Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3909571 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.09.2013. u 23:56 - pre 129 meseci
pre skoro godinu dana sam zapoceo sa ucenjem jezika, prikupljanja dokumenata, raznim ispravkama u maticnim knjigama... zatim je usledilo popunjavanje formulara, pisanje biografije, prevodi izvoda iz maticnih knjiga, uspesna predaja u madjarskoj, poziv za zakletvu, davanje zakletve i ostaje mi jos da predam za pasos.

zelim da podelim sa vama informacije i iskustvo koje sam steko. nadam se da cu barem jednom od vas time pomoci.

aplicirao sam preko pretka rodjenog davne 190X na prostoru danasnje Republike Hrvatske. Ono sto je bitno, a tice sa porekla pretka, je da je predak rodjen u jednoj od nekadasnje 64 zupanije Ugarske, na madjarskom su se one zvale vármegye.
Dakle, bitno je da je samo predak rodjen na ugarskom tlu i time je i bio po sili zakona ugarski drzavljanin, a vi kao njegov potomak mozete da trazite povratak drzavaljnstva.

na ovom linku http://hu.wikipedia.org/wiki/A_Magyar_Királyság_vármegyéinek_listája_(1881–1918)
imate lepo navedene sve zupanije i mape istih.

Imao sam problem sa jednim izvodom, jer se nisu poklapali datumi, datum rodjenja dede se nije poklapao u maminom izvodu. Tako da vam savetujem da dobro iskontrolisete sve podatke pre nego sto narucite te izvode, jer izgubicete i vreme i novac u suprotnom.
Takodje, na izvodu iz maticne knjige rodjenih za dedu, za njegovo oca - pradeda - predak preko koga sam dobio povratak drz, nije pisalo nista sem njegovo imena.
znaci, samo ime njegovog (dedinog) oca. mislio sam da ce to mozda da bude problem, medjutim nije. podaci se tad nisu vodili na nacin da se upisivao i datum rodjenja i mesto rodjenja roditelja. te knjige je pre 2 sv. rata vodila crkva.
Dakle, proverite dobro da li se svi podaci poklapaju...

Veoma sam se fokusirao na pitanja koja mogu da mi postave prilokom ucenja.
Da li sam ozenjen, kako se zovem, odakle sam, koliko imam godina, da li imam dece, kako se majka devojacki prezivala, da li radim, zasto trazim povracaj drzavljansva, preko koga apliciram, koji je danas dan i slicno.

sama predaja je izgledala ovako:
prvo, mozda i najteze pitanje, je bilo kako da dokazem svoj identitet... Nisam to razumeo, ali sam shvatio da nema sta drugo da me pita sem da joj pokazem pasos. Nije rekla utlevel ili nesto slicno, vec je pitala drugacije. Rekao sam samo tesik i pruzio pasos. Odmah me je pitala ko je bio madjarski drzavljanin u porodici, ki volt a magyar allamplogar a csaladban i na to sam odogoviro sam jednom recju - pradeda. pitala me je preko koje linije idem... nisam to razuemo, pa je pojednostavila i upitala nesto sa otac ili majka, i tu sam onda skontao, odgovorio sam sa jednom recju. pitala me je gde i kad sam rodjen. takodje, jedan po jedan mi je papir trazila, tipa izvod iz maticne knjige rodjenih za pradedu, formular jedan, pa drugi i tako redom. nosio sam i izmk vencanih za roditelje, ali sam posleo shvatio da to nije trebalo jer je mojim roditeljima u napomenama na izvodima iz maticnih knjiga rodjenih zapisan podatak o braku - majki i da je promenila prezime udajom. trazila mi je jednu samo sliku i pruzila dokumenta da potpisem, i za svaki mi je pokazala prstom gde da se potpisem i gde datum i mesto da upisem. biografiju mi nije ni gledala koliko sam video - dala mi je samo da potpisem i stavim mesto i datum.
posle predaje nisam dobio nikakv papir niti dokaz da sam predao. rekla mi je da obicno samci cekaju 3-4 meseca na odgovor, a porodice duze.
secam se i da je kopirala moj pasos u dva primerka. sve je to trajalo jedno 10-15 min. ne duze. pitala me je i kako mi se svidja mesto to u kome sam predao i na kraju gde zelim da polazem zakletvu (iako sam naveo mesto polaganja zakletve) . bio sam presrecan da sam predao. onda posle sam bio i zabrinut jer sam veoma jednostavno odgovara na pitanja pa sam mislio da to moze da bude problem, ali nije bio.

