Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8048792 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2014. u 20:45 - pre 126 meseci
Citat:
mihaleks: Ja sam upoznao jednog kolegu na poslu. Covek je iz Afganistana a za vozacku dozvolu je platio 70.000NOK. Polozio je cirka iz petog puta.


Jao majko mila. I onda prodje kroz crveno i oduzmu mu :D:D:D... strasno
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2014. u 20:49 - pre 126 meseci
Citat:
Braksi:
i posle voznje ne smes valda 3 godine da vozis jace od 75konja ili do 100max na autoputu sa sve L na kolima.... nesto tako...

Licno me briga ko ima koliko para i to ne bih ni znao da mi ona nije rekla, ali ne mogu da shvatim:

evo u N ili DK auto koji kosta 30,000 u Srbij kosta 12,000 evra. To je 2.5 puta, a plate su u proseku pa i 10x vece. I kako onda moze da kaze da je skupo ?

Pa nije skupo samo sto 90% ljudi ima pogresan nacin poredjenja. Ljudi se uglavnom vezuju za cifre i kroz njih gledaju na stvari tj. prave poredjenje. Totalno pogresan pristup. Nebitno je da li zaradjujes milion, sto hiljada ili deset miliona evra godisnje vec sta mozes da kupis za to. Pa tako, ako je u Norveskoj vozacka dozvola jednaka jednoj prosecnoj plati a u Srbiji treba dve plate da se izdvoje to znaci da je u Norveskoj cena vozacke dozvole UPOLA CENE U ODNOSU NA SRBIJU. Isto tako ako ja kupim tv u Norveskoj koji kosta 300e a ista cena je i u Srbiji to znaci da je u Norveskoj televizor realno jeftiniji oko 6,5x jer je tolika razlika u prosecnim platama. Pristupacnost tog televizora u Norveskoj je isto kao kad bi on kostao u Srbiji 46e. A ko ne bi kupio tv za 46e u Srbiji? Razlika kupovne moci. U Norveskoj je mnogo veca kupovna moc a neke stvari kostaju isto kao i u Srbiji a neke su jeftinije (banabe su manje od 1e, u Srbiji su vise tj. banane su u Srbiji oko 6,5x skuplje). Toliko o percepciji "najskuplje" drzave u Evropi. "Statistika je moja dika, sta pozelim to naslika".
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-202-74.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2014. u 21:31 - pre 126 meseci
Kao sto rece zoki, nije skupo pljunuti kintu za auto ili tv, skupo je posle placati to.

Jedan dobar TV u norveskoj kosta 1/4 plate, mnogo manje nego u srbiji, ali svaki meces placas ~200 kruna za televiziju drzavi i oko 350 za kablovsku da bi imao neki kasvetan kanal na taj isti skupi tv, tako da godisnje gledanje TVa kosta oko 6600 kruna, sto je skoro hiljadu evra godisnje, za gledanje televizije.
Prve tri godine dok cekas stalnu dozvolu ti platis 5000 za TV i 3x6600 za pretplatu, sto je 25000 kruna, oko 3000e, za gledanje TVa, za koji realno mozes imati max 1h slobodnog vremena dnevno.
Stoji da pomaze za ucenje jezika, stoji da to nije puno od plate, ali kad prodju godine i presaberes se onda bude jbg.

