Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3925840 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 18:13 - pre 129 meseci
@Zoran90

zasto nisi i knjigu nakacio?

evo ja sam sad nakacio ovu knjigu sto imam.

http://www.filedropper.com/srpsko-maarskijezikzapoetnike1

broj trake sa prethodnog lika je broj leckije u ovom pdf-u


----------

evo, sad sam nakacio i jos dve knjige za ucenje madjarskog za govornike srpskog jezika:

http://www.filedropper.com/madjarskiusvakojsituaciji
http://www.filedropper.com/lakoibrzomadjarski



[Ovu poruku je menjao maaar dana 04.10.2013. u 19:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nikas
nema ga

Član broj: 212505
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+14 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 19:07 - pre 129 meseci
Molim nekog ko je išao sa porodicom + dete da mi napiše šta je potrebno od dokumenata da se ponese za svakog( znam za izvode). Hvala
 
Odgovor na temu

paprika007

Član broj: 318045
Poruke: 29



+35 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 19:25 - pre 129 meseci
Citat:
ivalex:
Poštovanje svima,

obratio bih vam se za pomoć i savet u vezi mađarskog državljanstva.Naime,pre nekih 5 meseci predao sam dokumentaciju u jednom mađarskom gradiću i uspešno završio
"prvu i najtežu prepreku".Celo ovo vreme čekam poziv za zakletvu,međutim poštar je danas doneo nešto drugo.Pismo iz konzulata u Subotici,u kojoj me
pozivaju da dođem u konzulat (u navedeno radno vreme ali BEZ IKAKVOG ROKA do kog treba da se tamo pojavim), zbog kako su naveli u pismu-dopune mojih ličnih podataka.Obavezan je dolazak lično.
Citiram: "Értesitem, hogy egyszerűsitett honositási kérelme elbirálásához további információk szükségesek".
Nikako mi nije jasno koje to podatke traže od mene kad sam prilikom predaje dao i više nego što se tražilo(mislim na svoju crkvenu krštenicu na mađarskom jeziku).Sa službenikom sam imao
srdačan razgovor i svi papiri su uredno bili potpisani,u biografiji koju sam ispisao ručno jedino "broj cipela" nisam naveo- čak je i on rekao koleginici za drugim pultom da sam jedan od retkih koji uz kompletnu dokumentaciju predaje i crkvenu krštenicu.
Iz mađarske sam porodice,predao sam i više nego što se traži pa opet nije dovoljno.I nije mi jasno zašto mi je to pismo poslao konzulat,kad nisam tamo predao?
Zamolio bih sve Vas koji imate sličnu situaciju,koji ste slično dobili ili koji ste dobili,bili u konzulatu-da mi objasnite o čemu je reč.Hvala unapred.



Ko je Mađar? Ko nije Mađar?
„Madjarski Zakon o državljanstvu nije osnovan na etničkoj pripadnosti“
– Rekao je Šemjen Žolt. Da li je to tačno ili postoji diskriminacija?


Retrospektiva:

Prvi Zakon o državljanstvu Mađarske je usvojen 1879.g. a stupio je na snagu 1880. Unutar višenacionalne Monarhije, Mađarska Kraljevina je bila višenacionalna država, i broj mađarske populacije nije postigao većinu. 1900. g. Kraljevina je imala 19 miliona stanovnika (sa Hrvatskom i Modrus Fiume-om zajedno) – 8,7 miliona mađarskih državljana kome je mađarski jezik bio maternji, i 10,5 miliona koji nisu bili mađarski državljani tj. nisu govorili mađarski. Nema sumnje da je u državnom uređenju, sem mađarskih državljana bilo i drugih nacionalnosti.

Tokom poslednjeg istorijskog popisa stanovništva u velikoj Mađarskoj, 1910. g. pokazalo se da je mađarsko stanovništvo samo na užem području zadržalo apsolutnu većinu (54,6%). U sklopu država mađarske krune većina stanovništva je činilo stanovništvo drugih nacionalnosti. Sem Mađara bio je prisutno pet etničkih grupa – Rumuni, Nemci, Slovaci, Hrvati i Srbi čiji je broj bio veći od 1.000.000, Rusina je bio približno 500.000. U manjem broju, ali većem od 10.000 bili su prisutni Cigani, Bunjevci, Sokaci, Slovenci, Poljaci, Česi, Morvanci i Bugari.

