Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

BSD za Linux korisnike

[es] :: Linux :: BSD za Linux korisnike

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 9613 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

codemaster
Dušan Jović
Leskovac/Novi Sad

Član broj: 17387
Poruke: 263
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Jabber: codemaster
Sajt: https://azbyka.ru


Profil

icon BSD za Linux korisnike22.06.2006. u 20:33 - pre 218 meseci
BSD4Linux :o)
ISHS ☦️ NIKA
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike23.06.2006. u 05:59 - pre 218 meseci
Ugh...
Ok... Koristio sam i FreeBSD (koji ako su neki pažljivo čitali ovaj link koji je dat NIJE Unix). Slack je za njega veoma konforan, mada moram priznati da su sa verziom 6 definitivno napravili napredak (otpilike je kao Gentoo konfor). Kao derivat BSD Unixa pokazuje određenu stabilnost i funkcionalnost (mada naleti se i na bagovitost koja recimo za Unix nije karakteristična - koristio sam npr i Sun Solaris - ni jedan jedini bug za njega nisam naleteo), međutim... JOŠ UVEK TO SVE NIJE ZA KUĆNE KORISNIKE. Ako ja trebam da portujem sa linuxa dobar deo programa da bi imao na FBSDu onda logičnije mi je da koristim Linux! Po najviše je manjkav u programima za multimediju, mada se i na tom frontu beleže pozitivni pomaci.

A da ne pominjem problem sa driverima, tako da ako neko reši da se upusti u avanturu istaliranja prvo neka pogleda da li je njegov hardver uopšte podržan.

Ono gde je FBSD, OpenBSD ili NetBSD dobar je profi deo vezan za rad na serverima i tu nema šta da se priča. Mada iskreno meni Slackware server i te kako dobro odradi posao.

Elem i još jedna sitna primedba. Kaže se da Linux korisnika ima malo, a ovih derivata BSDa još manje. Ovo je bitno sa strane podrške, mada moram priznati da najbolji priručnik koji dolazi sa strane bilo kog OS uz sam operativni sistem je priručnik koji se dobija uz FreeBSD!!! Kad kažem podrška - Handbook-ovi nisu jedina riznica znanja. Postoje i Forumi koji na žalost nešto nisu veliki i rasprostranjeni na netu. Recimo jedan od retkih koji ima kakvu takvu podršku za ove probleme je i ovde na www.elitesecurity.org .

I još nešto za potecionalnog korisnika nekog od ovih derivata BSDa. Ako si navikao da koristiš linux i želiš da pređeš na neki od njih vodi računa sistemi označavanja, korisničke naredbe .. sve je to drastično drugačije nego kod Linuxa tako da nećeš tek tako lako preći. Dovoljno je da kažem da ako koristiš mrežnu karrticu ona nije eth0. Oznake u zavisnosti od proizvođača može biti sve i svašta (recimo integrisana nviidia nv0, realtek rl0...)!

Moja topla preporuka je da se prvo malo čita pa tek onda krene sa instalacijom. Time ćeš sebi uštedeti mnogo vremena, a verovatno i izbeći jedno nerviranje kako to sad neće da radi.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike23.06.2006. u 18:15 - pre 218 meseci
Citat:
vladared: Ok... Koristio sam i FreeBSD [...]. Slack je za njega veoma konforan [...]