Slicna je prica i za auto samo sto je 5-7 puta vise novca. Nekome treba jer ne moze da funkcionise bez auta, nekome je skupo jer zivi u gradu, putuje avionima i autobusima, ne placa parking, ne razmislja o izbusenoj gumi i mehanicarima i odrzavanju i t d
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2014. u 22:04 - pre 126 meseci
pa imamo prioritete i zelje, ljudi smo. ali treba biti racionalan. kolega sa posla uzeo novog BMW serie 5 i zna covek da ja obozavam BMW i pricamo, btw i sef mi je, kaze mi eto sada ti mi pomognemo sa depozitom i uzemes i ti bmw na lizinge, placas 2-3000 kruna mesecno i super, a mi u kancelariji da imamo bmw, ono fazon. i ja mu se zahvalim ko bratu, nije da mi ne treba, voleo bih da imam novu 3, realno nije ni toliko skupo, alikoji ce mi moj. mislim gde da idem? najblizi grad alta, 2 sata voznje i nemam pojma sta bi tamo radio. poenta je da mi ne treba taj i slican auto.meni treba neki vucni kao ovaj sto sada imam i neki manji noviji za zenu, najbolje da se iskesira odjednom i ne razmisljas vise o ratama. meni je prioritet kuca

pricamo pre par meseci direktor i ja i kaze mi covek da ako nadjem nesto sto zelim da ce mi pomoci za depozit, za nekretninu. i nadjem ja posle par dana kucu od cc 1,2 miliona, nista veliko, dosta starije ali kontam nije veliki kes, vremenom cu sredjivati, evo boban se vraca u altu pa imam pomoc oko moleraja i posavetujem se sa kolegom, reko pre nego sto odem kod dise da cujem sta misli norvezanin. i covek mi lepo objasni ako hocu tu kucu na kredu moram je osigurati, a da bi je osigurao moram da zadovoljim standarde osiguravajuce kuce, znaci struja, voda, protipozarni alarmi, cudo stvari, koje ce provertiti strucnjaci iz te kuce pre odobravanja polise daju zamerke i ti moras da otklonis, i kaze mi kolega racunaj jos makar pola miliona, ako sam rodjen pod srecnom zvezdom i to kesa, to ne pokriva kredit.

kuca u kojoj smo sada je kupio onaj moj sef sto uzeo bmw, kuca ima 4 stana, podrum, prizemlje, i sprat i garsonjera u potkrovlju, znaci 4 odvojena stana, 4 kupatila, kuhinje i slicno. kuca je kostala oko 2 miliona, sto je smesna cena, ali posle kupovine na ispravke zbog osiguranja + pravljenje 4 stana (u jednom se malo vise radilo) je kostalo jos 1,5 miliona to je vise manje sve u kesu. poenta je da iako nesto izgleda jeftino i privlacno nije tako bez razloga jer nema besplatnog rucka u norveskoj
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2014. u 22:17 - pre 126 meseci
Citat:
Nesh-co:
Selo veselo.



Moram ovako da ti lajkujem komentar...cisto da se vidi!!!
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-114.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2014. u 22:48 - pre 126 meseci
Citat:
dakipro:
Kao sto rece zoki, nije skupo pljunuti kintu za auto ili tv, skupo je posle placati to.

Jedan dobar TV u norveskoj kosta 1/4 plate, mnogo manje nego u srbiji, ali svaki meces placas ~200 kruna za televiziju drzavi i oko 350 za kablovsku da bi imao neki kasvetan kanal na taj isti skupi tv, tako da godisnje gledanje TVa kosta oko 6600 kruna, sto je skoro hiljadu evra godisnje, za gledanje televizije.
Prve tri godine dok cekas stalnu dozvolu ti platis 5000 za TV i 3x6600 za pretplatu, sto je 25000 kruna, oko 3000e, za gledanje TVa, za koji realno mozes imati max 1h slobodnog vremena dnevno.
Stoji da pomaze za ucenje jezika, stoji da to nije puno od plate, ali kad prodju godine i presaberes se onda bude jbg.

Slicna je prica i za auto samo sto je 5-7 puta vise novca. Nekome treba jer ne moze da funkcionise bez auta, nekome je skupo jer zivi u gradu, putuje avionima i autobusima, ne placa parking, ne razmislja o izbusenoj gumi i mehanicarima i odrzavanju i t d



Ovako ja gledam na te stvari, ako sam već odlučio da živim u boljoj zemlji nego što je ova onda ću i tako da se ponašam.
Da sam hteo da gledam svaki dinar i da krpim kraj sa krajem i da oskudevam u svemu i svačemu onda bi ostao u Srbiji i grcao do kraja života od 1 do 15 u mesecu.

