelt kursdagene slik at det alltid vil være tilgjenglige saksbehandlere tilstede for å opprettholde utstedelsene av lisenser og autorisasjoner. Vi håper dermed at internkursingen ikke vil påvirke saksbehandlingen i nevneverdig grad.

(27.9.2012)

Dakle,nedelja 40.-smanjen kapacitet rada u SAFH.Idu na kurs kako bi valjda bili jos bolji/gori.
Info za one koji cekaju na obradu svojih dokumenata.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

kiseli666
Mitic Dalibor
vpu
vojska Srbije
Nis,Srbija

Član broj: 307793
Poruke: 6
94.228.236.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 12:42 - pre 141 meseci
Pozdrav ljudi!!!!
Perocitao sam otprilike 70% foruma pocev od 100 strane pa na ovamo i dobio puno, puno vrlo korisnih informacija.
Posto su na ovom forumu 99% medicionari i inzinjeri, i po neki avanturista (mislim na Mikiija), ja kao neko ko uopste nema fakultet a planira da pali, postavio bih vam par pitanja. Naime od skole imam elektrotehnicku, smer rashladni i termicki uredjaji i imam veliko iskustvo sto se tice rashladnih, termo uredjaja, klimatizacije.
Takodje imam 5. Stepen, smer specijalista za elektroinstalacije, gde takodje imam odlicno iskustvo kao elektricar. Radeo sam i kao lift monter i serviser, pa i tu imam iskustva oko hidraulike, pogona i automatike.
Upisao sam kurs norveskog, to je neki intezivni kurs koji traje 4 meseca, a trebao bi 8 (ucimo po knjizi På Vei), engleski znam odlicno.
E sad pitanje za sve forumase. Kakve su sanse da se sa ovom mojom strukom nadje neki posao, tipa elektricar, liftadzija, klimadzija, grejanje itd. Da li je potrebnoa da se i moja diploma srednje skole i 5. stepen salju u nokut ili treba samo da ih prevedem, i da li mi taj 5. stepen uopste nesto znaci tamo, tj kako se kotira jer nije ni visa ni visoka ni nista?
Naime ja planiram da dodjem u No na turisticku 3 meseca, pa da tamo na licu mesta potrazim neki poso. Koliko je to pametno?
I jos nesto. U ovoj mojoj skoli rade pripremu, tj. postoji jos jedan kurs kojim te spremaju za polaganje norksprøve 3. Da li da sacekam i zavrsim kurs ovde, ili da cekam pa kad dojem gore, i da li ce mi trebati uopste za pocetak? Imam jos 1000 pitanaja, al ne bih da vas gusim toliko. Molim za iskrene odgovore i misljenje pa ma kakvi oni bili, jer bolje je dobiti iskrene i prave informacije nego da vas neko zavlaci. Hvala unapred!!
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 15:57 - pre 141 meseci
Pitanjce:

koji dokumenti su potrebni za upis djeteta u vrtić ? Netko je spomenuo međunarodni rodni list;nabavili , pretpostavljam putovnica;imamo...još nešto spešl?

zafaljujem vrlo na možebitnom odgovoru
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.80-202-51.nextgentel.com.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 16:20 - pre 141 meseci
Citat:
isabeau917: Pitanjce:

koji dokumenti su potrebni za upis djeteta u vrtić ? Netko je spomenuo međunarodni rodni list;nabavili , pretpostavljam putovnica;imamo...još nešto spešl?

zafaljujem vrlo na možebitnom odgovoru :-)


Sta je medjunarodni rodni list, verovatno glupo pitanje (jel to redovan rodni list preveden samo :D il nesto bas posebno)...

I meni ce ovo trebati... verovatno negde ima da pise sve oko ovoga, pa ako neko zna neki link...

