Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

mrtva maticna ili nesto drugo?

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: mrtva maticna ili nesto drugo?

[ Pregleda: 3031 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon mrtva maticna ili nesto drugo?24.06.2010. u 10:51 - pre 168 meseci
Dobih neki kompjuter da vidim sta je i kakoje...
Ne znam koja je ploca, nisam uspeo da vidim, procesor je AMD, ali svejedno to nije bitno...
Bitno je sledece...kada se ukljuci napajanje, ne desava se nista. Nit svetli lampica na ploci (ako je uopste ima), nit se pale kuleri. Probao sam sa 2 napajanja, uvek isto (jedno od ta 2 je moguce da ne radi)...
?
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Uranijum
R. Srbija

Član broj: 54551
Poruke: 266
89.216.46.*



+13 Profil

icon Re: mrtva maticna ili nesto drugo?24.06.2010. u 14:16 - pre 168 meseci
Za pocetak nabavi jedno sigurno ispravno napajanje i pokusaj da startujes plocu na kojoj nema nicega (znaci samo ploca i napajanje). Ako ti ni tada ne startuje, onda je maticna u kvaru. Razlog za neispravnost moze biti svasta, ali najverovatnije da je nesto na ploci u kratkom spoju. Proveri unimerom da li postoji kratak spoj sa ATX konektora na ploci na granama 3,3V zatim 5V i 12V prema masi (narandzasta, crvena i zuta zica, respektivno, sa napajanja) i 5Vsb. Najcesce je linija 3,3V u kratkom spoju.
Ako ploca pali napajanje, nazalost to ne znaci i da je ispravna. Ubaci i procesor i povezi zvucnik ako ploca nema zvoj zumer na ploci, pa opet startuj. Morala bi ploca da pisti jer fale ostale komponente. Ako ne pisti, ploca je ipak neispravna. Ako pisti, to je dobar znak. Sklopi minimalnu konfiguraciju (napajanje, ploca, procesor, memorija i graficka) pa startuj. Ako tada ne pali, sistemom eliminicije tj. vadjem komponenti, utvrdi koja od njih blokira racunar. Kao i za napajanje i ovde vazi pravilo da komponente moraju biti provereno ispravne.
Ako su komponente ispravne (procesor, memorija, graficka, napajanje) i na svom mestu, ploca pali napajanje a konfiguracija ne baca sliku (ili jos i pisti), tada je neispravna ploca i treba pristupiti merenju napona na ploci i to za: CPU, memoriju, chipset i graficku karticu. Na osnovu ovih merenja, treba traziti gresku u odgovarajucem modulu...itd.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: mrtva maticna ili nesto drugo?24.06.2010. u 21:37 - pre 168 meseci
Citat:
Uranijum: Za pocetak nabavi jedno sigurno ispravno napajanje i pokusaj da startujes plocu na kojoj nema nicega (znaci samo ploca i napajanje).


Vec sam probao - ne daje ni glasa. Ni ploca ni napajanje. Napajanje je poslednji put bilo ispravno. U stvari, skoro je novo, korisceno svega par sati. Ali ok, bez obzira na to, ispitacu i napajanje...
U svakom slucaju, mislim da je ploca...Da se ploca oglasava, onda bih se lako snasao...
Ako jeste ploca, ona ide u djubre, nemam bas vremena, a ni volje da trazim kvar na ploci staroj 2-3 godine...
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

medvedic
Dejan Todorovic
Nis

Član broj: 38499
Poruke: 145
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 171484320


+4 Profil

icon Re: mrtva maticna ili nesto drugo?01.07.2010. u 23:37 - pre 168 meseci
Ako je mrtva nije za bacanje, takoreci sve sem chipa moze da se promeni i popravke kostaju do 1000 din. Ako vec ulazis u taj posao razmisljaj pozitivno...
koliko god gledao sumu ili drvece medu uvek vidis
 