posle punih sest meseci sam dobio obavestenje da mi je usvojen zahtev za povracaj drz. dobio sam obavestenje na email. opet, nisam dobio nikakv papir, vec samo email. odgovorio sam veoma jednostavno istog tog dana, ali tek uvece.
poziv na zakletvu sam dobio skoro tri nedelje pre samog cina zakletve.

sama zakletva je izgledala ovako:
postojala su tri reda prema prezimenima i tu su stajala drzavljanstva i papiri koji su se podpisivali pre urucenja drzavljanstva. posle potpisivnja tih dokumentata, i tu smo dobili po jedan forumlar da popunimo. isti onakav kakav sam ja okacio ovde pre nekog vremena. objasnili su nam tok same zakletve i kako se aplicira za pasos, i ko nije jos dobio lakcim gde treba da se obrati posle nekog vremena.
usledila je himna. neki ljudi su i pevali. onda je usledila sama zakletva.
ubrzo posle toga su poceli da dele drzavljanstva i onda posle toga opet jos jednom himna. i to je bilo to. nije bilo sampanjca i slicno

za pasos se nije moglo odmah posle zakletve predati jer jos uvek podaci nisu bili uneti u sistem. rekli su da ce biti moguce za jedan mesec.

jos jedanput, ne nasedajte na njihove pozive i savete da pozurite sa predajom da se zakon menja, da se menja vlast u madjarskoj itd. pitanje drzavljanstva je jedno od osnovnih i ima ogromne posledice. ti zakoni se ne mogu tako lako menjati, barem ne toliko siroko.

poslebno bih zeleo da se zahvalim @agora11, a takodje i @Blue NS i @mmix
na svim svetima i informacijama koje su mi - nam pruzili.
 
Odgovor na temu

...Gaga...

Član broj: 312829
Poruke: 10
*.ecpwireless.net.



+12 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.09.2013. u 00:13 - pre 129 meseci
Ja sam upisala mejl a poštom mi je stigao poziv na kućnu adresu. Sledeće nedelje je zakletva, nadam se da neće biti problema. Inače ne govorim tečno mađarski, kao mala sam ga znala perfektno a zbog papira sam počela da ga obnavljam, sve razumem kad neko priča a malo mi teže ide razgovor..
 
Odgovor na temu

ser_nicky
BI Developer

Član broj: 307062
Poruke: 97
*.posted.co.rs.



+32 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.09.2013. u 06:54 - pre 129 meseci
@maar

Hvala što si podelio svoje iskustvo sa nama koji smo tek u procesu apliciranja za mađarsko državljanstvo...Ima zaista dosta korisnih informacija.
 
Odgovor na temu

limenko

Član broj: 312101
Poruke: 33



+26 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.09.2013. u 10:45 - pre 129 meseci
Citat:
...Gaga...:
Ja sam upisala mejl a poštom mi je stigao poziv na kućnu adresu. Sledeće nedelje je zakletva, nadam se da neće biti problema. Inače ne govorim tečno mađarski, kao mala sam ga znala perfektno a zbog papira sam počela da ga obnavljam, sve razumem kad neko priča a malo mi teže ide razgovor..


