Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8000574 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 15:11 - pre 125 meseci
Citat:
dakipro:
Svakoga dana u svakom pogledu treba sve vise i vise napredovati. Jer covek se uci dok je ziv i dve srece grabi.
Dolazak u Norvesku je samo pocetak pravog zivota, tu ustvari treba poceti a ne stati.
Nema mesta za reci koje pocinju sa ne - necu, ne znam, ne mogu, neseser...


Ovo je verovatno odgovog umesto Neska, koji je imao vremena svima da odgovori, sem meni. Doduše, nije bio u obavezi da odgovori niti sam ja to tražila. Možda mu se ne sviđam, ne znam, iako sam mu ja rekla čist, nepristrasan savet... Naravno da se svakog dana uči novo i da se čovek uči dok je živ i sve te poznate mudrosti... Ali zašto nešto učiti isto dva puta? To i nije mudrost. Sve što uči na eng, moraće da zna i na norveškom. I kad biramo kako i šta učimo, i tu treba biti mudar. Sada je u škripcu sa vremenom, hvata se za eng. Sada mu gori pod nogama da upiše neki kurs. Sve je to razumno. Ali posle će to vreme koje ovde štedi sa eng davati na norveški, dakle gledano na duže, nema uštede vremena. I Mirjana mu je to rekla - norveški te čeka. I suviše olako, čini mi se, računa na znanje eng, jer pisati naučne radove (papers) i na eng nije šala. Ko ih je pisao, zna. Poseti Academia.edu i baci pogled kako izgleda. (Tj. ako je u opisu kursa električara ovo, možda tu i nema neke nauke... i utoliko onda treba više prakse, dakle norveškog, opet smo na tome.)

Realno, potreban je dobar B1 da se krene sa nekim ozbiljnijim radom na kursu, programu, šta god. Upravo čitajući i učeći na norveškom, uči i zanat i jezik. Eng mu ne treba. Tako ustvari i ulazi u buduću profesiju. Za godinu - dve, sam će tokom studija doći do B2 i C1. Tako rade studenti na Erasmus programu. Jer ako planira da provede narednih 10-20 god. u Norveškoj, norveški je njegov jezik, eng može da bude lep hobi.

Studiranje na eng, paralelno učenje norveškog, paralelno sinhronizacija znanja struke, paralelno da ima vremena za sebe i porodicu, paralelno da putuje, paralelno da radi neki posao ako može (na norveškom), pa možda smo u rodu sa Aleksandrom Vučićem. :D

Odlično se sećam latinskih izreka iz gimnazije, i sada mi prođe kroz glavu ona:Nec Hercules contra duos. Ali u ovom kontekstu -radi jedno, ali jedno, i odradi do kraja. Ne 20 radnji odjedamput, ispucaćeš se za 3 nedelje. Puno sreće Neško, ja ti bratski savetujem a da nisam ni pitana, jel :) Napisah ti samo da treba razmisliti NA DUŽE STAZE šta je mudrije. Srećno!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 15:37 - pre 125 meseci
Citat:
cveyoni:
Citat:
Iseljenik u pokusaju:
Miro jedno pitanje za tebe , a i za ostele koji su u medicinskim vodama.

Evo ovako moja sestra koja inace zivi na Kipru sticajem okolnosti ima vec par godina jedan Norveski par na letovanju vec 4-5 god po par meseci.Kroz pricu sazna da je ista bila medicinska sestra i da je iz licnih razloga trazila da je bukvalno degradiraju u negovateljicu to nije ni bitno ,nego sledece.Ona (ta Norvezanka)je pricala kako sutra kad nas negovatelj/ica dodje da radi u NO ima mogucnost da u nekom periodu od 3 nedelje do 6 meseci radi na recimo gastroenetrologiji i ako pokaze neki dovoljan nivo znajna i zadovolji sa svojim radom dobije zvanje medicinske sestre.Koliko ja znam to nije moguce tako izvesti,vec mora na doskolovavnje ako se nevaram, ali mislim bolje da pitam da rascistim i sa time da se nebakcem i ne nadam previse.


