Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7994811 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.01.2014. u 11:21 - pre 125 meseci
Mislim da nema potrebe da se raspravlja ko je patriota i ko koliko cini za svoju zemlju.Ovaj forum je vezan za odlazak i zivot u Norveskoj,kao i za sve muke koje cekaju ljude koji se odluce na odlazak iz Srbije /BiH /HR......
Sta smo mi ucinili za svoju zemlju,posto nas je dosta sa otprilike 30-ak +/- 5 god,dali smo sve ,a nista nam se nije vratilo.kako evo na licnom primeru:

Bio sam klinac od 6 god kad su gluposti 90-tih krenule svi oni krvavi,prebijeni umlaceni i mrtvi na svim TV stanicama -izuzetno prijatno i lepo za gledanje i slusanje.
Roditelji koji su radili svoj posao za normalnu platu preko noci su poceli da rade za jedan pisljivi smoki -ako stignu da ga kupe pre nego li stigne menjanje cena u roku od 15 min.
Lopovi i kriminalci i sisate polugole pevaljke i sarene laze svuda oko nas i otimaju svima sve.
Urusene sve norme normalnog ponasanja.
Hvala pokojnim babama i dedama sto je bilo brasna i krompira da se prezive te godine i cuveni dzem od sljiva-mozes misliti kakva poslastica
E onda dolazi vesela 99 keva ostaje bez posla i nas 4-oro zivi od jende platice ,uzivamo u svim blagodetima koje nam je pruzila nasa divna domovina kao sto je :
Posmatranje tepiha bombi u svitanje negde oko 6 h izjutra,sirene sizele i smirele bar 5 puta dnevno,bombardovanje autobusa i vozova i mostova. izuzetni ugodjaji za nas klince.
Vecina ako ne i svi smo bili X puta na mostovima ,trgovima ,popularnim koncertima (pesmi fala ona nas je odrzala) i stavljali glave u torbu zbog domovine.
Sportom sam se bavio preko 20 god i posle bombardovanja na nezvanicnom prvenstvu sveta u rukometu za kadete sa ponosom velikim nacionalnim nabojem sam branio boje Srbije i mog grada Valjeva.
Smo je ironija da smo pred odlazak dobili vatreni ispracaj od predstavnika drzave :
"AKO NE OSVOJITE MEDALJU NE VRACAJTE SE,NEKO JE PLATIO OVU VASU ZAJEBANCIJU" - kazu deci od 15-16 god i zamisli bili smo 3 ,za malo i prvi ali Boze moj.
Dodjose i velike promene 2000-te i svi smo videli svetlo na kraju tunela, a sad podle 14 godina od tih dogadjaja vidimo koliki je z*j*b sve to bilo.Jos siromasniji ,jos ponizeniji ,jos prevareniji.....Ja licno poterao celu smenu u Ekonomskoj skoli u Valjevu da krene na trg da protestvuje tog 5-og Oktobra.Ko je iz Valjeva zna kako je bilo tih godina u toj skoli.
2006 u vojsci sam isao da branim i Sabac od poplava jos jedan mali doprinos mojoj domovini.
Kako god okrenes u nasoj domovini ako ukrades 100000 eura ti si budaletina ,a ako ukrades 5 miliona onda si heroj.
Sjasi kurta da uzjase murta i Jovo nanovo.

Sve smo to mi prosli i proziveli dali smo mnogo nasoj domovini ,a ona ni osnovno ne moze ili nece da nam obezbedi samo normalan ,a ne bahat zivot.
E pa dosta samo se pruzali mi Srbiji ,ja mom detetu ne zelim da priredim scene koje sam ja MORAO da prozivim u svom detinjstvu i mladosti,a sve to zato sto KVAZI patriote vode zemlju i bogate se na racun Inzinjera,doktora ,vodoinstalatera, salterskih radnika....

