Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8001036 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
118.220.206.*



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 21:34 - pre 125 meseci
Nesh-co cestitam, nek ti je sa srecom vozacka,

samo je ne pokazuj u srbiji da ti je ne oduzmu :), ko sto su onom nekom nasem iz italije oduzeli, jer po zakonu srbije ne smes imati 2 vozacke.

To sto kazes za maltretiranje auta u 5 i 6 sam isto i ja imao problem, da izvines vozio sam ko po jajima :D. Ali mislim da svako bi tako ko ima vozackog iskustva.

Mada, voleo bih da ih vidim da tako voze neki auto koji je malo stariji i ne toliko kompjuterizovan. Zamislite mladog norvezana koji ne zna sta je karburator, juce polozio za kola i cuo je za BG, ode tamo da se provede, i iznajmi neki auto tamo nas, i pocne tako da vozi. Prva, druga peta :D:D. Dugo bi mu trajao :)

Svaka cas' Nesh-co

Pozz
 
Odgovor na temu

sneza_1969
spasovski snezana
Laboratoriski tehnicar
Dom zdravlja pancevo
beograd

Član broj: 316092
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 21:49 - pre 125 meseci
Kod prekvalifikacije za med.sestru,drzavni ispit NETREBA ali pripravnicki ili volonterski staz od 6 meseci obavezno TREBA.
Ja sam skoro slala dokumenta za HELSEFAGARBEIDER i naravno dobila autorizaciju. Poslala sam potvrdu o volonterskom radu i to 3 meseca rada u domu zdravlja i 3 meseca u
starackom domu.
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-127.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 21:54 - pre 125 meseci
Nesh-co svaka cast na polozenom ispitu.

JA ovde najmladji deda od sve dece.

Sada da pitam da li je dobro vreme za odlazak u Norge Avgust mesec?
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
118.220.206.*



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 22:25 - pre 125 meseci
Citat:
markodrenov: Nesh-co svaka cast na polozenom ispitu.

JA ovde najmladji deda :-) od sve dece.

Sada da pitam da li je dobro vreme za odlazak u Norge Avgust mesec?


Kako mislis koje je dobro vreme? Zbog vremena u smislu kisa, sunce ili zbog posla?

Ako je zbog posla, pa valjda je svaki mesec dobar? Iskren da budem, ja kad sam zeleo otici iz srbije nisam birao ni posao ni mesto ni vreme, pa tako savetujem svima. Ako imate zelju da odete, nemojte birati nego grabite sta mislite i kako mislite.

U nekom mesecu mozda ima manje posla il vise, al ima u svakom. To je lutrija.

Pozz
 
Odgovor na temu

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 22:29 - pre 125 meseci
Miro jedno pitanje za tebe , a i za ostele koji su u medicinskim vodama.

Evo ovako moja sestra koja inace zivi na Kipru sticajem okolnosti ima vec par godina jedan Norveski par na letovanju vec 4-5 god po par meseci.Kroz pricu sazna da je ista bila medicinska sestra i da je iz licnih razloga trazila da je bukvalno degradiraju u negovateljicu to nije ni bitno ,nego sledece.Ona (ta Norvezanka)je pricala kako sutra kad nas negovatelj/ica dodje da radi u NO ima mogucnost da u nekom periodu od 3 nedelje do 6 meseci radi na recimo gastroenetrologiji i ako pokaze neki dovoljan nivo znajna i zadovolji sa svojim radom dobije zvanje medicinske sestre.Koliko ja znam to nije moguce tako izvesti,vec mora na doskolovavnje ako se nevaram, ali mislim bolje da pitam da rascistim i sa time da se nebakcem i ne nadam previse.


pozzzz
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 22:30 - pre 125 meseci
Citat:
srdjanm3: Kako mislis koje je dobro vreme? Zbog vremena u smislu kisa, sunce ili zbog posla?

Ako je zbog posla, pa valjda je svaki mesec dobar? Iskren da budem, ja kad sam zeleo otici iz srbije nisam birao ni posao ni mesto ni vreme, pa tako savetujem svima. Ako imate zelju da odete, nemojte birati nego grabite sta mislite i kako mislite.