pozzzz

Npr,ja radim na gastroenterologiji brate skoro vec dve godine i par meseci,svi znaju da sam med.tehnicar i radim maltrene sve,al mi niko ne ponudi da radim kao med.tehnicar,nego svi cekaju da zavrsim sam praksu i naravno dobijem autorizaciju od zvanicne ustanove,SAK.Tako da,ne nadaj se previse,nazalost :-)


To ne ide tim putem vec ide preko nasjonalfaga koji smo mi ovde pohadjali u Bergenu i opisivali slucaj a opet je pitanje da li ima samo srednju skolu ili ima i Visoku jer ako nema te 3 godine Vise/Visoke skole nista od toga kaze SAK.
Dakle,to je to.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 15:44 - pre 125 meseci
Citat:
blok63:
Citat:
Boban 987:
Blok, da te ja priupitam nesto. :) Koliko bre ti imas godina kada si stigla sve to da odraadis? (znam da se dame ne pitaju za godine, ali smatraj da je ovo poslovno) :D Naravno, ako ne krijes godinice. :) salim se malo, naravno.:)



heheheh druže mislim da su zbog mene izmislili onaj grafit "U pokušaju da odem iz Srbije prođe mi život u Srbiji" :D

NIje tajna naravno pre par dana sam napunila 40 ali od svoje 20 i neke pokušavam da odem.Prvo je bila Holandija pa me sprečilo bombardovanje, onda preko MInistarstva prosvete u Nemačku i tu sve sredim i da se to ozvaniči baš tada se desi da smene Ministarku koja je izbacila Darvina i ja odem po dogovoru da potpišem rešenje nema mog nigde. (U ministarstvima je ovako svaki Minitar ima svoju ekipu kad njega maknu idu i njegovi) Ko zna ko je otišao umesto mene. Onda sam se udala došla deca i sl. Spremamo se za Au i dalje priču znate....
Inače volim jezike, prvo sam učila francuski koji obožavam pa sve ove ostale.Da vidiš na intervjuima u Norveškoj kad im nabrajam jezike (još ponosno dodam i bosnisk i kroatisk)pitam se jel misle da li ih baronišem...mada ja kažem da govorim ostale po malo ali engleski i ova dva komšijska odlično. I naravno neizbežni ruski 11 dugih godina školovanja od 1.razreda :)

I dalje ostajem pri tvrdnji da koliko znaš jezika toliko ti je bolje ..evo Air Srbija prima prilič
an broj ljudi ali je uslov da govore jezike i šalju ih u Abu Dabi na obuku. To je stvarno odlična prilika za mlade ljude.


A ovo za Air Serbia...to je stvarno sansa i po za mlade ljude koji znaju odlicno jezike...Dakle,to je stvarno sansa i po.
Sada kada sam isla za Srbiju,putovala jedan deo sa njima...odusevljena sam uslugom i ljubaznoscu stjuardesa.Za primer.Moje iskustvo je bilo super.I na twitteru sam naravno okacila i besplatan obrok koji dele i bas ih pohvalila.Treba da se hvalimo ako imamo nesto za pohvaliti.
Lepe stjuardese doterane sa kompletnom sminkom a ne samo karmin ili samo senka na ocima,vec kompletno lice odradjeno kako treba,osmeh,usluznost na nivou.Bravoooo stvarno bravo...
Van je teme ali kada spomenu Air Serbia setih se pohvaliti.
U avionu je tako slatko jesti :) a ovde za dzabe hrana...
Dodje mi da malo mozda preteram pa da kazem tako su u Air France doterane stjuardese isto i hrana je dzabe...ok ne poredim Air France i Air Serbia kao kompanije vec poredim usluznost i stjuardese...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 16:58 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
cveyoni:
Citat:
Iseljenik u pokusaju:
Miro jedno pitanje za tebe , a i za ostele koji su u medicinskim vodama.

