Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma

[es] :: Predlozi i pitanja :: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4807 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma12.11.2023. u 21:23 - pre 5 meseci
Pokrecem ovu inicijativu, pozivam forumase da se u sto vecem broju izjasne smatraju li ovo za potrebno ili ne a narocito pozivam Gojka da napiše par rečenica o ovoj temi.

Naime, forum gazi trecu deceniju postojanja sa jednim istim korisnickim interfejsom, koji je u vreme kad je nastao bio odlican. U medjuvremenu je došlo do velikih tehnoloških promena, a iste su propracene promenom navika ljudi. Cenim da danas 99% ljudi uopšte ne koristi desktop okruzenje u slobodno vreme, vec raznoraznim servisima intetneta pristupaju koristeći mobilni telefon. Dakle, mislim da je krajnje vreme (citaj: kasnimo 10 godina) da ES dobije u najmanju ruku novi responsivni dizajn koji bi uzimao u obzir male ekrane, a ako nije mnogo posla možda čak android/ios aplikaciju. Ja sam se davnih godina igrao sa tim i nije bilo uopste tesko da se odradi, pa ako je neko duze u tom poslu pozivam ga da brzinski proanalizira gde je problem. Takodje, ako je neko podesio telefon da bolje prikazuje prilikom citanja i unosa teksta a da se ne mora nonstop skrolovati i jos vaznije - da svi ostali sadrzaji ostanu onakvi kakvi smo navikli, nek daju par saveta nama koji nismo navikli da bilo sta podesavamo, nego koristimo onako kako je fabricki doslo uz telefon.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma12.11.2023. u 21:51 - pre 5 meseci
Minvajl in d Nederland.

https://m.youtube.com/watch?v=...Z2EgYm9saSBrdXJhYyB6YSBzdmU%3D
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma12.11.2023. u 22:08 - pre 5 meseci
Nemam nista protiv, mada meni nije od znacaja jer ES pratim preko RSS-a, samo pisem iz browser-a i to na desktop-u. Na telefonu otvorim jednom u nekoliko meseci a za toliko mi je ok.
S druge strane, sansa da to prodje je minimalna jer bi morao da se menja i html a ne samo css (skoro sigurno) a to znaci menjanje php-a i prilicno cimanje za Gojka. Svojevremeno sam ja pravio neka unapredjenja pa nisu dosla na red ni da se uradi code review i doda tako da sumnjam za ovako nesto. Ako bi mogao da se uradi samo css onda bi to mogao i neko drugi pa da se samo doda kao stil (forum vec podrzava promenu stilova).
S trece strane, radije bio video popravljene bagove i unapredjivanje/uvodjenje funkcionalnosti nego mobile friendly UI. Npr:
Pretraga koja ne limitira broj rezultata nego ima stranice.
Pretraga u kojoj mozes birati da li da ukljuci bilo koju ili svaku rec ili (pod navodnicima) ceo termin.
Kada se klikne na "Odgovor sa citatom" da u citatu bude linkovan username do poruke koja se citira kao sto je to slucaj kada se na strani za odgovor u donjem delu klikne na citiranje poruke.
Mogucnost attach-ovanja fajlova tokom pisanja poruke.
Mogucnost paste-ovanja slike u poruku koja bi se zatim sacuvala kao fajl uz poruku (ovde ne mislim na fajl nego bitmap iz clipboard-a, npr. pri pravljenju screenshot-a).
Mogucnost pracenja korisnika preko RSS-a. Ako moze mail-om, sto da ne i ovako.
Ultimativni, naj-super-kul feature: kompletna funkcionalnost foruma preko REST API-a

I tako.. Mozemo da mastamo
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma13.11.2023. u 14:41 - pre 5 meseci
Ta statistika je mozda korisna onima kojima je forum profesija, a obicnom korisniku je prilicno nebitna. Obicnom korisniku treba da vidi sta pise i da moze da cita poruke objavljene makon poslednje posete i to je otprilike sve.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma13.11.2023. u 15:12 - pre 5 meseci
Tako ja pratim. Mogla bi da se doda lista poruka u prethodnih 7 dana.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma13.11.2023. u 15:56 - pre 5 meseci
Poruke u poslednjih 7 dana
Isto, grupisano po temama
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma13.11.2023. u 16:02 - pre 5 meseci
Odlicno, moze za bilo koji broj sati.

Onda mozda postoji mogucnost da se promeni vreme poslednje posete?
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma13.11.2023. u 17:52 - pre 5 meseci
To mobitel se koristi u Pancevu?

