Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8047356 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.12.2013. u 16:21 - pre 127 meseci
Citat:
mihaleks:
E ljudi, jedna informacija za sve ljubitelje kafe. Na Statoilovim pumpama, njih 350, mozete da kupite metalne solje koje kostaju 249NOK. E sad jedna kafa na njihovim pumpama je 20NOK sto ce reci 13 kafa=jedna solja. Kad kupite tu solju imate pravo na neogranicen broja kafa u toku cele godine i to besplatno. Znaci vec posle 13. kafe vi imate solju za dzabe i neogranicenu kolicinu kafe. Ne treba nista da kazete, samo udjete unutra, sipate kafu na automatu i to je to, slobodni ste. Jako zgodno.

jeste dobra stvar, recimo stignemo na pumpu ja odem i napunim casu i vratim se u auto, napunim moju casu i dam kolegi da on odradi krug mi skoro u svakom autu imamo te case pa samo u krug

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

slaya.olja
med.sestra na vma
beograd

Član broj: 246588
Poruke: 71
*.80-202-39.nextgentel.com.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.12.2013. u 18:24 - pre 127 meseci
Pozdrav svima:)I hvala svima koji odrzavaju ovaj forum zivim!A s obzirom da ovde ima raaznih komentara dala sam sebi za pravo da i ja prokomentarisem nesto...Taman kad sam procitala sta je Isabeau917 napisao/la sam pomislila da,sve je to na mestu sto je covek napisao,ali htedoh da mu kazem i da nije sve tako crno kao sto je on to predstavio...medjutim javi se Mirka i pokvari sve...zakljucak je da dokle god u nasem narodu postoje ,,Mirke,,koje bi gadjale ljude ciglom u glavu,i uzdizale lazni patriotizam u nebesa,nema nama napretka,nazalost...ne smatram da je napredak ako covek ode iz svoje zemlje u neku drugu i obogati se MATERIJALNO,napredak je ako covek uspe da te svoje cigle u glavi pretvori u reci(to bar mozemo da naucimo od norvezana),i da nakon ostvarivanja osnovnih materijalnih potreba ulozi napor u svoj duhovni napredak,tj prosirivanje sopstvenih granica:)
Ja ne volim Srbiju,ja volim ljude u njoj,i oni su ti koji mi nedostaju,i delim ljude na osobe koje mi odgovaraju vise ili manje:)
Pozdrav i srecni vam praznici.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.12.2013. u 19:49 - pre 127 meseci
S obzirom na to da skoro produzavam radnu i boravisnu dozvolu,bacih pogled danas na sajt UDI i oni su u saradnji sa Skatteetaten, Policijom, Arbeidstilsynet i NAV/om napravili sajt za nas strance koji bi mogao da bude od velike pomoci ljudima koji se spremaju put Norveske.Sajt je https://www.workinnorway.no/no/Forside.
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.12.2013. u 19:59 - pre 127 meseci
Dobar je sajt , bar onako moj neki prvi urtisak je - jednostavno pregledno i informativno...i ima formu zvanicnog sajta , sto je veoma vazno..super..
 
Odgovor na temu

trawarijus
Miso Goja
Oslo

Član broj: 20366
Poruke: 68
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.12.2013. u 20:50 - pre 127 meseci
Ne razumijem zašto ti je to problem ako si rođen u Hrvatskoj. Onda ti je Hrvatska domovina. Možeš da tvrdiš što hoćeš ali to je činjenica.
Kada pauku uniste mrezu on je svaki sljedeci put napravi ljepsom i savrsenijom...
 