Ovde u Srbiji ne gledaju nešto posebno na inženjere i uvek su bili neko i nešto oni koji imaju osnovnu školu ili daj bože srednju i " snašli se " a ti što si završio neku školu digni kredit i kupi stan, pa škrtari za neki polovni automobil iz 1988 i stariji pa dođu deca pa kuku lele kuku mene... A radiš pošteno i ne dižeš glavu od posla i niko ne može da uperi prst u tebe dok ovi drugi uživaju sve ono što ti ne možeš svojim poštenim radom da priustiš sebi i svojima.

Da i za vozačku ja sam je platio 270 evra 2009 i nisam mogao da kupim auto jel sam kao inženjer imao platu od 28 do 34 hiljade a jednom ili dva puta godišnje sam izlazio i 40 hiljade kada su bili raspoloženi da je daju. Zato imam maksimalno da iskoristim sve pogodnosti i nepogodnosti koje mi se pruže u novoj zemlji.

Citirao sam te, ništa lično samo sam se nadovezao na temu.
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2014. u 23:01 - pre 126 meseci
pa ne znam otkud vama svima da se ne razmislja gde i kako potrositi, da moras praviti ove ili one kompromise. ok sitnice tipa hrana, koji izlazak, koja krpica ali ljudi u norveskoj kao svuda na svetu imas dosta odricanja. mozda nemas ako si sam ali vec sa porodicom je druga prica. ok jeste zivot manje stresan, imas vise, lakse je za 99% stvari ali ne mozes kupiti sve sto pogledas. doduse mozes ali dok se jednog jutra ne probudis i skontas da ti je pola plate otislo na ove one kredite. pa dovoljno je imati dvoje dece u vrticu i mesecno da placas 5200 NOK

da ne bude zabune, ovo je super zemlja za zivot, 10X bolje od srbije, nema stresa i nervoze, srednja klasa moze da uziva ali ne padaju ovde pare umesto snega pa samo grabis


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-114.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2014. u 23:06 - pre 126 meseci
@Zokiruma

Mora odricanja kao i svugde. Malo dok si sam uživaš a posle kao i svugde gde si bio bio si, šta si radio radio si a sada ćuti i uživaj
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2014. u 23:07 - pre 126 meseci
imao sam oko 7 godina kada je dosao moj rodjak iz svajcarske da poseti moje roditelje, i secam se kao da je bilo danas, znaci urezalo mi se, njegove price da u svajcarskoj ima sve i mozes kupiti sve ali zna se ko sta kupuje i objasni na vinu, imas vino od 10 dinara pa sve do vina od 1000 dinara, i kupujes u odnosu na platu, neko kupuje od 100 din jer nema za bolje a neko od 1000 din ali svi imaju vino. tako i u norveskoj, neko kupuje tv od 6000 evra a neko od 600 evra, ali svi imaju TV. imas recimo hleb od 10 kruna pa sve do 50 kruna, tvoj izbor i sta mozes sebi priustiti. ali da ce se sve zelje ispuniti i da ces imati kao bil gejts e pa neces i moraces se odreci svasta nesto kao svuda na svetu.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-114.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2014. u 23:16 - pre 126 meseci
Ili ona stara izreka "pruži se onoliko koliko si dugačak"
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2014. u 23:22 - pre 126 meseci
Citat:
markodrenov: Ili ona stara izreka "pruži se onoliko koliko si dugačak"


bas to, jeste mnooogo duze cebe u norveskoj ali nije bas beskonacno
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2014. u 23:53 - pre 126 meseci
Citat:
dakipro:
Kao sto rece zoki, nije skupo pljunuti kintu za auto ili tv, skupo je posle placati to.