Evo broja poruka 10.2013 i 10.2023

3364389-3351351
=13038+1
4066179-4064170
=2009+1
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma14.11.2023. u 10:01 - pre 5 meseci
Pa sad treba odluciti sta je pametnije praviti.. neki polu funkcionalni api postoji a mogle bi se dodati i ostale mogucnosti, kako bi se omogucio razvoj aplikacije.
Ne znam samo sledece:

- Da li ceo sajt prebaciti na mobile friendly responsive bla bla UI, ili samo odvojenu verziju koja se servira mobile korisnicima, a ostali na browserima da dobijaju ovu vecu verziju?
- Da li je, umesto ovog prvog, bolje razvijati API sa idejom da se napravi aplikacija? Ja se time ne bavim pa ne znam puno.. znam da je elektron popularan, i da ima nekih cross-platform nacina da se u isto vreme razvija android+ios. Ne znam koliko je to dobro. Ili treba potpuno razdvojiti razvoj ove dve.

I tako.. ima tu dosta nedoumica na sta uopste potrositi vreme...

Pritom ima i ovaj vec... moze i da se pise.. https://m.elitesecurity.org/
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma14.11.2023. u 13:10 - pre 5 meseci
@gojko
Izvinjavam se, izgleda da sam prijavio pogresnu poruku za offtopic, sto dodatno govori o tome da je ekran mobilnog neusaglasen na sajtom (ili da sam ja oslepeo nakon dugogodisnjeg maltretiranja ociju forumom...

Kada imamo miseve u kuci onda ne trazimo gde ima najbolja macka na svetu, nego uzmemo bilo koju lako nabavljivu macku koja hvata miseve. Isto tako i ovde - predlazem da se ide na minimalizam, najlaksu varijantu, samo najosnovnije funkcije, tzv. hamburger menu i ceo ekran za citanje/pisanje. Reklame ne u banerima nego popup, a taj popup da bude u okvirima ekrana i da X bude normalne velicine a ne da treba lupa. Mozda je ova m verzija upotrebljiva, pogledacu kasnije dok se setim koji mi je password.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma14.11.2023. u 14:04 - pre 5 meseci
To sto je pctel napisao vise kao da minira sam temu koju je pokrenuo.

Kako je shadowed napisao za sate tako na m linku moze razlicit broj poruka:

https://m.elitesecurity.org/pretraga/poslednjeteme/1000

Koliko sam shvatio shadowed je vec radio to pa nije "bilo ko".
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma14.11.2023. u 19:14 - pre 5 meseci
Citat:
Da li ceo sajt prebaciti na mobile friendly responsive bla bla UI, ili samo odvojenu verziju koja se servira mobile korisnicima, a ostali na browserima da dobijaju ovu vecu verziju?
- Da li je, umesto ovog prvog, bolje razvijati API sa idejom da se napravi aplikacija?


Ovo prvo ti je najjednostavnije i najbrže da odradiš ako nemaš puno vremena. Što se tiče REST API-a, samo ako planiraš da praviš aplikaciju za mobilni, za nešto drugo ne vidim svrhu, a imaćeš dosta više posla oko toga. U svakom slučaju moraš da menjaš HTML i CSS, a API možeš da razvijaš nezavisno od ovoga.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma14.11.2023. u 23:45 - pre 5 meseci
Citat:
kosmopolita:
To sto je pctel napisao vise kao da minira sam temu koju je pokrenuo.

Da, mislim da sam Gojku greskom prijavio njegovu sopstvenu poruku kao offtopic, umesto sledecu.

Isprobao sam m verziju, font je premali i ne moze se povecati podesavanjem firefox-a. Takodje, kolko vidim nema mogucnosti ispravke poslatih poruka, a to je kod mobilnog bitno, jer su greske u kucanju cesta pojava. Ostalo je prilicno dobro.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.dynamic.sbb.rs.



+1349 Profil

icon Re: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma14.11.2023. u 23:47 - pre 5 meseci
Citat:
pctel: Da, mislim da sam Gojku greskom prijavio njegovu sopstvenu poruku kao offtopic, umesto sledecu

Jesi al nebitno je to, već sam to rešio.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 804



+636 Profil

icon Re: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma15.11.2023. u 09:35 - pre 5 meseci
Citat:
bachi: Anyway, "responsive design" je manje više sve što bi trebalo uraditi na ovom forumu, ali ne verujem da će išta doprineti značajnom povećanju broja korisnika, jer su forumi generalno izumirujuća vrsta, vrlo apstraktan način komunikacije mladima.

