Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7751165 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rastislav.vlcek

Član broj: 314707
Poruke: 60
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2014. u 11:27 - pre 126 meseci
Pozdrav forumasi,imam stavljene termo glave na svim radijatorima u kuci i kotao na pelet,e sad moje pitanje je koliko treba da bude odvrnut ventil na izlazu iz radijatora? na ulazu regulise protok termo glava to mi je jasno e sad dobijam topao radijator samo u gornjoj zoni a 3/4 prema dole su hladni to dok ventil pusta vodu mada su radijatori skoro uvek hladni ali je u sobama temperatura konstantna! probe radi kad odvrnem glavu na max radiator nikad nebude topao ceo nego samo u gornjoj zoni ( tucani tadijatori su u pitanju) Kotao je ATI-TERMING iz Kule 25kw koji sagoreva i agro pelet bez problema pumpa 2brzinska je na 1voj brzini posle pumpe je ugradjen 3kraki mesni ventil na potisnom vodu koji je podesen na broj 3 tj. 3/10 ide u radijatore a 7/10 se vraca u kotao! tako da mesni v.meni sluzi kao razdelnik potisnog voda da se spreci kondenz kotla. Radijatori se isto ponasaju i kada odvrnem mesni na maksimum u korist radijatora,u sistemu imam oko 500l vode,grejni prostor je oko 130m2 izolovan sa 5cm stiropra sa unutrasnje strane kuce s tim sto je visina soba 2.80cm sto mislim da je greska kad se pravila kuca, na gornju plocu je lepljen ukrasni stiropor deljine 5mm u svim sobama je priblizno ista temp. od 20'C Isprobavao sam mnoge varijante grejanja a to su: sobni t. na kotao pumpa uklj.non stop pa isklj pumpe da se nehladi kotao, pa pumpa na sobni ter. kotao uvek u pripravnosti isproban na vise zadatih temp, s tim sto kada je sobni u igri u toj sobi je termo glava na max i potrosnja je uvek oko 45-55kg na ovim temp od ove nazovi (nebunim se nimalo da se razumemo) zime jedino mi se potrosnja smanjuje kada kotao radi non stop u opsegu 2'C 73-75'c ali vise ga drzim na 58'-60' tu je potrosnja 40-45kg na 24h pelet je od sojine slame(agro pelet). Kotao nema mogucnost automatskog gasenja i samopodpaljivanja to moram rucno da klikcem dugmice i tako doziram startnu kolicinu peleta pa onda ima ugradjen "fen" koji uduvavanjem vruceg vazduha pali pelet i posle odredjenog vremena prelazi sa predgrevanja u radni meni! od bitnijih podesavanja parametara ima:jacinu vetilatora,vreme doziranja peleta i vreme izmedju dva doziranja,vreme kretanja pokretne resetkena kojoj je plamen,i vreme drugog puza koji je ispod gorionika za samociscenje pepela u externu pepeljaru,i interval odrzavanja zara kada je na pavzi tj,kad postigne zadatu temp. cutiod 10 do 15mindok nepadne temp 2'c e tu odprilike na svakih 5min doda jednu dozu peleta da odrzi zar. molim vas ako neko ima predlog za smanjenje potrosnje i problema sa napola hladnim radijatorima nek pise svaki predlog je dobrodosao, i na kraju da pohvalim temu i zainteresovanost ljudi da pomognu jedni drugima bogami sam mnogo naucio citajuci ove postove svaka cast svima!!!
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2014. u 11:42 - pre 126 meseci
Citat:
rastislav.vlcek: Pozdrav forumasi,imam stavljene termo glave na svim radijatorima u kuci i kotao na pelet,e sad moje pitanje je koliko treba da bude odvrnut ventil na izlazu iz radijatora? na ulazu regulise protok termo glava to mi je jasno e sad dobijam topao radijator samo u gornjoj zoni a 3/4 prema dole su hladni to dok ventil pusta vodu mada su radijatori skoro uvek hladni ali je u sobama temperatura konstantna! probe radi kad odvrnem glavu na max radiator nikad nebude topao ceo nego samo u gornjoj zoni ( tucani tadijatori su u pitanju) Kotao je ATI-TERMING iz Kule 25kw koji sagoreva i agro pelet bez problema pumpa 2brzinska je na 1voj brzini posle pumpe je ugradjen 3kraki mesni ventil na potisnom vodu koji je podesen na broj 3 tj. 3/10 ide u radijatore a 7/10 se vraca u kotao! tako da mesni v.meni sluzi kao razdelnik potisnog voda da se spreci kondenz kotla. Radijatori se isto ponasaju i kada odvrnem mesni na maksimum u korist radijatora,u sistemu imam oko 500l vode,grejni prostor je oko 130m2 izolovan sa 5cm stiropra sa unutrasnje strane kuce s tim sto je visina soba 2.80cm sto mislim da je greska kad se pravila kuca, na gornju plocu je lepljen ukrasni stiropor deljine 5mm u svim sobama je priblizno ista temp. od 20'C Isprobavao sam mnoge varijante grejanja a to su: sobni t. na kotao pumpa uklj.non stop pa isklj pumpe da se nehladi kotao, pa pumpa na sobni ter. kotao uvek u pripravnosti isproban na vise zadatih temp, s tim sto kada je sobni u igri u toj sobi je termo glava na max i potrosnja je uvek oko 45-55kg na ovim temp od ove nazovi (nebunim se nimalo da se razumemo) zime jedino mi se potrosnja smanjuje kada kotao radi non stop u opsegu 2'C 73-75'c ali vise ga drzim na 58'-60' tu je potrosnja 40-45kg na 24h pelet je od sojine slame(agro pelet). Kotao nema mogucnost automatskog gasenja i samopodpaljivanja to moram rucno da klikcem dugmice i tako doziram startnu kolicinu peleta pa onda ima ugradjen "fen" koji uduvavanjem vruceg vazduha pali pelet i posle odredjenog vremena prelazi sa predgrevanja u radni meni! od bitnijih podesavanja parametara ima:jacinu vetilatora,vreme doziranja peleta i vreme izmedju dva doziranja,vreme kretanja pokretne resetkena kojoj je plamen,i vreme drugog puza koji je ispod gorionika za samociscenje pepela u externu pepeljaru,i interval odrzavanja zara kada je na pavzi tj,kad postigne zadatu temp. cutiod 10 do 15mindok nepadne temp 2'c e tu odprilike na svakih 5min doda jednu dozu peleta da odrzi zar. molim vas ako neko ima predlog za smanjenje potrosnje i problema sa napola hladnim radijatorima nek pise svaki predlog je dobrodosao, i na kraju da pohvalim temu i zainteresovanost ljudi da pomognu jedni drugima bogami sam mnogo naucio citajuci ove postove svaka cast svima!!!

