Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem - Datumi

[es] :: Office :: Excel :: Problem - Datumi

[ Pregleda: 2068 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Problem - Datumi03.04.2011. u 13:23 - pre 159 meseci
Ovako,

Imam tri kolone sledećeg sadržaja

U prvoj koloni nalaze se brojevi koji označavaju godine
U drugoj koloni su nazivi meseci
U trećoj koloni su brojevi koji označavaju dane

2010 januar 15
2010 februar 01
2010 mart 08
...
2011 april 02

Cilj mi je da ih spojim u jednu kolonu, koja će sadržati kompletan datum (format datuma nije bitan). ???
ER
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2272
*.wimax.verat.net.

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Problem - Datumi03.04.2011. u 16:09 - pre 159 meseci
Ako je godina u A1, naziv meseca u B1 i datum u C1 kod mene ovo radi:

Code:
=DATEVALUE(TEXT(C1;"00")&"-"& B1& "-"&TEXT(A1;"0000"))


Da li će biti uspešno zavisi kako je na sistemu podeseno regionalno setovanje. Ako to ne ide mozes da konvetujes nazive meseca u brojeve pomoću VLOOKUP, pa da primeniš funkciju Date.
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
 
Odgovor na temu

FOX028
Visoka tehnicka skola strukovnih studija
Kosovska Mitrovica

Član broj: 258986
Poruke: 850

Sajt: https://www.zile028.com


+49 Profil

icon Re: Problem - Datumi03.04.2011. u 16:58 - pre 159 meseci
ako ti je u A1 godina, u B1 mesec i u C1 dan onda bi mogao da iskoristis ovu formu funkcije =DATEVALUE(C1&B1&A1)
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Problem - Datumi03.04.2011. u 17:16 - pre 159 meseci
Citat:
Jpeca: Ako je godina u A1, naziv meseca u B1 i datum u C1 kod mene ovo radi:

Code:
=DATEVALUE(TEXT(C1;"00")&"-"& B1& "-"&TEXT(A1;"0000"))


Da li će biti uspešno zavisi kako je na sistemu podeseno regionalno setovanje. Ako to ne ide mozes da konvetujes nazive meseca u brojeve pomoću VLOOKUP, pa da primeniš funkciju Date.


To je to. HVALA!

Nije mi palo na pamet da konvertujem brojčana polja u tekst.

ER
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Problem - Datumi04.04.2011. u 16:08 - pre 159 meseci
Da ne otvaram novu temu pošto se nastavlja na ovu temu.

Zapetljala sam se oko postavljanja uslova.

Imam tabelu u kojoj se vrši izračunavanje brojeva dana, po godinama. Znači, za svaku godinu zasebno, počevši od zadatih početnih datuma pa do zadatog krajnjeg datuma.

Nešto slično kao u priloženoj tabeli.
ER
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2272
*.wimax.verat.net.

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Problem - Datumi06.04.2011. u 21:10 - pre 159 meseci
Razlika u danima jednostavno se dobija kad od jednog datama oduzmemo drugi datum. Tvoj problem se dakle svodi na to koji datum da uzmemo za umanjenik, a koji za umanjilac.
To se može postići sa višestrukim IF, ali mi se čini lakše sa MIN i MAX
a/ Datum od koga oduzimamo biće ciljni datum($D$2 u tvom primeru) ili poslednji dan u godini ukoliko ciljni datum nije u toj godini (B$5 u tvom primeru), dakle možemo staviti MIN(DATE(B$5;12;31+1);$D$2)

b/ Datum koji oduzimamo biće početni datum ($A6 u tvom primeru) ili početni datum u godini ukoliko početni datum nije u toj godini, što bi moglo da se odredi formulom
MAX($A6;DATE(B$5;1;1))

c/ Kad pravimo razliku treba videti da li se uzima početni ili krajnji dan ili oba pa korigovati gornje formule u tom smislu, npr.
MIN(DATE(B$5;12;31)+1;$D$2)-MAX($A6;DATE(B$5;1;1))

d/ Ova formula neće biti dobra u slučajevima kad je početni datum veći od krajnjeg datuma (17 red u tvom primeru) odnosno kad je početni datum veći od krajnjeg datuma godine za koju se računa. To rešavamo tako što gornjoj formuli postavimo dodatne uslove (ugnjezdimo je)

Code:
=IF(AND(YEAR($A6)<=B$5;$D$2>$A6);MIN(DATE(B$5;12;31)+1;$D$2)-MAX($A6;DATE(B$5;1;1));0)


e/ Ovu formulu kopiramo (Paste Special->Formulas) svuda gde treba

PS. Nisam baš pažljivo čitao tvoje objašnjenje, nego sam se više vodio intuicijom, pa možda rešenje ne odgovara tvojim uslovima


Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Problem - Datumi09.04.2011. u 15:50 - pre 159 meseci
Citat:
Jpeca: Razlika u danima jednostavno se dobija kad od jednog datama oduzmemo drugi datum. Tvoj problem se dakle svodi na to koji datum da uzmemo za umanjenik, a koji za umanjilac.
To se može postići sa višestrukim IF, ali mi se čini lakše sa MIN i MAX
a/ Datum od koga oduzimamo biće ciljni datum($D$2 u tvom primeru) ili poslednji dan u godini ukoliko ciljni datum nije u toj godini (B$5 u tvom primeru), dakle možemo staviti MIN(DATE(B$5;12;31+1);$D$2)

b/ Datum koji oduzimamo biće početni datum ($A6 u tvom primeru) ili početni datum u godini ukoliko početni datum nije u toj godini, što bi moglo da se odredi formulom
MAX($A6;DATE(B$5;1;1))

c/ Kad pravimo razliku treba videti da li se uzima početni ili krajnji dan ili oba pa korigovati gornje formule u tom smislu, npr.
MIN(DATE(B$5;12;31)+1;$D$2)-MAX($A6;DATE(B$5;1;1))

d/ Ova formula neće biti dobra u slučajevima kad je početni datum veći od krajnjeg datuma (17 red u tvom primeru) odnosno kad je početni datum veći od krajnjeg datuma godine za koju se računa. To rešavamo tako što gornjoj formuli postavimo dodatne uslove (ugnjezdimo je)

Code:
=IF(AND(YEAR($A6)<=B$5;$D$2>$A6);MIN(DATE(B$5;12;31)+1;$D$2)-MAX($A6;DATE(B$5;1;1));0)


e/ Ovu formulu kopiramo (Paste Special->Formulas) svuda gde treba

PS. Nisam baš pažljivo čitao tvoje objašnjenje, nego sam se više vodio intuicijom, pa možda rešenje ne odgovara tvojim uslovima



Hvala na uloženom trudu. Sve radi sem u situaciji kada se unese datum za izračunavanje koji je iz starije godine za koju treba da se računa. Npr. ako je datum 15.7.2009. do koga se računa, a kao godina za izračunavanje je navedena i 2010. godina.

U međuvremenu sam i ja uradila neko rešenje (u prilogu), koje sadrži puno IF uslova i koje opet ima jednu "manu": Ako se unese datum veći od raspona godina za koji se računa (npr. datum je 17.8.2015. a max godina za izračunavanje, podrazmevano to bi trebalo da bude tekuća godina, je 2011=, on i to računa - doduše, tačno ali potpuno nelogično.

Imam još jedno pitanje, u vezi tačnog računanja datuma: Ako se računaju kamate na javne prihode, čiji koeficijenti se uzimaju na osnovu broja dana i na osnovu toga da li godina ima 365 ili 366 dana, i računa se maksimalno za jednu kalendarsku godinu (nema prenosa iz godine u godinu), kako je pravilno izračunati razliku između datuma???

Ako se koristi funkcija Datedif (koja je nešto preciznija u odnosu na prosto oduzimanje dva datuma), ili oduzimanje dva datuma, za jednu kalendarsku godinu uvek se gubi jedan dan u godini, tako da ispadne da je koeficijent za 365, odnosno 366 dana suvišan ???
S druge strane, ako se na razlici datuma doda jedan dan, za bliske datume daje netačne rezultate, dok za veće razlike može da se prihvati kao (uslovno) tačno ???

Šta je ispravno?
ER
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2272
*.wimax.verat.net.

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Problem - Datumi10.04.2011. u 19:23 - pre 159 meseci
Za problem koji si opisala jednostavno se doda dodatni uslov u AND YEAR($D$2)>=B$5 tako da formula izgleda
Code:
=IF(AND(YEAR($A6)<=B$5;$D$2>$A6;YEAR($D$2)>=B$5);MIN(DATE(B$5;12;31)+1;$D$2)-MAX($A6;DATE(B$5;1;1));0)


Excel interpretira datum kao redni broj dana od 1.1.1900 (Možeš da proveriš ako datum prikažeš kao numerik) tako da je razlika datuma daje precizno broj dana.
DateDiff funkcija je jako zgodana kad treba odrediti broj meseci ili godina između dva datuma.
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Problem - Datumi

[ Pregleda: 2068 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.