Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7993894 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.05.2012. u 21:20 - pre 146 meseci
Miro, izvini, ali seli se ti sa tog tvog severa sto pre... Mi ovde dooosta toga placamo dosta jeftinije. Isprate se akcije, snizenja... Ali recimo, pice uvek placamo po 10 kruna, pavlaku (kanticu od kilogram) 35 kruna, kornflex 8,9 kruna 800gr, fitnes musli 11, 50 kruna, ariel prasak u kutijama (800gr) 40 kruna za dve kutije... Itd itd itd...
Znaci citam ovo sto si napisala i polako shvatam kolika je to razlika u cenama... Naravno ja pricam o akcijskim cenama kojih ovde ima svaki drugi dan, da se razumemo. Ali moze i te kako da se ustedi na tome... Zbog velike konkurencije (u precniku od oko 500m oko moje zgrade imam 4 hipermarketa i tri turske prodavnice) cene se normalno snizavaju, a svakodnevno su neke akcije. Sad se setih: stalna akcija u Ica Maxi-ju deset flasa od 1,5l bilo kog soka, mineralnih voda ili drugih napitaka-10 flasa su 139 kruna+pant. Da ne nabrajam sad dalje... Samo sam hteo da postavim neki uopsteni pandan u cenama...

Pozdrav svima...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.05.2012. u 22:08 - pre 146 meseci
Medicman...

Nisam pisala o akcijama,pisala sam o cenama kada ides u kupovinu bez ikakvog jurenja.I ovde imas akcije,covece.Ali realnost je da sever ima 5 % jace cene nego jug,kaze moja sefica.Zato su stanovi jeftniji.
Medjutim,ovde pivo u kaficu ne kosta 98 kr kao u glavnoj ulici Osla(mart ove godine)...vec 66 kr.
Sve mi diraj samo sever nemoj...ha ha ha!

Najbolja usteda ti je kada nemas auto kao ja a prodavnica tri stanice daleko...e onda sve sto je malo teze ne kupis.Ne zbog para vec zbog toga sto ne mozes da teglis.

Pazi sad ovo:Koleginica,sefica i ja u prodavnici kupujemo namirnice posle posla.I ja u paralelnoj stalazi od njih sa druge strane gledam prasak za ves.Koleginica pita seficu:"Gde je Mirjana?"...a ova njoj odgovara:"Neznam sigurno kupuje prasak za ves za strance".A ja uvek kupovala ARIEL...dakle,oni se zezaju da je OMO norveski prasak a ARIEL za strance...kaze ima ga na akciji cesto i strancima i ne smeta sto smrdi...Ona je zena super lik,ali to stvarno misli i zeza se tako u neku ruku.
Majko mila,koliko su nekada opaljeni...sad se setih toga kada si napisao ARIEL na snizenju...

Medicman...imas u Remi sok za 7,40 kr...nego sam pisala neke cene kada malo se snadjes,ne juris svaku krunu...
Tvrdim da u prve tri godine zivota sever je zakon iz mnogo razloga.Ali svi odlucujemo po sopstvenom nahodjenju.

Ali ako je produzni kabal jeftiniji...oces mi posaljes dva komada?Ha ha ha!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.05.2012. u 22:15 - pre 146 meseci
Bas kao sto rece Miro.. Svako po svom nahodjenju... Ja sam samo hteo da podelim malo informacija, a mislio sam da svima koji su novoprodosli u dragu nam No znaci ako na neki nacin mogu malo da ustede... :-)

Za kabal ne brini, samo reci kakav ti treba, pa da vidimo kako tu stoje stvari. :-)
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.80-202-51.nextgentel.com.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.05.2012. u 05:04 - pre 146 meseci
E da pitam nesto oko ovih cena..kad ste vec tu..a ja sam novajlija u NO...

Ovaj rimi kao ima najbolje cene (bar ovde kod mene).... Vidim ja dosta toga jeftinije... Medjutim sta sam primetio.. Kad god sam kupovao 1 stvar, cena je uvek bila za 2.5NOK veca... to je valjda ko neki porez il nesto pojma nemam..