to sto su radijatori topli samo u gornjoj zoni mislim da je greska u instalaciji, tj. presek cevi nije dovoljan za taj broj radijatora ...dakle cevi trebaju da budu vece da bi imale dovoljan protok vode daj neki podatak o instalaciji kako je uradjena ...
Ecopell 35
 
0

rastislav.vlcek

Član broj: 314707
Poruke: 60
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2014. u 12:18 - pre 126 meseci
A jeste malo komplikovano, kotao je u radionici cevi idu dole u podrum ispod radionice(kanal za popravljaneautomobila) pa pod zemljom jedno4-5m(dobro izolovano(valjda)) do ulaza u kucu e tu se penje na 2.80visine i tu ima gasni kotao koji je kao rezerva i onda ide gornjom zonom kuce glavni vod (2 cevi topla gore hladna ispod) fi 22 bakarne pa na pola kuce se redukuje na fi 18 i dole se spusta do svakog radijatora fi 10mislim...
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2014. u 12:28 - pre 126 meseci
Citat:
rastislav.vlcek: A jeste malo komplikovano, kotao je u radionici cevi idu dole u podrum ispod radionice(kanal za popravljaneautomobila) pa pod zemljom jedno4-5m(dobro izolovano(valjda)) do ulaza u kucu e tu se penje na 2.80visine i tu ima gasni kotao koji je kao rezerva i onda ide gornjom zonom kuce glavni vod (2 cevi topla gore hladna ispod) fi 22 bakarne pa na pola kuce se redukuje na fi 18 i dole se spusta do svakog radijatora fi 10mislim...

