Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto kombinovani frizideri mogu da rade samo kada je spoljna temperatura izmedju 16 i 38 stepeni

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Zasto kombinovani frizideri mogu da rade samo kada je spoljna temperatura izmedju 16 i 38 stepeni

Strane: 1 2

[ Pregleda: 21013 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Zasto kombinovani frizideri mogu da rade samo kada je spoljna temperatura izmedju 16 i 38 stepeni06.12.2011. u 08:11 - pre 152 meseci
Citat:
ImotepN: Da li to proizvodjaci rade namerno?
Da. Ali ne da bi zbunjivali ljude kao mene i tebe nego zato sto je to prirodan proces napretka. Neko nesto pronadje - nov princip, nov materijal, i odmah se ide u komericajalnu upotrebu toga, da bi se vise i bolje prodavao proizvod koji pravi odredjena fabrika. Konkurencija je onda prisiljena da i ona to nudi itd.

Ja sada ne mogu da oprostim celom svom okruzenju - rodjacima, prodavcima, drzavi - sto se godinama mucimo sa odmrzavanjem zamrzivaca u nasem domacinstvu a eto, moze i bez odmrzavanja ako imas aparat koji se (unutra) ni ne zamrzava.

Nazalost, jos uvek su u ponudi samo veliki aparati. Ovo sto je kolega bakara naveo, http://www.tehnomanija.rs/kata...der-kombinovani-gr-u262sc.html, je jedan od najmanjih u ponudi, pa i on trenutno nije na zalihi.

Evo i jednog komentara sa amazon.com, gde covek govori skoro identicne stvari kao ja (i valjda mnogi meni slicni prosecni ljudi):

I remember my mother defrosting her freezer years ago and really didn't want to have to do that. It's a huge hassle. But neither did I need a big fancy freezer and my space is limited. This freezer really fits my needs. It is not too big (outside measurements: 5' H, 28" W, 26" deep)and not too heavy so it can sit on the little platform in the garage outside my mudroom door.

(Secam se da je moja majka odmrzavala hladnjak ranijih godina i ja zaista ne zelim da moram to da radim. To je velika petljancija. Medjutim niti mi treba veliki luksuzni hladnjak a i prostor mi je ogranicen. Ovaj hladnjak se uklapa u moje potrebe. Nije previse velik (spoljne mere (oko) 150 x 70 x 68 cm) i ne previse tezak pa moze stajati (u mojoj garazi)).

Za ovaj konkretan aparat mi nije bas jasno da li je cist frizider ili sta, ali se radi o opstem principu.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Zasto kombinovani frizideri mogu da rade samo kada je spoljna temperatura izmedju 16 i 38 stepeni06.12.2011. u 09:41 - pre 152 meseci
Upravo sam trazio po Internetu neke male no frost uredjaje i evo sta sam nasao na sajtu jednog poznatog proizvodjaca tih uredjaja:

"Idealna kombinacija hlađenja: samootapajuće u frižideru, a No Frost u zamrzivaču.


Samootapajući sistem hlađenja ima dve velike prednosti – nema formiranja leda, pa ni dosadnog čišćenja, i obezbeđuje optimalnu vlažnost, koja je namirnicama neophodna. U frižideru je vlaga dragocena, jer kad nje nema, namirnice postaju isušene i neukusne.

No Frost sistem idealan je za zamrzivač, jer funkcioniše tako što ventilator u unutrašnjost aparata ubacuje hladan vazduh, bez vlage (princip hlađenja klima uređaja). Samim tim što nema vlage, nema ni leda. Za razliku od frižidera, gde je namirnicama vlaga i te kako potrebna, u zamrzivaču je njeno odsustvo poželjno, jer se u njemu nalazi isključivo zapakovana hrana, koja je pošteđena preteranog isušivanja."