Dakle aj da se okrenemo onoj stvari zbog koje smo se i pridruzili ovom forumu,a to je kako da obezbedimo to SEBICNO bolje sutra deci i sebi samima.Za kraj ipak IMAM pravo da budem sebican ako hocu


pozzzzz


 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.01.2014. u 12:44 - pre 125 meseci
http://www.blic.rs/Vesti/Beogr...t-je-trazi-u-Srbiji-nema-mesta
boban
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.212.76.114.getinternet.no.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.01.2014. u 12:45 - pre 125 meseci
Da probam da se vratim na temu ,neko je pisao o internetu koji je ,,dobar,,mozda je bio Zoki ili Daki uglavnom nema veze imam novi stan nema interneta kako da se odlicim koji da uzmem ,znaci imamo 2 kompjutera PS3 a dobro bi bilo d aimamo i neki kanal uz to .A ne bih mnogo da placam ajde nek se neko javi pozzzz
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
77.243.20.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.01.2014. u 13:05 - pre 125 meseci
Nikad nisam voleo ekstreme pa bih rekao da se ne slazem ni sa Gasterbajter ni sa Mphysicist. Doduse nemam protiv nikoga niti bilo cijeg stava nesto protiv,svi su ljudi i imaju pravo na misljenje i stav o bilo cemu i to je za postovanje. Nebitno da li ja ili neko drugi smatra da je to ispravno ili pogresno.

@Gasterbajter

Meni se cak i svidelo sta Vi, ili ti, pises,ajde da se ne persiramo,ali do ovih zadnjih piskaranja. Sad prosto ne kapiram poentu tvog pisanja ni stavove? Jesi ti ovde da branis Srbiju od emigracije ili i dalje zelis da emigriras u Norvesku? Ili si u onom fazonu "da ja emigriram a ostali da ostanu na braniku otadzbine"? Cisto da se odlucis koji stav branis,sad kapiram da ti ni ne zelis uopste da emigriras,jel tako?

Sto se pravopisa tice naravno da je bitno biti pismen i sta pises ali ovi postovi ovde nece biti objavljeni ni u Politici a ni u Blicu tako da ja prvi ne obracam paznju sta pisem u detalje kao ni 90% ljudi ovde jer ne verujem da vecina ima vremena da sedi sat vremena i podesava poruke prema Vuku, vec je sve napisano mozda i sa telefona,i onako na brzinu usput....meni je zaista nebitno sve dok razumem sta je pisac hteo da kaze. A Boban je skoro rekao da se neki upravo zbog toga i boje da mozda nesto i napisu iz razloga da ne budu napadnuti upravo zbog nekih takvih banalnih razloga,pa se posle cudimo sto nema nikoga ko se bavi nekvalifikovanim poslom u Norveskoj da nam napise nesto vise o tome....

I kad bismo bili jajare da trazimo dlaku u jajetu ja bih mogao da krenem od tebe. Recimo da znam nemacki jezik....rec Gast na nemackom znaci GOST, rec Arbeiter znaci RADNIK,dakle rec Gastarbeiter je izvedenica koja znaci bukvalno- gost radnik. Medju nama medicinarima je poznato da rec Gaster znaci ZELUDAC,sto znaci da tvoj nick Gasterbajter znaci zeludacni radnik? Ima li poente sad cepidlaciti oko ovoga ili shvatiti sta je pisac uopste hteo reci svojim nickom i nastaviti dalje?

@Mphysicist

Ja opet ni tvoj stav ne podrzavam jer je ekstreman,kao sto ne podrzavam ove patriote do zadnjeg dinara i tudje grbace tako ne podrzavam ni one koji se odricu sebe i svog identiteta. Ja i moji smo ovoj drzavi dali dovoljno,i previse, da bih imao puno pravo da je se odreknem ovog trenutka, jer ne da mi nista nikad nije dala,sve uzela,nego mi ne daje ni sansu da se borim za bolje,ja je se ipak ne odricem jer ja druge nemam. Ne treba mesati pojam zemlje i drzave,ja o sistemu i drzavi koja ga pravi mislim sve najgore,ali svoju zemlju volim i to se nikad nece promeniti,drzava,sistem i stanje hoce,samo je pitanje vremena. Zato se ja svog srpskog pasosa necu nikad odreci niti brisati zadnjicu istim.Proci ce i ovaj sistem i ova posast pa ce doci jednom nesto bolje,Srbija ce i dalje biti moja zemlja i ne osecas pripadnost istoj na osnovu toga kolika ti je plata i ko je na vlasti,mada mnogima jeste cilj da na takav nacin razmisljamo.
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.01.2014. u 13:23 - pre 125 meseci
Komentari clanova porodice preminulog:

