Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Majonez u motoru. Nesto svijetlo (boje bijele kafe) u ulju

elitemadzone.org :: AutoZone :: Majonez u motoru. Nesto svijetlo (boje bijele kafe) u ulju

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15691 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Majonez u motoru. Nesto svijetlo (boje bijele kafe) u ulju08.02.2014. u 23:16 - pre 125 meseci
A sta ako je u pitanju dizelas?

Ja sam uocio na dizelasu, a rezim voznje je bas onakav kakav je i Vladdov. Kilometar dva ili pet pa ostavi auto da se ohladi. Kada se duze vozi majonez ko rukom dnesen.

Moram da napomenem da ga nema uvek. Nema ga nikada leti bez obzira na rezim voznje, a nema ga uvek ni zimi. Da bi se majonez stvorio potrebno je da postoje uslovi. Pretpostavljam da relativna vlaznost vazduha i temperatura motora odnosno variranje temperature ima glanu ulogu u stvaranju ove pojave.

Pravi odgovor ni ja ne znam, a zeleo bih da eliminisem ovu pojavu jer mi se ni najmanje ne dopada.
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Majonez u motoru. Nesto svijetlo (boje bijele kafe) u ulju08.02.2014. u 23:58 - pre 125 meseci
Zare, a `el si se setio da nekad proveris onaj termostatski kontrolisani uredjaj za dovod toplog vazduha do precistaca za vazduh? Usis hladnog vazduha dovodi do kondenzacije kad ugasis motor, A kad ga duze vozis normalno da kondenzacije nema jer se i vazduh u motornom prostoru, bez obzira na "promaju" ipak zagreje, pa ta temp[eraturna razlika ipak nije tako velika kao pri jutarnjim i kratkim voznjama.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Majonez u motoru. Nesto svijetlo (boje bijele kafe) u ulju09.02.2014. u 00:32 - pre 125 meseci
Ne znam na koji dovod mislis? Na dovod sekundarnog vazduha?

Nema to moj dizelas. Ako na to mislis. Imam ga na 1.8T ali on ne pravi majonez kako god da se vozi

Toliko sam daleko otisao u razmatranju pojave da sam stigao sve do izduvnih ventila

Pa ako se potrefi da se motor zaustavi tako da su ventili zatvoteni onda nema ulaska vlage i kasnije kondenzacije a kad ostanu otvoreni onda se desava to sto se desava.

Doslo mi da stavim krompir u auspuh da bi proverio ovo,

Logike mozda ima, ali mislim da to nije pravi uzrocnik.
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Majonez u motoru. Nesto svijetlo (boje bijele kafe) u ulju09.02.2014. u 21:14 - pre 125 meseci

Mislim na regulaciju usisa toplog\hladnog vazduha, leti\zimi. Znaci vazduha koji se usisava u kuciste filtera za vazduh...
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Majonez u motoru. Nesto svijetlo (boje bijele kafe) u ulju09.02.2014. u 23:11 - pre 125 meseci
Da se razumemo, nema toga kod mene na kilo. Mozda kafena kazicica i trag na poklopcu ulja.

I sto ja to cackam bar jednom nedeljno, usputno, u okviru "pregleda iz dosade".

Ali ga ima, i pored solidnog i svezeg ulja, kratke voznje po vlaznom i hladnom vremenu moraju da naprave trag.


BTW, majonez je posledica VAKUUMA u karteru, klipovi muckaju vlagu sa uljem skoro kao muckalica, preko pravljenja vakuuma i natpritiska.

Mislim da je to regularna pojava, posto razne oduske, zbog malog precnika, ne mogu bas da relaksiraju nagle i velike promene pritiska.

Meni inace vecu glavobolju pravi "ekoloska" oduska prema usisu, u koju ponekad zadje malo majoneza, koju smisljam kako da izbacim, odnosno zamenim sa kontejnerom za sakupljanje kondenzata uljnih para...
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Majonez u motoru. Nesto svijetlo (boje bijele kafe) u ulju10.02.2014. u 17:18 - pre 125 meseci
Citat:
vladd:
Mislim da je to regularna pojava, posto razne oduske, zbog malog precnika, ne mogu bas da relaksiraju nagle i velike promene pritiska....


Bez namere da bilo sta "pametujem", ali ne mogu da se slozim da je to regularna pojava. Ja vozim u istim klimatskim uslovima, svakodnevno i na dugim i na kratkim relacijama. Vozio sam, a i sad vozim daleko losije automobile, sa multigradnim uljem, al` nikad nisam imao tu "pojavu". Mada priznajem, da nikad nisam ni servisirao, ni posebno kontrolisao ove sisteme koje sam naveo...Dal je to neka sreca... ili sta...znam?
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Majonez u motoru. Nesto svijetlo (boje bijele kafe) u ulju10.02.2014. u 18:23 - pre 125 meseci
Vladd, Zare, sta mislite da nema to mozda veze sa promenom vrste ili kvaliteta ulja? Da li ste mozda menjali ulje ili mesali vrste ulja bez ispiranja od ostataka promenjenog???
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Član broj: 7761
Poruke: 3888
adsl-199-93.teol.net.