a koje su cevi od kotla do kuce...i koliko radijatora imas na jednom vodu..
Ecopell 35
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1666
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2014. u 12:29 - pre 126 meseci
Uključi pumpu na veću brzinu, otvori mešni ventil prema radijatorima, otvori termo ventile i za pola sata - sat proveri. Ne bi trebala da bude razlika preko 10*C.
Ako je tako onda zatvaraj mešni ventil jednu po jednu brojku dok ne nađeš novi najbolji položaj.
Tipičan problem nedovoljne cirkulacije. Kad je ovako toplo, moguće da termo glave zatvore radijator jer je postignuta zadata temperatura. Ako kažeš da je toplo u sobama onda nema ni problema.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

rastislav.vlcek

Član broj: 314707
Poruke: 60
*.static.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2014. u 14:07 - pre 126 meseci
ok,probacu pa bar to nista nekosta:-) nego mene zanima kako treba ds bude namesten ventil na dnu radijatora onaj mali sto je sakriven ispod poklopca koji se odvrce imbus 8com i kod mene ima 8krugova od skroz zatvorenog do skroz otvorenog,i on bi trebalo da sluzi za podesavanje kolicine (brzine) protoka vode kroz radijator zar ne? I po nekoj mojoj logici prvi radijatori bi trebali da budu najvise zavrnuti a poslednji najvise odvrnuti ili se mozda varam?
 
0

RAMZAI
Zagreb

Član broj: 301205
Poruke: 62
*.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2014. u 14:46 - pre 126 meseci
SLIPMPEL 25

Na zadnjoj SKIDANOVIĆ evoj fotki se lepo vide opruge , turbulatori. To je ono što sam napisao da konstruktor ima muda . ha ha . Znači on veruje da je postigao tako savršeno sagorevanje da se katran ne može pojaviti u dimu i onda je vrlo hrabro stavio opruge u cevni izmenjivać , ali mu to nije bilo dovoljno, već je unutar tih opruga upucao tuljke tako da mu divni gasovi ne idu po sredini , nego ih je lepo naterao da se motaju po tim oprugama između cevi.

Nije mi cilj da promovišem Slimpela , ali skidam mu kapu za neka rešenja.
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1666
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2014. u 14:56 - pre 126 meseci
@Rastislave
Ja bih ih otvorio skroz. Zatvoriti ih treba kada su na radijatorima obični ventili pa nema drugog načina ujednačavanja snage grejanja. Ti imaš mnogo efikasniji sistem, termo glave.
To zatvaranje donjeg ventila koriste stari majstori da ujednače protoke tj temperature. Oni koji računaju i projektuju grejanje, tu hladniju vodu do udaljenih radijatora kompenzuju većim brojem rebara (ili većom površinom grejnog tela) pa je taj donji ventil uvek skroz otvoren. Zatvaranjem se smanjuje protok tj smanjuje temperatura radijatora a isti efekat se postiže kad se donji ventil skroz otvori na radijatoru sa 1-2 rebra manje, pri čemu se uštede pare za tih 1-2 rebara.
Zapravo, namena donjeg ventila je da se zatvori kada se skida ceo radijator a da se ne ispušta voda iz celog sistema tj da svi ostali radijatori i dalje normalno rade.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

rastislav.vlcek

Član broj: 314707
Poruke: 60
*.static.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2014. u 15:02 - pre 126 meseci
http://m.youtube.com/watch?v=0fIl2SJ-Piw
ovo je snimak mog kotla,e sad u ranijim postovima sam procitao i video slike kako su ljudi napravili samotni tunel kao neki produzetak tubusa zbog boljeg sagorevanja itd... mene interesuje dali bi to pomoglo na ovom tipu gorionika imajuci u vidu da je on u kotlu i da ulazi sa strane a dimni gasovi idu nazad u dvopromajnu komoru...i ako vredi koje duzine da bude sto duzi ili samo da opklopi resetku koja je do polovine kotla??? joj imao bi 1001 pitanje da vam postavim ali polako ima dana tek smo na 230i nekoj strani...ovo moze da bude i zarazno :-)
 
