Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7996096 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 20:42 - pre 137 meseci
Citat:
mica nislija:
jel zna neko da li treba da se autorizuje mašinska srednja škola?


Sa srednjom masinskom ces verovatno raditi kod privatnika.... i tu ti je jedino bitno da oce da te zaposli.
Znaci privatniku je bitno sta ti znas da radis a diploma je sporedna stvar.
Diplomu je potrebno prevesti na norveski ili engleski i to ces predati sluzbeniku u UDI kada budes aplicirao za posao.

Posao mora biti u skladu sa diplomom. I po toj logici bi trebo da nadjes posao u masinskoj industriji i slicno...
Mada nekima je uspevalo da proguraju kroz UDi diplomu masinskog tehnicara i rade poslove naprimer u IT industriji na oslovu iskusva i rada u prethodnoj firmi i nekih kurseva.
Ali to su sve individualni slucajevi i bilo je povuci potegni u UDI....


[Ovu poruku je menjao gogi77 dana 10.02.2013. u 21:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 20:52 - pre 137 meseci
Citat:
bob978:
Cenjeni forumasi,vec izvesno vreme pratim desavanja na ovom forumu i imam samo reci pohvale za ovu temu i vas koji je svakodnevno azurirate i koji pomazete jedni drugima,konkretno,savetima ili razmenom informacija...
Elem,ja sam U Srbiji,imam vezu sa devojkom koja je Norvezanka,odlucili smo da zivimo zajedno,u martu idem kod nje u Bergen.
Planiram da zivim tamo ,naravno imam gomilu pitanja i izuzetno bih cenio svaku pomoc ili savet od vas iskusnijih.
Naravno,zanima me da li mogu da se zaposlim/zavrsio sam srednju ugostiteljsku skolu,smer kulinarski tehnicar,ali dugo radim kao konobar/,kako da proverim da li mi je diploma vazeca za norv. standarde,imam srpski pasos,ne znam norveski,da li mi je lakse da ucim tamo...
Dakle, imam milion pitanja ,svaka pomoc bi mi dobro dosla,ako neko ima vremena da mi se malo posveti ili dobaci neki savet,predlog ,bio bih zahvalan


Ja bih reko da ti je jedino resenje da je ozenis :) Ali ozbiljno... u tom slucaju bi mogao da radis bilo koji posao.
Reko bi da tvoje zanimanje nije deficitarno a da bi radio kao konobar moras da znas norveski.
Svi ovde dolazimo na osnovu radne vize to jest diploma koju imas mora da bude u skladu poslom koji ces da radis.
U slucaju da si ozenjen norvezankom onda nemas taj problem i mozes da radis sta got hoces... normalno ako oce da te zaposle.
Takodje imas pravo na besplatne kurseve norveskog u tom slucaju.

 
Odgovor na temu

zekapekaaa
aleksandar zecevic
svilajnac

Član broj: 63341
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 20:53 - pre 137 meseci
Citat:
bob978:
Cenjeni forumasi,vec izvesno vreme pratim desavanja na ovom forumu i imam samo reci pohvale za ovu temu i vas koji je svakodnevno azurirate i koji pomazete jedni drugima,konkretno,savetima ili razmenom informacija...
Elem,ja sam U Srbiji,imam vezu sa devojkom koja je Norvezanka,odlucili smo da zivimo zajedno,u martu idem kod nje u Bergen.
Planiram da zivim tamo ,naravno imam gomilu pitanja i izuzetno bih cenio svaku pomoc ili savet od vas iskusnijih.
Naravno,zanima me da li mogu da se zaposlim/zavrsio sam srednju ugostiteljsku skolu,smer kulinarski tehnicar,ali dugo radim kao konobar/,kako da proverim da li mi je diploma vazeca za norv. standarde,imam srpski pasos,ne znam norveski,da li mi je lakse da ucim tamo...
Dakle, imam milion pitanja ,svaka pomoc bi mi dobro dosla,ako neko ima vremena da mi se malo posveti ili dobaci neki savet,predlog ,bio bih zahvalan