U nekom mesecu mozda ima manje posla il vise, al ima u svakom. To je lutrija.

Pozz

pa srki realno najbolje je zaobici maj i decembar, mozda cak i januar, najveca potreba za radnom snagom je juni, juli, avgust, najvise zbog odmora ali i tada se najvise ide u penziju, to znaci da do maja treba poslati sto vise mejlova.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
118.220.206.*



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 22:34 - pre 125 meseci
Citat:
zokiruma: pa srki realno najbolje je zaobici maj i decembar, mozda cak i januar, najveca potreba za radnom snagom je juni, juli, avgust, najvise zbog odmora ali i tada se najvise ide u penziju, to znaci da do maja treba poslati sto vise mejlova.


jbg, moguce...Ja to nisam nikad gledao iskreno, al verovatno kad se razmisli ima smisla. Ja sam vise u fazonu, resio sam da idem odo (glavom kroz zid :D )

Mada jeste, u pravu si ove mesece, kad malo razmislim tad je sve jako slabo u No.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-202-74.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 22:38 - pre 125 meseci
Citat:
madmax-wifi
Citat:
dakipro:
Citat:

Svakoga dana u svakom pogledu treba sve vise i vise napredovati. Jer covek se uci dok je ziv i dve srece grabi.
Dolazak u Norvesku je samo pocetak pravog zivota, tu ustvari treba poceti a ne stati.
Nema mesta za reci koje pocinju sa ne - necu, ne znam, ne mogu, neseser...


Sve je to ok, ali treba imati i izvesnu kolicinu srece u zivotu...
Jel da dobijes posao iz srbije, da dodjes i da te doceka sef na aerodromu i da ti firma odmah obezbedi stan, da te sef vozi sa aerodroma u tvoj stan...
Mislim daki ako je sve tako kako si pisao na blog-u... to je kao da si doio 7 na loto.... kolko sam skontao takve stvari se u realnosti ne desavaju cesto... :)
dobro izvesnu ulogu igra i struka... ali oped... nije mala stvar da ti sve bude reseno kad stignes...

Ja sad gledam iz svog ugla, treba da trazim neki sljakerski posao (asistent za bilo sta), nemogu nostrifikovati diplomu.
treba uciti jezik.
I da dobijem posao, ko ce asistentu obezbediti stan? niko...
uh zaboli me glava, trebam dici stambeni kredit u srbiji da bih pokusao u no....




To si dobro primetio, golema sreca, ziva istina. Ali, sve i da nije bilo nikog na aerodromu, broj taksija i red voznje busa za aerodrom sam imao odstampan. Ja sam sefu poslao 20ak linkova sa oglasima koje je on zvao i onda je igrom slucaja njegov prijatelj izdavao stan, ali sam ipak kod sebe imao odstampanu mapu kako stici do najblizeg hostela i onog "studentskog" hotela gde moze da se najmi soba za mesec dana za nekih 5-6000 ili kako vec nisam siguran. Takodje sam imao 2-3 broja telefona od ljudi iz bergena sa kojima sam bio u kontaktu pred preseljenje i koje sam verovatno mogao da iscimam za slucaj opasnosti, kolko da ne spavam na klupi (bio januar kad sam dolazio). Jer je gogi tako dosao u norvesku na sve obecano pa je jedva nasao nocenje u hotelu jer ga niko nije sacekao, a i jos nekoliko njih.

Sa druge strane, vecina ljudi je dobila pomoc od norvezana, ovakvu ili onakvu, jer znaju oni ipak koliko je zaebano preseliti zemlju i rado ce pomoci koliko mogu. Ja znam dosta ljudi koji su dobili (makar pomoc) oko stana, a cesto i stan i nesto vise. Postroji najglasnije clanove na forumu, ako se dobro secam svi su dobili neku pomoc oko stana, makar privremeno.