0

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2014. u 15:27 - pre 126 meseci
Citat:
RAMZAI:
SLIPMPEL 25

Na zadnjoj SKIDANOVIĆ evoj fotki se lepo vide opruge , turbulatori. To je ono što sam napisao da konstruktor ima muda . ha ha . Znači on veruje da je postigao tako savršeno sagorevanje da se katran ne može pojaviti u dimu i onda je vrlo hrabro stavio opruge u cevni izmenjivać , ali mu to nije bilo dovoljno, već je unutar tih opruga upucao tuljke tako da mu divni gasovi ne idu po sredini , nego ih je lepo naterao da se motaju po tim oprugama između cevi.

Nije mi cilj da promovišem Slimpela , ali skidam mu kapu za neka rešenja.




Ako jedan takav strucnjak kao sto je gospodin RAMZAI ovako nesto napise onda tu nema sta da se doda , nego da se nasi proizvodjaci dohvate posla i naprave nesto slicno.
Cena Slimpela jeste velika , ali nije mnogo skuplja od Biodoma koji je za celu klasu ispod Turcina.

RAMZAI ocekujemo i dalje izvestaje o radu Slimpela .
 
0

RAMZAI
Zagreb

Član broj: 301205
Poruke: 62
*.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2014. u 15:46 - pre 126 meseci
Ma i ja čekam tu j.benu zimu pa da vidim kako " maca vunu prede", a taj kraj gdi su Slimpeli narod u žargonu zove Mrzlo Polje, znali su naši preci dati pravo ime za neki kraj .
 
0

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2014. u 16:47 - pre 126 meseci

Evo turbulatora koje je RAMZAI pominjao :





_
 
0

RAMZAI
Zagreb

Član broj: 301205
Poruke: 62
*.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2014. u 18:50 - pre 126 meseci
Ovo je stari model SLIMPELA , tu su federi u cevima bez tuljka u sredini , a one fotke na početku stranice se odnose na novi model koji ima manje cevi i izmenjivaču, a efikasniju izmjenu topline
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
*.teol.net.



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2014. u 21:14 - pre 126 meseci
Citat:
rastislav.vlcek:
http://m.youtube.com/watch?v=0fIl2SJ-Piw
ovo je snimak mog kotla,e sad u ranijim postovima sam procitao i video slike kako su ljudi napravili samotni tunel kao neki produzetak tubusa zbog boljeg sagorevanja itd... mene interesuje dali bi to pomoglo na ovom tipu gorionika imajuci u vidu da je on u kotlu i da ulazi sa strane a dimni gasovi idu nazad u dvopromajnu komoru...i ako vredi koje duzine da bude sto duzi ili samo da opklopi resetku koja je do polovine kotla??? joj imao bi 1001 pitanje da vam postavim ali polako ima dana tek smo na 230i nekoj strani...ovo moze da bude i zarazno :-)


Ovaj kotao sam gledao na sajmu u Novom Sadu, dobro me zainteresovao, a posebno mi se svidjela rešetka iz 2 dijela uklopljena kao češalj i jedan dio nazubljen i pokretan. Kad sam sagledao sve elemente shvatio sam da i pored neke automatike on se ipak potpaljuje ručno. Griješim li ili je to ipak taj kotao?
 