Evo ovako moja sestra koja inace zivi na Kipru sticajem okolnosti ima vec par godina jedan Norveski par na letovanju vec 4-5 god po par meseci.Kroz pricu sazna da je ista bila medicinska sestra i da je iz licnih razloga trazila da je bukvalno degradiraju u negovateljicu to nije ni bitno ,nego sledece.Ona (ta Norvezanka)je pricala kako sutra kad nas negovatelj/ica dodje da radi u NO ima mogucnost da u nekom periodu od 3 nedelje do 6 meseci radi na recimo gastroenetrologiji i ako pokaze neki dovoljan nivo znajna i zadovolji sa svojim radom dobije zvanje medicinske sestre.Koliko ja znam to nije moguce tako izvesti,vec mora na doskolovavnje ako se nevaram, ali mislim bolje da pitam da rascistim i sa time da se nebakcem i ne nadam previse.


pozzzz

Npr,ja radim na gastroenterologiji brate skoro vec dve godine i par meseci,svi znaju da sam med.tehnicar i radim maltrene sve,al mi niko ne ponudi da radim kao med.tehnicar,nego svi cekaju da zavrsim sam praksu i naravno dobijem autorizaciju od zvanicne ustanove,SAK.Tako da,ne nadaj se previse,nazalost :-)


To ne ide tim putem vec ide preko nasjonalfaga koji smo mi ovde pohadjali u Bergenu i opisivali slucaj a opet je pitanje da li ima samo srednju skolu ili ima i Visoku jer ako nema te 3 godine Vise/Visoke skole nista od toga kaze SAK.
Dakle,to je to.



To je to Miro hvala na odgovoru jos jedanput

pozzzz
 
Odgovor na temu

maja031
lose
losa

Član broj: 318868
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 17:11 - pre 125 meseci