WTF? Što se udobnosti korišćenja tiče, Slack kaska godinama za FreeBSD-jem. Pogledajmo samo package management sistem koji je bleda kopija onog na FreeBSD-ju (ports & packages), uključujući kako jednostavnost korišćenja, tako i broj dostupnih paketa. Zatim pogledajmo dokumentaciju, kako handbook, tako i man stranice. A o funkcionalnosti da ne pričamo. Slack nema out-of-the-box podršku za virtuallizaciju, nema podršku za eksternu autentifikaciju korisnika (kroz PAM ili na drugi način), features koje FreeBSD ima već godinama... Daleko je Slack iza FreeBSD-ja, i po udobnosti administracije i po funkcionalnosti...
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike23.06.2006. u 18:30 - pre 218 meseci
Btw, označavanje interfejsa u zavisnosti od drajvera koji se koristi je sa korisničke strane po meni mnogo smislenije i logičnije nego Linuksovo eth0, eth1 numerisanje. Ionako svaki admin prvo pogleda koji su mu ethernet interfejsi dostupni pre nego što ih konfiguriše, pa se korišćenjem imena drajvera 1) omogućava lakša identifikacija koji interfejs je vezan za koju mrežnu karticu 2) u dosta slučajeva izbegava problem prisutan kod Linux administracije, da na multihomed mašinama interfejsi posle premeštanja kartica, ili nakon kvara (ili vađenja) jedne od kartica, nakon reboota zamene mesta u numeraciji.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Astral Projection

Član broj: 36254
Poruke: 714



+4 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike23.06.2006. u 20:54 - pre 218 meseci
Citat:
Btw, označavanje interfejsa u zavisnosti od drajvera koji se koristi je sa korisničke strane po meni mnogo smislenije i logičnije nego Linuksovo

Mozes li samo da kazes nama obicnim smrtnicima kako ide to numerisanje?

BTW. Evo skinuh FreeBSD 6.1 ali necu jos da ga instaliram dok se ne upoznam ovako malo sa njim i dok ne nadjem drajvere za Intel536 (ili dok ne kupim modem).. Za sad sam vise nego zadovoljan sa Debianom... ;)
:(){ :|:& };:
Peace, Love, Unity, Respect!
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike23.06.2006. u 21:41 - pre 218 meseci
vladared je vec dao primer.
Citat:
vladared:integrisana nviidia nv0, realtek rl0...

Ako zelis da promenis oznaku interfejsa na linuxu mozes napisati udev pravilo.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike23.06.2006. u 23:33 - pre 218 meseci
Meni se svidja ono sto sam procitao o FreeBSD-ju, ali, tako slaba hardware podrska me sprecava da ga i probam/koristim. Takodje, veci deo znanja koje i imam ne bi bilo primenljivo (ko ce opet da gleda sve te man strane). Gentoo je najbolje sto mi pada na pamet, ali, tako me mrzi da se sada cimam sa novom instalacijom, da je to cudo.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike24.06.2006. u 02:11 - pre 218 meseci
kolika je zaista razlika izmedju *bsd-a i linuxa? mislim.. ne mislim sad na neki flag.. nego na ceo /dev? dali psotoje hda hda1 .. ili neke druge oznake? dali uopste postoji /dev?
probacu jednom da instaliram u vmware-u ilinegde.. samo nemam sad vremena..
odnosno bolje da pitam tako.. osim kernela, koja je najveca razlika izmedju fbsd-a i linuxa? (naravno packagee managment ne treba pominjati.. to je i kod liuxa sve zavisno od distribucije)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike24.06.2006. u 05:08 - pre 218 meseci
Pazite ovako, i FBSD i Linux su rađeni na bazi Unixa tako da su dosta slični za onoga ko ne ulazi u srž situacije u kojoj se našao. Postoji i KDE i GNOME i za jedan i za drugi, postoji dobar deo programa i za jedan i za drugi, ako uključiš podršku za linux i FSBD će moći da koristi i pojedine Linux programe, ali... FSBD čitava FILOZOFIJA je drugačija. Jako lepo je u onom prvom članku to objašnjeno...
Citat:



BSD is what you get when a bunch of Unix hackers sit down to try to port a Unix system to the PC.
Linux is what you get when a bunch of PC hackers sit down and try to write a Unix system for the PC.



Mnogo toga ova dva sistema imaju zajedničko i onom ko se ne razume to će delovati čak potpuno isto. Kod FBSDa je sve na svom mestu. Moge skripti su zajeničke, neke su čak iste, ali ...