Odgovor na temu

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.12.2013. u 23:17 - pre 127 meseci
Malo o vremenu i putovanjima,pre dva meseca uplatili za putovanje u Dansku za ovaj njihov bozic,polazak veceras u 21 00h, i sve ok,mi se ukrcali fjord line kompanija,da bi u deset minuta do devet u tim sobama gde smo se upravo smestili javili preko interfona da su valovi visoki 5 metara i da brod nece putovati u Hirstalts u Dansku nego ce ici u Bergen pa ko hoce nek izvoli,pa tek prekosutra za Dansku,i naravno kada dodjete u Bergen morate spavati negdje u hotelu pa tek prekosutra za Dansku,ne dozvoljavaju u sobama na brodu,tako da je sve to ispalo bezveze,ali barem sam saznao dok sam cekao na recepciji za povrat novca,toceno pivo na brodu 0,5 kosta 47 kruna i imao vremena da popijem,i nazalost nisam uspeo kupiti nista tax free jer pocinju raditi tek od 21 00h ,ali sto bi nas narod rekao,ZIVA GLAVA,i sad se opustam kuci he he,pozdrav za sve...
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.12.2013. u 23:24 - pre 127 meseci
Citat:
trawarijus:
Ne razumijem zašto ti je to problem ako si rođen u Hrvatskoj. Onda ti je Hrvatska domovina. Možeš da tvrdiš što hoćeš ali to je činjenica.

Malo tesko da nekome moze da bude domovina ona zemlja koja te je proterala, koja tvoje sunarodnike pokusava da ugusi na svaki moguci nacin, koja im brani (pojedini delovi naroda) upotrebu svog pisma i gde posle drugog svetskog rata i Jasenovca se neko usudi da vice "za dom spremni". Bolesti nema kraja i instant vomitus moze da te uvhvati, nista drugo.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.12.2013. u 23:36 - pre 127 meseci
Citat:
trawarijus:
Ne razumijem zašto ti je to problem ako si rođen u Hrvatskoj. Onda ti je Hrvatska domovina. Možeš da tvrdiš što hoćeš ali to je činjenica.

---------------------------

Ako ti ne razumijes ja razumem i te kako.Ja nisam rodjen u hrvatskoj nego u Jugoslaviji,e sad sto je to danas teritorija koja se zove hrvatska to je mene bas briga.Meni fasisticka hrvatska nikako ne moze biti domovina niti ce ikad biti ni za mene,a ni za citavu moju porodicu.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.12.2013. u 03:16 - pre 127 meseci
Citat:
sinisa3007:
Malo o vremenu i putovanjima,pre dva meseca uplatili za putovanje u Dansku za ovaj njihov bozic,polazak veceras u 21 00h, i sve ok,mi se ukrcali fjord line kompanija,da bi u deset minuta do devet u tim sobama gde smo se upravo smestili javili preko interfona da su valovi visoki 5 metara i da brod nece putovati u Hirstalts u Dansku nego ce ici u Bergen pa ko hoce nek izvoli,pa tek prekosutra za Dansku,i naravno kada dodjete u Bergen morate spavati negdje u hotelu pa tek prekosutra za Dansku,ne dozvoljavaju u sobama na brodu,tako da je sve to ispalo bezveze,ali barem sam saznao dok sam cekao na recepciji za povrat novca,toceno pivo na brodu 0,5 kosta 47 kruna i imao vremena da popijem,i nazalost nisam uspeo kupiti nista tax free jer pocinju raditi tek od 21 00h ,ali sto bi nas narod rekao,ZIVA GLAVA,i sad se opustam kuci he he,pozdrav za sve...

Aj na Jahorinu nema talasa a i pivo je jevtinije
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.12.2013. u 07:34 - pre 127 meseci
Citat:
001:
Citat:
trawarijus:
Ne razumijem zašto ti je to problem ako si rođen u Hrvatskoj. Onda ti je Hrvatska domovina. Možeš da tvrdiš što hoćeš ali to je činjenica.