Jedan dobar TV u norveskoj kosta 1/4 plate, mnogo manje nego u srbiji, ali svaki meces placas ~200 kruna za televiziju drzavi i oko 350 za kablovsku da bi imao neki kasvetan kanal na taj isti skupi tv, tako da godisnje gledanje TVa kosta oko 6600 kruna, sto je skoro hiljadu evra godisnje, za gledanje televizije.
Prve tri godine dok cekas stalnu dozvolu ti platis 5000 za TV i 3x6600 za pretplatu, sto je 25000 kruna, oko 3000e, za gledanje TVa, za koji realno mozes imati max 1h slobodnog vremena dnevno.
Stoji da pomaze za ucenje jezika, stoji da to nije puno od plate, ali kad prodju godine i presaberes se onda bude jbg.

Slicna je prica i za auto samo sto je 5-7 puta vise novca. Nekome treba jer ne moze da funkcionise bez auta, nekome je skupo jer zivi u gradu, putuje avionima i autobusima, ne placa parking, ne razmislja o izbusenoj gumi i mehanicarima i odrzavanju i t d

Nadjes nekog ko vec ima tv i zamolis ga da kupi tebi na svoje ime. Uz malo srece izbegnes da placas pretplatu. Ovako su barem radili ljudi tj. dosta njih. E sad ima nacina da te provale da gledas tv ali i tu ima caka i procedura jer ne mogu tek tako da ti banu u kucu i pogledaju imas li ili nemas tv.
PS Zar nije godisnja pretplata oko 3200NOK? To mu za 3 godine izadje oko 10.000.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2014. u 23:59 - pre 126 meseci
A zar nema one izrekel - ko je još postao bogat živeći od plate? ;-) Inženjeri ne voze BMW, preduzetnici da.... Ovaj jadnik radi za platu, njegov lider/šef partizana na račun njegove inteligencije i znanja, čovek zna tajnu uspeha - okreni druge da rade za tebe, još pritom mogu da te vole i budu zahvalno srećni.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2014. u 00:15 - pre 126 meseci
Citat:
mihaleks:
Citat:
dakipro:
Kao sto rece zoki, nije skupo pljunuti kintu za auto ili tv, skupo je posle placati to.

Jedan dobar TV u norveskoj kosta 1/4 plate, mnogo manje nego u srbiji, ali svaki meces placas ~200 kruna za televiziju drzavi i oko 350 za kablovsku da bi imao neki kasvetan kanal na taj isti skupi tv, tako da godisnje gledanje TVa kosta oko 6600 kruna, sto je skoro hiljadu evra godisnje, za gledanje televizije.
Prve tri godine dok cekas stalnu dozvolu ti platis 5000 za TV i 3x6600 za pretplatu, sto je 25000 kruna, oko 3000e, za gledanje TVa, za koji realno mozes imati max 1h slobodnog vremena dnevno.
Stoji da pomaze za ucenje jezika, stoji da to nije puno od plate, ali kad prodju godine i presaberes se onda bude jbg.

Slicna je prica i za auto samo sto je 5-7 puta vise novca. Nekome treba jer ne moze da funkcionise bez auta, nekome je skupo jer zivi u gradu, putuje avionima i autobusima, ne placa parking, ne razmislja o izbusenoj gumi i mehanicarima i odrzavanju i t d

Nadjes nekog ko vec ima tv i zamolis ga da kupi tebi na svoje ime. Uz malo srece izbegnes da placas pretplatu. Ovako su barem radili ljudi tj. dosta njih. E sad ima nacina da te provale da gledas tv ali i tu ima caka i procedura jer ne mogu tek tako da ti banu u kucu i pogledaju imas li ili nemas tv.
PS Zar nije godisnja pretplata oko 3200NOK? To mu za 3 godine izadje oko 10.000.


nasi ljudi imaju nenadmasan istinkt da zeznu sistem. I veoma smo inventivni.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2014. u 01:00 - pre 126 meseci
Citat:
Braksi: nasi ljudi imaju nenadmasan istinkt da zeznu sistem. I veoma smo inventivni.