Kad vec pricaste o godinama, ja imam 36 i troje dece i krecem se kornjacinim hodom na putu emigracije u NO. Pozitivno sam se iznenadila kad sam procitala koliko vas (ili nas) na forumu ima sa 35 i nesto sitno preko :-) Bas sam happy radi toga:) Mislila sam da su ovde sve mladi, sto rekla @Ive kad pitam nekog mladjeg koje je godiste a on mi kaze osamdeset osmo, deveto, devedeset i neko ja u sebi pomislim: jbte tad sam osnovnu zavrsavala, al sam matora...Kad pre prodje pola zivota...:)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 18:54 - pre 125 meseci
O poimanju godina...
Medju svim tim razlikama...ta je posebno izrazena...
Ovde si sa 50 mlad.Ali zivota mi tako je.Idu na master studije ili upisuju Bacelor studije tek tada,sada se zalazu da se moze raditi umesto do 70 da bude ta granica pomerena do 75,ako covek hoce da radi...Valjda kontaju ako zavrsis studije sa 55 da radis u struci jedno 20 godina Dakle,kod nas sa 50 si starac Foco od stotinu ljeta...
A zensko u 30 je bajato...
Ovde druga prica skroz...pa tako ako izuzmes skajp i napade "o godinama" od rodbine i najblizih,u ovoj zemlji si uvek i vecno mlad...i tokom celog zivota si potencijalni student,jer nikad se nezna kada ce ti sinuti da zelis studirati...i niko te nece mobingovati zbog toga.Dok kod nas ako samo propustis generaciju za jednu godinu...e to vec nije isto,propao slucaj skroz..
Dakle,ogromna razlika i mislim da je ovo njihovo u tom slucaju bolje.Daleko je manje pritiska i opusten pristup tako bitnim stvarima...Dodaju godinama zivot a ne zivotu godine...i mislim da tako treba.
Ne mislim da trebas cekati sa studijama do 50-te ali ne treba da osecati staro ako imas 40-50 godina...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 19:11 - pre 125 meseci
Iako su najbogatija zemlja na svetu...neke stvari koje im se desavaju su za ? ...
Konkretno kada pacijent napusta nase odeljenje onkologiju zavisno u kom je stanju bez obzira na godine ima se pomoc od drzave.Tu je saradnja izmedju bolnice i opstine gde se uvek procenjuje situacija zdravstvena na viziti i tada ako pacijent moze da bude kuci ali uz pomoc hj.spl.(patronaza),onda se oni moraju kontaktirati dogovoriti da li taj tilsyn treba da se poveca (maksimalno je 4 puta dnevno obilazak),ili ne,obavezno se kontaktira kreftsykepleier koji je zaposlen u opstini i pacijent se prijavi i tu ima masa stvari.Ali ako pacijent nije u stanju da bude kuci ide u sykehjem i tu se salje PLO melding tidlig melding i pacijent se stavlja na listu kod tildelingskontoret (to je kancelarija koja se bavi pri opstini dodeljivanjem mesta po sykehjem.ovima) i oni su toliko pretrpani da nemaju mesta po sykehjem-ovima i zovu danas na odeljenje i kazu da pocinju da ljude plasiraju po drugim opstinama?????Bez obzira sto si ceo svoj zivot ziveo u npr.Tromsu,oni te plasiraju kao onkoloskog pacijenta u Gratangen bez povratka...iz te opstine koja uopste nije blizu ni tvoje kuce ni tvog doma ides u Gratangen u skroz nepoznato a placao si ovoj drzavi debeo porez...Nama je danas pacijentkinja plakala celo prepodne i to mlada zena iz Tromsa,47 godina ali ne moze biti kuci jer je tesko bolesna i ima pumpu protiv bolova ukljucenu pa mora imati nadzor i trazili smo joj mesto u Tromsu u sykehjem-u a oni oce da je salju za Gratangen da tamo umre ovo poslednje vreme koje moze biti i dve-tri godine ne mora biti 3 meseca,to je vrlo individualno...
Dakle,bokte,pomazu kome stignu salju pare za onaj zemljotres u Japanu,svuda gde treba a svoje onkoloske pacijente u poslednjoj fazi zivota odvajaju od porodica i salju u druge udaljene opstine kako bi dobili zdravstevnu pomoc jer ne mogu vecno biti kod nas na odeljenju na onkologiji zato sto tu si dok je najgora faza ako treba da se ugradi spinal kateter ako pumpa protiv bolova nije dovoljna itd...i oni moraju ipak nastaviti da dobijaju tu sekundarnu pomoc zdravstvenu i ne mogu da otvore jos domova i da imaju mesta da plasiraju ljude vec im ovo rade...
Pa dakle...ja to kada bih nekome pricala ne bi mi verovali da se to desava u Norveskoj jer se misli Norveska ima pare tramo je to sve organizovano...Pogledaj na koji nacin je organizovano.
Placas najveci porez na svetu i dobijes tumor i oni te posalju stotinama kilometara daleko od tvoje porodice i mesta gde si ziveo...
A ta ista drzava daje budzet od nekoliko miliona grupi tj.odboru koji se bori protiv OL i Oslo kao kampanja protiv OL i Oslo...jer ovo je demokratija pa ako jedni promovisu kampanju i zalazu se za OL i Oslo,onda isto tako ima se pravo i da ovi drugi koji ne zele OL i Oslo isto dobiju pare za protiv kampanju...
I tu su otisli milioni i milioni...pa sto ne napravise ovim jadnicima smestaj...jer onkologija je teska zivotna tema...
I zato je zdravstvo prepuno problema...nema se mesta za bolnicki krevet,nema se ljudstva...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 19:50 - pre 125 meseci
Izbedači me.... :(
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.20.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 20:15 - pre 125 meseci
"Dodaju godinama zivot a ne zivotu godine"
To Mirka , lepa misao...
p.s. sta je OL i Oslo?
 
Odgovor na temu

Micika77
Pošta Srbije
Beograd, Srbija

Član broj: 307171
Poruke: 25
*.dhcp.as2116.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 20:39 - pre 125 meseci

p.s. sta je OL i Oslo?