---------------------------

Ako ti ne razumijes ja razumem i te kako.Ja nisam rodjen u hrvatskoj nego u Jugoslaviji,e sad sto je to danas teritorija koja se zove hrvatska to je mene bas briga.Meni fasisticka hrvatska nikako ne moze biti domovina niti ce ikad biti ni za mene,a ni za citavu moju porodicu.


mudro zboris

danas i juce nigde nikoga ujutro na ulicama, poceli norvezani da slave, juce ja i jos 2 koleginice bili na poslu, danas samo ja, kontam da budem do 12 pa da kasnije imam neko pokrice kada budem trazio 6-7.1 slobodan, jer vi uzimate slobodne dane za pravoslavni bozic i kako je to regulisano u norveskoj? da li imamo prava da uzmemo slobodan dan ili ne?

kod mene nece biti problema ovi moji su skroz opusteno nego me zanima onako u globalu

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.12.2013. u 08:00 - pre 127 meseci
U globalu valjda imas pravo da uzmes dan na osnovu verskih razloga, ali moras valjda da ga najavis i moras da ga odradis posle, ali bi taj dan trebao i zakonski da ti bude "podrzan" da tako kazem, spomenut u zakonu da imas pravo da ga uzmes.
Ja licno celu mladost radio u kaficu/klubu gde se najvise para uzimalo za nove godine i ostale praznike, tako da mi je normalna radna praznicna atmosfera, te eto i mene na poslu kako skupljam dane.
Danas, sutra i prekosutra u Bergenu poslednji autobusi krecu oko 16:00, posle toga i gradski prevoz staje...
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.12.2013. u 08:38 - pre 127 meseci
danas i juce nigde nikoga ujutro na ulicama, poceli norvezani da slave, juce ja i jos 2 koleginice bili na poslu, danas samo ja, kontam da budem do 12 pa da kasnije imam neko pokrice kada budem trazio 6-7.1 slobodan, jer vi uzimate slobodne dane za pravoslavni bozic i kako je to regulisano u norveskoj? da li imamo prava da uzmemo slobodan dan ili ne?
-------------------------------------------

Ja koliko znam imas pravo da iz verskih razloga uzmes slobodan dan i da ti bude placen,e sad koliko dana godisnje ne secam se ali mogu se raspitati koliko kod ovih kolega koji rade po firmama a ne kao ja privatno posto sam zaboravio.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.12.2013. u 08:42 - pre 127 meseci
Pise da se ima pravo dva dana godisnje