pozdrav bob
u slucaju da se vencate mozes raditi svoj posao ako znas jezik u no se traze inace dosta sa ugostiteljskom skolom na raznim pozicijama srecnoi ponesi kisobran

zekapekaaa
 
Odgovor na temu

bob978
bob dost
nezaposlen

Član broj: 311990
Poruke: 32
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 20:56 - pre 137 meseci
Naravno da sam razmisljao i o toj varijanti zenidbe,ali ne znam koji period treba da prodje nakon sto se ozenim da bih poceo da radim...Hvala Gogi na savetu,ako imas jos nesto pametno bilo bi mi drago da podelis sa mnom
 
Odgovor na temu

bob978
bob dost
nezaposlen

Član broj: 311990
Poruke: 32
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 21:00 - pre 137 meseci
hvala zekipekiiii na odgovoru,jos jedna stvar me zanima,da li bi mi u slucaju da nekako pronadjem posao konobara dozvolili iz UDI-ja da radim kao konobar ako imam diplomu kuvara?Uzdam se da je ugostiteljstvo i jedno i drugo...
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 21:08 - pre 137 meseci
Citat:
bob978:
Naravno da sam razmisljao i o toj varijanti zenidbe,ali ne znam koji period treba da prodje nakon sto se ozenim da bih poceo da radim...Hvala Gogi na savetu,ako imas jos nesto pametno bilo bi mi drago da podelis sa mnom


Mislim da nema vremensko ogranicenje i mozes poceti da radis odma cim dobijes vizu na osnovu spajanja porodice.

Ozenis je ovde u Norweskoj i tu onda predate papire za spajanje porodice. Dok je slucaj u procesu ti mozes da boravis u norveskoj cak i ako ti prodje sengen od 3 meseca.
Ne znam kolko tacno to trajet ... ali odobre... reko bih oko 2 meseca max. Onda posle dobijas vizu i mozes da radis.

 
Odgovor na temu

bob978
bob dost
nezaposlen

Član broj: 311990
Poruke: 32
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 21:32 - pre 137 meseci
Gogi,necu se ozeniti prva dva meseca sigurno,imas li neki predlog oko ucenja jezika,da li da pokusam tamo da ucim ,ili da angazujem nekoga preko skajpa odavde da me poducava?
Jos jedna interesantna stvar,moja devojka je zvala neki restoran u Bergenu za koji tvrdi da je jako dobar i koji je izdao oglas za konobare.U prvom momentu nisu bili bas susretljivi kada je stranac u pitanju,jos iz Srbije...medjutim nakon par recenica u kojima je ona rekla da sam joj prijatelj,da me dobro poznaje,bla bla,covek je smeksao i nije bio vise iskljuciv...
Ne znam sta da mislim,ne bih zurio sa zenidbom,nekako mi je vise fer da probam bez toga,ali ne poznajem nikoga ko je sa ovih prostora u Norge i ne znam bas za iskustva u vezi posla...
Pozdrav
 
Odgovor na temu

bob978
bob dost
nezaposlen

Član broj: 311990
Poruke: 32
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 21:35 - pre 137 meseci
Gogi,izvinjavam se sto vam nisam persirao,tek sam sad video da ste malo stariji od mene...
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.215.99.50.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 21:44 - pre 137 meseci
Citat:
bob978: Gogi,necu se ozeniti prva dva meseca sigurno,imas li neki predlog oko ucenja jezika,da li da pokusam tamo da ucim ,ili da angazujem nekoga preko skajpa odavde da me poducava?
Jos jedna interesantna stvar,moja devojka je zvala neki restoran u Bergenu za koji tvrdi da je jako dobar i koji je izdao oglas za konobare.U prvom momentu nisu bili bas susretljivi kada je stranac u pitanju,jos iz Srbije...medjutim nakon par recenica u kojima je ona rekla da sam joj prijatelj,da me dobro poznaje,bla bla,covek je smeksao i nije bio vise iskljuciv...
Ne znam sta da mislim,ne bih zurio sa zenidbom,nekako mi je vise fer da probam bez toga,ali ne poznajem nikoga ko je sa ovih prostora u Norge i ne znam bas za iskustva u vezi posla...
Pozdrav