Jedna stvar koja je veoma razlicita u Norveskoj u odnosu na Srbiju je to da se ovde ljudi gledaju u oci a ne u titulu, tako da je u praksi nebitno jal si asistent ili doktor, ako si dobar covek dobices i posao i stan, ako si baraba mozda te i zaposle, ali nece se nesto privatno lomiti oko tebe nego ce to vise biti cisto poslovno

[Ovu poruku je menjao dakipro dana 06.02.2014. u 23:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Doktor1995
Djordje Popovic

Član broj: 321149
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 23:27 - pre 125 meseci
Zdravo!
Nisam dugo bio na ovom forumu, skoro i da sam zaboravio da posecujem... nisam nov, samo sam napravio novi acc.
U skorije mi stize satelitski TV sistem , pa me zanima da li neko moze da mi nadje listu Norveskih TV programa sa kratkim opisom, koji se tip programa pusta na njima, hteo bih da gledam malo TV na Norveskom, da vidim koliko mi treba da se prilagodim na jezik, planiram da pocnem skorije da ucim... unapred hvala
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.20.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 08:04 - pre 125 meseci
"@Kuma
Znam kumo šta mi kažeš. Ja jezik štrebam intenzivno, ali ne ide to preko noći, a sa druge strane, gledam da dohvatim tu njihovu diplomu, jer postoji šansa da se uzme za kratko vreme, a te časove koje moram da odradim ne mogu da čekam da odradim sa Norveškim, jer kao što i sama kažeš, za predavanja i učenje treba dobar jezik i ja se slažem, a moj Norveški neće biti dobar toliko barem još godinu dana. Najmanje. To je razlog. Engleski bi maltene samo verifikovao i tu nema nikakve smetnje niti nekog posebnog truda."

To je to...nemas ti veze sa engleskim , u smislu da ga sad strebas...ti sada svakako hteo to ili ne napadas norveski ...ali imas problem jezicke barijere ,tj.treba ti papir(certifikat) koji ti omogucava pokretljivost u(birokratskom) sistemu , bez toga si u neku ruku ko mutav ...za norveski ti treba godinu , ili dve , a ovo imas za mesec ili dva (toefl ili ielts , svejedno) u tvom slucaju 100% bez ikakvih problema...osim sto ce to da te olaksa za par hiljadarki...pa ti sad vidi i sam proceni...
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 08:25 - pre 125 meseci
Tako sam i ja procenio. Ako krenem na bilo kakvu do/pre kvalifikaciju, nemam ja tu puno izbora, ni vremena, engleski mi je najbrža varijanta..
Hvala za čestitke, ipak je u celoj toj priči oko dozvole najveća stvar naći pare za taj "luksuz".

 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.20.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 08:37 - pre 125 meseci
Evo sad sam video onaj link za potreban broj bodova ...ielts 5 , a toefl 60..pff.. toefl prakticno formalnost , treba ti 60 na ibt.testu od mogucih 120...
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 09:51 - pre 125 meseci
Kažem ti ja ;) Ma Nesh-co je sila od čoveka premeriće on šta mu je lakše da bi što pre došao do te diplome.

Ja sam u fazi kada mi se brkaju jezici, posle IELTSA učila aktivno češki i bila u Pragu da bi posle par meseci krenula na norveški. I sad kad krenem da odgovaram na norveškom umesto Ja, kažem Ano( "da"na češkom). Nemački sam učila pre 10 godina ali što je taj jezik čudo gde on prođe više niko nema šanse.Sad mi najviše on pravi problem kod norveškog (pri izgovoru) Ipak živ čovek šta i sve pregura preko glave... :D
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 10:05 - pre 125 meseci
Blok, da te ja priupitam nesto. Koliko bre ti imas godina kada si stigla sve to da odraadis? (znam da se dame ne pitaju za godine, ali smatraj da je ovo poslovno) Naravno, ako ne krijes godinice. salim se malo, naravno.
boban
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212.200.57.1



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 10:26 - pre 125 meseci
Srdjan i Zoki Ruma hvala momci na odgovorima, uklapa mi se u planove.