A kada ste predali papire?
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.09.2013. u 11:10 - pre 129 meseci
Citat:
maaar:
Citat:
sombor025:
Listam temu ne mogu da nadjem nigde da li je neko postavio broj telefona u Budimpesti, ili neki mail na koji mogu da se dobiju informacije o predmetu. Posto sam dobila postom obavestenje, propust njihovog sluzbenika, dete nije potpisalo na licu mesta formular na kraju na 10. strani a ima 15. godina, i trazili su da posljem potpisanu izjavu deteta. Ponovo smo popunili te formulare zajedno sam njenim potpisaom i poslali im za Budimpestu. Sada me interesuje da li im je stglo i dali je ok. Da li je neko imao takavslucaj? Ia ko zna neko br. tel u Budimpesti! Hvala!



tel za budimpestu: 003614639196 oni ce te prebaciti na drugi lokal ime i prezime i godinu rodjenja. rade:
Utorak 08.30-12.00 i 13,00-16,00
Sreda 08.30-12.00


Da li i ja mogu na taj broj telefona da pitam dokle se stiglo u mojoj obradi zahteva ili se zove neki drugi broj?

Hvala.
 
Odgovor na temu

ivkovic
ivkovic dragomir
Apatin

Član broj: 144220
Poruke: 11
*.dynamic.stcable.net.

Sajt: www.ivkovic.info


+7 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.09.2013. u 11:51 - pre 129 meseci
Hvala svima na informacijama i iskustvima.

Devojka i ja imamo pravo na drzavljanstvo. Kasno smo saznali za to pa samim tim i kasnimo. Madjarski ne znamo ali cemo osnovu i odgovore na najcesca pitanja nauciti sa jednim prijateljem koji zna jezik.

Interesuje me gde je najbolje predati papire. Koliko sam procitao ovde ljudi imaju lepa iskustva sa Beogradom. Odavno zna da je u Subotici pakao. A sto se tice mesta u madjarskoj iskustva su razlicita. Ovde sam procitao da je u Baji ok, prijatelj mi je rekao da je njemu tamo bilo katastrova ali je sticajem okolnosti on madjarski jezik znao jako dobro.

Po vasem misljenju gde je najbolje predati papire?

I da, da li ima neko koje je predavao papire po poreklu iz Stapara jer sam isto cuo da tu prave problem jer je to cisto pravoslavno selo bilo u to vreme? A da li ima neko da predaje papire iz Rasticeva to je na granici Hrvatske i Bosne. Ovi iz subotice su mi rekli da mogu predati bez obzira sto je na granici. To mi je preko dede jer svaki babin stari izvod koji imam je drugacije mesto rodjenja i drugaciji datum pa nisam hteo da rizikujem.

Hvala
 
Odgovor na temu

panadol
...

Član broj: 315177
Poruke: 66



+91 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.09.2013. u 12:05 - pre 129 meseci
zanima me da li se u mađarsku može ući samo sa lakcím kártya, u slučaju ponovnog uvođenja viza, pošto čujem da je izglasan mehanizam za njegovo brzo uvođenje u slučaju da neka zemlja šengena to traži...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.09.2013. u 12:30 - pre 129 meseci
Lakcim akrticu ja lako falsifikovati tako da ne verujem da bas moze da posluzi za ulaz u zemlju, u najboljem slucaju ce te zadrzati dok ti ne provere identitet.

Inace, u pravu si za vize, kuva nam se lose, eto malo motivacije za brze predavanje zahteva:

http://www.elitemadzone.org/p3344369

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Miladinovic Dejan
Miladinovic Dejan
imr
IMR

Član broj: 315416
Poruke: 21
95.180.78.*



+16 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.09.2013. u 14:53 - pre 129 meseci
gde si predao ako nije tajna?
 
Odgovor na temu

filbos

Član broj: 315863
Poruke: 32
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.09.2013. u 15:59 - pre 129 meseci
http://balkans.aljazeera.net/v...den-mehanizam-za-vracanje-viza.................................................
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.09.2013. u 16:01 - pre 129 meseci
^^
Kad imas vise puta madjarsko drzavljanstvo nema razloga za brigu.
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.09.2013. u 16:13 - pre 129 meseci
Citat:
filbos:
........eto i ja da se javim drugari i drugarice dobio sam email za zakletvu u segedin za 3 octobar...to je znaci sedam meseci i kusur jer sam predao 25-og februara....danas sam dobio email .....jako sam srecan i zelim svima srecu i uspeha da svi koji su aplicirali da dobiju pasos



kako napreduju pripreme za zakletvu?
jesu ti mozda poslali jos jedan poziv za sledecu godinu? :-)
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.09.2013. u 16:57 - pre 129 meseci
Kod Honositasi okirat,
ako se mesto rodjenja pise identicno i na izvornom jeziku i na madjarskom,
da li se onda u zagradi pise drzava rodjenja? Jel zna neko nesto o tome?





