Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja

[es] :: Elektronika :: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 40322 | Odgovora: 282 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slobodan čovek

Član broj: 284736
Poruke: 1307
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+40 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja24.08.2014. u 16:24 - pre 118 meseci
Izmerio sam ulazne kondenzatore (1000 uF):

964 uF i 985 uF
 
Odgovor na temu

Slobodan čovek

Član broj: 284736
Poruke: 1307
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+40 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja24.08.2014. u 16:55 - pre 118 meseci
Evo za +12 V (CPU) granu (opterećenje je bilo 1 A):







pa oko 1,2 A kada krene da dodaje i nižefrekventnu komponentu i na kraju 2,2 A):







 
Odgovor na temu

brankotod

Član broj: 289922
Poruke: 253



+43 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja24.08.2014. u 17:10 - pre 118 meseci
Probaj da vežeš paraleno izlazu od 12V, opterećeno, 100nF i da daš slike.
 
Odgovor na temu

Slobodan čovek

Član broj: 284736
Poruke: 1307
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+40 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja24.08.2014. u 17:19 - pre 118 meseci
Kasno je sada. Sve sam spakovao (nemam gde, pa radim na podu). Sutra sam zauzet, a pekosutra videću...
 
Odgovor na temu

brankotod

Član broj: 289922
Poruke: 253



+43 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja24.08.2014. u 17:32 - pre 118 meseci
ok
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja24.08.2014. u 22:46 - pre 118 meseci
Samo zezajte za polove i nule:)

Istina, ovaj je uradjen sa jednim dominantnim polom, i 494 je zaista jeftina opcija, od koje ne treba previse srece ocekivati.

Veliki je ripl i jos veci spajkovi, a povratna sprega verovatno standardno bez previse udubljivanja odradjena.

Mislim da je jeftinije uzeti neki ispravan i kvalitetan, steta je da ploca crkne zbog krs napajanja. Pogotovo sto maltretira napajanje na samoj ploci.
Ima sprazni kalem u izlazu i ripl moze da se preslikava, pa treba proveriti filtriranje svih napona. Male su to struje za ovoliki ripl.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja25.08.2014. u 01:48 - pre 118 meseci
Ja bar ne ze**m za polove i nule :)

http://www.elitesecurity.org/p3380887

To su neki moji experimenti, manje-vise uspesni ali nisam to uoblicio u neki konkretan uredjaj, vise me je teorija interesovala i mogucnosti upotrebljenog mikrokontrolera.


Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3682
46.36.163.*



+357 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja25.08.2014. u 05:21 - pre 118 meseci
Treba promatrati frekvenciju ripla, promjenjljiva je, sto ni u kom slucaju ne smije biti, zato je tu makar "socijalni" TL494 (najjeftiniji kontroler).
Pored FB-a koji je ocito ostecen-razdesen, gresku treba traziti u napajanju TL 494 - ne drzi sve pod kontrolom.-
Ripl mora biti jednak frekvenciji oscilatora, duplo visoj od frekvencije trafoa zbog storage zavojnice u svakom izlaznom naponu.-
Provjeriti-zamijeniti elektrolite na izlazima pobudnog fly back pretvaraca.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

Slobodan čovek

Član broj: 284736
Poruke: 1307
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+40 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja25.08.2014. u 07:17 - pre 118 meseci
Ja sam mislio da je normalno što menja frekvenciju prekidanja sa promenom opterećenja (umesto da menja samo radni ciklus / faktor ispune / duty cylce), radi održavanja određene efikasnosti. Sad, pošto kažete da TL494 nema tu opciju, kad završim današnje obaveze da probam(o) šta tu može da bude problem. Samo ne znam šta da proverim, da izmerim napon napajanja tog čipa (i da vidim na osciloskopu da li je taj napon "čist"). Povratnu spregu ne znam kako da proverim, bar ne bez šeme. A izlazne kondenzatore (ako na te misliš), već sam rekao da sam ih pre par godina zamenio sa vrlo kvalitetnim. Imam još koji (bar jedan) koji mi je ostao od tada (jer, recimo, trebala mi 3 ili 4, a minimalno može da se naruči 5). Pa mogu taj da zamenim ponovo pa da probam. Mada, menjao sam juće na stend baj +5V grani, i ništa.
A ovo što sam juče napisao da je ripl sada veći, to je zato što nisam opteretio/merio iste žice. Mislim, ima nekoliko crvenih (+5V) i još više crnih (GND), odkud znam koja je masa za koju granu, ako su "odvojene", itd...
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3682
46.36.163.*



+357 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja25.08.2014. u 07:46 - pre 118 meseci
Kao prvo- sve crne zice su masa za bilo koji napon.