Ima jako mnogo razlika. Od drugačijeg fajl sistema koji zaista radi nešto, a ne samo pravi zableške do samog kernela koji je drastično drugojačiji. Pristup... Pa to je zasebna priča. Ali recimo kada sam želeo da namesti softverski most da bi povezao više kartica u 1 sistem u FBSD sam to uradio sa 2 naredbe dok sam u Linuxu to morao da pišem malte ne čitavu skriptu. Što bi rekli FBSD ne komplikuje tako mnogo, naročito ako su mrežni alati u pitanju! Ona priča o razuđenosti linuxa se odnosi na sve. U nekim slučajevima deluje kao da tvorci linuxa nisu znali šta hoće pa su probali različite načine kako da dođu do nekog rešenja. Ako nisi upoznao pravi put postoji opasnost da se izgubiš! U BSDu postoji jedna jasna crta kojom se krećeš. Ili je znaš ili je neznaš a najbolji putokaz je handbook!!! NEVEROVATNO JE JASAN!

 
Odgovor na temu

Astral Projection

Član broj: 36254
Poruke: 714



+4 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike24.06.2006. u 13:12 - pre 218 meseci
Imam veliku zelju da probam BSD ali ne znam dje cu ga..
Znaci hda (Primary Master) mi je Linux hard disk sa 2 particije (swap i /) i veliki je 10gb. Drugi hard mi je hdb (Primary Slave) i on mi je za podatke i windows. Znaci hda1 je NTFS, hdb5 i hdb6 su mi za podatke - FAT32. hdb mi je ukupno 40gb. E sad mene interesuje mogu li kako utrpat' tu FreeBSD. Ako je moguce da ne brisem windows jer mi treba zbog ukucana, ja ga inace ne koristim.. Ako nije moguce da ubacim jos jedan sistem, sta mi je najbolje da sacuvam kao backup Debiana (koje foldere), jer mi stvarno radi kao sat...
Btw, na ovaj hdb.. kad pokrenem Partition Magic (windows) kaze mi kao da mi je taj hard disk bad geometry ili different geometry... Onda mi neki drugi program samo prijavljuje da je particija E: ne validna, dok mi linuxov cfdisk kaze:
FATAL ERROR: Bad primary partition 0: Partition begins after end-of-disk
Press any key to exit cfdisk
Ostale particije mi cfdisk otvara normalno...
Jos nesto.. Ima li ikakve sanse da proradi Intel536 na BSDu??
:(){ :|:& };:
Peace, Love, Unity, Respect!
 
Odgovor na temu

codemaster
Dušan Jović
Leskovac/Novi Sad

Član broj: 17387
Poruke: 263
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Jabber: codemaster
Sajt: https://azbyka.ru


Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike24.06.2006. u 14:15 - pre 218 meseci
Citat:
mulaz: kolika je zaista razlika izmedju *bsd-a i linuxa? mislim.. ne mislim sad na neki flag.. nego na ceo /dev? dali psotoje hda hda1 .. ili neke druge oznake? dali uopste postoji /dev?
probacu jednom da instaliram u vmware-u ilinegde.. samo nemam sad vremena..

Postoji /dev :o) hda1 je ad0s1, hda2 je ados2...

Pogledaj malo ovde.
Citat:
koja je najveca razlika izmedju fbsd-a i linuxa?


FreeBSD je jasan, jednostavan i logican.
Za razliiku od linuxa (Red Hat, Mandrake, SuSe, Fedora, Debian, koje sam probao), gde uvek postoji nesto sto je "distro specific"... nesto sto nije univerzalno, sto nije logicno, nesto sto je suvisno. Pod linuxom si ogranicen, na neki nacin, bar sam se ja tako osecao.


ISHS ☦️ NIKA
 
Odgovor na temu

codemaster
Dušan Jović
Leskovac/Novi Sad

Član broj: 17387
Poruke: 263
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Jabber: codemaster
Sajt: https://azbyka.ru


Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike24.06.2006. u 14:21 - pre 218 meseci
Citat:
VRider: Meni se svidja ono sto sam procitao o FreeBSD-ju, ali, tako slaba hardware podrska me sprecava da ga i probam/koristim. Takodje, veci deo znanja koje i imam ne bi bilo primenljivo (ko ce opet da gleda sve te man strane). Gentoo je najbolje sto mi pada na pamet, ali, tako me mrzi da se sada cimam sa novom instalacijom, da je to cudo.