http://www.vg.no/nyheter/utenriks/artikkel.php?artid=10121102
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
77.243.20.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.01.2014. u 13:31 - pre 125 meseci
A svi su oni duse od ljudi i niko ne bi rekao da bi mrava zgazili,i ovaj sto ubi zenu na spavanju puskom,i to pogresnu,i ovi klinci iz Sandzaka sto ginu po Siriji,sve kulturica,komsijama se redovno javljaju i pozdravljaju,dobri djaci,fina deca,ko bi rekao....
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.01.2014. u 13:39 - pre 125 meseci
Citat:
markodrenov:
@ Boban

Svako ima svoje mišljenje i ja ga poštujem.

Nego jel zna neko kako može da se zaposli u Norveškoj kao nekvalifikovan radnik? Npr. da li neko ko je završio faks može da radi a da bude prijavljen. Da li može da radi kao čistač ulice,kurir,djubretar, domar...


moras da udjes kao skilled i tako moras da ostanes sve dok ne izboksujes stalnu dozvolu, a to je najmanje 3 godine. Posle mozes sta hoces, kako hoces.
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-115.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.01.2014. u 13:41 - pre 125 meseci
Citat:
jens stoltenberg:
Komentari clanova porodice preminulog:

http://www.vg.no/nyheter/utenriks/artikkel.php?artid=10121102



Sada imam da memorišem ove novine pa da čitam malo kako bi naučio još koju reč Norveškog.


Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-115.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.01.2014. u 13:43 - pre 125 meseci
Citat:
Braksi:
Citat:
markodrenov:
@ Boban

Svako ima svoje mišljenje i ja ga poštujem.

Nego jel zna neko kako može da se zaposli u Norveškoj kao nekvalifikovan radnik? Npr. da li neko ko je završio faks može da radi a da bude prijavljen. Da li može da radi kao čistač ulice,kurir,djubretar, domar...


moras da udjes kao skilled i tako moras da ostanes sve dok ne izboksujes stalnu dozvolu, a to je najmanje 3 godine. Posle mozes sta hoces, kako hoces.



Hvala na odgovoru.
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.01.2014. u 14:23 - pre 125 meseci
Citat:
ciaoserbia:
Citat:
milenavuk:
Citat:
ciaoserbia:
Citat:
Mrikica90:
Citat:
milenavuk:
Citat:
ciaoserbia:


PrekvalifikacijA za Helsefagarbeider.

Bilo je raznih prica ovde, danas sam dobio iz SAK-a ZVANICAN dopis da NE MORA 2 godine da traje prekvalifikacija ( sa Gimnazijom zavrsenom ), ako mozes da dokazes zasto si zavrsio kurs brze (NPR. LEKAR JE POLAGAO PATOLOGIJU, FARMAKOLOGIJU NA FAKULTETU...)
IMA LI NA FORUMU BILO KOJI LEKAR KOJI SE PREKVALIFIKOVO ZA Helsefagarbeider, a da nije zavrsio Srednju Medicinsku-opsti smer koji je odbijen za helsefagarbeider-a jer mu nisu trajale prekvalifikacije 2 godine?

Unapred hvala




ja sam zavrslia prekvalifikaciju sa gimnazijom za godinu dana.da li to znaci da cu biti odbijena kad posaljem papire?ne razumem.molim za pomoc.unapred hvala

Da li mi mozes reci gde si zavrsila za godinu dana, mislim u kojoj skoli i kom gradu, ako je problem javno moze i na pp.