„Trianonski sporazum je doneo turbulentne promene u hiljadugodišnjem poretku državljanstva, i na osnovu prava na državljanstvo rezultovalo potpunu pravnu nesigurnost“ – Rekao je Ferenci Ferenc 1928.g. Mađarska je izgubila 67% teritorije, i 58% stanovništva. 40% mađarskog stanovništva je postala nacionalna manjina i pripala je pod nadležnost i autoritet država naslednica, tj. kojima je pripojena. Višenacionalna Mađarska Kraljevina je nakon Trianonskog sporazuma postala nacionalna država jer je 89,6% stanovništva bilo mađarsko, sa mađarskim maternjim jezikom.

Nedavno:

U Januaru 2011. Godine, stupio je na snagu novi Zakon o mađarskom državljanstvu – tj. naturalizacija po jednostavnom postupku.

Zamenik ministra, Šemjen Žolt je održao konferenciju za štampu povodom stupanja novog Zakona na snagu i naglasio da“ Pravo na mađarsko državljanstvo ima svako bez obzira na etničku pripadnost, tj. ko ima pretke rođene na teritoriji mađarske i ko minimalno govori jezik.“ (HVG). Postavlja se pitanje da li na osnovu spomenutog, nakon završenog kratkog kursa mađarskog mogu aplicirati za mađarsko državljanstvo potomci npr. Drew Blyth Barrymore, Tony Curtis, Paul Newman, Ariel Saron?

Postavilo se pitanje kako će se mađarska vlada postaviti prema za-karpatskim, hrvatskim, srpskim i ličkim „ne mađarima“ koji su naučili par sto mađarskih reči. Oni imaju pravo na državljanstvo na osnovu porekla predaka, te će aplicirati za mađarsko državljanstvo u cilju ostvarenja Unijskog državljanstva, da bi legalno mogli raditi u Unijskim zemljama. „Madjarski Zakon o državljanstvu nije osnovan na etničkoj pripadnosti“ – Rekao je Šemjen Žolt. Ako se jedan Nemac (Saksonac) sa teritorije Transilvanije vezuje za mađarski narod i kulturu, i ima pretke, ima pravo i može dobiti mađarsko državljanstvo isto kao i „ Mađari u etničkom smislu danas.“

U suprotnosti sa gore navedenim, domaća i strana štampa objavljuje članke kao npr. „Mađarski pasoš bez poznavanja jezika“. Među redovima se provlači neosnovana kleveta, sumnjičenje, poziv na odgovornost, podstrek na nacionalizam.

Ako neko ima pravo na državljanstvo bez obzira na etničku pripadnost, onda je uslov poznavanja jezika, diskrimitivan (Mađar, kao nacionalnost tj. ius sanguinis), ukoliko je uslov sticanja državljanstva poreklo. Ako je nekadašnje državljanstvo predaka jedini uslov za pripadanje mađarskoj populaciji, onda je uslovljavanje poznavanja jezika potpuno besmislena – uzimajući u obzir da Zakon ne uslovljava nivo znanja jezika, samo predviđa potvrdu istog. Zakon ne predviđa pisanje i čitanje kao ni poznavanje mađarske istorije.

Automatski se postavlja pitanje, šta je sa onim pojedincima koji nezavisno od nacionalnosti i porekla govore mađarski jezik na maternjem nivou – ali nemaju uslov za podnošenje državljanstva na osnovu porekla predaka. Shodno tome, poreklo i poznavanja jezika nemaju vezu jedno sa drugim. Mađarski državljani unutar sadašnjih granica, koji su pripadnici etničkih manjina, većinom ne govore jezik porekla. Ako je „mađarski identitet“ i neko znanje jezika dovoljno, onda svi pripadnici susednih zemalja: Srbi, Hrvati, Turci, Rusi, Grci, Romi pa čak i Avganistanci mogu dobiti mađarsko državljanstvo.