Probaj pa ces videti...
ISHS ☦️ NIKA
 
Odgovor na temu

Borovic
Stefan Borovic
Beograd

Član broj: 80154
Poruke: 204
*.eunet.yu.

Jabber: borovic@elitesecurity.org


Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike25.06.2006. u 13:14 - pre 218 meseci
*BSD sistemi jesu veoma kvalitetni i po mom mišljenju, bolji od mnogih Linux-a. Ali ,kao što je već rečeno, BSD sistemi nisu namenjeni desktop korisnicima. Ovo možda predstavlja glavnu preprku migraciji Linux korisnika na BSD, prvenstveno zbog lošijeg hardware support-a (postoje izuzeci) kao i "lakoći korišćenja". Kod BSD-a je potrebno mnogo više truda i znanja da bi se doveo u stanje koje odgovara većini.

P.S. Osim Slackware-a, koristim NetBSD...
n
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike25.06.2006. u 15:21 - pre 218 meseci
Dobro de nije baš da ne mogu da se nameste kao desktop sistem nego ima mnogo posla. Evo ja (osim trenutno kubuntua) na mojoj mašini sam namestio i FreeBSD 6,1. U okviru njega imam xmms, mplayer, kaffeine... Jedino što kada sam sklapao mašinu vodio sam računa da imam komponente koje su generalno podržane od većine OS... Trebalo mi je sve da namestim nekih 4 sata ali recimo da ja imam iskustva sa tim...

[Ovu poruku je menjao vladared dana 25.06.2006. u 18:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike26.06.2006. u 20:35 - pre 218 meseci
Citat:
Od drugačijeg fajl sistema koji zaista radi nešto, a ne samo pravi zableške do samog kernela koji je drastično drugojačiji.


UFS jeste drugaciji, ali rec za, primjera radi (a i da elegantno pobjegnem od vruceg krompira zvanog ReiserFS), XFS i JFS da "samo prave zabiljeske" je ulazak u neke cudne vode, ja sto se pitam.

Naime, oba ta fajl sistema zivot su poceli ili provodili na BSD varijantama (Irix & Aix), gdje se za UFS odavno zna, ali je eto nekim budalama iz SGI i IBM-a palo na pamet da traze preko 'leba pogace i izmisljaju nepotrebne novotarije... :)
 
Odgovor na temu

codemaster
Dušan Jović
Leskovac/Novi Sad

Član broj: 17387
Poruke: 263
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Jabber: codemaster
Sajt: https://azbyka.ru


Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike26.06.2006. u 21:54 - pre 218 meseci
Citat:
Borovic
kao što je već rečeno, BSD sistemi nisu namenjeni desktop korisnicima

Boze, svasta.... kao sto je receno gde?

Citat:
Borovic prvenstveno zbog lošijeg hardware support-a

Da li znas kog hardware-a?

Citat:
Borovic Kod BSD-a je potrebno mnogo više truda i znanja da bi se doveo u stanje koje odgovara većini.

Cim si spomenuo vecinu, sve je palo u vodu...

Borovic, evo jedan link za tebe. Pa se informisi. Pozdrav
ISHS ☦️ NIKA
 
Odgovor na temu

Borovic
Stefan Borovic
Beograd

Član broj: 80154
Poruke: 204
*.eunet.yu.