ma to rade svi, znam nekoliko norvezana kome je mama ili tata kupili tv na svoju karticu ali ima jedan dobar sistem da je bolje da placas. u slucaju da kupis PS3 ili PS4, xbox, dvd ili blu-ray player ili bilo sta sto moze u bilo kojoj kombinaciji da se zakaci na TV preko svoje kartice ili ti licno platis eto ti racun na kucnu adresu od NRK da se plati zato je bolje kupiti jednom TV i vise ne brigati brigu jer to tako mora

Citat:
Gasterbajter: A zar nema one izrekel - ko je još postao bogat živeći od plate? ;-) Inženjeri ne voze BMW, preduzetnici da.... Ovaj jadnik radi za platu, njegov lider/šef partizana na račun njegove inteligencije i znanja, čovek zna tajnu uspeha - okreni druge da rade za tebe, još pritom mogu da te vole i budu zahvalno srećni.


malo gresis jer recimo doktori, kasirke, inzinjeri mogu da voze BMW jer ima dosta modela koji se razliku u ceni pa nadalje, BMW mozes voziti za 25000 evra pa navise, pricam o novom, tako da mi nije jasna tvoja prica za BMW, mada pretpostavljam da je to mozda ono balkansko, od plate mozes biti i bogat i srecan jer za razliku od balkana ovde si placen koliko vredis, koliko mozes da zaradis i koliki tvoj odlazak moze zaboleti firmu, imam kolege koji imaju preko milion kruna godisnje plate a imam i kolege koje imaju manje od mene iako su norvezani, tako da to sa platom mozda vazi na balkanu. jedna dobra stvar ima u norveskoj, mozda tu gde si ti to ne postoji ili si mozda navikla na ljude koji smatraju da firma koju su osnovali pripada samo njima, ovde firma pripada zaposlenima i norvezani vode racuna o tome, a taj kako kazes preduzetnik moze da vozi bmw serie 7 u full opremi ali znam da je platio porez za to, i da se taj porez vraca u bolje vrtice, skole, bolnice ... jer u norveskoj iako je tvoja firma duzan si da sebi uplacujes platu na racun bez zavlacenja ruke u kasu firme, pa ako smatras da tvoj zivot trazi 10 miliona kruna godisnje na tih 10 miliona ces i platiti porez. ili zivi normalnim zivotom a profit ulozi u razvoj kompanije, vidis nije uvek balkanska logika zdravorazumska
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2014. u 01:39 - pre 126 meseci
Ne Zorane, nisam ja mislila na balkansko, na naše predrasuda ili šta vec. Ovo je univerzalni zakon: poštena inteligencija radi, i za to je plaćena. Srbin će voziti polovan bim, recimo, Norvežani nov i bolji model, u skladu sa standardom. Ali nisam na to mislila. Skupa kola, simbol luksuza, to nije za inženjere, to je za bogataše osmišljeno. Norvežani mogu lepo ziveti, ali nije svako od njih bogataš. Nisu Hilton. O ovim Hiltonovima ja pričam, jer najbogatiji nisu radnici. Oni su poglavari, a njihovi radnici rade za njih, večita hijerarhija. Ako Norvezanin ne može postati milioner zbog poreza i socijalne politike, emigrirace recimo u Ameriku. Tamo će živeti svoj san.