Da ti pomognem. Mozes da radis kao konobar ali gazda mora da ti da ugovor za kuvara. Da bi spojio diplomu sa ugovorom za posao. Ali mora da ti da minimukb145 nok u ugovoru a to je velika datnica za konobara. Bolje je pokusaj na sezonsku vizu. Pozz
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 21:44 - pre 137 meseci
Ma koje crno persiranje :D

Gledaj vidis i sam... norvezanka sva vrata otvara.. cak i od restorana :)
Znaci ti ovde mozes biti maximalno 3 meseca na oslovu belog sengena, ali onda posle toga moras da se zenis... tako da to odgovara tvom planu od posle dva meseca.
Ali u ta dva meseca ne mozes da radis legalno...
Za ucenje norveskog je bilo par oglasa ovde ljudi koji drze obuku preko skype. Ili druga je opcija da upises neki kurs u Bergenu ali to kosta oko 3500 kruna.


Mozada kao sto Surbat rece.. da probas da ides na sezonsku radnu dozvolu ...to ako bas neces odma da se zenis.
Sa sezonskom radnom dozvolom mozes da radis 6 meseci .



 
Odgovor na temu

bob978
bob dost
nezaposlen

Član broj: 311990
Poruke: 32
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 22:02 - pre 137 meseci
Drago mi je da ste bas vi surbat odgovorili na moja pitanja,citao sam i pre sta ste pisali,imate iskustva i plus ste jos iz struke,video sam i ranije da najcesce pozivate na sezonski rad .Hvala vam na preporuci,mada i o toj vizi ne znam bas mnogo,svaka rec bi mi dobro dosla.hvala
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 22:07 - pre 137 meseci
Ovde imas vise o sezonskoj radnoj dozvoli
http://www.udi.no/Norwegian-Di...idence-permit/Seasonal-worker/
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.80-202-105.nextgentel.com.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 22:10 - pre 137 meseci
Citat:
bambi84:
Miro hvala na svim informacijama,bas si detaljna,mi samo skupljamo informacije,pa cemo naoruzani da odemo na nasjonal fag.....


Druze...nema me vec tri dana na forumu...a ti znas sta to znaci .Samo teska muka to moze prouzrokovati .
Naime,mi sutra ulazimo u drugu nedelju nastave,teramo po programu od 9.15 nastava do 14.15,imamo pauze tu su korektni maksimalno gleda se da se nikada ne predje sat vremena u kontinuitetu bez pauze.To nisu duge pauze,po 15-tak minuta,a za lunsj imamo pola sata.To je ok skroz.
Ali sta nije ok???