Jabber: borovic@elitesecurity.org


Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike27.06.2006. u 16:48 - pre 218 meseci
Svako ko je koristio *BSD sisteme kao desktop će se složiti sa mojim tvrdnjama. Po mom mišljenju, *BSD sistemi su mnogo kvalitetnije rađeni od mnogih Linux-a. Rečenica iz poslednjeg citata je opravdana, zbog toga što je ipak potrebno određeno predznanje da bi se jedan takav sistem doveo do zadovoljavajućeg stanja kao desktop sistem prosečnog korisnika. Mislim da ćeš se i sam složiti sa mnom posle ipak malo dužeg korišćenja sistema o kome neke stvari nepobitno tvrdiš.
n
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike27.06.2006. u 17:20 - pre 218 meseci
codemaster je potpuno u pravu. BSD je bolji od bilo koje distribucije linuxa, pogotovo ako ga na serveru koristis, nema problema pratiti ranjive pakete i sl. Mnogo je sigurniji od linuxa (npr. ako postoji lokalna ranjivost, to ces znati, na linuxu se prate samo remote ranjivosti, mahom, a lokalne se zanemaruju potpuno). Potpuno je sposoban da bude desktop sistem (meni je primarni desktop, win je tu za igrice samo, sve ostalo imam na BSD - P2P file sharing, browser, GIMP, multimediju) Mnogo je bolji od windowsa kao osnovni desktop (ako ne trebaju specificni programi koje na BSDu nema npr. Photoshop) jer sw koji postoji bolji je od windows ekvivalenata mnogo, ako se izuzmu pro aplikacije, i to zato sto je win sw mahom djubre - primer mldonkey vs. shareaza, a da ne pominjem kazaa ;-) i bitlord/bitcomet koji je i browser - WTF?, kpdf/xpdf vs Adobe Reader koji je bloatware takodje, picasa vs. konqueror&kuickshow, kad se sve instalira win mi je spor jer isuvise ima toga sto se automatski startuje i nabije u system tray, a to da se izocisti ne moze. Win softver je bloatware. Jednostavno djubre. Svaki windows program za koji postoji OSS ekvivalent je definitivno gori zato sto firme pisu bloatware. Opera 9 - nabise widgets u nju WTF? To moze da se ukloni, ali to uzima vremena.

Tipican primer kad se instaliraju drajveri za hw (recimo maticna i audio) pa ti se kontrolni panel nabije u system tray - a jesam li ga trazio tamo? Imam windows volume control, drugi mi ne treba. Da, nvifdijin PR dobija time (to zovu "brand awareness" i mozda je komsiji knjigovodji lakse, ali se ja za glavu hvatam! J.. ih i PR i brand awareness i njihovo djubre od sw)
 
Odgovor na temu

Sir_Oliver
Milan Jovanovic
Beograd RS / Aurora IL

Član broj: 2557
Poruke: 353

Sajt: www.novarepublika.com


+17 Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike27.06.2006. u 21:22 - pre 218 meseci
http://bulk.fefe.de/scalability/

toliko o superiornosti BSD-a nad Linuxom...
 
Odgovor na temu

codemaster
Dušan Jović
Leskovac/Novi Sad

Član broj: 17387
Poruke: 263
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Jabber: codemaster
Sajt: https://azbyka.ru


Profil

icon Re: BSD za Linux korisnike27.06.2006. u 21:59 - pre 218 meseci
Citat:
Borovic: Svako ko je koristio *BSD sisteme kao desktop će se složiti sa mojim tvrdnjama. Po mom mišljenju, *BSD sistemi su mnogo kvalitetnije rađeni od mnogih Linux-a. Rečenica iz poslednjeg citata je opravdana, zbog toga što je ipak potrebno određeno predznanje da bi se jedan takav sistem doveo do zadovoljavajućeg stanja kao desktop sistem prosečnog korisnika. Mislim da ćeš se i sam složiti sa mnom posle ipak malo dužeg korišćenja sistema o kome neke stvari nepobitno tvrdiš.

Otkud ti znas koliko dugo ja koristim BSD?

Citat:
Rečenica iz poslednjeg citata je opravdana

A ostale nisu? Nije ni iz poslednjeg...

Predrasude i blef, Borovic...malo ozbiljnosti.
ISHS ☦️ NIKA
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: BSD za Linux korisnike

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 9613 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.