Sa ovim sa slazem 100%! Ali ja primecujem da se cak i starija publika na ES postepeno osipa i odlazi. Nedavno sam gledao nesto u ES arhivi, na nekim temama je bilo poruka sa po 50-100 razlicitih profila. Danas u svim temama diskutuje po 5-6 stalnih posetilaca. Uvek istih.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma15.11.2023. u 12:20 - pre 5 meseci
Citat:
vrlo apstraktan način komunikacije mladima.

Dobro, onda gledajmo u buducnost. A u buducnosti smo svi ljudi treceg doba, a za takve postoje neke smernice dizajna - oblici, boje, kontrast, velicina, jednostavnost itd.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma15.11.2023. u 12:24 - pre 5 meseci
Citat:
B3R1:
primecujem da se cak i starija publika na ES postepeno osipa i odlazi.

Ljudi mogu izgubiti interesovanje iz raznoraznih razloga, od kojih je jedan da im postaje pretesko da citaju sitna slova na ekranu svog mobilnog telefona.

Mozda da vidimo ko je najstariji od nas, pa onaj ko bude radio redizajn da pita njega:
- jel dovoljno krupno?
- nije, povecavaj jos...

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma15.11.2023. u 13:37 - pre 5 meseci
Moglo bi da se isključi preslovljavanje cirilice jer bi je i onako bilo malo.

Da se doda boks za izbor sati za liste poruka.
Da se doda boks za izbor vremena poslednje posete gde bila lista zadnjih deset dana.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma15.11.2023. u 13:57 - pre 5 meseci
Treba reci da koriscnici foruma nisu samo oni koji pisu poruke !

U sustini takvih je najmanje.

Broj onih koji se loguju a ne pisu poruke je dosta veci , tesko je reci koliko jer namamo statistike , ali mozda i 10 X !

Takodje postoje i oni koji citaju a ne loguju se , plus oni koji citaju a nisi ni clanovi !

Njihov broj je jos veci . Evo pise trenutno 2000+ gostiju , ali pitanje koliko je tu stvarno ljudi a koliko nekakvih web botova !


U svakom slucaju ima poseta .

E sad da li je to ta kriticna masa za koju se isplati uvoditi novine to treba Vlasnik da odluci .


Mani licno je i ovako sve potaman !
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2713



+700 Profil

icon Re: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma15.11.2023. u 17:52 - pre 5 meseci
Citat:
pctel:
Citat:
B3R1:
primecujem da se cak i starija publika na ES postepeno osipa i odlazi.

Ljudi mogu izgubiti interesovanje iz raznoraznih razloga, od kojih je jedan da im postaje pretesko da citaju sitna slova na ekranu svog mobilnog telefona.

Nikad forume nisam posećivao preko mobilnog, jednostavno mi je smor, a i ne želim bilo šta da čitam ili pišem na forumima onako "usput". Ne zato što pristupom sa laptop ili desktop računara mogu da budem nešto kreativniji i sl., nego jednostavno ne želim sebe da navikavam da se 24/7 bavim stvarima koje mi nisu u prvih nekoliko mesta.
Čak sam kad dođem kući počeo mobilne telefone da stavljam u fioku i ne gledam do sledećeg dana, osim ako me neko zove, mada se i tada desi da sam izašao negde iz sobe, pa ne ukapiram da imam propušten poziv.

Jednostavno, vreme je nenadoknadiv resurs, a imamo ga sve manje (jer je metabolizam sa godinama sve sporiji, pa nam vreme prividno prolazi brže), tako da izgled foruma nije problem. Čak su neki forumi nakon modernizacije teme izgubili deo korisnika, jer je nova tema...

Recimo, Dizajnzona forum nisam mogao da smislim od kada su "modernizovali" temu, tako da sam se tamo totalno "ugasio", mada sam drastično proredio posete i pre toga, pa me "osveženje" izgleda dočekalo baš nakon neke pauze (tj. posle mesec-dva nepristupanja) tako da mi je bilo još lakše da ga ne posećujem ubuduće. A izgleda da je tamo još pre toga "presušilo" sa korisnicima, jer mlađi koriste instagram, tviter, razne viber, whatsapp i druge grupe, posebno jer ne mogu da smisle nikakvu moderaciju i ograničavanje "slobode", a na forumu je mnogo lakše naći šta je neko rekao pre 2-3 godine nego recimo na Viberu, koji to pobriše.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

[es] :: Predlozi i pitanja :: Inicijativa za promenu korisnickog interfejsa foruma

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4807 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.