Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Poludeo komp. HELP.

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Poludeo komp. HELP.

[ Pregleda: 1668 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Poludeo komp. HELP.20.06.2011. u 18:17 - pre 156 meseci
Već sam pisala o problemima sa kompom. Jedno vreme je OK radio, da bi ovih dana počeo opet da luduje.

Simptomi:
1. Ne može da podigne ni jedan OS (Win, Ubuntu, Mint)
2. traži više restartovanja i onda nekako uspe da podigne Win
3. NEW. Dešava se posle restartovanja da se ništa ne dešava: Napajanje radi, zasvetle lampice za HD i DVD i na ekranu me dočeka poruka da komp nije uključen. Sem napajanja ništa drugo ne radi, tj. samo svetli indikator da je računar pod naponom.

To rešavam tako što ga otvorim, i sve vidljive kablove ponovo prikačim i posle toga poleti. Da li je moguće da relativno brzo se "raštimaju" kablovi?
E, sada, skener mi je stajao na njemu i poslednja dva puta (uključujući danas) problemi su se javili posle skeniranja.

Najnovija brljotina od danas: Pronašao je nov hardver. NI VIŠE NI MANJE TO JE FLOPI DRAJV koji nemam niti je ikada bio na ovom računaru.

Kondezatori su na oko OK, disk radi i ne prijavljuje nikakvu grešku, memorija se učita u potpunosti, ventilatori rade, a ja nemam pojma oko hardwera.
Komp je stariji, oko 3-4 godine.

ER
 
Odgovor na temu

New Village DC
Projektant hardvera
Srbija

Član broj: 65539
Poruke: 438
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.itnetwork.rs


+222 Profil

icon Re: Poludeo komp. HELP.20.06.2011. u 20:03 - pre 156 meseci
Da li bi mogla da napises koja je ploca u pitanju? Ustvari, napisi celu konfiguraciju.

Moguce je da se nesto pregreva, recimo chipset, graficki cip, ili cak procesor. Takodje, proveri ispravnost hdd-a pomocu nekog fabrickog testa.

Zapravo, potrebno je sistematski pristupiti ispitavanju jedne po jedne komponente, kako bi se utvdio kvar.

Kada nece da podigne sistem, da li se pojavi bios i da li ima neke poruke na ekranu? Da li je moguce uci u bios? ako jeste proveri da li je prepoznat HDD.

Sto vise informacija pruzis, lakse cemo ti pomoci. Pozz





Ovi se prepanuše, a Marko, onako srdit iza sna, uze jednog po jednog darivati: kog
sabljom, kog buzdovanom. Nije se ni triput okrenuo, a već svih sedam s dušom rastavi.

 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Poludeo komp. HELP.20.06.2011. u 21:58 - pre 156 meseci
Ploča je Gigabyte 945GZM-S2, chipset Intel i945G/GZ.
Memorija je DDR2 - PC-5300, Samsung, 1 modul od 1GB
Grafika je integrisana.
Disk je WD Caviar 160GB - 120 Gb Win (50+70), ostalo Linuxi na extended.
Na ploči je pasivan hladnjak, dok procesor ima svoj ventilator (oni pametni, koji rade promenljivom brzinom).
Kućište ima klasičan ventilator.
Napajanje je od 450W.
Ako je bitno, konfiguracija je Comtrade, jedan od modela sa akcija od pre par godina, po ceni od oko 200E.

Provera hardvera raznim programima mi je dosadila. Milion provera i sve je OK.
Fabrički test za WD ne vidi particije pod Linuxom.

Ne verujem da je problem u pregrejavanju, uključen monotoring iz BIOS-a i ništa ne prijavljuje. Nemam problema sa neplaniranim resetovanjem računara. Povremeno se zaglavi, kada podignem par zahtevnijih programa, što bi trebalo da bude normalno s obzirom na količinu memorije i nedostatak bilo kakve grafičke kartice.

Kada totalno neće da podigne sistem, ništa se ne prikazuje na ekranu, neračunajući poruku da monitor nema signal. Napajanje radi, čuje se ventilator od kućišta dok je sve ostalo mrtvo. Na početku zasvetle signalne lampice za disk i DVD, disk "pokuša" da se zavrti i sve zamre.

Kada "delimično" neće da podigne sistem: učita se bios, učita se grub loader, mogu da izaberem OS i onda ... U slučaju Win ili me dočeka prazan crn ekran, ili se jedva nazire početni Win ekran, a nekada posle par resetovanja pojavi se meni kao da je pritisnut taster F8. Da bi se normalno podigao potrebno je nekoliko resetovanja računara, a nekada me dočeka na kraju slučaj 1 - totalno otkazivanje. Ubuntu pokaže uvodni ekran, za startovanje sistema i tu se zaglavi. Manifestacija, u oba slučaja, jeste kao da disk ne radi - niti se čuje niti svetli signalna lampica za disk.
U ovom slučaju moguće je ući u BIOS i sve komponente su na broju, uključujući i disk.