Uglavnom kola je 21.5 valjda...kad sam dosao na kasu, 24NOK...i tako sve.. Nisam obracao paznju ranije kad sam uzimao tamo vise stvari.. jer u toj masi i ne primetis 2kr.. Al ovako kad uzimas jednu stvar skontas...ne platis cenu koja pise na artiklu..

Jel zna neko sta je to, u cemu je fora?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.connect.netcom.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.05.2012. u 06:49 - pre 146 meseci
Fora je sto placas ambalazu za sokove. Te debele plasticne flase se vracaju i vrate ti 1,5 kr, tj 1 kr za manju flasu. Zagledaj cene, pise "26.5 (+1.5kr pint)"
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.nli.as.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.05.2012. u 07:01 - pre 146 meseci
Ehehe.. OK, hvala na ovoj informaciji..

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.05.2012. u 09:20 - pre 146 meseci
Politika flasa...

Lagerujes u spajz pa menjas.I to im je bas pametno.Mala flasa 1 kr velika flasa 2,5 kr...Ja sam tako zamenila za skoro 1000 kruna,ali to je bio lager i ja ubijam po koka kolama...ali je ok.
Ovde najvece akcije ima Rema1000.U gore navedenim cenama nisu akcije,zato su jace.Treba da se ima pregled i tih cena,pa neka se poredi sa onim sa pocetka foruma negde januar prosle godine i to su one najjeftinije.Dobijes prosek.
U Remi mozes da nadjes i "Lambi" toalet papir na ekstra popustu kao i "Zalo" deterdzent za sudje,sve vrste mesa,voca i povrca...a sva pica mogu da budu na akciji plati 3 uzmi 5...

Malo je sada pitanje koliko smo mi "flink" da jurimo akcije sada.Jer kada se malo snadjes,pocnes lako da ne gledas cene kao pre.To nije nesto sto je po meni dobro.
Definitivno najveci popusti koji su i od REME 1000 bolji su u velikom soping centru K1 ovde ali izvan centra grada.Tu je zestoka konkurencija svih butika hrane i akcije su ogromne i svakodnevne.Ali za to moras da imas auto da bi sve to vukao,jer ako uzmes taksi nisi puno ustedeo.
Medjutim za uredjaje za kucu se isplati ici po tim velikim centrima.Ja tako kupih usisivac za 179 kr.Odlican,nista mu ne fali.
Treba gledati na cene jer osciliraju mnogo ali potreba auta je velika.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sonja andj
Sonja Stojmirovic Andjelkovic
IMD
Beograd

Član broj: 302797
Poruke: 26
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.05.2012. u 13:15 - pre 146 meseci
Zdravo svima!
Zanima me, kako to ide sa spajanjem porodice, posto bih ja prva trebala da odem.
Koliko je vremena potrebno da tamo radim i kada se dobija ta radna dozvola.
Bojim se, ako ovde dam otkaz u firmi, a tamo ne uspem da dobijem radnu dozvolu, moracu da se vratim, a ovde cu ostati bez posla.
Molim vas, ako neko moze da mi da odgovor.
Hvala!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.05.2012. u 13:25 - pre 146 meseci
Procitaj forum.Pa onda ako ti nije jasno pitaj.Mnogo je napisano o dozvolama.Uglavnom u kratkim crtama dozvolu dobijas kada nadjes posao ovde u procentu 80% jedan poslodavac,predajes papire u policiju i cekanje je individualno ali ajde da kazemo prosek 2 meseca,do tada radis pa kada stigne dozvola otvoris racun u banci,poreska karta itd.Spajanje porodice...razmisljaj o tome kada resis ovaj prvi korak.Najvazniji je proces da se ti stabilizujes u ovoj zemlji da bi mogla da u pocetku sama izdrzavas porodicu.Razumem tvoju potrebu da cela porodica bude na okupu sto pre,ali treba resiti ovaj prvi korak prvo.Porodicu mozes da spojis i nije rec o procesu koji traje godinama,ako na to mislis.
Detaljnije o svemu mozes da procitas na forumu.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sonja andj
Sonja Stojmirovic Andjelkovic
IMD
Beograd