Svaki PMW kontroler, pa i TL494 radi na fiksnoj frekvenciji koja je "zakucana" RC oscilatorom u istom. U konfiguraciji u ATX napajanjima
kontrol pin diktira da je izlazna frkvencija kojom se pobudjuje trafo 1/2 f oscilatora (FF na izlazu kola). Mijenja se kao sto si i mislio sirina-
ispuna impulsa.- Da nije ovog FF na izlazu moglo bi doci doci do tzv linijskog - istovremenog provodjenja HB sto je cisti kratki spoj.

Ripl u izlaznom naponu mora biti fiksne frekvencije, ma o kojem naponu se radi.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

brankotod

Član broj: 289922
Poruke: 253



+43 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja25.08.2014. u 09:12 - pre 118 meseci
Nisam siguran da je promena frekvencije otkrivena sa merenjem koje se očitava
na osciloskopu. Pre mislim da se osciloskop loše sinhronizuje, Ubaci kondenzator
od 100 nF paralelno izlaznom elektrolitu na 12V pa snimi onda šta dobijaš.
I ja mislim da bi lako moglo da bude nešto u pobudi tranzistora .
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja25.08.2014. u 11:20 - pre 118 meseci
Citat:
mikikg:
Ja bar ne ze**m za polove i nule :)

http://www.elitesecurity.org/p3380887

To su neki moji experimenti, manje-vise uspesni ali nisam to uoblicio u neki konkretan uredjaj, vise me je teorija interesovala i mogucnosti upotrebljenog mikrokontrolera.



Izvini, nisam stigao da procitam do kraja tutorijal. Izuzetno koristan.

Inace, teorija je najslozenija, pocevsi od odabira kriterijuma, pa na dalje.
Konkretna realizacija je realno najjednostavnija...i prepuna kompromisa...

Ovde zaista moze biti problem i samo merenje, mada, koliko god su sonde osetljive na zracenje i poziciju, ne bi smeo ovoliki ripl da se pojavi.
 
Odgovor na temu

Slobodan čovek

Član broj: 284736
Poruke: 1307
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+40 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja25.08.2014. u 11:24 - pre 118 meseci
Videću, kasnije, da probam sa tim keramičkim. I, eventualno, da promenim i neki elektrolit pa da vidim da li se menja talasanje. A i ako mogu da snimim i napon na bazama/gejtovima prekidačkih tranzistora kako izgleda.

Inače, ovo je moj osciloskop (ovaj od 100 MHz): http://www.gwinstek.com/en/pro...px?pid=3&mid=7&id=1298
 
Odgovor na temu

Slobodan čovek

Član broj: 284736
Poruke: 1307
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+40 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja25.08.2014. u 11:28 - pre 118 meseci
Citat:
emiSAr:
Kao prvo- sve crne zice su masa za bilo koji napon.

Svaki PMW kontroler, pa i TL494 radi na fiksnoj frekvenciji koja je "zakucana" RC oscilatorom u istom.


Znam da su crne žice masa, ali sam mislio možda nisu sve vezane u ustoj tački pa kod nekih struja ide dužim putem, itd.

A za menjanje frekvencije, znam da neki DC/DC convertori (čipovi/kontroleri) imaju opciju da pored PWM-a menja i frekvenciju u zavisnosti od ulaznog i izlaznog napona i struje kako bi održavao dobru efikasnost / ripl. Pa sam zato pretpostavio da je i ovde slučaj...
 
Odgovor na temu

Slobodan čovek

Član broj: 284736
Poruke: 1307
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+40 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja25.08.2014. u 11:30 - pre 118 meseci
Citat:
vladd:Ovde zaista moze biti problem i samo merenje, mada, koliko god su sonde osetljive na zracenje i poziciju, ne bi smeo ovoliki ripl da se pojavi.