Trenutno:


Broj osoba mađarskog porekla koji žive van teritorije zemlje:

Severna Amerika 1.25 miliona, Panonska nizija 2,3 miliona, Zapadna Evropa 250.000, Izrael 200.000. Australija i Novi Zeland 50.000, Južna Amerika 50.000.

Postavlja se pitanje, da od 4,1 milion osoba mađarskog porekla koje žive van granica matične mađarske, koliko njih govori mađarski jezik?! Kako se razmatraju aplikacije lica mađarskog porekla, predate u Zapadnoj Evropi ili Severnoj Americi, u odnosu na aplikacije predate sa istočnih i južnih teritorija Mađarske Kraljevine? Na kom nivou govore mađarski jezik 2. i 3. generacija iseljenika mađarskog porekla? Bez obzira gde žive, druga generacija obično slabije ili slabo govori (mađarski) jezik, a 3. generacija uopšte ne. Ostaje otvoreno pitanje poznavanja jezika dece rođenih u mešovitom braku.

Kod predaje aplikacije za mađarsko državljanstvo u Severnoj i Južnoj Americi i Zapadnoj Evropi kontrola jezika je minimalna i tolerantna. Diplomatska predstavništva sa zadovoljstvom, razumevanjem i tolerancijom primaju aplikacije i u većini slučajeva odstupaju od provere znanja jezika kod 2. i 3. generacije. Rođeni na gore pomenutim teritorijama su po rođenju već američki, kanadski, nemački itd. državljani. Diplomatska predstavništva organizuju konzularne dane, i maksimalno se trude da učine što jednostavnijim i lakšim podnošenje aplikacije za sunarodnika mađarskog porekla , kao i za njihove porodice. Za podnosioce zahteva je pravo uživanje, osećaju se počastvovanim i zadovoljnim. Nakon par meseci ponosno odlaze na polaganje zakletve sa svojom decom i unucima koji ni reč ne govore mađarski. Ali naravno to je opravdano.

Kakva je situacija sa aplikantima mađarskog porekla i njihovim potomcima (2 i 3 generacija) sa južnih i istočnih teritorija „Velike Mađarske“? Da li igra ulogu to da oni nisu rođeni u jednoj od zapadnih ili prekookeanskih zemalja? Da li su službenici diplomatskih predstavništva i prema njima ljubazni i tolerantni po pitanju znanja jezika?

Na žalost ne!!!! Nema milosti za sirotinju. Lica koja su mađarskog porekla ali su mimo svoje volje rođeni kao Hrvati, Srbi, Rusini, Slovaci,Čango-Mađari, Rumuni, Bunjevci itd. nisu ravnopravni sa sunarodnicima rođenim u zapadnim zemljama. Bez obzira da su i oni 2 i 3 generacija i da je zamenik ministra obećao toleranciju po pitanju poznavanja jezika, veoma često su osramoćeni, poniženi i odbijeni tokom predaje aplikacije, a i veoma često na dan zakletve. „Preporučuju“ im da uče još. Kriterijumi za njih su mnogo viši, nema milosti. Moraju znati da Petefi nije bio pisac nego pesnik, trebaju znati sve mađarske vezire, pa čak i da ih prepoznaju na slici, a da ne govorimo o tome da je bilo primera za to da su od aplikanta tražili da na licu mesta pred službenikom napiše svoju biografiju. Polako ni akademski nivo znanja jezika neće biti dovoljan. Bezbroj slučajeva i primera kada Mađari, i lica mađarskog porekla prigovaraju na ponižavajuće ponašanje diplomatskog osoblja. U strahu od posledica, atrocitata i odbijanja (tj. negativnog ishoda aplikacije) ne smeju se oglasiti i prigovoriti. Sečenji Ištvan, koga je Košut Lajoš nazvao „najvećim Mađarom“ bolje je govorio nemački nego mađarski. List Ferenc koji se izjašnjavao kao Mađar nije govorio mađarski. Da li bi On ili neko od njegovih potomaka imao pravo na mađarsko državljanstvo?