Član broj: 302797
Poruke: 26
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.05.2012. u 13:33 - pre 146 meseci
Hvala vam puno!
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.05.2012. u 17:46 - pre 146 meseci
Pozdrav svima. Sledece nedelje treba da dodjem u No na razgovor. Sad treba da organizujem kupovinu karte i sve ostalo. Imam dakle jos par dana fore. Ima li neko neki savet na sta bi trebalo u ovoj fazi da obratim posebnu paznju? Ne mislim na sam intervju, vec na eventualne zackoljice vezane za put i dolazak. Meni nista ne pada na pamet, ali pojedinci sa iskustvom mogu slobodno da daju neki savet! :-) Pozdrav
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.05.2012. u 22:35 - pre 146 meseci
Citat:
jens stoltenberg: Pozdrav svima. Sledece nedelje treba da dodjem u No na razgovor. Sad treba da organizujem kupovinu karte i sve ostalo. Imam dakle jos par dana fore. Ima li neko neki savet na sta bi trebalo u ovoj fazi da obratim posebnu paznju? Ne mislim na sam intervju, vec na eventualne zackoljice vezane za put i dolazak. Meni nista ne pada na pamet, ali pojedinci sa iskustvom mogu slobodno da daju neki savet! :-) Pozdrav


Ja te mogu savetovati recimo da prvo peoveris karte na lufthansi. Sad daju neke skoro pa smesne cene, ja sam kupio povratnu kartu za Srbiju za 2000 kruna sa svim taksama, i to mesec dana pre puta. KOd njih je caka da je karta u jednom pravcu neverovatno skupa, ali povratne su im i te kako povoljne. Jedina mana je recimo sto kod njih imas pravo na jednu torbu od 23kg i licni prtljag od 10 kg, a recimo kod Norvegian-a imas prava na dva prtljaga od po 20kg i jedan rucni od 10kg, ali oni su sad bas podigli cene. Eto ja te to sad mogu posavetovati.

Pa srecno druze, i rasturi ih. Samo napred, sta god da bude, samo guraj napred. Nemoj da stajes, samo gledaj u sutra i idi dalje.
Najiskrenije sto ti mogu reci. Veliki pozdrav...
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.05.2012. u 01:01 - pre 146 meseci
Hvala ti druze na podrsci. Kartu sam doduse vec kupio. Odrali su me ali sta da se radi. Nego imam takvu tremu da je to neopisivo. Ne zbog jezika, to me skoro uopste ne dotice, vec generalno od potencijalnog neuspeha. Neverovatno neprijatan osecaj koji me drzi vec skoro pa 12 sati. Uzas blagi.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.05.2012. u 09:20 - pre 146 meseci
Stoltenberg...

"Strah te cini glupim u odnosu na ono od cega imas strah"-davno rekao Karl Gustav Jung.

Druze,kolega...srecan ti put.Nema tu puno prakticnih detalja,jer ne selis se sada,ides na razgovor.Ohladi glavu i gledaj na to sa tacke da si krenuo u reformu svog sadasnjeg zivota.Lepo ti ide jezik i misli samo na to.Nasmejan i vedar na intervju...cist,okupan(ne ubijaj se sa parfemima),i odgovaraj na postavljena pitanja uz neke male dodatke tvoje koje smatras bitnim za reci.
Gledaj u pravcu uspeha a ne da mislis na neuspeh.
Nadji jeftin hostel da prenocis...
Zelim ti srecu koju sam i sama sebi sebi zelela.

PS.Ne panici,i ne ubijaj okolinu narednih 7 dana dok ne krenes.To je jedan obican put,i posle toga ces biti isti "Jens" kao sto si i sada pre intervjua,samo sa poslom u Norge.

Tvoje kolege iz Norge ti drze fige!!!!!!!!!!!!!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.05.2012. u 11:11 - pre 146 meseci
Hvala Miro!
 
Odgovor na temu

bajt

Član broj: 113463
Poruke: 43



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 00:23 - pre 146 meseci
@Mirjana

A kako se krecu cene stanova na severu ?