Uopšte nisam merio po PS-u. Jer, 10-20 mVpp očitavanja gore dole, u ovom slučaju ne znači ništa.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja25.08.2014. u 12:44 - pre 118 meseci
Ovde je spomenuto merenje i da li je to sto je izmereno stvarno tako. Osciloskop nema veze sa tim, mnogo je bitnija metoda merenja.
Pri tim strujama i na onim "parcicima" kablova ima da se napravi pad napona koji moze da dovede do pogresnog zakljucka.

Generalno te SMPS sprave se vrlo specificno testiraju i mere zbog velikih struja i brzih tranzicija koje se tu desavaju.
Recimo postoje male caurice koje se zaletuju na PCB gde se ubode sonda osciloskopa. Na taj nacin se izbegne i ono parce prikljucne stipaljkice za GND od osciloskopske sonde koje ITEKAKO moze da napravi problem! Alternativno resenje umesto caurica su "federi" za GND koji se stave na sam vrh sonde.
Evo ovde praktican primer kako to moze da utice, nije SMPS konkretno u pitanju - neke druge sprave, ali je ocigledan efekat tj problem koji moze da nastane:

Pogresno:


Ispravno:


Dalje, recimo 3.3V izlaz koji u sustini ima najvece struje, bas iz problema prikljucnih kablova postoji posebna linija/zica na konektoru koja sluzi sa remote-sensing i koja kompenzira pad napona na kablu a trebalo bi i da kompenzira sve brljotine-pikove-riplove.
Dakle iz ispravljaca ne krene 3.3V da bi na konektoru na maticnoj ploci stiglo 3.3V nego mora veci napon a ta remote-sensing linija "gleda" sta se tamo na drugom kraju kabla desava i tako radi regulaciju (to se zove point-of-load regulacija).

Dakle u slucaju kada nema remote-sensing, merenje mora da se vrsi na samom izvoru sa sto je moguce kracom prikljucnom zicom za GND a kada ima (kada je upotrebljen) remote-sensing onda na kraju veze u tacki potrosaca.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Slobodan čovek

Član broj: 284736
Poruke: 1307
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+40 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja25.08.2014. u 12:53 - pre 118 meseci
Dodavanjem 100 nF paralelno na +12 V granu (na konektoru, ne na elektrolitskom kondenzatoru) talasanje se povećava.

Sa 100 nF:





Bez:



Sa:

 
Odgovor na temu

Slobodan čovek

Član broj: 284736
Poruke: 1307
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+40 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja25.08.2014. u 12:59 - pre 118 meseci
Nije bitan ripl na kondenzatoru u napajanju već na konektoru. Džaba ako je ripl mali na kondenzatoru kad se računar napaja na konektoru. Zato na njemu merim. I sad pored toliko dugačkih žica napajanja, mala žičica od mase osciloskop sonde neće mnogo razlike da napravi. Mislim, ovde je ripl u stotinama mV, zato mi 10-20 mV gore dole ne znači ništa.
A onu "iglicu" koja se tavi na sondu (na masu) za takva merenja ja nemam.
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja25.08.2014. u 13:22 - pre 118 meseci
Prvo provjera ESR-a kod elektrolita.
Imas osciloskop a nemas ESR metar.
Svaki osciloskop pa i taj tvoj ima izlaz za umjeravanje sonde. Dole kod USB porta desno pise da je izlaz cetvrtka i 2 Vpp.
I cetvrtka je okej za testiranje ESR-a (ako se nema druga mogucnost) na nacin na koji je mikikg objasnio.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

brankotod

Član broj: 289922
Poruke: 253



+43 Profil

icon Re: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja25.08.2014. u 13:24 - pre 118 meseci
Vidim da je ripl sa 100nF opao oko 30%. Metni 470 nF i biće ispod 100 mV pp.
Probaj, molim te. Da svi nešto naučimo !

Tu je problem u elektrolitima.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Maksimalno prihvatljivo talasanje napona (ripple) kod ATX računarskih napajanja

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 40322 | Odgovora: 282 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.