+335 Profil

icon Re: Majonez u motoru. Nesto svijetlo (boje bijele kafe) u ulju10.02.2014. u 19:46 - pre 125 meseci
Problem majoneza je prisutan u svim motorima.
E sad, nekim vise nekim manje.
Sagorijevanjem goriva kao nus produkt se javlja voda i ugljen dioksid ( doduse i jos nekoliko desetina spojeva, ali u manjoj mjeri).
Poznato je da je gorivo sastavljeno od atoma uglejnika i atoma vodonika u razlicitim omjerima.
Od ugljenika nastaje CO2, a od vodonika H2O.
Procentualno najvise vodonika ima gas, slijedi benzin pa dizel. Logicno je da motor pogonjen gasom proizvodi mnogo vode, ali malo garezi, dok je kod dizela stvar obrnuta- najmanje vode najvise garezi.
E sad, vodena para iz cilindra nekako se prosvercije pored karika i dodje u zonu ulja.
Ako u zoni ulja ima hladnih dijelova para se kondenzuje u vodu.
Najhladniji dio sistema je cep za dolivanje.
Ali, postoje u razlicite izvedbe poklopca ventila.
Kod malog forda ( fieste) je cep od ulja izdignut par santimetara od dekla i na njemu se skuplja bas dosta vode.
Ako je deklo ravnije manja je sansa za kondenzacijom vode.
Voda je bezbojna tecnost, otkud majonez?
Neke izvedbe motora imaju bregastu osovinu koja obilato prska ulje po deklu i te sitne kapljice ulja sa vodom prave majonez.
Druge izvedbe imaju razne stitnike pa ne prskaju toliko ulja, pa je manje majoneza, ali se mogu vidjeti kapljice vode ( pomenuti ford).
Voda ( i uopste izduvni gasovi) u ulju nije pozeljna i konstruktori se bore protiv toga na razne nacine.
Najcesce je to iberlauf - crijevo sa dekla do usisa - ali na mjestu prije leptira gasa. I tu je problem. Pri malom gasu leptir nije dovoljno otvoren ( na ler gasu je skoro skroz zatvoren) pa je podpritisak mali
i ne moze se usisati dovoljno para iz kartera.
Postoje konstrukcije motora koje imaju dodano i tanko crijevo koje ulazi POSLIJE leptira, gdje je podpritisak veci sto je manji gas.
Te konstrukcije prave manje majoneza jer imaju mnogo bolje produvavanje kartera. Jednostavno na leru vazduh ulazi na debeli iberlauf pa kruzi kroz deklo i ode tankim crijevom u usis.
Kod mene na motoru je to tako rijeseno i nisam nikad primjeto ni vodu ni majonez na cepu, ni kad vozim na gas na -15 kratke relacije.
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Majonez u motoru. Nesto svijetlo (boje bijele kafe) u ulju10.02.2014. u 20:05 - pre 125 meseci

Odlicno objasnjeno!
Citat:
veselinovic:
Od ugljenika nastaje CO2, a od vodonika H2O.
Procentualno najvise vodonika ima gas, slijedi benzin pa dizel.

Znaci sa tog casa sam svojevremeno pobegao
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Majonez u motoru. Nesto svijetlo (boje bijele kafe) u ulju11.02.2014. u 14:54 - pre 125 meseci
Majonez je normalna i prirodna pojava na motoru, koji se vozi na kratkim relacijama, prakticno voznja nezagrejanog motora. Iako su termostati odradili, iako je jezgro motora i rashladna tecnost na radnoj temperaturi, ostali, periferni delovi motora su i dalje hladni.

Da li ga "ima" odnosno da je jasno vidljiv na nekim lokacijama, to je vise stvar konstrukcije poklopca, dekla, nad ventilima.

Kod vozila sa posebnim ulivnikom ulja i posobnom oduskom, je manje vidljiv majonez, posto se koncentrise blize odusci. Kod konstrukcija gde je oduska na ulivniku ulja, koncentrise se na poklopcu ulivnika ulja.

Sto samo navodi na dodatni zakljucak, da se vise koncentirse tamo gde "odlaze" doticni gasovi iz kartera.

Zato je, recimo, kod novih VW motora nevidljiv, posto imaju poseban sklop(modul) za "obradu" doticnih isparenja. Potaknuto ekologijom i rekuperacijom, pride termalnim menadzmentom motora, ali u tim slucajevima, majonez se apsolutno ne vidi, "nema" ga, posto je izmesten i rastopljen, cak i na kracim relacijama. Iako se tokom rada hladnog motora, formira u karteru i gasovima..
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Majonez u motoru. Nesto svijetlo (boje bijele kafe) u ulju

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15691 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.