Dakle...medikamentregning.To nije ni malo naivna prica,ali bas ni malo.Iskreno,ni Vlada,ni Cvele ni ja niti bilo ko iz nase grupe niuje ocekivao da ce ta matematika biti teska.Ono sto je neverovatno,jeste da su resenja jako lagana i logicka su ali sama postavka zadatka i pravilno razmisljanje,tj.u kom pravcu da razmisljas je vrlo zeznuto,ali vrlo.Bije te taj pritisak sto mora skroz tacno da bude,dakle 100% bez ijedne greske.E to je pritisak.Sta je fora?Oni polaze od toga da smo mi vec to imali u skoli a nismo.Barem ne u toj formi.I sama predavanja su daleko vise na akcentu zakona i teorije a samo 2 dana su rezervisana za medikamentregning,sto je apsolutno nedovoljno.Nemas nikakvo predavanje ono skolski da ti se objasni nista za matematiku,jer kazem polaziste im je da mi to vec znamo.Onda je nasa srpska grupa se dogovorila pa se mi nakon nastave malo odmorimo i svaki dan se skupljamo i radimo zajedno zadatke.Medju nama je jedan covek doktor koji ubija matematiku i jako nam je puno pomogao,ali veliko je pitanje kako cemo se izvuci iz ovoga.Ja sada ne panicim vec stvarno ti sve to stvara pritisak...ali sta ces tako je kako je.Zato cemo na forum nakon kursa da okacimo materijal sto se tice medikamentregninga da ti i Joca pocnete ranije da vezbate zadatke i onda ce vam biti mnogo lakse.Tu smo mi malo pogresili sto nismo ranije uzeli da vezbamo zadatke jer to trazi vreme.Kazem resenja budu na kraju smesna a to se pokidas razmisljajuci...to malo trazi vreme...
Ali ekipa je vrhunska i to je moj najveci utisak ovog nasjonalfag-a.Da nije tako sve bi bilo puno teze.Iz tog stesa i tokom vezbanja matematike izlaze takve provale da nam smeha ne nedostaje koliko god ova matematika bila zeznuta...
Ali da pohvalim Cveleta...javno...covek sve logicki zakljucuje.Doduse,danas ga zaboli glava ali i logika mu je ovih dana bila na visokom nivou ...Ja juce otkacila od logike,morali me smirivati...
Daju nam dva dana za to polaganje.Dve sanse...videcemo valjda nekako.
A tandem za predavanje je genijalan.Dvoje ljudi,Terje i Edit su sjajni,nasmejani i smireni ljudi,vrlo ljubazni i imamo zivu diskusiju na predavanjima.Bilo je jako dobro predavanje u petak,na temu uloga sykepleier-a u norveskom zdravstvu,i tu smo i mi i Filipinci zakljucili kako to u nasim zemljama nije neko posebno cenjeno zanimanje dok je u Norge to sefovska pozicija,i bilo je dobrih komentara...ali nas ubi,majko mila jedna Filipinka...takozvana gospodja Eksempel...koja na svakih 15 minuta ima da pita nesto kroz njen primer sa posla pa krece:"Unnskyld...for eksempel..."...dakle,ljusti nam lobanju svaki dan...inace Filipinci se uopste ne nerviraju kao mi sto se medikamentregning-a tice.Oni misle da ce to sve neko da odradi i da tu niko pasti nece...Blago se njima sto rece nas doktor iz grupe,pitanje je da li oni znaju da su u Bergenu uopste...

Jednostavno,covek shvati da je taj medikamentregning jako bitan jer imas bebu prikacenu na 6 razlicitih pumpi i za svih 6 pumpi ti treba da izracunas doze ili sta ti lekar trazi.To je tvoja odgovornost a ako se zeznes ubices dete...i toga smo mi svesni ali rekla bih da Filipinci nisu...ko ce ga znati zasto je to dobro...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

bob978
bob dost
nezaposlen

Član broj: 311990
Poruke: 32
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 22:11 - pre 137 meseci
hvala gospodo na svemu,podrav iz Bg-a
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.80-202-105.nextgentel.com.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 22:16 - pre 137 meseci
Sto se jezika tice...
Filipinci su mahom svi dobili od poslodavca pismenu potvrdu da mogu da prisustvuju nastavi bez polozenog testa jezika i to im je uvazeno u skoli u Bergenu i tako su dobili mesto.
Od nase srpske ekipe imaju ljudi polozen NP3 a nas troje ima polozen Bergen test.
To je neki saldo sto se polozenih testova tice na nasjonalfag-u.