Pozz

 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 16:29 - pre 141 meseci
to ti je rodni list na međunarodnom obrascu, digneš ga u matičnom uredu gdje dižeš i obični i košta isto, barem ovdje.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 16:31 - pre 141 meseci
To ti je izvod iz maticne knjige rodjenih na medjunarodnom obrascu. Kad se kaze medjunarodni obrazac podrazumeva se da je na francuskom jeziku jer je francuski, po konvenciji, usvojen kao jezik koji ce se medjunarodno koristiti kad su pisani dokumenti u pitanju. Nema tu sta da se prevodi nego kad se vadi izvod iz MKR trazi se na "medjunarodnom obrascu" i to je to. On inace kosta nesto vise ali je priznat u celom svetu.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 16:34 - pre 141 meseci
P.s. nisam ni ja znala da to postoji dok mi nije @aleksandra u zemlji čudesa rekla. dignite si i međunarodni vjenčani list, pa ne moraš prevoditi , samo štancaš kad ti treba
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.80-202-51.nextgentel.com.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 16:39 - pre 141 meseci
okay, hvala...korisne info
 
Odgovor na temu

marijanik
Marija Nikolic
Pancevo

Član broj: 307350
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 16:43 - pre 141 meseci
medjunarodni kosta oko600 din tj. koji dinar manje/
 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 16:48 - pre 141 meseci
kosta 1800 ,ja uzo pre 15 dana.
 
Odgovor na temu

marijanik
Marija Nikolic
Pancevo

Član broj: 307350
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 16:53 - pre 141 meseci
Ja sam pre mesec dana vadila u Pancevu
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 16:54 - pre 141 meseci
ovdje košta 40 kn što će reći oko 5-6 oira
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 16:56 - pre 141 meseci
Dobio sam onu karticu na kucnu adr.posle sastanka u policiji..sta sad dalje treba da se radi hronoloski.Hvala
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
109.72.50.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2012. u 17:03 - pre 141 meseci
Citat:
kiseli666:
Pozdrav ljudi!!!!
Perocitao sam otprilike 70% foruma pocev od 100 strane pa na ovamo i dobio puno, puno vrlo korisnih informacija.
Posto su na ovom forumu 99% medicionari i inzinjeri, i po neki avanturista (mislim na Mikiija), ja kao neko ko uopste nema fakultet a planira da pali, postavio bih vam par pitanja. Naime od skole imam elektrotehnicku, smer rashladni i termicki uredjaji i imam veliko iskustvo sto se tice rashladnih, termo uredjaja, klimatizacije.
Takodje imam 5. Stepen, smer specijalista za elektroinstalacije, gde takodje imam odlicno iskustvo kao elektricar. Radeo sam i kao lift monter i serviser, pa i tu imam iskustva oko hidraulike, pogona i automatike.
Upisao sam kurs norveskog, to je neki intezivni kurs koji traje 4 meseca, a trebao bi 8 (ucimo po knjizi På Vei), engleski znam odlicno.
E sad pitanje za sve forumase. Kakve su sanse da se sa ovom mojom strukom nadje neki posao, tipa elektricar, liftadzija, klimadzija, grejanje itd. Da li je potrebnoa da se i moja diploma srednje skole i 5. stepen salju u nokut ili treba samo da ih prevedem, i da li mi taj 5. stepen uopste nesto znaci tamo, tj kako se kotira jer nije ni visa ni visoka ni nista?
Naime ja planiram da dodjem u No na turisticku 3 meseca, pa da tamo na licu mesta potrazim neki poso. Koliko je to pametno?
I jos nesto. U ovoj mojoj skoli rade pripremu, tj. postoji jos jedan kurs kojim te spremaju za polaganje norksprøve 3. Da li da sacekam i zavrsim kurs ovde, ili da cekam pa kad dojem gore, i da li ce mi trebati uopste za pocetak? Imam jos 1000 pitanaja, al ne bih da vas gusim toliko. Molim za iskrene odgovore i misljenje pa ma kakvi oni bili, jer bolje je dobiti iskrene i prave informacije nego da vas neko zavlaci. Hvala unapred!!

Bar neko, nesto... :) I mene zanima!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7984470 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.