Moguce zimske olimpijske igre u Oslu 2022!
 
Odgovor na temu

JelenaiPedja
jelena i pedja mihajlovic
defektolog elektricar
skola
beograd

Član broj: 312561
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 20:46 - pre 125 meseci
drugari...
pomno smo citali forum, a oglasavali se nismo, jer nije bilo nista novo... ali sada ima... prvo da se malo pohvalimo... jela dobila nostrifikaciju od NOKUT-a (240 bodova), a meni jezik ide sve bolje...
e, a sada ono sto zelimo da podelimo svima koji u norge idu kao elektricari (moj slucaj)... ako vam neko kaze da nostrifikacija diplome ne postoji, tj. da nije potrebna, vec samo da bude prevedena na norveski, taj pojma nema...
pocnem da saljem biografiju na mnoge adrese eletro firmi, malih zanatskih radnji i komuna... uglavnom stigle odbijenice, ono, na fini nacin, tipa hvala sto ste nam poslali cv, ali sada nam ne trebaju ljudi itd...
onda iz jedne firme stigne pitanje... IMATE LI DSB SERTIFIKAT ???...
ja u cudu... otkud sad to, kada zena ``koja se razume`` rekla ne treba...
internet u sake i...
za sve zanatlije elektro struke procedura, po uputstvu NOKUT-a, je...
poslati DSB-u upit sa kratkim objasnjenjem sta ste ucili i sta radili... oni, DSB, ce vam poslati sta treba od dokumenata da im se posalje za odobrenje za rad u NO... tako sada cekamo odgovor
eto to je to... nadamo se da smo, bar malo, pomogli svima koji su pitali za elektricare...
http://www.dsb.no/no/
ps. hvala svim stalnim clanovima foruma, a posebno ovim drugarima sa severa, na svim informacijama koje su podelili na forumu... to je bio veliki podstrek za nas...
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.20.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 20:46 - pre 125 meseci
Moguce...znaci to bi bile trece zimske u norge.
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 21:30 - pre 125 meseci
Bravo za nas ! Sve smo bolji i brojniji! Ja se spremam na kurs 18.3. sad je potraga za stanom...idemo na sledeći stepenik-hop!

Mirjana ja sam oduševljena Air Srbijom,godinama letim po belom svetu i JAT je bio kuku majko.Sad sam letela sa njima u Norge do Berlina a odatle leti Air Berlin (a to je naš let samo da se zna) ali je Etihad takođe kupio Air Berlin pa "Veži konja gde ti gazda kaže". Kakvo razočarenje kad sam ušla u Air Berlin.One zapuštene, jedna zavezala teglaru gumicu, kao nasmejale se onako, daje mi kiflu u ruku.A videla si kakav je obrok kod nas u kesi sa logom kompanije.Pa jastuci pa kad uđeš u avion peva Bilja Krstić...one lepe nasmejanje ,uniforme tip top sa tokicama.Milina da im čovek da pare.
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 22:11 - pre 125 meseci
Citat:
johan 1984:
moye li savet ya odlayak u grcku i ja planiram da odem po plazama da masiram. kako da odem i da se snadjem hvala


To je malo duža tema pa da ne smaramo narod ali ne pomišljaj na to ako nisi fizioterapeut. Ja sam viši fizioterapeut i nosio sam sa sobom overenu kopiju diplome na engleskom kad sam radio. Radi se na crno tako da diplomu nisam nosio zbog državnih organa nego sam je pokazivao turistima jer mnogi ne veruju. Neki traže a nekima sam sam pokazivao. A i zbog policije je lakše ako te nahvataju, kad im pokažeš diplomu mogu da ti progledaju kroz prste. Mene su par puta uhvatili ali nisu me kaznili. Radio sam za sebe. Na nekim plažama te zakupci puštaju da masiraš, na nekim ne.