Zivi bili i veliki porasli.
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 10:33 - pre 125 meseci
Citat:
Iseljenik u pokusaju:
Miro jedno pitanje za tebe , a i za ostele koji su u medicinskim vodama.

Evo ovako moja sestra koja inace zivi na Kipru sticajem okolnosti ima vec par godina jedan Norveski par na letovanju vec 4-5 god po par meseci.Kroz pricu sazna da je ista bila medicinska sestra i da je iz licnih razloga trazila da je bukvalno degradiraju u negovateljicu to nije ni bitno ,nego sledece.Ona (ta Norvezanka)je pricala kako sutra kad nas negovatelj/ica dodje da radi u NO ima mogucnost da u nekom periodu od 3 nedelje do 6 meseci radi na recimo gastroenetrologiji i ako pokaze neki dovoljan nivo znajna i zadovolji sa svojim radom dobije zvanje medicinske sestre.Koliko ja znam to nije moguce tako izvesti,vec mora na doskolovavnje ako se nevaram, ali mislim bolje da pitam da rascistim i sa time da se nebakcem i ne nadam previse.


pozzzz

Npr,ja radim na gastroenterologiji brate skoro vec dve godine i par meseci,svi znaju da sam med.tehnicar i radim maltrene sve,al mi niko ne ponudi da radim kao med.tehnicar,nego svi cekaju da zavrsim sam praksu i naravno dobijem autorizaciju od zvanicne ustanove,SAK.Tako da,ne nadaj se previse,nazalost :-)
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 10:39 - pre 125 meseci
Citat:
Doktor1995:
Zdravo! :D
Nisam dugo bio na ovom forumu, skoro i da sam zaboravio da posecujem... nisam nov, samo sam napravio novi acc.
U skorije mi stize satelitski TV sistem , pa me zanima da li neko moze da mi nadje listu Norveskih TV programa sa kratkim opisom, koji se tip programa pusta na njima, hteo bih da gledam malo TV na Norveskom, da vidim koliko mi treba da se prilagodim na jezik, planiram da pocnem skorije da ucim... unapred hvala :D


Doktore,evo npr tv vodic iz VG:
http://www.vg.no/tv-guide/
A ukoliko hoces da gledas norveski tv,pokusaj na:
http://tv.nrk.no/guide/07-02-2014
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 10:55 - pre 125 meseci
Citat:
Boban 987:
Blok, da te ja priupitam nesto. :) Koliko bre ti imas godina kada si stigla sve to da odraadis? (znam da se dame ne pitaju za godine, ali smatraj da je ovo poslovno) :D Naravno, ako ne krijes godinice. :) salim se malo, naravno.:)



heheheh druže mislim da su zbog mene izmislili onaj grafit "U pokušaju da odem iz Srbije prođe mi život u Srbiji" :D

NIje tajna naravno pre par dana sam napunila 40 ali od svoje 20 i neke pokušavam da odem.Prvo je bila Holandija pa me sprečilo bombardovanje, onda preko MInistarstva prosvete u Nemačku i tu sve sredim i da se to ozvaniči baš tada se desi da smene Ministarku koja je izbacila Darvina i ja odem po dogovoru da potpišem rešenje nema mog nigde. (U ministarstvima je ovako svaki Minitar ima svoju ekipu kad njega maknu idu i njegovi) Ko zna ko je otišao umesto mene. Onda sam se udala došla deca i sl. Spremamo se za Au i dalje priču znate....
Inače volim jezike, prvo sam učila francuski koji obožavam pa sve ove ostale.Da vidiš na intervjuima u Norveškoj kad im nabrajam jezike (još ponosno dodam i bosnisk i kroatisk)pitam se jel misle da li ih baronišem...mada ja kažem da govorim ostale po malo ali engleski i ova dva komšijska odlično. I naravno neizbežni ruski 11 dugih godina školovanja od 1.razreda :)

I dalje ostajem pri tvrdnji da koliko znaš jezika toliko ti je bolje ..evo Air Srbija prima priličan broj ljudi ali je uslov da govore jezike i šalju ih u Abu Dabi na obuku. To je stvarno odlična prilika za mlade ljude.
 