U skaldu sa tim, oni nude izvesan aparat, necu ga navoditi jer ovo nije reklama za neku fabriku vec pokusaj da se sto bolje informisemo o principima, pa kaze:

"NoFrost u zamrzivačkom delu
Automatsko otapanje frižidera
Automatsko odleđivanje zamrzivača"

Ovo je malo kontroverzno sa onim sto smo do sada culi, ali buduci da fabrika nije iz Srbije, moguce je da je negde u prevodjenju doslo do neke varijacije pa otuda i ovo "dupliranje" funkcije uklanjanja leda u zamrzivackom delu, koga vec po definiciji no frost ne bi trebalo da bude, ali je cinjenica da se taj led ipak negde stvara pa je valjda naglaseno da se taj skriveni led automatski otapa.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16384



+2923 Profil

icon Re: Zasto kombinovani frizideri mogu da rade samo kada je spoljna temperatura izmedju 16 i 38 stepeni06.12.2011. u 10:31 - pre 152 meseci
Citat:
tdjokic: Upravo sam trazio po Internetu neke male no frost uredjaje i evo sta sam nasao na sajtu jednog poznatog proizvodjaca tih uredjaja:

"Idealna kombinacija hlađenja: samootapajuće u frižideru, a No Frost u zamrzivaču.


Da, to je bas reklama za jednog od proizvodjaca kod koga se ne znam jasno sta u stvari kupujete, jer bas oni prodaju "no frost za automatskim otapanjem", ma sta to trebalo da znaci.

No frost ne susi namirnice, to je obicna budalastina, a vlaznost je bas ono sto stvara bakterije i kvari namirnice.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Zasto kombinovani frizideri mogu da rade samo kada...18.01.2012. u 05:22 - pre 150 meseci
Bakara napisa: "Da, to je bas reklama za jednog od proizvodjaca kod koga se ne znam jasno sta u stvari kupujete, jer bas oni prodaju "no frost za automatskim otapanjem", ma sta to trebalo da znaci.

No frost ne susi namirnice, to je obicna budalastina, a vlaznost je bas ono sto stvara bakterije i kvari namirnice."

Žao mi je što moram ponovo da te pobijem. SVAKI frižider isušuje hranu... Neki manje, neki više ali "nofrost" to jako "voli". Hladan vazduh koji izlazi iz otvora je više-manje bez vlage zato što je ona ostala kondenzovana i zamrznuta na isparivaču. U slučaju neotapanja, isparivač se vrlo brzo zapuši i postaje komad leda a poznato je da je led dobar izolator. Eskimi nekad nisu stanovali u drvenim kućama ..
To što se voda nevidi je samo iz razloga što je isparivač skriven a voda posle otapanja iscuri u posudu na kompresoru kao i kod tzv. samootapajućih gde je to vidljivo.
Posle svinjokolja i usoljavanja mesa isto se kači na promaju da se osuši. To se radi zimi, leti niko pametan neće okačiti svežu usoljenu šunku na promaju jer je vlažnost povećana.

Da se vratim na temu...
Kombinovani frižideri neće da rade u prostoru ispod gde je temperatura ispod +10 stepeni. Prosto iz razloga što je njemu zadata temperatura +12. Pošto je dostigao zadatu temperaturu nema prenosa topline iz frižidera u spoljnju sredinu jer je u njemu toplije. Kad otvoriš vrata nećeš ugrijati komoru nego nasuprot, još ćeš je podhladiti. Termostat čeka...
Drugi razlog je malo stručniji. Sa spoljnje strane je "crna" rešetka ili tzv. kondenzator koji ima za zadatak da freon koji je kompresor sa niskog usisnog pritiska sabio u kondenzator; sa povećanjem pritiska povećava se i temperatura (čuveni "Avogadrov" zakon koji jedan profesor, vrlo ugledni američki fizičar nije uspeo da objasni u izvesnom sudskom postupku. Usput je i sociolog,hheehhaahh).
Ukoliko se temperatura sabijenog gasa jako snizi snižava se i pritisak. Tog momenta pritisak nije dovoljno visok da progura tečni freon kroz kapilarnu cev i dolazi do usisnog režima rada u podpritisku. Kompresor usisava ali nema šta, onda počinje da potiskuje ulje iz svoje posude i eto ti gotove katastrofe.
Na velikim sistemima gde kompresor i kondenzator stoje samo nadkriveni na recimo -temperaturi to bi bilo pogibeljno. Onda na scenu nastupa presostat koji će isključiti ventilator na kondenzatoru i pritisak opet dobije zahtevanu vrednost.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Zasto kombinovani frizideri mogu da rade samo kada je spoljna temperatura izmedju 16 i 38 stepeni

Strane: 1 2

[ Pregleda: 21013 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.