Nikad nisam bio u Nemačkoj ali mislim da su Norveška i Nemačka nebo i zemlja i da je Norveška mnogo bolja zemlja za život i rad od Nemačke. Gledao sam Nemce svaki dan na Kanarima i siguran sam da su veoma loš i težak narod. U Norveškoj su plate veće, kao zemlja su bogatiji i razvijeniji od Nemačke, bolji su narod od Nemaca i plus što je disciplina u Nemačkoj mnogo veća, tj. radi se više (možda čak i mnogo više nego u Norveškoj) i to za manje pare. U Norveškoj je to ipak bolje, opuštenije, nije toliko stresno kao u Nemačkoj...

Miro, neki Ćupričanin te zapratio na tviteru, zaprati i ti njega. Evo poslao sam ti 1 sliku tamo. Nego pošto vidim da voliš da putuješ i da si obišla ceo svet i pola Evrope moram nešto da ti preporučim. Kad sam radio na Kanarskim ostrvima u Španiji, tačnije u Maspalomasu na Gran Kanariji doživeo sam 3 stvari od kojih su 2 ekstra a najbolji je karneval. Taj karneval se održava svake godine nekad u februaru, nekad u martu, TO MORA DA SE DOŽIVI, i obično se održava prvo u Las Palmasu, glavnom gradu ostrva a posle i u Maspalomasu, turistričkom centru, tamo gde sam ja radio. Znači, na ulici su svi maskirani, mladi, ludi, idu autobusi, kamioni, muzika, igra...opšta ludnica. Evio da vidiš snimak, snimak je amaterski, snimao sam mobilnim pa kad imaš vremena pogledaj pošto traje duže od 1 sata:



Druge 2 manifestacije su festival i pederada (parada pedera ) koji se održavaju svake godine u maju. To sam snimao nešto malo, znam da te pederada ne zanima ali čak sam i to snimao (doduše sa bezbedne udaljenosti ) ali nisam izdržao ni minut koliko je odvratno. Ali sam im zato otpevao prigodnu pesmicu. Još neke moje snimke iz Španije možete videti na dnu mog YT kanala:

http://www.youtube.com/channel/UC9zNuV6DFNgKlGqg_FZbqsQ

E sad što sam ovo stavio ovde. Zato što je Španija lepa zemlja i pošto pretpostavljam da imate pare, preporučujem vam da obiđete ovo. Prelepo je. Ja npr. da nisam išao tamo da radim, nikad ne bih mogao da vidim tu lepotu. Inače, Miro od Grčke ti preporučujem da obiđeš Santorini, konkretno Firu a OBAVEZNO FIROSTEFANI, nisam snimao ali je prelepo. Tamo se mnogi bogataši venčavaju pa možemo i mi jednog dana, tako da, ako se predomisliš-javi!
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 22:38 - pre 125 meseci
nije bitna udaljenost sa koje snimas vec zaledjina. Idealno zid.
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 22:42 - pre 125 meseci
Pa gde da nađem zid, vidiš da sam snimao sve vreme u pokretu, na ulici. :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 23:17 - pre 125 meseci
Citat:
BACALAO:
"Dodaju godinama zivot a ne zivotu godine"
To Mirka , lepa misao...
p.s. sta je OL i Oslo?


Pa kad srocim...idi begaj salim se,to je davno neko pametniji od mene rekao ja samo citirala...
OL i Oslo su Zimske Olimpijske igre...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