Promene na našim područjima je u proteklih 30 godina donelo velike promene po pitanju poznavanja jezika. U Vojvodini, a i na drugim područjima, se većina odraslih Mađara trudi da sačuva neku vrstu mađarskog identiteta i jezik, ali na žalost većina njih govori sa jakim stranim akcentom – ali ga ipak govori. Činjenica je, da mnoga deca Mađara rođena na ovim teritorijama, i deca rođena u mešovitim brakovima u opšte ne govori mađarski, ili ima pasivno znanje istog. Danas je interesovanje za učenje mađarskog jezika izuzetno veliko, što je pohvalno, bez obzira na motivaciju. Treba se radovati ovoj tendenciji, ceniti je i podsticati a ne osuđivati i onemogućiti.

Za mađarsku je tipično da sve što je strano, smatraju vrednijim od domaćeg. Anglomanija je potpuno zavladala zemljom. Mađarske porodice iz matične zemlje upisuju decu u engleske, nemačke i francuske škole. Mađarska omladina među sobom razgovara engleski (i ako sa jakim akcentom), ali to se smatra normalnim i to je u „modi“ i roditelji su veoma ponosni. Deci često daju toliko komplikovana i teško izgovorljiva imena da ih bake moraju zapisati da bi ih nekako upamtili. Mađarski jezik je do te mere postao devijantan, da ja kao Mađarica često nemam pojma o čemu je reč.

Šta znači biti Mađar u tumačenju Jožef Atile:

„Majka mi je kunka, otac polu Sekelj,
Pola Rumun, ili možda potpuno.
Iz majčinih usta slatka je bila hrana,
Iz očevih usta lepa je bila istina“

Ponosna sam na svoje mađarsko poreklo, ali sam svesna toga da ima različitih Mađara. Ima „pravih“ Mađara, „dubokih“ Mađara, „iskonskih“ Mađara, „istočnih“, „južnih“ i „zapadnih“, ima svakodnevnih i prosečnih. Sve je pitanje gledišta. Sramota me je kada vidim da diskriminiraju, klasificiraju moje sunarodnike koji su bez svoje krivice odbijeni. Kada ih zbog samovoljnog odlučivanja službenika postaju građani drugog ili desetog reda. Sramota me je kada im osporavaju pravo na zakonsko nasleđe predaka i ostaju osramoćeni. Obaveštenje o osporavanju mađarskog državljanstva ne sadrži obrazloženje i nema mesta žalbi. Pitam se zašto?

Mađarska prigovara, štiti i diže glas ako se diskriminiraju ili kojim slučajem dožive atrocitet Mađari sa teritorije matične zemlje. Ko će se oglasiti i gledati interes lica mađarskog porekla? Oni će zbog nečijeg samovoljnog odlučivanja, pored zakonom obezbeđenih i ispunjenih uslova(eventualno zbog verske pripadnosti) ostati eliminisani i biće im uskraćeno zakonsko nasledje predaka. Možda vredi napomenuti da je već matičnu Mađarsku napustilo pola miliona mladih stručnjaka, da svaki drugi želi da ode, i otići će. Možda bi vredelo napomenuti da bi trebalo pružiti mogućnost mladima mađarskog porekla sa južnih teritorija, da se obrazuju u Mađarskoj, da nauče jezik svojih predaka i neguju kulturu za šta do sada nisu imali prilike.

Želela bih da živim u društvu gde se mađarsko poreklo ceni i poštuje, gde je Mađar, Mađar bez diskriminacije u pravom smislu reči bez obzira na nacionalnu i versku pripadnost.

 
Odgovor na temu

paprika007

Član broj: 318045
Poruke: 29



+35 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 19:28 - pre 129 meseci
http://www.gradsubotica.co.rs/ko-je-madar-ko-nije-madar/

Hoce li im vise neko reci nesto, hoce li se stati na put diskriminaciji?????
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 19:59 - pre 129 meseci
komedija :D
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

JORGOVANKA1608
KNJIGOVOĐA

Član broj: 308244
Poruke: 30
91.226.243.*



+16 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 20:01 - pre 129 meseci
Citat:
nikas:
Molim nekog ko je išao sa porodicom + dete da mi napiše šta je potrebno od dokumenata da se ponese za svakog( znam za izvode). Hvala