Odgovor na temu

vuckobg
nezaposlen
Beograd

Član broj: 274116
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: mrtva maticna ili nesto drugo?01.12.2010. u 04:20 - pre 163 meseci
Pozdrav,

imam slican problem pa da ne otvaram novu temu evo ovde cu ga izneti, ukoliko neko vidi nadam se da ce mi pomoci.
Problem:
nece da mi se ukljuci komp. Kada ga skljocnem na dugme pali se kuler na cpu i grafickoj, dekorativno svetlo normalno radi, crvena lampica ukljucena non stop, zelena se ne aktivira kao ni pistanje za memoriju, o os-u i monitoru da ne govorim, ni znaka.
Preduzeti koraci:
Promenio napajanje - nista se nije promenilo; resetovao BIOS (vadjenje baterije sa prebacivanjem mosta na slobodan i drugi pin) - bez znakova;
probao sam i tzv karton paljenje (samo maticna, graficka i memorija) ni to nije dalo rezultate. Probao sam da memoriju prebacim u neki drugi slot - nista. Ocistio pazljivo (pazio na staticki eliktricitet), rasklopio ceo racunar, sve vratio na svoje mesto - bez efekta.
Ono sto bi vam u dijagnostici mozda bilo vazno je da sam primetio da kad raskacim sve, sem napajanja maticne, to jest iskljucim sa ploce napajanje za graficku crvena lampica zasvetli kad stisnem power ali se nakon dve sekunde ugasi, znaci ne svetli vise non stop a sve ostalo radi isto. Druga stvar slot za napajanje na maticnoj je duzi za cetiri pina.
Komponente:
Maticna - WinFast 6150K8MA
Procesor - AMD MB Socket 939
Graficka - ATI D33053 Radeon x550 128mb ddr2
Ukoliko vam je bitan jos koji podatak, pitajte.
Nadam se da mi mozete okvirno reci sta bi moglo da se uradi to jest sta bih mogao jos da probam, sem da ga nosim u neki servis sto je krajnja solucija.
Hvala
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: mrtva maticna ili nesto drugo?01.12.2010. u 08:13 - pre 163 meseci
Osnovni razlog za karton varijantu je što možeš da menjaš komponente jer su tako pri ruci. Prvo skineš sve i ostaviš osnovno a onda menjaš dok ne nađeš krivca. Lakše varijanta su druga grafička, napajanje i memorija, teža procesor i ploča.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-8.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: mrtva maticna ili nesto drugo?01.12.2010. u 10:41 - pre 163 meseci
@vuckobg

Ploca je Foxconn WinFast 6150K8MA. Imas nesrecu da si kupio konfiguraciju baziranu na s939 koji je bio jako kratkog veka a ploca je najverovatnije crkla, ako si je izvadio van kucista i testirao ogoljenu sa samo procesorom. Ako tad nije bilo BIOS beepova (da li uopste imas beeper?) ploca je skoro sigurno crkla. Jedino si mogao da testiras sa nekim drugim s939 procesorom koji, verujem, nisi imao... Inace nikakvog efekta nije imao deo "dijagnostike" kad si izvadio 4-pin 12V konektor iz ploce jer on obezbedjuje dodatno napajanje procesoru i nijedna masina kojoj je taj konektor potreban nece da pisti ili POST-uje, a neke nece ni da se upale bez njega...
 
Odgovor na temu

vuckobg
nezaposlen
Beograd

Član broj: 274116
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: mrtva maticna ili nesto drugo?01.12.2010. u 13:18 - pre 163 meseci
Hvala na odgovorima.

calexx - Da probao sam tako, samo osnovno ali ne daje ni glasa.
Binary Mind - Da to je ta ploca. Sto se tice beeper-a siguran sam da sam ga cuo (dok je komp radio) kad startujem komp, istina je da ne mogu da provalim gde se nalazi a definitivno nije vidljiv, tipa da je zicama prikacen neki mali zvucnik.

Pretpostavljam iz vasih odgovora da je resenje odneti maticnu u neki servis na test?
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: mrtva maticna ili nesto drugo?

[ Pregleda: 3031 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.