Vreme u Bergenu divno ovih dana...nema kise,ali ajde da je ne prizivamo ali nazalost mi smo svi non stop u skoli,tako da se malo od Bergena vidi,tu i tamo se ukaci po nesto...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 22:26 - pre 137 meseci
O Miro pa dje si ti ?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.80-202-105.nextgentel.com.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 22:27 - pre 137 meseci
Citat:
Jocaendo:
Citat:
AlenBergen:
Hvala Jocaendo!
Da,to sam i mislio.
Recimo da dobijem avslag,odradim praksu i nasjonalfag.Da li opet trebam sve papire slati na autorizaciju ili samo potvrde o odradjenoj praksi i nasjonalfagu?



Ne znam sta da ti kazem. Ako budes poslao sa tim avslagom mozda ce ti i zavrsiti , u suprotnom sve od pocetka je nov slucaj.
Ali ....zavrsi prvo to :) ima vremena.... Uostalom videcemo sta ce uraditi Cveyoni i Mira ... pa cemo od njih dobiti info iz prve ruke...


Dakle,Alene ne znam tacno sve detalje jer sam na blic svratila.Ali ako saljes srednju medicinsku skolu za spl.ovde autorizaciju trazi obavezno.Ono sto ces dobiti je AVSLAG,ali ce ti u toj odbijenici napisati sta treba da uradis tj.napisace ti praksu i nasjonalfag,a mozes dobiti i neki ispit tipa da odslusas nastavu i to je moguce,sve zavisi od saksbehandlera.To vec znas.Kada dobijes taj odgovor (cekaces neko vreme na to tipa pola godine dok oni iz SAK-a rode macku),i onda krenes redom sta ti treba,praksa trazis mesta da odradis,nasjonalfag,konkurises trazis mesto itd...Kada sve to zavrsis onda SAK-u ponovo posaljes papire o odradjenoj praksi,o polozenom nasjonalfag-u,i kopiju avslaga od njih koju si dobio kao i naravno zahtev tj.aplikaciju za autorizaciju za spl.i platis taksu koja sada trenutno iznosi 1560 kruna (promenljiva ka gore).
To je to.

Inace,da napomenem pricali smo na nastavi i o tome kako saksbehandleri u SAK-u za iste skole daju razlicite odgovore.I Edit je spomenula da su i oni zvali SAK i pokusavali da ispitaju kako je moguce da tri norveska spl koji su zavrsili skolu u Australiji i to istu na istom programu dobiju tri razlicita odgovora.I naravno,zena je nezadovoljna i spomenula je ogromno vreme cekanja na svaki odgovor kao i na dodatna pitanja i otprilike je bilo da tu nema pomoci bez obzira sto skola pokusava da sazna zasto je to tako.
Dakle,i Norvezani su nezadovoljni SAK-om a ne samo mi.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.80-202-105.nextgentel.com.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 22:30 - pre 137 meseci
Citat:
IveD:
O Miro :) pa dje si ti ?


Na dokvalifikaciji na brdu u Bergenu...Dusu ispustam svako jutro dok se penjem...
Joca i Bambi ako dobiju mesto u Bergenu,obavezno da pocnu odmah sa teretanom...koristice im...koliko stepenica stavise majku im...da umre covek dok se popne...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 22:37 - pre 137 meseci
Nisi napomenula da ima par dobrih Filipinki i jedna Korejanka
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.80-202-105.nextgentel.com.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 23:06 - pre 137 meseci
Prosla te glava,a?
Pa Cvele,druze svako ima svoj smer...ja vrat ukocih na domacem terenu a ti si vise za inostrano trziste.Pa cuti,branim te uvek zaboravis da si ozenjen.Inace,na svakoj pauzi te podsetim bar po dvaput...i dzabe...cccc

Inace,zaboravih reci da je meni na ovom nasjonalfag-u ugrozen maternji jezik tj.srpski jer sam pocela da akcentujem sa jugom i to bez upotrebe padeza...jer gospoda iz srpske grupe ne vole padeze pa to ti je...
Lele,lele...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7996096 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.