http://www.regjeringen.no/nb/d...3/nou-2013-1/17.html?id=711390

16.3.2 Ulike religioners helligdager
Lov om trudomssamfunn § 27a gir rett til fri i to dager for alle som ikke tilhører Den norske kirke. De to fridagene kan benyttes til å feire helligdag eller andre religiøse høytider innen egen religion. Rettigheten gjelder i forhold til arbeid, skolegang, tjenesteplikt og lignende.
Loven krever ikke at arbeidstaker, elev, tjenestepliktig mv. legger fram noen form for bevis på religiøs tilhørighet.
I arbeidslivet kan det kreves at de tapte timene jobbes inn igjen på et annet tidspunkt. Arbeidsgiver bestemmer når dette skal skje. Arbeidstaker må også varsle arbeidsgiver senest 14 dager før den aktuelle helligdagen. De innarbeidede timene regnes ikke som overtid. Arbeidstaker får derfor ikke overtidsbetalt for den ekstra tiden han eller hun må jobbe for å kompensere de timene som falt bort på helligdagen.
Rettighetene i § 27a ble innført i 1980. Bakgrunnen var et økende innslag av nye religioner i det norske samfunn (Ot.prp. nr. 41 (1979–80): 25).
Ut over reglene i § 27a er det ingen lovfestet rett til fri for å delta i religiøse høytider eller aktiviteter, heller ikke fri til pilegrimsreise, deltakelse i gravferd eller tid til bønn i løpet av arbeidsdagen. Bedre rettigheter kan imidlertid nedfelles i tariffavtaler eller gis ensidig av arbeidsgiver.
Utvalget har ikke funnet norske virksomheter som har gitt rettigheter ut over de lovbestemte to dagene. På forespørsel til LO henvises det til arbeidsgivers mulighet til å gi velferdspermisjon med lønn etter blant annet Hovedtariffavtalen i staten, uten at dette er en plikt for arbeidsgiver. Det kan altså være praksis hos enkelte arbeidsgivere å gi velferdspermisjon med lønn på religiøse helligdager som ikke er offisielle fridager, se sak fra diskrimineringsombudet nedenfor.
Grunnskoleelevene gis bedre rettigheter enn arbeidstakerne. I henhold til Opplæringsloven § 2-11 har elevene rett til permisjon alle helligdager innen egen religion, også når antallet overstiger to dager.
I videregående opplæring gjelder den alminnelige retten til to dager fri etter lov om trudomssamfunn § 27a. Slikt fravær blir ikke ført på vitnemålet fra videregående opplæring.
Ved universiteter og høgskoler får studenter som har gyldig forfall til en ordinær eksamensdag eller fra obligatorisk undervisning, anledning til utsatt eksamen eller undervisning. Gyldig forfall er først og fremst sykdom og fødsel. Det framstår som om det er en del usikkerhet om § 27a gjelder for studenter.
Forsvaret har en mer liberal praksis enn det som er vanlig i arbeidslivet ellers. I Forsvaret er utgangspunktet at religiøse minoriteter innvilges permisjon til det samme antall religiøse helligdager som de offisielle helligdagene (Forsvarets overkommando 2001). For eksempel kan en muslimsk soldat påregne inntil tre dager fri i forbindelse med id al-adha og id al-fitr, inkludert reisedager. Soldater som faster, skal tas ekstra vare på ved spesielle tjenesteutfordringer. Forsvarets personell kan også søke fri til valfarter og pilegrimsreiser. Direktivet gjelder både vernepliktige mannskaper, befal og sivilt ansatte. Lokale tjenesteforhold, øvelser og krig kan medføre at permisjoner faller bort.
Det kan reises spørsmål om den alminnelige diskrimineringslovgivningen innebærer en generell plikt til tilrettelegging for religiøse behov, herunder fri fra arbeid eller studier. Synsvinkelen må i tilfelle være at plikten til arbeid eller studier på offisielle hverdager innebærer en indirekte forskjellsbehandling av andre religioner enn kristendommen.
Det er så langt lite norsk praksis på dette feltet. Diskrimineringsombudet har gitt noen få uttalelser om fri til religiøse aktiviteter. En sak gjaldt en ansatt ved kommunal skolefritidsordning som søkte om ulønnet permisjon for å dra på pilegrimsreise til Mekka. Hun fikk ikke lenger permisjon enn 14 dager og beskjed om at skolen aldri innvilget mer uansett grunn. Det var ikke mulig å gjennomføre pilegrimsreisen på så kort tid. Ombudet mente at en slik kategorisk praksis, med manglende individuell vurdering av kvinnens permisjonssøknad, innebar en indirekte diskriminering på grunn av religion (Likestillings- og diskrimineringsombudet 2009).
I en annen sak vurderte ombudet krav om fri med lønn på store bededag fra en danske som var ansatt i en norsk kommune. Ifølge kommunens personalreglement kunne de ansatte få velferdspermisjon med lønn til religiøse høytidsdager som ikke var offisielle etter norsk kalender. Kommunen innvilget slik fri til feiring av Id, mens dansken ble henvist til å ta ulønnet permisjon på store bededag. Ombudet mente at en slik forskjellsbehandling var i strid med diskrimineringsloven. Ombudet var også kritisk til kommunens argument om at store bededag hadde utspilt sin rolle som helligdag, noe som innebar en overprøving av den enkeltes tro og utøvelse av denne (Likestillings- og diskrimineringsombudet 2011b). Se også drøfting av denne saken i kapittel 20.


evo i ovde

http://www.virkepluss.no/kunns...C3%B8se-h%C3%B8ytidsdager.aspx
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.12.2013. u 11:54 - pre 127 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
001:
Citat:
trawarijus:
Ne razumijem zašto ti je to problem ako si rođen u Hrvatskoj. Onda ti je Hrvatska domovina. Možeš da tvrdiš što hoćeš ali to je činjenica.