Ja u Flekkefjordu (sam jug), u centru sela placam 5500kr + struja oko 500kr. Stan od 50ak kvadrata
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 03:13 - pre 146 meseci
Na severu skoro svaka opstina ima svoje stanove za radnike drzavnog sektora,tako da kada dobijes posao dobijes i stan po ceni od 3 500 kr.To nisu nikakvi posebno lepi stanovi ali imas sve sto ti je potrebno za zivot.
Alta je najveci centar Finnmarka (20 000 stanovnika),tamo je stan centar oko 5000 kr.U Hammerfestu je takodje moguce dobiti stan od opstine po toj ceni od 3 500 kr.
Tromsø je najveci centar severa i tu je skuplje,ali da uzmemo prosek 7500 kr - grad.Oko 60 kvm.
Okolina Tromsa mislim na udaljenost od 50 km...nas jedan bracni par zivi tamo 2 900 kr sve ukljuceno i struja,ali kazem za to moras da imas auto,prevoz je redak.

Ako poredimo tvoje i moje troskove,ja placam 6000 kr + struja,3 km udaljena od samog centra(peske oko 20 min),60 kvm.
U Karasjoku sam placala 3 000 kr(tj.delila na pola sa cimerkom) prosle godine.

Finnmark i severni deo Tromsa ima povlastice u porezu,juzni deo Tromsa nema.
Zaposljavanje ide po kapacitetu raspolozivih objekata za stanovanje.Jer sever je to,kako da se snadjes.
Jako je tesko naci privatni smestaj,cak i u Karasjoku.Cimerka pokusava vec neko vreme,hoce nesto bolje da iznajmi ali jako je malo objekata takvih na raspolaganju.

Psihijatrijska klinika je pod okriljem bolnice u Karasjoku.Poslodavac je tako resio problem stanovanja za svoje lekare koji dolaze da rade sto je sklopio ugovor sa troje vlasnika kuca koji su imali raspolozive objekte za iznajmljivanje i samo lekari koji rade tamo mogu to da iznajme.To su velike kuce tipa 300 kvm jer cela porodica od tog lekara dolazi sa njim,i cene su 6 000-8 000 kr ali stvarno lepo izgledaju sa potpuno novim namestajem.Bila sam u jednoj takvoj u poseti pa sam ih pitala kako su iznajmili i po kojoj ceni.

Dakle,za privatnu kucu moras da se isprsis svuda,ali kazem opstinski stanovi su po 3 500 kr kvadratura je 50-70 kvm.
Eto tako...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

bajt

Član broj: 113463
Poruke: 43



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 10:42 - pre 146 meseci

Znači to je praktično isto svuda, hroničan nedostatak stambenog prostora u Norveškoj :)

Ja sam imao poprilično sreće kad sam dolazio jer je, sada već bivša, koleginica palila u drugi grad pa je stan ostao da zvri prazan. Inače moraš svećom da ih juriš.

Osim u većim gradovima tipa Oslo al tamo su malo drugačija pravila igre, em su stanovi u normalnom kraju dranje em ti trebaju tri nekakve kirije za depozit, konkurencija itd
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 11:00 - pre 146 meseci
U Tromsu preko opstine nije moguce dobiti stan,dakle red je ogroman,jednostavno ih nema dovoljno.Depozit je i ovde jako aktuelan,ali nije bas kod svih.Moja sefica nece depozit ali po ugovoru meni je otkazni rok 3 meseca.
U opstinskim stanovima nemas nikakav otkazni rok,normalno ni depozit.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sonja andj
Sonja Stojmirovic Andjelkovic
IMD
Beograd

Član broj: 302797
Poruke: 26
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2012. u 12:39 - pre 146 meseci
Pre nekoliko dana ste pisali o cenama u norveskoj cisto da imamo neku orjentaciju.Ja sam sve to prevela u dinare jer sam jos uvek u Srbiji.
Da li neko moze da mi kaze kakav je odnos plata izmedju Srbije i Norveske, eto da imam i tu orjentaciju. Mozda ste i o tome vec pricali, ali ja nisam uspela da nadjem.
Hvala!

[Ovu poruku je menjao sonja andj dana 12.05.2012. u 13:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7993894 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.