madmax-wifi

Član broj: 167175
Poruke: 386



+248 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 23:35 - pre 125 meseci
Citat:
JelenaiPedja: drugari...
pomno smo citali forum, a oglasavali se nismo, jer nije bilo nista novo... ali sada ima... prvo da se malo pohvalimo... jela dobila nostrifikaciju od NOKUT-a (240 bodova), a meni jezik ide sve bolje...
e, a sada ono sto zelimo da podelimo svima koji u norge idu kao elektricari (moj slucaj)... ako vam neko kaze da nostrifikacija diplome ne postoji, tj. da nije potrebna, vec samo da bude prevedena na norveski, taj pojma nema...
pocnem da saljem biografiju na mnoge adrese eletro firmi, malih zanatskih radnji i komuna... uglavnom stigle odbijenice, ono, na fini nacin, tipa hvala sto ste nam poslali cv, ali sada nam ne trebaju ljudi itd...
onda iz jedne firme stigne pitanje... IMATE LI DSB SERTIFIKAT ???...
ja u cudu... otkud sad to, kada zena ``koja se razume`` rekla ne treba...
internet u sake i...
za sve zanatlije elektro struke procedura, po uputstvu NOKUT-a, je...
poslati DSB-u upit sa kratkim objasnjenjem sta ste ucili i sta radili... oni, DSB, ce vam poslati sta treba od dokumenata da im se posalje za odobrenje za rad u NO... tako sada cekamo odgovor
eto to je to... nadamo se da smo, bar malo, pomogli svima koji su pitali za elektricare...
http://www.dsb.no/no/
ps. hvala svim stalnim clanovima foruma, a posebno ovim drugarima sa severa, na svim informacijama koje su podelili na forumu... to je bio veliki podstrek za nas...

Svi koji su pokusavali kazu da je to nemoguca misija (treba dodatno pohadjati skolu).
bas me zanima sta ce odgovoriti, javi obavezno.
Evo i ja sam iskopao neko pojasnjeje sa tog sajta...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2014. u 23:50 - pre 125 meseci
Citat:
blok63:
Izbedači me....


Ma nije to bio cilj...nego stvarno napisala sam jednu realnu situaciju sa posla...Udjes u lager sa opremom i nema cega nema i sve u najboljim pakovanjima i super kvaliteta i onda saljes coveka u drugu kommunu pred kraj zivota...a lepo si mu slao skattekort svake godine da placa taj porez...

Svi posteni ali neko je i narkoman medju nama
Evo jedan mejl...bez otkrivanja poverljivih informacija naravno,to je skinuto iz razumljivih razloga jer ovo je internet...
Kaze ovako:

Vi har dessverre avdekket svinn i narkotikaregnskapet på avdelinga. Dette er i hht til rutinene meldt til klinikksjef, HR og farmasøyt som bistår i arbeidet med å finne ut hva som har skjedd.

For å unngå at det skal skje igjen må vi skjerpe inn rutinene våre for å fjerne mulighetene for videre svinn. I praksis betyr dette økt kontroll. Som dere sikkert kjenner til er eksisterende rutiner under revisjon. Dere vil få informasjon/presentasjon av prosedyrene og endringer på internundervisningen i uke 8.

Innskjerping av rutinene settes i verk umiddelbart. Det vil bli hengt opp oppslag på medisinrommet som må etterfølges. (ligger også vedlagt)

Vi følger opp saken nøye, dere vil bli informert om evt. funn
.

Dakle,maznute ampule Ketoraxa u velikoj kolicini ali vrlo lukavo izvedeno i to traje vec neko vreme ali se nakupilo toga sada i eksplodiralo...
A ako neko ima velike kolicine narkotika onda smo to mi na onkologiji iz razumljivih razloga...dakle,svuda u svetu se kradu narkotici pa i u Norveskoj.A kod nas je ovde jako slabo stranaca tako da imamo skoro cist norveski kolektiv.Dakle,to je svuda pa i ovde...
Nema tu tako velike razlike kao sto se misli...samo sto ne znamo ko je narkoman medju nama
Ja ovo ne pisem da bi se ljudi iscudjavali vec cesto cujem kada kazem bilo sta ovog tipa od nasih...:"Ma zar je moguce,pa to su Norvezani"...pa sta vam je...Ketorax za narkomana u Srbiji ima isto znacenje kao Ketorax za narkomana u Norveskoj.Lopova imas svuda i nista nije idealno.
Predstavis i dobro i lose,to je poenta.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2014. u 00:09 - pre 125 meseci
Bravo, Miro, svaka čast!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8000574 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.