btw, jel neko zna ime i prezime ovog ministra sto je potpisao Honsitasi okirat?
i dalje je isti taj ministar.

ovaj desno potpis je od predsednika drzave.
do 2. aprila 2012 je bio László Kövér
a od 10. maja 2012 je János Áder
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

filbos

Član broj: 315863
Poruke: 32
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.09.2013. u 17:01 - pre 129 meseci
...ja idem na zakletvu 3-eg oktobra u varoshaz szeged szechenyi ter 10 u 14h a sto se agore i maara tice vi cete sacekati malo duze...ima puno onih koji su dobili email za 3-ci oktobar tako da oladite malo....mene bas briga za vize ja sam madjarski drzavljanin sada..........
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.09.2013. u 17:34 - pre 129 meseci
Citat:
filbos:ima puno onih koji su dobili email za 3-ci oktobar

Citat:
filbos:evo ti maar i agora11 pa se nacitajte koliko zelite pe.......


znamo, ti, atinski, ko jos? obavezno da se slikate i okacite posle ovde
 
Odgovor na temu

milv291
radnik
radnik

Član broj: 317540
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.09.2013. u 17:44 - pre 129 meseci
Citat:
dzudista:
Citat:
Branmic:
Da li je neko predao u Ferenzsalas u februaru i ceka poziv na zakletvu?

Ja sam isto predao zajedno sa jos jednom porodicom nisam dobio jos poziv i njih sam zvao nisu ni oni ali su kontaktirali nekog pa im je receno da ili sad 16.09 ili oktobra sve zavisi od mesta......



Ja sam predao dokumenta u ferenzsalas 25.02 i danas sam nasao u sanduceto koverat sa dokumentima i odbijenicom gde pise da sam odbijen i da mogu ponovo da predam dokumenta. Reseno je u budimpesti 22.08.2013 i poslato iz madjarske ambasade iz Beograda.
Tada smo predali porodicno ja i moj stariji sin punoletni koji nije dobio jos odgovor a mladji maloletni sin i ja smo dobili gore pomenuti odgovor.




 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.09.2013. u 18:13 - pre 129 meseci
jel neko vadio ovaj dokument?

kao nas izvod iz maticne knjige drzavljana.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

gospova
gospova petrovic
novi sad

Član broj: 317230
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+114 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.09.2013. u 18:20 - pre 129 meseci
Citat:
agora11:
Citat:
filbos:ima puno onih koji su dobili email za 3-ci oktobar

Citat:
filbos:evo ti maar i agora11 pa se nacitajte koliko zelite pe.......


znamo, ti, atinski, ko jos? obavezno da se slikate i okacite posle ovde



[Ovu poruku je menjao gospova dana 12.09.2013. u 19:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

simonida13
Sandra Stojakovic
Srbija

Član broj: 317097
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.09.2013. u 18:24 - pre 129 meseci
Pozdrav svima. Za pocetak da pohvalim temu, jer vidim koliko nas razmislja o madjarskom drzavljanstvu.
Kod mene bi to islo preko muza, jer on ima tu mogucnost da aplicira preko svojih predaka u HR...
Plasi nas to kako ce se snaci oko ucenja jezika, tj da li ima potrebe za kursevima itd ili kako vec.
Izvode mozemo naci, ali pre predaje papira treba nauciti jezik...
Da li je sigurnija varijanta sve to predati u Madjarskoj i kako da budemo sigurni kada je znanje jezika zadovoljavajuce?
Hvala
 
Odgovor na temu

PiroskaS
Nincs
Sincs
Sumadija

Član broj: 312510
Poruke: 47
*.opera-mini.net.



+91 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.09.2013. u 20:31 - pre 129 meseci
http://youtube.com/watch?v=fZ2...uri=%2Fwatch%3Fv%3DfZ2DTmIBMS4
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3909571 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.