Kada je počelo da se dešava, posle skeniranja hw i sw, reinstaliranja Ubuntu, i neotkrivanja grešaka, okrivila sam Grub za probleme, ali... na kraju se ispostavilo da je problem hw.

Za sada, u 100% slučajeva, problem je rešavan tako što bih otvorila kućište, proverila kablove, tj. gurnula ih malo jače i posle toga svi bi sistemi poleteli.
Najsumnjivija mi je grupa priključaka kraj same baterije, odnosno ispod priključaka za diskove.

Današnja najnovija brljotina jeste to što je pronašao nepostojeći floppy drajv, koji se vidi i iz Ubuntu-a, i koji sudeći prema Win savršeno radi.

Napominjem da o hardveru ništa ne znam, sem da razlikujem pojedine standardne komponente.

ER
 
Odgovor na temu

New Village DC
Projektant hardvera
Srbija

Član broj: 65539
Poruke: 438
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.itnetwork.rs


+222 Profil

icon Re: Poludeo komp. HELP.20.06.2011. u 23:07 - pre 156 meseci
Da li si probala drugo napajanje? Ako nisi probala i ako si u mogucnosti, probaj sa drugim. Ako se cuje skljocanje u trenutku kada se prilikom startovanja sistem zaglavi, moguce je da se hdd gasi jer nema dovoljno struje.

Nadam se da si WD fabricki test pokrenula iz dosa? Koliko ja znam WD test tretira disk cisto fizicki i uvek skenira sve sektore ( nevezano za particije).
Probaj da programom MHDD ( nalazi se na hirens boot cd-u) skeniras hdd da bi videla da li postoje bad sektori ( pojavice se crveni iksici ). (da bi pokrenula skeniranje, potrebno je da posle odabira drajva dva puta pritisnes f4). Bad sektori jako cesto zablokiraju windows prilikom ucitavanja.
Sad mozda malo gnjavim, ali da li si kablove zamenila novim ili si proverila samo da li su lepo povezani?











Ovi se prepanuše, a Marko, onako srdit iza sna, uze jednog po jednog darivati: kog
sabljom, kog buzdovanom. Nije se ni triput okrenuo, a već svih sedam s dušom rastavi.

 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Poludeo komp. HELP.20.06.2011. u 23:22 - pre 156 meseci
Citat:
New Village DC: Da li si probala drugo napajanje? Ako nisi probala i ako si u mogucnosti, probaj sa drugim. Ako se cuje skljocanje u trenutku kada se prilikom startovanja sistem zaglavi, moguce je da se hdd gasi jer nema dovoljno struje.

Nadam se da si WD fabricki test pokrenula iz dosa? Koliko ja znam WD test tretira disk cisto fizicki i uvek skenira sve sektore ( nevezano za particije).
Probaj da programom MHDD ( nalazi se na hirens boot cd-u) skeniras hdd da bi videla da li postoje bad sektori ( pojavice se crveni iksici ). (da bi pokrenula skeniranje, potrebno je da posle odabira drajva dva puta pritisnes f4). Bad sektori jako cesto zablokiraju windows prilikom ucitavanja.
Sad mozda malo gnjavim, ali da li si kablove zamenila novim ili si proverila samo da li su lepo povezani?


Nisam probala drugo napajanje. Nešto mi se oko toga ne čačka.
WD test je radio iz Win XP i pri prisustvu Linux particija, vidljiv deo diska je umanjivao za iste.
Proveravano i uz pomoć Hirens-a. Ništa.
Samo sam proveravala da li su kablovi lepo povezani. Najsumnjiviji su bili oni pored baterije. Čudno mi je da mogu tako brzo da se otkače.
Ja ovde gnjavim.
Da živim u normalnoj državi, ili da mi je tatko bar tamo neki, lepo bih ga bacila i kupila nov komp. Jer, kada se pogleda realno: za nekoga ko kao ja nema pojma oko hw, najisplativije je novo, računajuči i gnjavažu do servisa i nazad, delove, ruke,...
ER
 
Odgovor na temu

New Village DC
Projektant hardvera
Srbija

Član broj: 65539
Poruke: 438
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.itnetwork.rs


+222 Profil

icon Re: Poludeo komp. HELP.21.06.2011. u 12:17 - pre 156 meseci
Ukoliko imas mogucnosti da pozajmis od nekoga, probaj sa novim kablicima i napajanjem. Stvar je prosta, posmatraj sve kablove koji su prikljuceni a poticu od napajanja, upamti (zabelezi skiciraj) koji su konektori bili prikljuceni. Povezes sve isto sa drugim napajanjem, i to je to.

Mozda je ipak najbolje da odneses racunar u servis. Ali svakako probaj da uradis ono sto sam ti napisao. Pozdrav
Ovi se prepanuše, a Marko, onako srdit iza sna, uze jednog po jednog darivati: kog
sabljom, kog buzdovanom. Nije se ni triput okrenuo, a već svih sedam s dušom rastavi.

 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Poludeo komp. HELP.30.06.2011. u 14:05 - pre 156 meseci
I dalje ista situacija: na svakih, otprilike, nedelju dana - šrafciger u ruke i provera kablova.