Dokazi u vezi sa poreklom Mađarske ili da su ti preci rođeni na teritorijI Ugarske do 1921 ili tokom mađarske vlasti u Bačkoj od 1941. do 1945. godine, do potpisivanja mirovnog sporazuma.
Ako si oženjen izvod iz knjige venčanih prevedeno na mađarski jezik kod sudskog tumača ako nemaš mogućnost dobijanja izvoda na mađarskom jeziku .Izjavu da nisi krivično osuđivan daješ na licu mesta ,i saglasnost ako jedan od roditelja podnosi zahtev i sa njim zajedno i deca .
Slika formata 32x45 ,kom 1 za svakog od podnosioca zahteva ,ako tražiš na osnovu porekla po maminoj liniji treba i od roditelja izvod iz knjige venčanih .

Popunjeni formulari ,na strani 3 rukom ispisana biografija i lična karta ,kopija pasoša ako apliciraš u nekoj drugoj državi
i naravno najvažnije znanje jezika
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 20:06 - pre 129 meseci
Citat:
paprika007:
http://www.gradsubotica.co.rs/ko-je-madar-ko-nije-madar/

Hoce li im vise neko reci nesto, hoce li se stati na put diskriminaciji?????


Treba da budete zahvalni sto je uopste data ovakva retka mogucnost, gotovo nijedna drzava nema ovako nediskriminatoran zakon, ali nekima ni to nije dosta, pa vide diskriminaciju i tamo gde je apsolutno nema. Mogli su da usvoje i zakon kao novi hrvatski, koji pravo na drzavljanstvo danas vec daje samo U emigraciji i ljudima koji donesu dokaze o svom hrvatstvu. Ali ne, Madjarska je dala drzavljanstvo svima, i opet ne valja. Zato sto morate da naucite nesto malo madjarskog jezika. Sprdate li se?



1) Proofreading? Clanak je nepismen.
2) Ne znam koji je cilj clanka, pretresa neke nesuvisle teze npr. "Ako je „mađarski identitet“ i neko znanje jezika dovoljno, onda svi pripadnici susednih zemalja: Srbi, Hrvati, Turci, Rusi, Grci, Romi pa čak i Avganistanci mogu dobiti mađarsko državljanstvo." - u stilu sta-bi-bilo-kad-bi-bilo. Pa znaju se uslovi iz zakona, dakle nije uslov madjarski identitet nego crno na belo predak koji je imao drzavljanstvo Madjarske u nekom momentu i sa kojim mozete da dokazete vezu.

Sto se tice pitanja sta je sa onima koji govore jezik a ne mogu da dokazu poreklo (ne znam ko bi bili ti ljudi ali aj dobro) zakon predvidja samo da treba da se dokaze nesumnjiva verovatnost madjarskog porekla ili tako nesto. Ako vi govorite savrseno jezik, verujem da necete imati problem da dobijete drzavljanstvo (pretpostavljam da bi to bilo obavljeno uz izjavu npr. dva ozbiljna svedoka i izjavu konzula ili kako god).

Sto se tice pitanja "Kako se razmatraju aplikacije lica mađarskog porekla, predate u Zapadnoj Evropi ili Severnoj Americi, u odnosu na aplikacije predate sa istočnih i južnih teritorija Mađarske Kraljevine?" i na to je dat odgovor iz Subotice, oni koji zive u sredini u kojoj se govori jezik su duzni da ga znaju tecno (inace ispada da ih je do sada boleo cosak za Madjarsku a sada su odjednom jako zainteresovani) a za one koji zive negde dalje u unutrasnjosti zemlje, iako nije tako direktno receno, je kriterijum malo nizi. I naravno da ce biti blagonakloniji prema Madjarima, sto kao Srbi su drugaciji.

Sto clanak vise odmice tako postaje sve sizofreniji, pa dolazimo i do tvrdnje da nemadjari moraju znati "sve mađarske vezire, pa čak i da ih prepoznaju na slici" i ostale budalastine potkrepljene tako cvrstim dokazima i konkretnim navodima kao sto su "Bezbroj slučajeva i primera", "veoma često", "a da ne govorimo o tome da je bilo primera".

