Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

BSD za Linux korisnike

[es] :: Linux :: BSD za Linux korisnike

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 9625 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike03.07.2006. u 19:53 - pre 218 meseci
Ja sam 'ladno mislio da je Debian GNU/Linux distribucija...
'Oces security, evo ima i to. Ima, bre sve.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike03.07.2006. u 20:29 - pre 218 meseci
Da ali zato imate 1:1 threading model (NPTL) a zasto to nije dobro, ostavljam ti sam da zakljucis. Jbg, mi imamo N:M threading model, oces N:1 ima, oces 1:1 ima. A ima i N:M tj. vise threadova u kernel proces, pa koristis sta ti odgovara, tj. sta ce aplikaciji da bude najbolje.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike03.07.2006. u 20:33 - pre 218 meseci
Zakljucio sam! O, hvala ti do neba...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike03.07.2006. u 20:37 - pre 218 meseci
Pokusavas da budes cinican, ali ti bas ne polazi za rukom. Ako ne znas, da znas, jos je Mach npr. pocetkom devedesetih imao N:M threading scheduler. Zaostaje linux bar 15 godina.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike03.07.2006. u 20:44 - pre 218 meseci
Nisam znao, ali sada znam... O, hvala ti jos jednom!
Nastavi, molim te...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike03.07.2006. u 22:13 - pre 218 meseci
O da, hocu... Da su solaris i windows nt imali N:M scheduler od prvih verzija (circa 1992) lol Evo ti link, ako volis GNU, to je OK, da zamenis tu tvoju krsinu ;-)

http://www.gnusolaris.org/gswiki

Jer je hands down to bolje od GNU/Linuxa, mada BTW mozemo i da citiramo:
Citat:

At the moment, Nexenta is not part of the [WWW] Debian Project. Our packages are not present in the Debian database. We are hoping that in the future this will change and our packages will get their "upstream acceptance".


Jao kako su pateticni, mole Debian i velikoga gurua Stallmana da ih prihvate
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike03.07.2006. u 22:22 - pre 218 meseci
Nemaj ti brige oko moje krsine... Ta radi kao sat. Vremena za vrtenje OSeva nemam, ili bolje reci, ne zelim da ga gubim na to. Ima toliko lepsih nacina za gubljenje vremena...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike04.07.2006. u 02:37 - pre 218 meseci
Onda fino reci, vozim krs, i boli me uvo. A ne vamo pljuvat da je bolji od BSDa.

@bojan, FreeBSD ima POSIX-RT extenzije, samo se ne koriste po defaultu, bas radi lockovanja.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike04.07.2006. u 17:38 - pre 218 meseci
@ z@re, bojan_bozovic: koliko ja imam neku predstavu, ispada da je linux u stvari vrlo blizak windowsu po tome što koristi neke trikove koji povećavaju brzinu na uštrb stabilnosti i nekih dodatnih mogućnosti?
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike04.07.2006. u 18:08 - pre 218 meseci
Pa vidis, pod linuxom bas kao i pod windowsom aplikacija moze raditi pod realtime prioritetom, uz to windows jako puno resursa daje foreground tasku, pa je to razlog zasto na windowsu mozes poterati igrice koje nikako ne bi radile pod drugim OS bez seckanja ;-) To je optimizacija schedulera za desktop sistem koji cesto dovodi do locka (sistem se zaglavi, ne zato sto je pao, vec zato sto neki proces trosi previse resursa, a na visokom je prioritetu). To je dobro za MP3, video decoding, igre, ali nije dobro za stabilnost sistema. Zato npr. Win2003 server ima sasvim drugacija "normalna" podesavanja, a windows scheduler mozes podesiti i na desktop windowsu. Tu svaka slicnost prestaje, N:M threading model (netBSD, Solaris LWP, Win32 Fiber API) je strahovito brzi od 1:1 threading modela pod linuxom i omogucava fine tuning moderne multithreaded aplikacije tako da ev. neke grupe threadova koriste userland scheduler a neke kernel scheduler. MS SQL server tesko koristi userland threadove (ili fibers kako ih nazvase u MS), za dobitak na brzini. Zato ce Win2003+MS SQL server da bije Linux+Oracle na istom hw. Teze je pisati dobro multithreaded aplikaciju koja koristi i userland i kernel threadove, ali MS, Oracle i sl. to rade odavno.
zasto su userland threadovi dobri? Zato sto mozes imati sopstveni scheduler za neku grupu threadova koji je optimizovan za tvoju aplikaciju, i zato sto kernel ne mora stalno da prelazi iz supervisor (kernel) moda u user mod. Neki kernel thread onda moze da izvrsi recovery aplikacije kada userland threadovi trashuju (tipican primer je Amiga guru meditation BTW) (komplikovano!), ali opet, oni koji pisu enterprise softver itekako to rade. Dalje, kada imas N:M threading model mozes koristiti i N:1 threading model (amiga, GNU pthreads, Fiber API na Win32 tj. svi threadovi u aplikaciji koriste i userland scheduler) i 1:1 model (GNU NPTL za Linux, tj. jedan thread u jedan kernel proces), vec prema tome sta najvise odgovara programu.
Inace BTW sve sto mozes threadovima mozes i klasicnim procesima pod unixom, ali izuzetna zasticenost procesa nekada nije potrebna (recimo, kada drugi proces ne moze preziveti pad prvog) zato se koriste i threadovi, zbog brzine.

