Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ima li ovde inzenjera ili elektrotehnicara? Treba mi objasnjenje

[es] :: Elektronika :: Ima li ovde inzenjera ili elektrotehnicara? Treba mi objasnjenje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5994 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6283

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Ima li ovde inzenjera ili elektrotehnicara? Treba mi objasnjenje28.12.2007. u 16:38 - pre 199 meseci
Citat:
mima_cool: Da li postoji mogucnost da se taj mrezni transformator zameni nekako, a da aparat ne moramo da vracamo proizvodjacu (u pitanju je inostranstvo), tj. da ga ovde damo nekom servisu recimo i da oni to odrade? Da li je ta zamena transformatora neka komplikovana procedura?


U stvari ne mroate upsote rda prepravlajte uredjaj. Postoje transfrormatori koji upravo tome i sluze (a mogu se lako i napraviti) a koji i na primaru i na sekundaru imaju 220V. Njihova konstrukciaj se uradi takokakoje ELTI opisao tako da se izbegne mogucnost da se sekudnarno kolo direktno spoji na mrezu. Takav transformator na izlazu takodje daje 220V pa je moguce preko njega napajati standardne uredjaje koji rade na 220V, ali ne prelaze snagu samog razdojnog transformatora (vidi moj komentar u vezi obezbedjenja u kupatilu).

Stvar mozete da resite tako sto uz uredjaj isporucite takav transfoamtor ali sa konektorima na sekundaru koji nisu kompatibilni sa standardnim mreznim uticnicama. Tako obezbedjujete da vas uredjaj ne moze greskom da se spoji direktno na mrezu, vec mora da ide preko razdvojnog transformatora.

Inace, nijedan uredjaj koji ne ispunjava standarde sigurnosti, ne da ne treba, nego ne sme da bude u prodaji. Da bi ste uredjaj mogli da prodajete ili koristite, on mora d ima atest,a atest sluzi upravo tome da seproveri da li uredjaj ispunjava zakonom pripisane standarde, ukljucujuci i standarde sigurnosti.

 
Odgovor na temu

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Re: Ima li ovde inzenjera ili elektrotehnicara? Treba mi objasnjenje28.12.2007. u 18:02 - pre 199 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: U stvari ne mroate upsote rda prepravlajte uredjaj. Postoje transfrormatori koji upravo tome i sluze (a mogu se lako i napraviti) a koji i na primaru i na sekundaru imaju 220V.


Postoji li neka slika mozda da vidim kako to izgleda? Koliko bi takav transformator mogao da kosta kod nas?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6283

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Ima li ovde inzenjera ili elektrotehnicara? Treba mi objasnjenje28.12.2007. u 19:24 - pre 199 meseci
Sklopljen ne verujem da izgleda nesto drugacije nego i inace. Ne znam koje je snage taj vas uredjaj ali bi trebalo da se u radnjama koje prodaju elektroinstalacionu opremu i materijal moze lako naci transforamtor. Trazite RAZDVOJNI TRANSFORMATOR. Obicno se u domacinstvima koriste za vec pomenutu primenu u kupatilima tako da nisu retka pojava. Ako prodavac ne zna sta je razdvojni transformator, objasnite mu da vam treba za prikljucenje elektricnog aparata za brijanje u kupatilu. Kada se doseti sta ej to, trazite da vam kaze koje sve snage trasnformatora imaju u ponudi pa uzmite bilo koji koji ima vecu snagu od snage vaseg uredjaja. No, najpreporucljivije je da za to angazujete nekoga strucnog, ne mozete se vi tim baviti.

Naravno, moze neko i da vam ga napravi, a taj ko zna da napravi transformator, svakako ce znati sta vam treba. Kao sto je vec objasnjeno, primarni i sekundarni navoj se ne motaju jedan preko drugoga vec odvojeno, svaki na svom stubu jezgra transformatora.
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Ima li ovde inzenjera ili elektrotehnicara? Treba mi objasnjenje28.12.2007. u 21:55 - pre 199 meseci
@Mima da si nam rekla o kakvom se utredjaju radi mogli bi smo ti lakse pomoci jer ovako ne znamo o kojoj snazi i o kojem naponu se radi. Vjeruj da je najjednostavnije da se u tom postojecem uredjaju zamijeni transformator i nista drugo nije potrebno, sve ostalo je komplikacija bez potrebe. Javi se @guji on ce ti to sigurno rijesiti. Pozdrav
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Re: Ima li ovde inzenjera ili elektrotehnicara? Treba mi objasnjenje28.12.2007. u 22:33 - pre 199 meseci
Radi se o jednom medicinskom uredjaju koji ima elektrode.
Guji sam se javila na PM, ali nema odgovora. Gujo, javi mi se.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
212.200.203.*



+128 Profil

icon Re: Ima li ovde inzenjera ili elektrotehnicara? Treba mi objasnjenje29.12.2007. u 07:40 - pre 199 meseci
wot? pa ja odgovorio? ajd još jednom šaljem.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
79.101.132.*



+5251 Profil

icon Re: Ima li ovde inzenjera ili elektrotehnicara? Treba mi objasnjenje29.12.2007. u 12:45 - pre 199 meseci
Posle dve strane, shvatio sam da doticni uredjaj nije prosao atest za upotrebu zbog sitnih omaski pri izradi. Transformator nije korektno izveden, i za prikljucak elektroda je koriscen konektor, "pri ruci", koji moze da se ubaci u mrezni deo.

Mislim da nije u pitanju prevod uputstva, vec obrazlozenje neke komisije....

Transformator treba da bude atestiran, a njegovo prikljucenje, u uredjaju, treba da bude sa dopunskim izolacijama na izvodima, i sa prelakiranim, zasticenim spojevima(lemna mesta ili srafovi).
Konektor za elektrode treba da bude sa propisnim izolacijama, plis sto ne sme da bude "kompatibilan" sa prikljuccima opasnog napona.

Na prikljuccima elektroda, na ploci(ili tamo gde se spaja konektor uredjaja za plocu), potrebni su varistori, limiteri napona 60 ili 90V. Zavisno od namene, da li meri ili stimulise. Postoje standardne Siemensove komponente za tu namenu.

Transformator treba da ima zagarantovanu(atestiranu) izolaciju od bar 4kV izmedju primara i sekundara, bilo da su odvojeni ili zajedno.

Poz.



[Ovu poruku je menjao guja011 dana 29.12.2007. u 15:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Ima li ovde inzenjera ili elektrotehnicara? Treba mi objasnjenje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5994 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.