A mene čudi što ne kapiras ili brate ne vidiš psihologiju bogataša - to su narcisi, to ih i probija napred, nema tu kolektiva, tu su samo oni. Ovi sa balkana nisu izuzetak, vec primer za lako registrovanje ovog profila ljudi. Nisu oni sa drukčija mozgom od nekog tamo Norvežana, niti Nemca niti Amera. Ko umije njemu dvije. Daće ti da voziš neki BMW, i rekoh bićeš srećan i zadovoljan, a neko će u senci zadovoljno trajati ruke. Javi se za 5 god pa da vidim da Li ćeš verovati u socijalnu demokratiju. Demokratija ne postoji ni kod simpanza, simpanze su čak podeljene u klase, i simpanze različite klase se ne uparuju, jel si znao? To su inteligentne, surove i agresivne zivotinje, manipulatori. I nije slučajnost što su nam najbliži genetski. Možda je priroda na strani malih Makijavelija, ali je provereno da uspevaju u politici, biznisu, pa i Kao religijske vođe. Što Dučić reče, treba biti tiranin, ali dobri tiranin. A ljudi su u suštini svuda isti, piše Gete u Faustu, ja to svojim iskustvom potvrdjuje. Norvežani imaju svoje Balkance.
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2014. u 01:47 - pre 126 meseci
Nema ništa gore od makijavelizma!
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2014. u 02:15 - pre 126 meseci
Slažem se, ja sam Monteskje, bas zato što je makevijalizam morao prvo da se apsolvira.


A to " mesto odakle si ti" iz zokijevoog posta gore.... Ne Zoki da nisu u pravu, nego sad ti ispade kosmopoliten i snob, a ja Kao neko iz zabiti. Imala sam puno večeri sa Bečlijama, Danima, Francuzima.... Bas se sad setih jednog izlaska sa tri Partizane u Madridu. Tad sam još verovala da sam provincijalka za rođene Partizane. Kako one nisu znale eng, ili ih je mrzelo da ga pričaju, pa sam zato ja pomerala dupe da pričam na francuskom, tek kada smo krenule u priču, mene je Kao grom pogodilo iznenadjenje koliko su ove tri bile prazne i krajnje prosečne devojke. Gotovo da sam se uredila i razbesnela pred ovim razočarenje. "Crveno i crno, šta to beše?", ili " A u Srbiji, šta tamo ima od zamkova?" Ja im kažem da smo mi imali turski feudalizam, pa nas je barok preskočio. Ne samo da su krajnje neznalice, nego su i bile manje- lepo obučene od mene, zapazila sam da nemaju ukus. Šteta za moju sliku Parizana.... I kad sam tek vratila kući, najednom se nasmejah glasno:" Parizanke!" Haha... tad sam počela da cenim svoje. Kako to ranije nisam znala?
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2014. u 03:14 - pre 126 meseci
Pa ti kad pogledaš istoriju Zapada sve te velike zapadne zemlje su se bogatile ne zahvaljujući svojim sposobnostima i poštenjem nego zbog toga što su pljačkale i okupirale sve druge narode. Pogledaj npr. Krstaške ratove koji su se vodili navodno u ime krsta i vere a ustvari su to bili pljačkaški pohodi. Mnoge zapadne države su bile veliki kolonijalizatori što znači da su svoje širenje zasnivali na pljačkanju drugih zemalja. Švedska je nekad bila velika okupaciona sila. SAD su nastale tako što su istrebili domoroce-Indijance...

A što se tiče znanja i neznanja, apropo naše "Oro" pogledajte ovo:

http://www.youtube.com/watch?v=r0fdYhgJIeE

To bi isto bilo kao kad studenti nekog elitnog BG fakulteta ne bi znali koji je glavni grad Mađarske.

Kanađani ne znaju gde je Harvard:

http://www.youtube.com/watch?v=nxfu0s-TZQM

Amerikanci ne znaju šta znači D.C. u Washington D.C.

http://www.youtube.com/watch?v=jNzN3q-VgwI

Prema tome, nije baš tačno da je u tuđega tatka uvek po golema patka.
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.212.76.114.getinternet.no.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2014. u 07:20 - pre 126 meseci
@zokiruma- ako imam stari tv moj stan nema tv-a dali mi 2 tv-a iz firme i koliko skontah ne placam ,a ako sin nakaci PS3 onda ?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8048792 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.