0

rastislav.vlcek

Član broj: 314707
Poruke: 60
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.01.2014. u 08:32 - pre 126 meseci
Moje postovanje gospodine Dusane,da to je taj kotao i ja sam ga tamo video i tada sam narucio odma 2 komada jedan meni a jedan burazeru! Posle prve sezone grejanja su serviseri dosli da otklone neke nedostatke uvezi elektronike i tada su ugradili taj fen za podpaljivanje ali ona i dalje nema mogucnost sama sebe da pali i gasi kada je to potrebno sto je velika mana,ja mislim da u 24h potrosim nekih 10-15kg na odrzavanje zara da ona bude na "leru" i u pripravnosti da greje tako da je kod nje najbolje da radi 24-7 na nekoj maloj snazi koju ja zadam( nema brzine grejanja i modulaciju) nego podesim zadatu temp. i ona radi u opsegu 2'c a u kuci termo glave peglaju temp! ali me kopka sta se desava sa energijom kada vecina glava bude zatvorena a ona greje li greje...?
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.01.2014. u 14:11 - pre 126 meseci
Previše je to 10-15 kg na održavanje žara. Dali održavanje znači da je u svakom trenutku vidljiv plamen ili ima neki vremenski interval u kom se zadrži dovoljno žara da sledeći start ide bez problema? Moj gorionik radi na sličan način ali poslije gašenja pauzira i više od pola sata i nakon starta ventilatora i doziranja on potpaljuje bez problema.
 
0

rastislav.vlcek

Član broj: 314707
Poruke: 60
*.static.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.01.2014. u 17:45 - pre 126 meseci
Pokusacu da vam ukratko objasnim elektroniku:
1 ventilator
2 dozator
3 resetka
4 izbacivac
5 pumpa cent.grej
6 pumpa t.kot.v
7 prednost
8 podesavanja
svaki ovaj meni ima podmenije i pruza lepo podesavanje svakog koraka u sek,min, i %, sve zavisi sta se cacka...
najvise se cackaju prva tri parametara u ventilatoru je i podmeni provetravanje koje se podesava za rad kotla kad je na pavzi tj kad je postigao zadatu temp. i dok nepadne par stepeni temp(to takodje podesavam sa histerezom) na svakih Xmin doda jednu meru peleta( to prati koliko je namesten dozator) i ukljucuje ventilator na par sekundi cisto fa raspali pelet resetka se takodje pomeri za nekoliko sek i sve staje na opet odredjeno vreme koje takodje ja zadajem,i to je jedan ciklus na pavzi i tako uvek je spreman zar za pokret kada padne temp.i onda krece sve isto samo ubrzanim ritmom,nadam se da ste shvatili poentu!
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.01.2014. u 18:20 - pre 126 meseci
shvatio sam poentu a sad je na vama da eksperimentišete koliko maksimalno može biti ono X minuta između doziranja a da ste sigurni da će ga potpaliti. Kad bi se gorionik na neki način malo "ušuškao" da se žar što duže zadrži na rešetci jer onako je previše izložen i otvoren u ložištu
 
0

rastislav.vlcek

Član broj: 314707
Poruke: 60
*.static.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.01.2014. u 18:52 - pre 126 meseci
Zato sam i pitao dali bi vredelo da napravim nesto slicno tom samotnom tunelu ili samotnoj cevi kao sto su prikazali u ovoj temi par stranica unazad,takodje razmisljam o nekoj varijanti sekundarnog vazduha jer gorionik dobija samo vazduh ispod restke i ako je mali ventilator ima dima a ako pojacam vent.da nema dima onda mi vec oduvava pepeo i onda mi pelet odskoci dalje od zara i nesagori,takodje mi se na zid peci hvata crn mekan pepeo nebitno dali drzim vodu na 75 ili 55'c ali valjda se to malo razlikuje posto koristim pelet od soje ali pepeo koji izlazi u pepeljaru je lep siv i sitan,sta mislite dali ce mi pomoci samotna cev i sek.vazduh?
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.01.2014. u 19:26 - pre 126 meseci
sekundarni vazduh obavezno jer bez njega nema kvalitetnog sagorijevanja. Ako tehnički uslovi dozvoljavaju nekako izvući sekundar da se može korigovati preko neke klapne ili šibera a taj crni pepeo je posledica tog održavanja jer cijelo vrijeme tinja i kadi kotao pošto nema dovoljno vazduha za sagorijevanje
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7751165 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.