---------------------------

Ako ti ne razumijes ja razumem i te kako.Ja nisam rodjen u hrvatskoj nego u Jugoslaviji,e sad sto je to danas teritorija koja se zove hrvatska to je mene bas briga.Meni fasisticka hrvatska nikako ne moze biti domovina niti ce ikad biti ni za mene,a ni za citavu moju porodicu.


mudro zboris

danas i juce nigde nikoga ujutro na ulicama, poceli norvezani da slave, juce ja i jos 2 koleginice bili na poslu, danas samo ja, kontam da budem do 12 pa da kasnije imam neko pokrice kada budem trazio 6-7.1 slobodan, jer vi uzimate slobodne dane za pravoslavni bozic i kako je to regulisano u norveskoj? da li imamo prava da uzmemo slobodan dan ili ne?

kod mene nece biti problema ovi moji su skroz opusteno nego me zanima onako u globalu



Kod moje supruge na poslu ima dosta crnaca koji su takodje pravoslavni hriscani tako da i oni slave sve praznike kao i mi...elem lederka se setila Dragane i sama pitala, posto zna da je i ona pravoslavac, da li joj trebaju slobodni dani za bozic kao i ostalim pravoslavcima na poslu....tako da imas pravo na slobodne placene dane zbog praznika...e sad ovi obojeni, ne vredjam nikog ljudi su sasvim OK, znaju svoja prava pa traze a mi se jos ustrucavamo za sve i svasta

Pozdrav i Srecan Bozic svima koji slave
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.107.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.12.2013. u 12:31 - pre 127 meseci
Sutra slave i pravoslavci ,tj. one crkve koje su u sistemu tzv.novog ili gregorijanskog kalendara...
http://www.blic.rs/Vesti/Drust...ic-po-gregorijanskom-kalendaru
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.12.2013. u 12:49 - pre 127 meseci
Citat:
001: Ja koliko znam imas pravo da iz verskih razloga uzmes slobodan dan i da ti bude placen...


Citat:
001:
I arbeidslivet kan det kreves at de tapte timene jobbes inn igjen på et annet tidspunkt. Arbeidsgiver bestemmer når dette skal skje. Arbeidstaker må også varsle arbeidsgiver senest 14 dager før den aktuelle helligdagen. De innarbeidede timene regnes ikke som overtid. Arbeidstaker får derfor ikke overtidsbetalt for den ekstra tiden han eller hun må jobbe for å kompensere de timene som falt bort på helligdagen.


Jel ovo u prevodu znaci da ti je placen regularno, ali mogu da ti traze u firmi da ga posle odradis?
Prakticno kao slobodan dan koji odradis posle
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.12.2013. u 13:01 - pre 127 meseci
Dobro si preveo,tako pise u tekstu,e sad sta je u praksi nisam siguran jer kao sto sam rekao radim za samog sebe,a ne secam se kako je bilo pre dok sam radio za druge...
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.12.2013. u 15:53 - pre 127 meseci
Evo jednog simpatičnog linka za učenje norveškog, a ovo je konkretno o vrtićima.
Ima i pesmica koju pevaju ujutru....
http://web1.norskinteraktiv.no...nu=1&PersonCourseId=134688
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.12.2013. u 15:57 - pre 127 meseci
Norveška bolnica deliće besplatan heroin teškim zavisnicima

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...atan-heroin-teskim-zavisnicima
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.12.2013. u 19:42 - pre 127 meseci
Citat:
Gasterbajter: Norveška bolnica deliće besplatan heroin teškim zavisnicima

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...atan-heroin-teskim-zavisnicima


Hmm bilo je na national geographicu o tome.. u Cirihu kako su to primenili kako terapiju...
Daju im 100% cist heroin dva put dnevno u bolnici.
I zacudjujuce ti ljudi funkcionisu normalno cak idu na poso itd.. jedino sto dva puta dnevno idu do blnice po dozu.
Bolje i to nego da se vuku tu po vec cuvenom narkomanskom parku u Bergenu i provalju ljudima u kuce da bi skupili pare za fix.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8047356 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.