Moraće u servis. Samo da smislim kako da ga transportujem.

Par pitanja:
- Da li je normalno da non-stop svetli lampica za disk (narandžasto svetlo)? Čini mi se da se pre gasilo - kada nije disk aktivan; treperelo - kada nešto radi; konstantno svetlo - kada baš radi i pri uključivanju; (i da je ovo normalno stanje) ???

- Ima par kondezatora koji se klate, da nije problem do njih? (nema tragova curenja niti kondezacije)
ER
 
Odgovor na temu

New Village DC
Projektant hardvera
Srbija

Član broj: 65539
Poruke: 438
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.itnetwork.rs


+222 Profil

icon Re: Poludeo komp. HELP.01.07.2011. u 00:24 - pre 156 meseci
Sto se tice lampice onaje aktivna tokom komunikacije izmedju ploce i hdd uredjaja.

Sto se kondenzatora tice, ne moze se ovako na "nevidjeno" odgovoriti. Mislim da je najbolja ideja servis.
Ovi se prepanuše, a Marko, onako srdit iza sna, uze jednog po jednog darivati: kog
sabljom, kog buzdovanom. Nije se ni triput okrenuo, a već svih sedam s dušom rastavi.

 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Poludeo komp. HELP.02.07.2011. u 12:30 - pre 156 meseci
Citat:
Sto se tice lampice onaje aktivna tokom komunikacije izmedju ploce i hdd uredjaja.


Tako sam i pretpostavila.
Moram da se našalim: Disk mi se u poslednje vreme baš raspričao. Komunicira sa pločom čak i kad ona "spava" (situacija kada je PC pod naponom ali ništa drugo ne radi).
ER
 
Odgovor na temu

giga_sm
Igor Tomic

Član broj: 124274
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Poludeo komp. HELP.04.07.2011. u 14:59 - pre 156 meseci
Izvinjavam se na smetnji i ja imam slican problem, nedavno sam kupio plocu, procesor i ram memoriju naravno polovno jer se nema para za novo. Ako neko mozda ima ideju,bio bi mu veoma zahvalan! Sad cu vam opisati sta se dogadja.

Imam plocu Gigabyte GA-945P-DS3 rev 2.0 i na njoj 2 x 512 Pqi modula na 667 mhz, procesor Intel pentium 4 630, graficku 8400gs i napajanje Frontier 400w
Problemi su poceli pre neki dan kad mi se komp zamrznuo dok sam skidao neki demo sa ea games sajta, kuler se zaleteo punom brzinom napajanje se ugrejalo, pokusao sam da ga odmrznem i nisam uspeo nista. Lampica NumLock ostane upaljena ne moze ni da se ugasi samo reset pomaze.
Nekako su mi temperature delovale visoke na procesoru pa sam od muke kupio XT3 cooler masterov kuler za cpu. Postavio sam ga i bas ih je super snizio, radio je pre u biosu na 47,48 a sad 31.32....
Mislio sam da ga je mozda mucila visoka temperatura ali juce kad sam ga pokusao upaliti upali se na sekundu i ugasi i nece da se upali sve dok ne pritisnem onaj prekidac na napajanju i tako u krug. Bio sam malo uporan pa je upalio, kuler od cpu se vrteo maximalno brzinom sliku nije davao i nije hteo da se ugasi na dugme na kucistu i posle dugog drzanja. Povadio sam HDD, wirelees karticu, dvd rom i simptomi su ostali isti. Onda sam izvadio i grafiku da vidim hoce li se ugasiti na dugo drzanje ali nije hteo, pa sam i ram izvadio i ista prica, ostali su mi samo ploca i procesor i nije hteo da se ugasi na dugo drzanje dugmeta na kucistu. I digao sam ruke i jutros ga upalim kad sve ''normalno'' radi samo ne znam dokle :((( Ako neko zna u cemu je problem bio bi mu unapred zahvalan. Zaboravio sam da dodam imam unimer, izmerio sam napone na onom 4 pinskom kablu sto ide za ata hard, jedan je oko 5v a drugi oko 11,90v.

Komp je prestao skroz da radi, samo vrti cpu cooler na maximajnoj brzini i ne reaguje na dugme za gasenje, u pravo sam probao neko extra napajanje. Sad da li mi je riknuo procesor zbog prethodno velikih temperatura ili ploca....

[Ovu poruku je menjao giga_sm dana 05.07.2011. u 12:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

New Village DC
Projektant hardvera
Srbija

Član broj: 65539
Poruke: 438
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.itnetwork.rs


+222 Profil

icon Re: Poludeo komp. HELP.07.07.2011. u 14:21 - pre 156 meseci
Kazes da si probao novo napajanje? Ako nisi, probaj obavezno. Da li si vadio bateriju sa ploce? Da li su dzamperi lepo podeseni na ploci?
Ovi se prepanuše, a Marko, onako srdit iza sna, uze jednog po jednog darivati: kog
sabljom, kog buzdovanom. Nije se ni triput okrenuo, a već svih sedam s dušom rastavi.

 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Poludeo komp. HELP.

[ Pregleda: 1668 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.