OT i edit: Inace izgleda da je NPTL podrska nasla mesto nigde drugde nego u glibc, a to je platform dependent stuff ;-) Bas je RMS prigrlio Linux, a kako ce to na hurd da se portira videcemo... Nakon sto mu naprave /dev/random lol

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 04.07.2006. u 19:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike04.07.2006. u 19:08 - pre 218 meseci
Svi *BSD sistemi su dobili prije kojih godinu dana novi threading model, tako da nema govora o nekim "sporim" sistemima. A ja sam fino objasnio na sve koje nacine se dolazi do te "brzine" na Linuxu, i sta se sve moze desit kao konsekvenca. Onda udarili da idem u offtopic. No dobro, izgleda da smo sad apsolvirali tu kompletnu teoriju.

Sta se tice RMS-a, za njega bi bilo dobro da napravi fflush() na sva osjetila, i rekompajlira si mozak na stable tree.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.hsd1.ma.comcast.net.



+6 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike04.07.2006. u 19:29 - pre 218 meseci
Citat:
bojan_bozovic: O da, hocu... Da su solaris i windows nt imali N:M scheduler od prvih verzija (circa 1992)


Istini za volju, Windows nikad nije imao N:M scheduler, a Solaris je imao pre verzije 9, ali su i oni prešli na 1:1

Ali kupus ostaje kupus, i tu si u pravu ;)
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike04.07.2006. u 19:45 - pre 218 meseci
Neka ti kupus na poslu bude upola los kao sto pricas da jeste, i satisfakcija ce biti potpuna...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike04.07.2006. u 19:53 - pre 218 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Da je mnogo vazno za OS to da ima transparentni terminal emulator.


Ne razumijem kakve veze ima transparentnost terminal emulatora sa razlikama izmedju *BSD i Linux? Na *BSD-ijevima, naprasno, prestali da trose X?

Citat:
bojan_bozovic: BTW nemam nista protiv linuxa, ali to treba da se odradi kao http://www.debian.org/security/ a ne kao trash gore. A trash linux distroe da ne trazim sada.


Ima gomila "trash" (mada je to u OSS svijetu cesce nesto sto spada u kategoriju "nedonosce") programa koji su napisani da mogu da se prevedu za *BSD. Postoji i gomila loseg softvera koji je napisan za Windows. Prirodna selekcija odradi svoj posao, trash, prije ili kasnije, ode gdje mu je i mjesto, u kantu za djubre ili u budzak koji niko ne cisti. Linux svijet, bojane, jednostavno MOZE sebi da priusti "rasipanje" resursa koje se tu desava, korisnicka baza Linux-a je veca od *BSD-a. I u *BSD-u se javljaju varijacije na temu osnovnog OS-a, da imate korisnika koliko i Linux, imali biste i isto toliko distribucija, vjerovatno :).

Nema smisla potezati "trash" linux distribucije kao primjer, ako se istovremeno ne tvrdi da vecina Linux korisnika trosi bas te navedene trash distribucije. A cini mi se da to ipak nije slucaj, da je vecina Linux korisnika na distribucijama koje vode racuna o sigurnosti, tj koje su popularne toliko da sebi mogu da priuste da imaju resurse (developers) koji o tome vode racuna.

GLSA (General Linux, mada je tacnije reci "OSS", Security Advisory) koje ja dobijam na Gentoo su kolekcija problema koji su originalno pronadjeni ne samo na Gentoo, ne samo na ostalim Linux distribucijama, vec pocesto i na *BSD-jevima, ako se paket koristi i u tom svijetu.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike04.07.2006. u 20:12 - pre 218 meseci
Da apatrid, u pravi si, samo zasto potenciraju te screenshotove?
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike04.07.2006. u 20:22 - pre 218 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Da apatrid, u pravi si, samo zasto potenciraju te screenshotove?


