Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

CHIP Fan ne radi vec dugo, zamena ili???

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: CHIP Fan ne radi vec dugo, zamena ili???

[ Pregleda: 1742 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Doc Holiday 87
Doc Holiday 87

Član broj: 181594
Poruke: 68
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.carobnivrt.com


+2 Profil

icon CHIP Fan ne radi vec dugo, zamena ili???27.01.2011. u 22:41 - pre 161 meseci
Pozdrav.

Nisam siguran da li sam potrefio temu, pa bih zamolio moderatore da je premeste ako joj ovde nije mesto. Hvala

E ovako. Vec duze vreme (kontam da ima vise od 2 godine, ako ne i jace) kada palim komp pojavljuje mi se sledeca poruka: "Your Computer CHIP Fan Fail or speed too low"

Posto se uopste ne razumem u ove stvari, uvek pritisnem F1, pa Enter, i teraj dalje. Razumeo sam ja da tu pise da je ventilator spor ili da ne radi, ali ja moj komp nikad nisam otvarao, a kad god bih imao neki problem nosio bi ga u servis. U zadnjih pola godine, godinu, ovaj ventilator sa straznje strane od napajanja je s vremena na vreme prestajao da radi, dok ga ja ne bi malo pokrenuo olovkom ili necim drugim kako bi opet nastavio da vrti. U zadnje vreme sam primecivao da je prestao da radi tek kad pocne da smrdi na paljevinu. Hteo sam da zamenim ventilator, ali sam ipak odlucio da zamenim celo napajanje, da se ne zajebavam. Otvorio sam kuciste, zamenio napajanje, ukljucio komp dok je bio otvoren, i tek onda skontao da meni u stvari ne radi onaj mali ventilator na maticnoj. Sve vreme sam mislio (zato sto sam noob) da se meni pojavljuje ono gore pomenuto upozorenje zbog ventilatora od napajanja, a za ovaj mali ventilator iskreno nisam znao ni da postoji. E sad, cuo sam da je zajebano menjati taj mali ventilator. Valjda nece biti problem, nasao sam slikovito uputstvo na internetu, a mozda ga i odnesem u servis. Problem je sto nisam uspeo da nadjem gde ima da se kupi taj ventilator.

Ploca mi je ASUS K8N4-E (ovo je slika sa interneta od K8N4-E Deluxe, ali sve isto izgleda kao i na mojoj...)



Procitao sam negde da kod ove ploce chipset fan-ovi najbrze riknu.

Dakle, gde da nabavim novi ventilator? Da li da ga menjam sam, ili je bolje da to prepustim strucnijem licu? I trece, sto sam zaboravio da napomenem. Temperature u speedfan-u i everestu, su ok koliko ja kontam, tako da zapravo nisam siguran da li je neophodno menjati ovaj ventilator? Mozda nije neophodno zato sto imam i jedan ventilator sa strane kucista (velicine otprilike kao onaj kod napajanja) koji tacno duva na plocu? Takodje imam kuler koji ide u ovaj crni kvadratni ram (na slici iznad slotova za RAM memoriju) ne znam sta on tacno hladi, a voleo bih znati :))

Znaci 3 ventilatora rade, ovaj mali ne radi.

Ako neko zna odgovore na moja pitanja bio bih mu zahvalan.
 
Odgovor na temu

tamindus

Član broj: 58153
Poruke: 108
*.teol.net.



+6 Profil

icon Re: CHIP Fan ne radi vec dugo, zamena ili???28.01.2011. u 10:12 - pre 161 meseci
Poznati problem sa tom serijom Asusovih zujalica.Problem se rešava jednostavno postavljanjem odgovarajućeg hladnjaka sa neke druge ploče ali s obzirom na način na koji si postavio pitanje, odnesi to u servis.
 
Odgovor na temu

Doc Holiday 87
Doc Holiday 87

Član broj: 181594
Poruke: 68
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.carobnivrt.com


+2 Profil

icon Re: CHIP Fan ne radi vec dugo, zamena ili???30.01.2011. u 18:12 - pre 161 meseci
Hvala, ali ako moze neko malo potpunije da mi odgovori na zadnji deo posta. Odnosno, Gde da nabavim takav (ili odgovarajuci) ventilator? I da li mi je on zapravo neophodan s obzirom da su temperature u speedfan-u i everestu, ok koliko ja kontam? Ili mozda ovi programi nisu 100% pouzdani? Taj mali ventilator ne radi vec jako dugo, pa kontam da je toliko bitan, da bi vec nesto pregorelo. Da li ima uticaj ventilator sa strane kucista (velicine otprilike kao onaj kod napajanja) koji tacno duva na plocu, pa zbog njega mozda ne moram da menjam ovaj mali? Takodje imam kuler koji ide u ovaj crni kvadratni ram (na slici iznad slotova za RAM memoriju). Ne razumem se, jednostavno iznosim podatke koje ja vidim.
 
Odgovor na temu

tamindus

Član broj: 58153
Poruke: 108
*.teol.net.



+6 Profil

icon Re: CHIP Fan ne radi vec dugo, zamena ili???01.02.2011. u 18:10 - pre 161 meseci
Izmeri rastojanje između tih rupa pomoću kojih se pričvršćuje hladnjak i idi u neki servis da ti skinu sa neke pokvarene ploče sličan.Može i pasivni ako ti je dobar protok zraka.A možda može i tako da ostane jer kažeš da duva neki ventilator preko toga.Samo skini taj pokvareni ventilator sa hladnjaka radi boljeg protoka vazduha. I proveri temperaturu.Odokativno, ako možeš da držiš prst na njemu, u redu je.Naravno, bolje je instrumentom ili pomoću nekog programa ako ploča očitava.
 
Odgovor na temu

Doc Holiday 87
Doc Holiday 87

Član broj: 181594
Poruke: 68
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.carobnivrt.com


+2 Profil

icon Re: CHIP Fan ne radi vec dugo, zamena ili???01.02.2011. u 23:57 - pre 161 meseci
Hvala na odgovoru.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: CHIP Fan ne radi vec dugo, zamena ili???

[ Pregleda: 1742 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.