Mirijana Savičić, najuticajniji član ovog foruma, mi je napisala da mora dve godine.



tacnije za godinu i 4 meseci u drzavnoj skoli u nisu.





To znaci da, na primer, doktor medicine, ako nije zavrsio srednju medicinsku skolu, mora da 2 godine ide u istu da bi aplikovao za bolnicara u Norveskoj?


Ukoliko je pre med.fakulteta zavrsio gimnaziju da,mora dve godine na prekvalifikaciju.SAK je izvrsio mnoge izmene u poslednje vreme.
Ako doktor medicine ima zavrsenu med.skolu ali neki drugi smer ne opsti,onda godinu dana prekvalifikacija.
Ovde lekar,bolnicar i med.sestra su tri potpuno odvojena zanimanja u okviru jedne iste branse i vrlo precizno regulisana autorizacija.

Iz prakse. Moja supruga je sa srednje medicinske skole - zubni tehnicar, uradila prekvalifikaciju za medicinskog tehnicara i to tako sto je za 13 meseci polozila 21 ispit i poslala papire da bi na kraju dobila norvesku autorizaciju bez ikakvih problema. OVO JE IZ PRAKSE a ne ulazim u to sta ko kaze. U Norveskoj moze i malo ovako a moze i malo onako....
 
Odgovor na temu

milenavuk

Član broj: 320505
Poruke: 22
212.178.243.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.01.2014. u 17:50 - pre 125 meseci
Hvala puno na informaciji.i ja sam to cula da ima raznih slucajeva pa ja sam za 16 meseci imala 19 ispita tako da i nije bilo mnogo ubrzano s obzirom da preko veze zavrsavaju i za 6 meseci a isto hoce da apliciraju za norvesku autorizaciju.
 
Odgovor na temu

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.01.2014. u 17:55 - pre 125 meseci
evo da ti kazem i ja nesto po tom pitanju,ja sam se interesovao isto za prekvalifikaciju i u medicinskoj skoli kod nas su mi rekli da cu ja razliku predmeta da polozim sto se kaze pre ili kasnije naravno zavisi koliko se uci.Medjutim najbitnija stavka jeste praksa koju bi bukvalno trebalo da odradim 2 godine ponedeljak /petak, da bih prosao ceo proces obuke za rad kao med sestra tehnicar /opsti smer. Da li je isto u svim skolama nemam pojma tako su meni rekli kad sam isao da se raspitam.

pozzzzz
 
Odgovor na temu

ciaoserbia
Igor Novak
DVM
Zdravlje
Beograd

Član broj: 320573
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.01.2014. u 18:04 - pre 125 meseci
U BG / Zvezdara Srednja NMedicinska praksa traje 25 nedelja. Sta je to u Valjevu? Pripremaju vas za rad na naftnim platformama?
 
Odgovor na temu

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.01.2014. u 20:17 - pre 125 meseci
nemam pojma rekli su mi da je to za sve 4 godine skole koliko se ima praksa,a mozda je i to zato sto sam ja zavrsio srednju trgovacku skolu pa je skroz duga struka u pitanju.


pozzz
 
Odgovor na temu

taurunum1984
nikola kalenic
kuvar
family sport

Član broj: 318253
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.01.2014. u 21:25 - pre 125 meseci
da li je neko upoznat sa nekim sajtom preko kog bi mogli da vezbamo ili ucimo norveski,ja idem na casove ali nekako mi sve lose ide i nekako sporo...hvala
 
Odgovor na temu

mphysicist
Novi Sad

Član broj: 315247
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.01.2014. u 22:32 - pre 125 meseci
sve zavisi kakav nacin ucenja ti odgovara, rec po rec, slusanje, citanje pa prevodjenje itd... uglavnom na pocetku ove teme (barem sam ja tu pronasla) imas gomilu linkova do raznih sajtova, pa i drugog materijala za ucenje jezika koji su drugi clanovi kreirali i sl., takodje imam na racunaru dosta toga, narocito te tri glavne knjige koje se koriste u vecini skola jezika kod nas, pa ako se ne snadjes napisi mi u poruci email pa cu ti poslati nesto od toga...
"Don't let yourself get attached to anything you are not willing to walk out on in 30 seconds flat if you feel the heat around the corner."
 