Tako da postavljaju se nepostojeca pitanja, a to da je zakon diskriminatoran zato sto trazi od vas da znate zvanicni jezik drzave cije hocete drzavljanstvo je najobicnija glupost. Posebno ako govorimo o tome da jezik treba poznavati, a ne znati, dakle nesto osnovno moze svako da nauci, zar ne?

Zakljucujem da je clanak napisao neko zesce isfrustriran sto su ga poslali kuci iz konzulata (po tonu clanka, izgleda ne ovde) a frustracija ocigledno dolazi od cinjenice da je u pitanju neko etnickog madjarskog porekla. No tvrditi da vecina Madjara u Srbiji ili ne govori madjarski (mladji) ili sa akcentom (stariji) je besmislica, ima toliko njih koji ne govore srpski ali ovo bas i ne stoji, makar ne u delovima gde zive kompaktne zajednice na severu Vojvodine.
 
Odgovor na temu

paprika007

Član broj: 318045
Poruke: 29



+35 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 20:38 - pre 129 meseci
Mislim da je članak napisan vrlo jasno i da je suština priče očita, ako to želite da priznate!
Reč je o naslednicima prava na državljanstvo predaka rodjenih na teritoriji Madjarsko Hrvatse kraljevine - A NISU MADJARI!
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 20:51 - pre 129 meseci
Moji preci su tako bili drzavljani i "Nemacke" i "Italije" i "Bugarske" pa ne vidim da mi oni daju drzavljanstvo. Kako se to zove?
 
Odgovor na temu

paprika007

Član broj: 318045
Poruke: 29



+35 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 20:57 - pre 129 meseci
Odlično, to lepo dokažite i tražite državljanstvo!
Ali morate se odlučiti ipak za jedno, eventualno 2, ne možete ih imati 55, zar ne?
 
Odgovor na temu

paprika007

Član broj: 318045
Poruke: 29



+35 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 20:59 - pre 129 meseci
To se zove neodlučnost!
Očigledno je da niste raspoloženi za pomoć ljudima na forumu, tako da je bolje da im na ovakav način ne pomažete!!!
 
Odgovor na temu

domokun45
Nebojsa Markovic
System Admin
Ruma - Beograd

Član broj: 311923
Poruke: 19



+11 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 21:04 - pre 129 meseci
Citat:
agora11:
Treba da budete zahvalni sto je uopste data ovakva retka mogucnost, gotovo nijedna drzava nema ovako nediskriminatoran zakon,



Ne vredi uopste raspravljati sa paprikom, izgleda da je to opet neki troll... Nego, kazes nema nijedna drzava, ne bih se slozio, Italija i Irska imaju jako slican zakon.

edit: Sad videh sta si hteo reci :) Moja greska, definitivno mislim da je zakon takav kakav je, cak i iskustva mnogi osoba govore da diskriminacija uopste ne postoji. Ovi koji su odbijeni jer su placali razne skole i ljude koji ce da srede preko "veze" su ti koji sire lazne vesti o diskriminaciji jer su ogorceni sto su odbijeni.
 
Odgovor na temu

paprika007

Član broj: 318045
Poruke: 29



+35 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 21:21 - pre 129 meseci
Da diskriminacija ne postoji... Pitajte ljude u svom okruženju šta se trenutno dešava, kako oni prolaze i zašto pljušte pisma iz Subotice za dodatne provere – ČEGA?!
Možda će tada ljudi shvatiti u čemu je stvar i zašto su samo Srbi iz Vojvodine pozivani na ovakve razgovore za razliku od svojih sunarodnika u Austriji, Nemačkoj, Americi i Kanadi.
Ako to nije diskriminacija, zaista ništa nije!
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 21:35 - pre 129 meseci
Citat:
domokun45: Ne vredi uopste raspravljati sa paprikom, izgleda da je to opet neki troll... Nego, kazes nema nijedna drzava, ne bih se slozio, Italija i Irska imaju jako slican zakon.

edit: Sad videh sta si hteo reci :) Moja greska, definitivno mislim da je zakon takav kakav je, cak i iskustva mnogi osoba govore da diskriminacija uopste ne postoji. Ovi koji su odbijeni jer su placali razne skole i ljude koji ce da srede preko "veze" su ti koji sire lazne vesti o diskriminaciji jer su ogorceni sto su odbijeni.


ja sam dobio italijansko drzvljanstvo na osnovu dede, a da me niko nije pitao ni rec italijanskog. Ali moj deda jeste bio drzavljanin Italije !