Odgovor na temu

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 11:47 - pre 125 meseci
Citat:
cveyoni:
Citat:
Iseljenik u pokusaju:
Miro jedno pitanje za tebe , a i za ostele koji su u medicinskim vodama.

Evo ovako moja sestra koja inace zivi na Kipru sticajem okolnosti ima vec par godina jedan Norveski par na letovanju vec 4-5 god po par meseci.Kroz pricu sazna da je ista bila medicinska sestra i da je iz licnih razloga trazila da je bukvalno degradiraju u negovateljicu to nije ni bitno ,nego sledece.Ona (ta Norvezanka)je pricala kako sutra kad nas negovatelj/ica dodje da radi u NO ima mogucnost da u nekom periodu od 3 nedelje do 6 meseci radi na recimo gastroenetrologiji i ako pokaze neki dovoljan nivo znajna i zadovolji sa svojim radom dobije zvanje medicinske sestre.Koliko ja znam to nije moguce tako izvesti,vec mora na doskolovavnje ako se nevaram, ali mislim bolje da pitam da rascistim i sa time da se nebakcem i ne nadam previse.


pozzzz

Npr,ja radim na gastroenterologiji brate skoro vec dve godine i par meseci,svi znaju da sam med.tehnicar i radim maltrene sve,al mi niko ne ponudi da radim kao med.tehnicar,nego svi cekaju da zavrsim sam praksu i naravno dobijem autorizaciju od zvanicne ustanove,SAK.Tako da,ne nadaj se previse,nazalost :-)


Hvala ti na odgovoru druze i ja sam tako nesto mislio nego me ta sestra malo pocela ubedjivati da moze posto joj je ta zena iz NO tako rekla.Mozda nekad bilo ,a sad mora da se uci i da se nostrifikuje :)


Hvala jos jedanput i pozzz
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 14:35 - pre 125 meseci
Citat:
blok63:
Citat:
Boban 987:
Blok, da te ja priupitam nesto. Koliko bre ti imas godina kada si stigla sve to da odraadis? (znam da se dame ne pitaju za godine, ali smatraj da je ovo poslovno) Naravno, ako ne krijes godinice. salim se malo, naravno.



heheheh druže mislim da su zbog mene izmislili onaj grafit "U pokušaju da odem iz Srbije prođe mi život u Srbiji"

NIje tajna naravno pre par dana sam napunila 40 ali od svoje 20 i neke pokušavam da odem.Prvo je bila Holandija pa me sprečilo bombardovanje, onda preko MInistarstva prosvete u Nemačku i tu sve sredim i da se to ozvaniči baš tada se desi da smene Ministarku koja je izbacila Darvina i ja odem po dogovoru da potpišem rešenje nema mog nigde. (U ministarstvima je ovako svaki Minitar ima svoju ekipu kad njega maknu idu i njegovi) Ko zna ko je otišao umesto mene. Onda sam se udala došla deca i sl. Spremamo se za Au i dalje priču znate....
Inače volim jezike, prvo sam učila francuski koji obožavam pa sve ove ostale.Da vidiš na intervjuima u Norveškoj kad im nabrajam jezike (još ponosno dodam i bosnisk i kroatisk)pitam se jel misle da li ih baronišem...mada ja kažem da govorim ostale po malo ali engleski i ova dva komšijska odlično. I naravno neizbežni ruski 11 dugih godina školovanja od 1.razreda

I dalje ostajem pri tvrdnji da koliko znaš jezika toliko ti je bolje ..evo Air Srbija prima priličan broj ljudi ali je uslov da govore jezike i šalju ih u Abu Dabi na obuku. To je stvarno odlična prilika za mlade ljude.



Znaci sada je red da ti se sreca osmehne,tj.da malo bude na tvojoj strani. Posto i nije bas bila sto se tice odlaska....
boban
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8001036 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.