Odgovor na temu

Ivana 77
nis

Član broj: 320430
Poruke: 28
79.101.62.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.01.2014. u 11:31 - pre 125 meseci
Cao,molila bih ako neko moze da mi da odgovore na sledeca pitanja.Naime imam zavrsenu srednju opsti smer i iskustva u gerijatriji ono sto me zanima je sledece da li smo jos uvek potrebni kao profesija u norvskoj i da bih mogla da se upustim u pustolovinu ucenja jezika i pripremu dokumentacije za nostrifikaciju kazem upustila zato sto sam bacila pare na nemacku ali ocigledno da nemci neznaju sta hoce od nas tj oni znaju sta hoce da radimo za par evrica ono sto niko drugi nece.Da li mogu sa mojim primanjima da podmirim sve potrebne stvari za mene klince od 10,7,3 god i supruga dok ne nadje nesto da radi.Da li je tamo priznat medjunarodni sertifikat ECDL za racunare i kako ide njegov proces priznavanja kod njih.Molila bih da mi neko odgovori i ako neko ima knjige u pdf za pocetni kurs norveskog da mi posalje na mejl
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.01.2014. u 12:42 - pre 125 meseci
Citat:
Ivana 77: Cao,molila bih ako neko moze da mi da odgovore na sledeca pitanja.Naime imam zavrsenu srednju opsti smer i iskustva u gerijatriji ono sto me zanima je sledece da li smo jos uvek potrebni kao profesija u norvskoj i da bih mogla da se upustim u pustolovinu ucenja jezika i pripremu dokumentacije za nostrifikaciju kazem upustila zato sto sam bacila pare na nemacku ali ocigledno da nemci neznaju sta hoce od nas tj oni znaju sta hoce da radimo za par evrica ono sto niko drugi nece.Da li mogu sa mojim primanjima da podmirim sve potrebne stvari za mene klince od 10,7,3 god i supruga dok ne nadje nesto da radi.Da li je tamo priznat medjunarodni sertifikat ECDL za racunare i kako ide njegov proces priznavanja kod njih.Molila bih da mi neko odgovori i ako neko ima knjige u pdf za pocetni kurs norveskog da mi posalje na mejl



Evo ja cu ti odgovoriti na prvo pitanje kratko i jasno....DA potrebna im je ta profesija i mozes dobiti posao sa tom autorizacijom koju ces dobiti!
Jezik se mora znati!!!!! To je obavezno bez jezika nista! E da i ja blago preporucujem ucenje jezika oba clana porodice od pocetka do kraja, pomocice mnogo kod dobijanja posla drugog clana porodice koji dolazi na spajanje!
Za pocetak ce vam biti tesko sa petoclanom porodicom, ali ima i takvih primera!
Ovo za ECDL ne znam!!!
A sav materijal mozes naci kod jednog clana foruma Nesa-co, valjda bese to ispravan naziv... on ima na svom profilu deo koji se zove materijal i bla bla bla za ucenje No jezika... nadji njegov profil ili neki njegov post pa pogledaj imas sve sto ti treba!
I samo napred!
Toliko od mene i pozdrav za sve vas!
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.39.eidsiva.net.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.01.2014. u 14:52 - pre 125 meseci
apropo diskusije o patriotizmu...slazem se da je lepo da covek emigrira i snadje se, pa onda pomaze svojoj zemlji...ja to planiram ali to je stvar izbora i to ne mora svako da radi... niti cu nekoga osudjivati ako ne bude radio isto.. zivot je isuvise kratak za borbu sa vetrenjacama...i da svako ima prava da se bori za svoj mir, novac, porodicu, decu, tv i letovanja, puno pravo...
 
Odgovor na temu

Mrikica90
Srbija, Novi Sad

Član broj: 318197
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.01.2014. u 15:11 - pre 125 meseci
Stefanko, kako je prosao test? Jesi zadovoljan?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7994811 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.