Ovo sa Madjarskom je pre slicnije kao Italija sto je imala sa Istrom gde ima zakon da sve osobe rodjene do 1975. do potpisivanja sporazuma u Ozimu imaju pravo na italijansko drzavljanstvo. Medjutim ni u ovom slucaju su ne trazi znanje italijanskog jezika, pa paralela sa Madjarskom opet ne vredi.

Ne vredi traziti dakle paralele jer svaka drzava radi kako ono hoce. Mozemo samo nagadjati kojom logikom je isla Madjarska. Meni pada na pamet da su hteli da favorizuju etnicke Madjare, ali opet kazem Madjarska je potpuno slobodna da odrededi kavegod uslove.


 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 21:37 - pre 129 meseci
@paprika007 - sto se jedite, predajte zahtev ponovo i dobicete drzavljanstvo. Pisanjem ovakvih tekstova niste nista blize drzavljanstvu, mada razumem ljutnju. I ne ja ne mogu dobiti ni nemacko, ni italijansko, ni bugarsko drzavljanstvo. A ni hrvatsko, a ni crnogorsko. A za iste situacije mogu da dobijem madjarsko i ne samo to, nego iz istih situacija iz kojih ne mogu da dobijem neka od tih. Tako da prestanite da napadate Madjarsku da je kao diskriminatorna, nece vam zbog toga dati drzavljanstvo, nego se potrudite oko jezika, ako su mogli toliki Srbi da nauce jezik u dovoljnoj meri, mozete i vi kao navodna Madjarica.

A reci cu vam sta bi bila diskriminacija, da je Madjarska donela zakon po kome bi rekla da Madjari ciji su preci ostali bez drzavljanstva Madjarske nakon Trijanona imaju pravo na drzavljanstvo. I jos da odmah otfikare par zupanija poput Licke da kazu da se zakon na njih ne odnosi. I sta bi onda bilo? Naravno imali bi oni problema velikih sa time ko je Madjar ko nije, ali eto mogli su i tako da sroce zakon. I niko od vas onda ne bi mogao ni da sanja o drzavljanstvu. Zato nemojte mnogo da pljujete jedan od najliberalnijih zakona o drzavljanstvu.

@domokun45 - ma ko zna koji su tu sve interesi, i rumunski predsednik je gebelsovski izjavio kako oni eto daju svima drzavljanstvo a kako Madjarska vrsi etnicku diskriminaciju i kako nemadjari ne mogu dobiti drzavljanstvo Madjarske (isto je tako imao i primedbe na racun Srbije, neke nebuloze). Verovatno se i ne treba obazirati.

Citat:
Braksi:
Citat:
domokun45: Mozemo samo nagadjati kojom logikom je isla Madjarska.


Tom da im se ne pojavi par miliona ljudi sa zahtevom sutradan vec da suze malo spisak na one koji su makar elementarno zainteresovani za tu drzavu i elementarno sa njom povezani? Na sta bi to licilo da se odjednom broj drzavljana poveca 2-3x a da nad tim ljudima nemas nikakvu kontrolu ni povezanost. Valja malo gledati stvari i iz drugog ugla. Da li bi Madjarska imala kapacitet da se nosi sa time da 70% Srbije i Hrvatske postanu drzavljani? Kakve bi to posledice imalo? Efektivno bi im kontrolu nad drzavom preko izbora preuzeli stranci. Pa niko nije toliko lud, i za ovo malo sto je dozvoljeno glasanje se digla prasina, a zamislite to.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 21:42 - pre 129 meseci
uglavnom, madjarski jezik ce mnoge odvratiti !