Vjerovatno zato sto ima dosta mladog svijeta, koji to svoje okruzenje dozivljava kao nesto sto iskazuje neku narocitu individualnost. Destop moje kceri, jednog jedinog elementa nema koji je dosao uz KDE. Gomilu toga napravila sama, u Gimp-u (odlicno, sto se ja pitam).

 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike04.07.2006. u 21:05 - pre 218 meseci
Baci neki screenshot toga... Sada si mi probudio radoznalost.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike04.07.2006. u 23:35 - pre 218 meseci
Blah, pet diskutanata se prebaci sa Advocacya u drugi forum, i tema odma ode offtopic ;) Poceli smo sa threading modelom, prevazisli kupus, a trenutno se nalazimo na digitalnim crtezima jedne djevojcice :)



Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike05.07.2006. u 14:13 - pre 217 meseci
Citat:
z@re: Blah, pet diskutanata se prebaci sa Advocacya u drugi forum, i tema odma ode offtopic ;) Poceli smo sa threading modelom, prevazisli kupus, a trenutno se nalazimo na digitalnim crtezima jedne djevojcice :)

Dobro, šta je tu loše, to su samo par rečenica, a lepo je čuti tako nešto.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.istop.com.



Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike05.07.2006. u 14:30 - pre 217 meseci
A tema je bila regrutovanje BSD korisnika iz Linux svijeta (sto i jeste, najcesce, nacin kako se novije generacije dokopavaju BSD-a)? :) Neki likovi koje prepoznajem sa Advocacy ovdje jednostavno ne bi svratili po drugom poslu... ;)

Pa gospodo, lose to radite, ja sto vidim. Ja sto se pitam, treba da naglasavate koliko stvari radi i na jednoj i na drugoj platformi, koliko je zbog toga prelazak lagan.

To sto je razlicito, uglavnom spada u domene ¨pod haubom je¨ i diskutabilno je koliko je vidljivo i vazno vecini desktop korisnika. Naime, BSD ipak NIJE toliko razlicit od Linuxa, koliko je ta razlika izrazena izmedju Windows i Linux svijeta, na primjer.

To ¨pod haubom¨ znaci ekipi koja ganja stabilnost (serveri), ali njima ionako valjda nema sto da se prica o BSD. Znaci i druzini koja pise drajvere ili je kernel interesuje. Ali tu BSD, nazalost, manje igra jer je Linux postao veoma popularan u embedded svijetu, dakle zbog politickih, a ne tehnickih razloga, sto je tema za Advocacy. Vecini desktop korisnika uglavnom znaci u domenima ¨imam li drajver, moze li se na tom OS uraditi to-i-to¨.

Ja ali bas nikakvih problema nemam sa ¨regrutovanjem¨ i propagiranjem *BSD-a u Linux zajednici, na moderni *BSD sam uvijek gledao kao na ¨rezervnu varijantu¨ ako se neko veliko cudo desi da zatuku Linux, a za server i primarni izbor. Potpuno me ne interesuje koliko Linux korisnika ce preci da vozi *BSD kernel. To jednostavno nije nikakav ¨gubitak¨, jer sa njima dijelim gomilu OSS rijesenja i sve sto se u *BSD svijetu desava, prije ili kasnije, uticace na evoluciju Linuxa, isto kao sto i obratno vazi.

Ali mi ovi *BSD vs. Linux ¨ratovi¨ ne malu gorusicu izazivaju. Pricu o ¨kupusu¨ razumijem kad je izgovara neko ko je mnogo investirao u Windows svijet (pa mu je ta investicija u opasnosti ;-) ), ali *BSD-ovci jednostavno nijesu iz tog filma.

Vecini korisnika bi prelazak sa jednog na drugi OS bio, sto se komplikacija tice, ekvivalentan ispijanju case vode.

@VRider: ¨odlicno sto se toliko bakce s Gimpom i sto umije da s njim odradi¨, ne ¨to sto radi je odlicno¨. Ljubicanstvene varijacije i kolazi na anime teme spikovani sa dosta GIMP efekata, ja jednostavno ne vidim sto bi to bilo od nekog interesa, pogotovu sto pojma nemam da li to dozivljava kao veoma, je l´, PRIVATNU stvar. ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: BSD za Linux korisnike

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 9625 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.