Cak ni ogromna privilegija EU pasosa nece izgleda biti dovoljan podsticaj.
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 21:54 - pre 129 meseci
To je tacno. Ali to nije problem Madjarske, posebno ako se pogleda da bez obzira na strozi kriterijum na odredjenim mestima jos uvek ima dovoljno mesta gde se sprovodi kriterijum osnovnog poznavanja jezika. Ko nije u stanju toliko da se potrudi (a nije ni u stanju da pronadje semu koja funkcionise) sta ce mu drzavljanstvo.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 22:25 - pre 129 meseci
mislim agora da ti previse potenciras tu pricu kako je najnormalnije da se za drzavljanstvo trazi znanje jezika,a to je u sustini proizvoljna odluka Madjarske.

Italijansko drzavljanstvo mozes da dobijes i bez znanja italijanskog jezika i bez da si ikad stupio na tlo italiji niti da imas iti kap italijanske krvi.

Znaci MAdjarska je uvela jezik da bi eto ogranicila broj apliakanta s obzirom da bi zbog situacije njihov broj u Srbiji sigurno bio enorman.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 22:27 - pre 129 meseci
samo da kazem da je Madjarska zabiberila i supruznicima. Ceka se deset godina ! A ako imaju decu "samo pet".

U Italiji je 3, ako zive van Italije, 2 godine ako zive u Italiji, a ako imaju decu pola od toga !

Znaci nije Madjarska uopste slatka po tom pitanju !
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.10.2013. u 22:48 - pre 129 meseci

Uopšte me ne čudi što je neko seo i napisao jedan ovakav tekst. Takođe me ne čudi što se nije potpisao/la - pošto je tekst bruka i sramota, za onog ko ga je napisao. Znanje jezika koje se od "sirotih sunarodnika sa juga i istoka" traži je i dalje manje od onog propisanog zakonom. Mađarski jezik razumem i govorim - stoji u aplikaciji. Iako ova definicija može da bude prilično rastegljiva, ipak u većini slučajeva gde aplikanti nisu bili maternji govornici, a koji su naknadno učili jezik, ovaj uslov nije bio ispunjen, a državljanstvo su ipak dobili. Bar u mom poimanju, učenje napamet 20-30 osnovih fraza i 30-50 pitanja i odgovora ni u kom slučaju ne predstavlja "razumevanje i govor" jezika u pravom smislu. Imam i poznanikâ nemađara koji su na ovaj način došli do državljanstva, i mogu da potvrdim da "razumevanje i razgovor" sa njima nije baš sasvim moguć.

Ipak, od samog početka, službenici su se trudili (kako oni u Mađarskoj, a tako i oni u konzularnim predstavništvima) da maksimalno izlaze u susret. Bez obzira na to, pojavili su se ljudi koji su čak i ovo hteli da zaobiđu. Zbog velikog interesovanja, i zbog inače "labavih" kriterijuma, nije bilo teško naići na službenike koji bi pristali da taj traženi nivo znanja još više olabave, uz manju (ili veću) nadoknadu. Naravno, za korupciju su uvek krive obe strane, pa nek službenik bude i "krivlji", jer je ipak on primio mito... ali, do čega je to dovelo?

Dovelo je do toga da se pojavila gomila novih mađarskih državljana, koji ne znaju ni da beknu mađarski, npr. jedan čovek koji je ambasadoru, kad mu je ovaj čestitao na stečenom državljanstvu, rekao "tesék", odnosno "izvolite, umesto "hvala". Čak i ovakve stvari su u početku prolazile. Ipak, situacija sa neznanjem jezika novih državljana polako je postajala alarmantna, pa otud i potreba da se kriterijum pooštri - u smislu, da se kriterijum približi onome što je od početka propisano - razumevanje i (smislen) razgovor.

Inače, kome se ne sviđaju ovi uslovi za dobijanje državljanstva, može elegantno da zaobiđe celu proceduru i da zatraži državljanstvo neke druge zemlje. Mislim da niko nikog puškom ne tera da aplicira za mađarsko državljanstvo. Takođe, ako neko misli da je zaista oštećen, tj. da u njegovom slučaju nije bila ispoštovana procedura, sigurno ima pravo žalbe!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3925840 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.